VAN VEURNE EDUARD BIESWAL I ZATERDAG 1G MEI 1808. voordcelig is i Veurne» 1<» Mei. kiezing voor de kamer der volksvertegenwoor digers. Kandidaat der liberale vereeniging van het arrondissement Veume, DE HEER Neen, neen, dat kwam al niet te pas. Geven de kleinen, om voordcelen te be komen, wel kaakslagen aan de grooten? Ook, heeft de minister van openbare werken bijna niets op de ondervragingen van M.r J. De Smedt geantwoord. Hij beeft zich vergenoegd met te verklaren, zonder zelfs M.r De Smedt te noemen, of hem hel woordt toe te sturen, dat hij eene deputatie ontvangen had van hel gerneenle-bestuur der stad Nieuport en dal hij de beloften welke hij haar gedaan heeft stiptelijk zal volbrengen. Van den steenweg van Alveringhein naar Isenberghe, van het postbureel te Wul- veringhem, van de malle-post lusschen Veurne en Rousbrugge, van hel verdiepen der Bergen vaart, al scheone dingen waar van M.r J. De Smedt ook gesproken hééft en die hij gebruikt als kiesmiddelljes (mais, e’est trop Card) heeft de minister niet een enkel woord gezegd. De Veurnaar heeft het gevat: zijn kandi daat kan ons niet voldoen. Hij voldoet ook evenmin aan de groote meerderheid der kiezers, en daarom bereid men hem, tegen 9 juni aanstaande, zijn congé de réjorme zonder pensioen. Veurnaar, al wat gij zegt voor M.r De Smedt en legen M.r Du Bus en M.r Bieswal, is boter aan <!e galg. De kiezers weten, door tien jaar ondervinding hoe zwaar M.r De Smedt weegt. Zij welen dal het ventje hoegenaamd geenen invloed heeft, dat hij zelfs nooit eenen garde-champètre of eene garde-route heeft kunnen doen be noemen. De Veurnaar spreekt veel van hel geene M.r De Smedt voor ons gevraagd heeft. Maar dat hij eens zegt wat hij voor ons bekomen heeft. Dal is de zaak. kregen onmacht, niet zeer voordcelig is voor hem om zijn stoeltje in de kamer nog tc kunnen behouden; nu dat hij tien jaren niets gezeid of gedaan heeft voor zijne kiezers, en dat hij weet dat een andere en veel betere tegen hem opkomt, doet hij hemel en aarde opschudden om in zijn postje te mogen blijven zitten, zoo als te voren, zonder van iemand of voor iets hoegenaamd gederangeerd te willen zijn. Maar wij hopen dal het niet zal helpen al beloofde hij bergen zilver en goud en zelfs hel hemelrijk, zijn voorgaande lang durig gedrag doel zien dat 'hij onverhe- lerlijk is, en wal hij stelselmatig zoude blijven en zoude moeten blijven. Hel isgeen werker gelijk den heer Eduard Bieswal,die zijne beenen af zou loopen, om voor het arrondissement wat zeg ik, zelfs voor een eenvoudig menseb, le bekomen wat hij noodig heelt, bij zijne vrienden niet alleen te Brussel maar geheel het land door. Wij twijfelen dus niet of al wie het voordeel van Veurne-Ambachl begeert zal stemmen voor den heer Klad voor Annoncen, Landhouwnieuws, politieke en Een Nummer, en een De mannen van ’t congres waren zeker lijk wijze mannen. Zij begrepen zeer wel dal een land om goed geregeerd le worden, niet eenige gepriviligieerde kopstukken aan ’t hoofd moesl hebben, wam zulken kunnen nooit al de intresten van hel volk kennen, en bij gevolg zouden zij alles naar eigen zin beslissen. Die mannen waren overtuigd dal geheel hel redelijk gedeelte van hel volk aan bet bestuur» van het land moesl deel nemen, met volksvertegen woordigers te kiezen, om dal er zoo geene dwingelandij meer kan gebeuren. Dit rede lijk gedeelte van ’t volk zijn de kiezers, en in dien zij hunne plicht verzuimen van een bekwaam en neerslig man voor hun arron dissement naar de kamer te zenden, dan doen zij juist als of zij eenen slechten zaakwaarnemer zouden nemen om hunne eigen personneele zaken en intresten te beneerstigen. Dit kan aan de kiezers niet genoeg gezegd worden. Het komt er nu nog eens op aan van eenen goeden volksvertegenwoordiger te nemen voor Veurne-Ambachl, en bet is te verhopen dal de kiezers hunne oogen zul len open doen en opletten van hunne plicht te kwijlen volgens geweten en algemeen voordeel, vrij en vrank. De overmacht is nu weggenomen, en men moet geene wraak meer vreezen, waar mede de kiezers vroeger zoo onredelijk bedreigd wierden. Nu dat er geene erkenuelijke stembriefjes meer kunnen gegeven worden, en dal de alphabetische order in de kiezerslijsten gebracht zijn, kan elke kiezer, zonder dal zijnen keus gekend zij, zijne stem geven aan dien, welken hij bij overtuiging denkt den besten te zijn om over onze zaken een wakend oog te houden. Maar nog eens wie zou men wel kiezen? Zou helden heer Jules De Smedt zijn, die tien jaren lang in de kamer gezeteld heeft cn er voor ons eene rolle gespeeld heeft gelijk t vijlde wiel aan een wagen? Niemand heeft hij kunnen voldoen, zelfs niet eens zijne beste vrienden; en nu dal hij gewaar wordt, dat zijne manier van handelen, en zijne door eigen schuld ver- Te Brugge, om de nulliteit van hunne kandidaten te duiken of te doen vergeten, vallen de.klerikalen uil tegen burgemeester en schepenen. Hier, om M.r Jules te ver heffen, zitten zij op de kap van M.r Du Bus. De tjeefkens zijn overal dezelfde. De Veurnaar maakt grooten ophef van de redevoering door M.r J. De Smedt op 9 dezer in de kamer uitgesproken, en schijnt zich ten halven le verwachten dat wij er zijnen kandidaat zullen over com- plimenleeren. Ónmogelijk, confrater, en nu min dan ooit. Want die redevoering, door de bitsig heden en ongerijmdheden die zij bevat, bewijst eens te meer dat hel Imogen tijd wordt aan M.r Julius zijn congé te geven. M.r Julius vraagt diensten, en hij heeft niets dan bitterheden, dan verwijtsels voor de persoonen van wie hij dezelve moet bekomen. Bij voorbeeld was het wel noodig van le zeggen dat bel de schuld is van hel ministerie dal de werken van Nieu port nog niet zijn uitgevoerd? Was het wel noodig de les le spellen aan hel Gouverne ment over de wijze dat het zich moet ge dragen wanneer het eenen Ingenieur met de studiën van een ontwerp gelast? Was hel noodig het personneel van het bestuur van Bruggen en Wegen eenigzins ie be schimpen mol te kennen te geven, dal hel zich sedert acht jaren bezig houdl met eene volledigende studie (études cotnplémen- taires) aangezien, zoo beweert M.' Julius, dat de tegewoordige ontwerpen voor de verbetering der haven van Nieuport, wei nig verschillen met een vorig ontwerp op- gemaaakt door wijlen den hoofd-ingenieur De Broek? algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Supplement op half blad, per week. Is het uil dienstwilligheid dal M.r De Smedt wil representant blijven? Hoege naamd niet. M.r De Smedt weel zoo wel als-eenieder dat hij geen de minste diens ten bewijzen kan. Het is dan uit eerzuch- tigheid of baatzuchligheid. T Is zeer wel, de kiezers zullen er hem rekening van houden. N.r 2215. Voor stad worden I A I MM* - I blad Oosstraal, het rijk. i Prijs van BIESWAL. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 0 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 0 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 10 fr.50 ’sjaars. ■RTFJT1E-B Men abonneert zich op bet bureel van het N.« G, tc Veurne, en op al de postkantooren van Insertien, 15centimen den drukregel Een afzonderlijk nummer 10 c.', het supplement 10 c.s Alle aflichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. 42/ JAAR.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 1