I I VAN VEIRNE. 9 I ff ll I I 1 2222. JAAR. ZATERDAG 18 JULI 1868. spoedige bij het hervormen van de predikanten in hartstochtelijke en haatverwekkende volks- opruiers» lïlad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. Uit goede bron vernemen wij dal, ophel dringend verzoek van onzen volksvertegen woordiger, M.r Bieswal, al het versch wa ter uit den brugschen vaart, welken eer- lang zal leeg getrokken worden, zal dienen om onze vaarten te spijzen. Dit zal eene groote weldaad voor Veurnambacht we zen, die nu enkelijk zout en brak water in zijne waterloopen heeft. reis van deze naar Duitschland of naar Algerie. De pauselijkc bulle, waarbij eene alge- meene kerkvergadering wordt bijeen ge roepen, zal, zegt men, aan de katholijke gouvernementen langs diplomatischcn weg worden toegezonden. Nog al ernstige wanorders hebben te Triest plaats gehad. Eene menigte volk heeft de straten doorloopen, onder het ge roep van Dood aan Pius IXweg den gouverneur! Hel pauselijk wapen, dal het huis van den konsul van den Heiligen Stoel versierde, is afgerukl geworden en eene poging werd gedaan om in een Capucij- neuklooster te breken. De gewapende macht is niet tusschengekomcn en de rust heeft zich van zelven hersteld. Die opgewonden heid was ontstaan door eene vermaning, die de gouverneur aan liberale onderwij zers gestuurd had, die geprotesteerd had den tegen de bijeenroeping der onderwij zers door de geestelijke conssilorie. 12/ N.r Provintiale Daad. Politiek Overzicht. Hel wordt bevestigd, dat het wel het fransch gouvernement is, hetwelk aan hel kabinet van Madrid hel eerste bericht heeft gegeven, dal er eene samenzwering in Spanje werd voorbereid. Het zou ook dit gouvernement zijn, dal verdenkingen legen den hertog van Monlpcnsier zou opgewekt hebben. Men weet echter nog niet waarop deze veropenbaringen gestaafd zijn en of zij door éenig feil kunnen verrecht vaardigt! worden. Wat loelaat hieraan te twijfelen, is dat tol op heden de ministers op eigen gezag hebben gehandeld, zonder hunne slachtoffers voor de rechtbanken te durven brengen, hoe verkleefd zich die ook aan de belangen van het gezag toonen. Overi gens, er moge eene samenzwering op til zijn geweest of niet, een gouvernement dat verplicht is de doorluchtigsle hoofden van zijn leger en de naaste bloedverwanten van hel hoofd des staats aan te houden, om zijn bestaan te verzekeren en een schijn van rust te behouden, is een gouvernement dat veroordeeld is, en het zijn de logen- achtigc telegrammen niet, op zijn bevel rond Europa verzonden, die er zullen in slagen het te redden. Dc beraadslaging in hel wetgevend korps van Erankrijk heeft woensdag eene menigte vraagstukken aangeroerd: maatregelen te nemen om de vrijheid der kiezers te hand haven, de kiesomschrijvingen, de geheime fondsen, de gevangenissen, de doodstrafuit- voeringen,de hulpfondsen voor degemeen- ten, de loterijen en deleeningen met loten, al die voorwerpen zijn opvolgenlijk dooreen getal sprekers op het lapijl gebracht. De middelen, met welker behulp hel gouver nement poogt den aangroeienden invloed der oppositie te Parijs te bestrijden, zijn met veel krachtdadigheid aan het licht ge bracht door de heeren Garnier-Pagès en Pelletan en bestreden door den minister van binnenlandsche zaken; de eerloosheden der speculatief, die stemmen op eene spoedige en gemakkelijke buitensporige winst, zijn door de heeren Jules Simon en Mariegelaakt geworden,dieden heer Magne voor tegenstrever hadden. Deze heeft de thesis staande gehouden, zeer juist in the orie, dat het aan het gouvernemet niet be hoorde om in die zaken tusschen te komen, maar wel aan het gerecht. Enkel is hel te betreuren, dat dit grondbeginsel niet in alle gelegenheden toegepast wordt. De Patrie van Parijs meldt dat de kei zerin der Franschen en de kroonprins te Fontainebleau zullen blijven, gedurende het verblijf van den keizer te Plombières, en dat er nooit spraak is geweest van eene algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Ilandelzaken. Veurne, IS «lult. SERMOENEN. Wij beleven eenen tijd, waarin sommige jonge Levilen zich dikwijls uil overdreven iever en gebrek aan christelijke liefde, in kiestribuinen (en tweedrachl-predikanlen) veranderen. Hel zal dus niet slecht zijn hun de volgende regels uit het werk van kano- nik Bellefroid {Manuel d'élogucnce sacrée, bladzijde 282) onder hel oog tc brengen: Plichten van den predikantGeene per sonaliteiten. Eenen persoon, eene klasse van burgers, eene plaats aan de openbare minachting prijs geven in dien Stoel der waarheid, van waar alleen woorden van ver zoening, liefde en vrede moeten nederdalen, ziedaar eene erge wanorde, die aan den godsdienst zeer nadeelig is. Daaruit kan niets dan kwajjd voort spruiten. De schuldige wordt vertoornd en de toehoorders (of lezers) vreezen voor zich zelven. De jonge predikant die zich aan zulken misslag plichlig maakt, verliest zijn gezag en wordt door iedereen be schouwd als eenen onvoorzichtige!) en hartstochtelijke mensch. Misschien zal men ons zeggen, dat hel werk van den geleerden kanonik, aan wien deze wijze regels ontleend zijn, in 1845 wierd uitgegeven en dat sedert de zaken nog al veranderd zijn. Altijd is het zeker, dat de vraag is te welen of die veranderin gen wel met de geest van hel christendom overeenstemmen en of de geestelijkheid en de godsdienst veel gewonnen hebben té :lui Voor stad I O worde» Prijs van I inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voorbuiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 10 fr. 50 ’sjaars. het blad Oosstraat, van het rijk ZITTING VAN 11 JULI. Er zijn 42 leden tegenwoordig. Er wordt lezing gegeven van verschillige rapporten over kwestien in de sectiën onderzocht, en die in de toekomende zitting zullen beraadslaagd worden. Aan hel dagorde is de diskussie van hel verslag op de vraag der koninklijke maatschappij tot be scherming der dieren, strekkende om eene subsidie van het provinciaal fonds te bekomen. De 2" kommissie stelt de verwerping der vraag voor. MM. de Gouverneur en Olto-de-Aieulanl onder steunen de vraag der maatschappij, die voorzeker, om haar loffelijk doel de gevraagde aanmoediging verdient, zegt de heer gouverneur. liet voorstel der kommissie wordt ter stemming 'gelegd en aangenomen met 3(5 tegen 1G stemmen. Den raad gaat over tot de beraadslaging van het rapport over het rekwest der veldwachters en briga diers van de provincie, strekkende om den laks van pensioen verhoogd te zien. De 2.' kommissie, in overeenstemming met de per manente deputatie is van gevoelen dat de vraag der veldwachters niet kan toegestaan worden. .W. Ileyvaerl ondersteunt krachtdadig de vraag der veldwachters, en roept de aandacht van den raad in over den toestand d zcr nuttige bedienden, door dc ontoereikenheid van hun pensioen, op hetwelk zij recht hebben, üok behoudt zich het achtbare lid een formeel voorstel tc doen ten voordeele der verbete ring van den toestand der veldwachters, voornamelijk ten opzichte van hun pensioen. MM. dc Gouverneur, de Cock, Demulie, Merghelynck en llorrie deden in de gevoelens van M. Ileyvacrt. M. Lagac, ondersteunt de besluitselen der kom missie en vertoont de redens die haar tot de verwer ping der vraag aangespoord hebben. M. Ileyvaerl, zijn voorsteld opgesteld hebbende, ge- teekend door verscheidene zijner kollegas, wordt dit voorstel, strekkende om de hulpbronnen der pen sioenkas te vermeerderen en de kwestie tot onder zoek der permanente deputatie te verzenden, ten bureele neèrgelegd en door den sekretaris afgelezen. Het wordt zonder oppositie aangenomen. Den raad geeft vervolgens zijne goedkeuring aan: 1. ’ dc vraag tot verzetten der markt van eetwaren en vlas te Oedelem van den maandag op den dinsdag; 2. " het voorstel der 3.* kommissie, stekkende om onbepaaldelijk de vraag uit te stellen van eenige in woners van’ Molendorp, opdat dit gehucht van Breedene zou afgescheiden on als eigene gemeente ingericht worden; 4.’ het behoud van het provinciaal reglement op de verbetering van het hoornvee; 5.’ het rapport over de provinciale rekeningen. De volgende zitting wordt op dinsdag bepaald. UHERTEIT1 Men abonneert zich op het bureel van N.’ 6, tc Veurne, en op al de postkan tooren Insertion, 15ccntimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 10 c?, hel supplement 10 c.’ Alle affichen, bij do uitgevers van dit blad gedrukt, éésmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. •I’

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 1