VAK VEURNE MTERDAG 1 AUGUSTI 1808. Een Nummer, en '-tl Het leven is een o blinde worsteling. De mepsch vecht niet alleen tegen allerlei plagen, die zich ^ls jzijne natuurlijke vijan den opdoen, maar ook dikwijls kerft hij tegen vrienden en bondgenooten, hem dooi de natuur geschonken. Dit geval heeft plaats in den oorlog, welken Lij dieren aandoet, die söms zijne grootste vrienden zijn. Wie heeft nooit op eene schuurpoort een opgenagelden uil zien hangen. Dal is om een voorbeeld te geven zeggen de boeren; de andere uilen (hoe scheel ook) zullen zich wel van kant houden. Óndertusschen Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en een Supplement op half blad, per Politiek Overzicht. De Etendard van Parijs, sprekende over Ie geruchten, rakende een verbond tus- ;chen Erankrijk, Belgie en Holland, zegt lal die volkomen ongegrond zijn. Geene oorslellen zouden in dien zin door Frank- ijk gedaan zijn, geen plan van dit slach ou op weg van verwezenlijking zijn. In zijne zitting van donderdag heeft het ransch wetgevend korps, bij eenparigheid Ier tegenwoordig zijnde leden, artikel 1781 Gin hel burgerlijk welhoek afgeschaft, uacbtens hetwelk in de betwistingen tus- schen meesters en werklieden, betrekkelijk hel loon of huurgeld, de bevestiging van Jen meester voor het gerecht als waarheid wordt aangenomen. Hel fransch wetgevend korps heeft ver volgens de beraadslaging van hel budjet hernomen en geëindigd. Al de amende menten weiden verworpen en de voorbe- houdeneartikelen gestemd. Het goheelevan hel budjet werd aanvaard met 199 stemmen legen 14 en hel buitengewoon budjet werd vervolgens gestemd mei 209 stemmen te gen 15. Aleer de sessie te sluiten blijft nog enkel de leeningswel te beraadslagen. De zittijd van hel fransch wetgevend korps is woensdag gesloten geworden. Men dacht dal in de laatste zitting er nog al hevige woordenwisselingen zouden hebben plaats gehad, want men moest over de lee- ning spreken, doch na eene redevoering van'den heer Gai nier-Pagès, die zich le vendig beklaagde dat de kamer zulk eene ernstige zaak als die eener leening op hel uiterste einde van den zittijd moest afdoen, en na een antwoord van den minister van financiën, heeft de kamer het wetsontwerp met 215 stemmen legen 16 aanvaard. De voorzitter heelt vervolgens lezing gegeven van het sluitingsdecreet. Men denkt dat de leening omtrent hel midden der maand augusti zal uitgeschreven worden. Het budjet van Indie is door sir Stafford Northcote het Lagerhuis van Engeland aan geboden geworden. De outvangftep van het verloopen jaar bedragen 48 millioen 258,000 pond sterlings en de uitgaven 49 millioen 564,000 pond sterlings. Het tegen woordig tekort is 700,000 pond sterlings minder dan men verondersteld had. De inkomst van het loopend jaar wordt ge raamd op 48 millioen 586,000 pond en de uitgaaf op 49 millioen 615,000 pond, la tende een tekort van meer dan een millioen sterlings. Daar, even als elders, zou er op de krijgsnilgaven veel kunnen gespaard worden, en echter haalt de heer Layard het gouvernement van Indie aan, als het minst kostbare der wereld. Op zes jaren is de Geen pauselijke brief mag afgekondigd worden zonder toelating vap hel gouverne ment, geen bisschep mag zijn diocees ver laten, zonder toestemming van den keizer. Welnu, M. Baroche heeft laten welen dal het gouvernement de bisschoppen niet zal beletten naar Rome te gaan, maar hel zal later zien wat de Concilie zal voorbren gen en verbieden de besluiten alïekondi- gen, indien het keizerlijk bestuur ze niet goedkeurt. Ziedaar hoe keizer Napoleon de kerke lijke opperhoofden in Frankrijk onder de plak houdt. En nogtans zijn er hjer blinden genoeg die u zullen vertellen dat de kerk in Belgie onderdrukt en achtervolgd wordt, en zij het in Frankrijk veel beter heeft. Ja zulke personen hoort gij dagelijks, en nochtans welk verschil Hier in ons land hebben de bisschoppen niemands toelating of advies noodig om te gaan waar zij willen. Niemand ookkan hen beletten de pauselijke brieven te ontvan gen, af te kondigen, uit te geven. Zij kun nen naar het Concilie gaan naar goeddun ken, en als hel Concilie zijne besluiten zal genomen hebben, zullen die besluiten af gekondigd worden, zonder dat iemand er iets in te zien heeft. Ziedaar het verschil van toestand der geestelijkheid in Frankrijk en bij ons. Daar alle soort van knevelarijen, van be perking, van ketens, hier vo|lp vrijheid, volmaakte onafhankelijkheid. ’t Is bij zulke gelegepheden dat men ziet hoe onrechtvcerdig het is hier in Belgie je klagen en aan de menschen wijs te maken dal godsdienst en geestelijkheid hier ver volgd en onderdrukt worden. Neen, pergens in Europa is de religie zoo onafhankelijk en heeft de geestelijk heid hel zoo goed. (Lierenaar.') ,N.' 2224. inkomst met 6 millioen sterlings (150 mil- I gen der bisschoppen, lioen franks vermeerderd en die uitslag is Geen pauselijke bri in groeten deele toe te schrijven aan liet ontginnen van grond, die lot dan toe nog niets had opgebracht. Eene protocol is te Constantinopel tus senben de Porie en de waarborgende mo gendheden onderteekend, om den duur te regelen der volmachten van Francoeffendi, den nieuwen gouverneur van den Libanon. Men zegt dat die volmachten op tien jaren beperkt zijn. Een telegram uit Lissabon breugl tijdin gen aan uit Brazilië, van 8 juli, die den uitslag doen kennen der kiezing van den voorzitter der argenlijnsche republiek. Tegenstrijdig aan alle vooruitzichten is generaal Urquiza niet gekozen geworden; hel is de heer Sarmiento, die aan hel hoofd van hel argenlijnsche gouvernement ge roepen is. De laatste tijdingen uit Zuid-Aincrika zijn zeer betreurenswaardig. Peru schijnt op het punt van eenen nieuwen opstand te zijn. Te Panama heeft de bevelhebber der gewapende macht hel gouvernement omgeworpen en een voorloopig gouverne ment ingericht. Veurne, 1 Augusti. Zoo als men weel is er een nieuw Con cilie te Rome te samen geroepen. Sedert het Concilie van Tronic heeft de Kerk geene algemeene vergadering meer gehouden. Vroeger werden koningen en vorsten op de Concilie verzocht, ditmaal zullen alleen de bisschoppen de kerkclijke verga dering uitmaken. Dit is in ’t groot de toepassing van ons vlaamsch spreekwoord de burgemeester op hel stadhuis en de pastor in de kerk. Het heel de koningen in hun gouver nement en op hunnen troon, de bisschop pen in de Concilie. De Heilige Vader heeft groot gelijk op eenetheologiekevergadering geenewereld lijke vorsten te roepen, die zooveel van godsgeleerdheid kennen als een genees heer van de wetten of als een schoenmaker van het kleeren naaien. Maar dal sfaat Napoleon niet aan. Die zou ook wel zijn woord willen in te brengen hebben en het fransch gouverne ment heeft niet veel moeite gedaan om zijn misnoegen te verbergen. Gelijk men weel is in Frankrijk de Staal niet geheel van de Kerk gescheiden. De keizer komt tusschenindebcnoemin- algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handel zaken. week. Voor stad orden IETS VOOH DE LANDBOÜWEBS. liet blad Oogstraat van het rijk 1 1 Prijs van iiiscl»rijvimj», BETAALBAAR VOOROP: (5 franks 'sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 0 maanden. 2 fr. 25 3 maanden. Voor frank rijk 10 fr. 50 ’sjaars. A1HERIFAT1 HET CONCILIE EN DE BELGISCHE GRONDWET. Men abonneert zich op hel bnceel van 6, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, IScentimen den drukregel Een afzonderlijk nummer 10 het supplement 10 c.’ Alle aflichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, tlaiAAL onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe lp zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 1