I 11 1 volgt en anders 430,802-45 1,082,845-55 over de aanvaarding van voornoemde be- 442,554-08 150,779-25 KIEZINl TEG1 5 I A Gill van IOOO FRANKEN ten voordeele van Htuds arme RneelitJetsHeliooI. 335,353-33 590,000-00 BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. I 1/ voor den vriend van het ministerie, voor den werkzamen en ijverigen heer EDL’ARD B1E8WAL. 2.' Sec opmerken dat, sedert de wet op het kies bedrog, zy nu vrij en vrank kunnen stemmen voor wie zij willen, zonder dat het van iemand kunne gekend zijn. Dus geen geleekende noch herkenbare briefjes meer. Langrand voor de recht- bttnlt. De zaak der aklionnarissen van den In dustrie! legen M. Langrand, is maandag voordehandclsrechlbank öpgèroepen; voor zooveel wij er hebben kunnen over oordee- len, geldt hel eene aklie van schade en intrest en van verantwoordelijkheid tegen de verdedigers,die vertegenwoordigd waren door Me Lejeune. De aklie der eischers wordt ondersteund door M*r Orts van Brus sel en M" Demonceau, van Leuven. (Echo du Parlement). Volgens de wet mogen de stembriefjes niets anders behelzen dan den naam van den kandidaat: alle bijvoeging van d’eene of d'andere betiteling zoo als M.' of zoo iets zou soms de briefjes kunnen doen ver nietigen. Wij verzoeken dus de kiezers hunne briefjes le schrijven zoo niet: Ingezonden Artikels. Mijnheer de Uitgever, Beneemd niemand zijne plaats, zegt de Veurnaar, en leslmaal wilden de klerikalen aan Mr. Du Bus zijne plaats benemen Aan MM. Gustaaf De Smedt en D. De- keuwer wilden zij hunne plaats van provin ciale raadsheer afnemen Over eenigen tijd wilden zij vier ge- meente-raadsheeren afstellen en weinige jaren geleden wilden zij den heer burge meester Behaeghel uit den raad bannen. Niet waar, kiezers, hel past hun wel aan de clericalen van te roepen Beneemt nie mand zijne plaats?!! Wij kunnen de kiezers niet genoeg doen I bare werken zijn ontvangen geworden. Zij welen ook wel dal, indien die werken nog niet voleind zijn geworden, het is om dat M.' Jules eene stelselmatige en belache lijke oppositie doet aan een ministerie dat reeds zoo veel weldaden aan hel land heelt geschonken. Wat hebben uwe liberalen verricht? roept de Veurnaar! Ja, hij zou willen misschien dal de libe ralen het werk van M.r Jules zouden ver richten, op dat dezen op nieuw zou kun nen boffen met hetgeen door een ander is gedaan geworden! En indien onze liberale mannen niet al bekomen wat men zou mogen eischen, het is wel om dat zij altijd zijn gedwarsboomd geworden door die hardnekkige en gedu rige vijandelijkheid aan het ministerie van wege den tegenwoordigen volksvertegen woordiger en welke door niets verrecht- veerdigd wordt! Ook zijn de kiezers dat speltje moede! Zij weten wel dal met een man gelijk M.' Jules de Smedt ons Veurnambacht in den vergeetboek zou moeten blijven en daarom zullen zij op 9 juni aanstaande stemmen De heer Behaeghel, onze achtbare en beminde Burgemeester, heelt bij brieve aan hel gemeentebestuur laten weten, dat hij aan de stad eene som geeft van zeven duizend franken te plaatsen op intrest aan 4 1/2 ten honderd, en waarvan hel inko men fr. 515-00 ten eeuwigen dage die nen moet om jaarlijks, kleedingstukken le geven, gekocht en gemaakt bij Veurnesche burgers, aan de kinderen van stads arme knechljesschool, die zich het meest door hunne naarstigheid en hunnen vlijt in het bijwoonen der lessen zullen hebben onder scheiden. Zulke schoone gift van wege onzen Bur gemeester, die getuigd van zijne bezorgd heid voor hel onderwijs, van zijne liefde voor den armen, van zijne genegenheid voor de Veurnsche burgers, is boven allen lof. Door de begiftiging August Behaeghel, zal dien reeds zoo geachlen naam, ten eeu wigen dage in Veurne erkentelijk behouden blijven. Heden is onze gemeenteraad bijeen giftiging te beslissen. Algemeene Tijdingen. Langrand en <le Veur» naar. Dc Veurnaar, de Patrie van Brugge na volgende, schrijft dat M.r de Vrière in een meting ter dier stede gehouden, gezeid heeft: dat M.' Langrand-Dumonceau de eerlijkste en rechtschapenste mensch is der wereld. Dat is eenvoudiglijk eene nieuwe on waarheid. M.’ de Vrière heeft gezegd dat hij: in de betrekkingen welke hij vroeger met m.' langrand gehad heeft, in hem een eerlijk man heeft gevonden. Zie daar wat M.r de Vrière gezeid heeft. Maar dat daar gelaten, zal men betwisten dal er oneindig veel geld der aelionnarissen van den Induslriel is verkwist geworden? Zal de Veurnaar, de nablalfer van de Patrie betwisten dat in 4864, 1865 en 1866 door den Induslriel betaald is geworden: Aan de stichters fr. Aan den opzichtraad Aan M. LANGRAND, al- meene bestuurder ALGEMEENE KOSTEN (klerikale drukpers, enz). 1,004,245-60 Den Induslriel heeftbelaald Aan de stichters fr. Aan de bestuurders Algemeene kosten (kleri kale drukpers, enz.) Te samen fr.~ 5,854,558-26 welke som de bestuurders, stichters, be dienden en gazetten dezer twee maatschap pijen binnen gepalmd hebben! Die bestuurders enz. zijn de klerikale kopstukken Dechamps, Dendecker, Mer cier, Nothomb, graaf d’Hane, graaf de Lie- dekerke, Duval de Beaulieu, Langrand- Dumonceau, enz. En dat M.r de Vrière nu gezeid of niet gezeid hebbe, dat M.r Langrand een eerlijk man is, hebben de menschen onzer om streken, die door het toedoen van M.’ den pastor, Mr den kapelaan, M.’ den orgelist, M.' den koster, stoeltjezelter of andere welkdanige agent hun geld in die bank hebben gestort, nu hun kapitaal wederge- kregen? Zijn hunne oordjens van Hongarien wedergekeerd Een antwoord als ’t u belieft, Veurnaar? EDLAHD BIESWAL. De hei S' De bee ST 0111 <i< d< d< (k den 22. Dieryckx-Visschcrs, kind van Evarist en van Clemence Trcnsacrt, Oratoriestraat. Tare Ntet IU.t;i Sue! Have Bout Erwt Vlas ^rjcxai <1 van d cu Er v (jraini men v boel. I per 7 De voi a a n do het art. section Voort rechtbai Voortil Dij de ret Dond ,'‘r*ment1 Gelieft eene plaats te verleenen in uw blad van taterdag of londag toekomende aan mijnen artikel welk ik al te kort moet maken daar ik uit tuyn huis ben voor handelstaken. 1.1* I Zekere cx-liovenier verspreid, too In t schijnt, liet gerucht dat den heer Hector Deprey deter sluit, maan dag lest, le Gyverinchove tuu handgemeen rijn ge weest met cenige landbouwers. Welnu, hiervan is geen enkel woord waar, n den ex-hovenicr heeft dal waarschijnelijk uil rijnen duim getogen om den heer Deprey hinder aan te doen. Maandag lest de otnslreken van l.eysele en Bevcreu doorloopende tol hel bezichtigen en koopen der vlassen, bevond ik mij legen den avond, nabij Gyve rinchove, rustend nl mijn pijpken rookend, in d her berg de drij Boompjes. Eensklaps, hel aanhoudend gedruis van voileuren en char-è-bnncs, stoorde mijne stille redevoering aangegaan mei den baas, wegens hel vlas. Dele rijtuigen hielden aan gemelde herberg stil. Hd waren de stemmers van I. en G. de eerste mei vier voilueren de ander mei een char-è-banc, van Rousbrugge afdalende. Ik hiel mij teer kori in den hoek, (bijna van niemand bemerkt), en hoorde welhaast eentge strijdende redevoeringen onder el kaar. Straks kende ik hunne wedertijdsche opinie. Maar wat toonecl verbeelde er daar tich voor mijn oogen O groole God! Gij die aan uwe dienaren hunnen levensloop heeft voorgetchreven, hun ge biedende in hunne kerk te blijven, en van op den stoel der waarheid, het woord Gods, den Godsdienst, de eendrachtigheid en den vrede le verkouden: Gij die aan alle menschen verboden hebt hun aan den drank over te geven. Doch, wat laat Gij door uwe oneindige goedheid gebeuren? O wonder', waldroevig lot! welkesloudheid, «elke buitensporigheid en losbandigheid heb ik daar ye llen. begaan door een jongen geestelijk van Gdie hoorde ik, zelfs geen stemrecht had en daarmede had gelopen. Hij schreeuwde, huilde en twisle legen de brave stemmers van 1. Hij hitste door leekens ver- schillige lijner inwoners legen hun op. Hij dronk, (veel pinten), hij schonk riep luidkeels en mei open staande (groole wijde) mond door lijne handen. Hier moet ik eindigen want mijne beschrijving ion nog lang kunnen duren, maar ik moet vertrekken. Doch moei ik nog leggen wat ik in stille, weluilge- drukte en gepaste woorden een eerlijke kieier van f. tol hem hoorde vragen. Zult gij nu londag toekomende in den sloel der waarheid ook van dronkaards, van vrede precken Hij stond beschaamd en nadenkend te tien, zoo als den kikvorsch op den Os. Welke volgende ledeles men uit dien fabel trekt. Houd u le vredett in den staal in welken gij u bevindt, en legt met de vlaam- sche schrijver: oost west l'huis best. Ik telf trok de heiberg uil met schaamte belaan, doch teer te vredett over de eerlijke en schoonc ham delwijic der rondborstige stemmers van Een rdaskooper op reis met puk en zak en Ollersklak. -J- -J’ Hel volgende feit is een klaar bewijs dal de lev op gevoelige wijle onie kusten inneemt. Tc Middelkerke, halfwcge Oostende en Nieuporl, op de plaats waar de onderieesche telegraaflijn ein digt, bevindt tich up de duinen een houten huisje vuor de douaniers, gelast met de wacht der kust en met de bewaking van den telegraafdraad. Hel verleden jaar, voor de schrikkelijke tempeesten der maand december, was de afstand tusschen dit huisje en de tec van 2D meters, terwijl die tegenwoor dig slechts 12 meters is'. De lee heeft dus op die plaats omtrent B meters van den grom! ingenomen, wat aantienlijk is voor een enkel tijdvak van onweder en hooge tij. Omtrent hel einde van hel verleden jaar stelden wij vast dal de lee op de belgischc kust de duinen op eene teer groole hoogle was ingespoeld; maar in dien het waar is dat sedertdien heiland door de no'ord-wesl-winden opgeworpen, de bergjes langs den kant dcr lee op nieuw heelt gevormd, is hel niet min vaslgesleld, dal het voordeel langs den kant der lee is gebleven, en dat deie niet ophoudt, en meer en meer onie vlaatnsche velden, onie sleden en dor pen van de kust, baren onmeetbare» waterplas doet naderen. Men schrijft ons uit Solteghein, dat aldaar eene juffer van een hondje tot den bloede gebeten is, dat men bevonden heeft dol le lijn en wiens eigenaar had verwaarloosd het muilbanden. De wond dcr juffer is niet uitgebrand geworden en lij is nu op reis naar Sint Hubert. Hel was een lief hondje dal tij goed kende, dal altijd teer lachtaardig was geweest waarmede lij dikwijls speelde. ROSALIE BRÜRET, an Leysele, beeft haar exaatu van Vroedvrouw met de grootste onderscheiding ondergaan.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2