VAN VEURNE j '4 f '’W a 42.r J AA II. desonderkonings tot den troon zijns vaders, in het openbaar is afgelezen. Sedert men te Parijs weet dat keizer (Napoleon voornemens is de feesten van den 15 augusti in de hoofdstad te komen bij wonen om er eene wapenschouwing te houden, wil men volstrekt hierin de voor bode zien van eenige staatkundige beloo- ging, waarop de fransche vorst zou bedacht zijn, en men begint weder te spreken, even als op het tijdstip der laatste reizen te Kouaan en te Orleans, over eene redevoe ring, die volgens de eenen oorlogzuchtig en volgens de anderen vredelievend zou zijn. Van den eenen noch van den anderen kant weet men echter aanneembare rede nen op te geven, waarop men die voorzeg gingen zou kunnen staven. De nederlaag, door de oppositie geleden in de kiezing van den Gard, heeft in de gonvernemonleele kringen eene groole te vredenheid veroorzaakt en verwekt in de ollicieuse dagbladen een wezenlijke geest drift. De onafhankelijke dagbladen zoeken overigens niet er de toedracht van te ver minderen, maar stellen vast, dat de stem ming van zondag en maandag gcene ver andering ten voordode van het Iransch gouvernement is. Zij doen opmerken dat in de stad Nirnes op 5700 stemmers, de heer Lazol er 2000 bekomen heeft en de heer Lany 1261, en de ollicieele kandidaat enkel 541. Zij doen vooral hel aanzienlijk getal der onthoudingen (bij de 12,000) uit schijnen, en natuurlijk komen zij aldus tot de vraag, of dit niet een uitwerksel is der schrikaanjaging,door hetgedragder politie veroorzaakt, die de kiesvereenigingen der oppositie uiteend reef. Men schrijft uit Valence (Dróme) dat de democratische kandidatuur van den heer Bancel, oud volksvertegenwoordiger, in 1852 verbannen, stellig voor de algemeenc kiezingen zal voorgedragen worden. Uit Pesth verneemt men, dat de lagere kamer, na eene algemeenc beraadslaging, die vijf dagen geduurd heeft, in zitting van dinsdagjn grondbeginsel, mel255 stemmen legen 45, het wetsontwerp betrekkelijk de krijgsinrichting aangenomen heeft. De ver daging van den Landdag zal omtrent het midden van augusti plaats grijpen. Uit Lissabon verneemt men, dat de her tog en de hertogin van Montpensier bezit hunner nieuwe verblijfplaats hebben ge nomen en stellig voornemens zijn zich in Portugaal op te houden, tot wanneer de toestand in Spanje veranderd is. Eene depeche uit Alexamlrie meldt, dat een firman van den Sultan, het recht van i lopvolging bekrachtigende van den zoon Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke Een Nummer, en ZATEBDAG 8 AUGUSTI 1868. M.' 222S. Veurne, 8 Augusti. 0KDERRICHTIBG8B0KD. Zoo als wij hel in ons n.r van 26 juli aangekondigd hebben, heeft de kring van den onderrichtingsbond te Veurne, den 27 juli, door eene openbare zitting, de ver jaardag van zijne instelling gevierd. De voorzitter van den kring de heer Henot, beeft vooreerst een kort verslag gegeven der bijzonderste werkingen van den kring gedurende het jaar 1867-68. Hij heeft hulde loegebracht aan de werkzaamheid der leden van den kring, en zoo als men er zich heeft kunnen van overtuigen, met ons artikel te lezen van 26 juli, is nooit hulde meer ver diend geweest. Wij nemen met ijver de gelegenheid die zich aanbiedt, waar, om eene onwillige vergeten heid te herstellen. In de opsomming der conferencien van dit jaar, hebben wij nagelaten gewag te maken van de conferentie van den heer Aubert, over de drukking van de locht; iedereen herinnert zich nog de klare en gevolglrek- kende bewijzen, welke hij aan den dag ge leid heeft. De heer ingenieur Gambier, lid van den algemeenen raad van den bond, heeft na den heer llenot hel woord genomen, om ons de geschiedenis van de stoomtuigen te schetsen. Hij heelt deze stof voornament- lijk gehandeld onder hel zichtpunt van hel leven der uitvinders; hij heeft de werken, de worstelingen, de ellende afgeschilderd, welke deze groole mannen hebben moeten onderslaan, om hunne uitvindingen welke ons zoo eenvoudig voorkomen, ie kunnen doen waardecren. Na hel leven van Salomon de Cans te hebben verhaald, van dien groolen man, die mag aanzien worden ais de uitvinder van hel stoomtuig, én van wien vele men schee den naam zelfs niet weten, heeft hij ons denengelschen mijnwerker James Wan doen kennen, het stoomtuig uitvindende om het water uit de koolmijnenie pompen, worstelende gedurende 50 jaren, 100 ge dingen vervolgende, en len einde zijner loopbaan komende voor aleer van den uit slag zijner werken te genieten en vrijelijk - voordeel te kunnen trekken van zijne uit- °P dat men ze waarlijk volksbibliotheek vinding. Heden, riep de redenaar uit, met 1 die klinkende stem en dien trillenden toon, welke hem eigen zijn, heden is is James Watt begraven in de Abdij van Westminster; hij rust er nevens de konin- gen van Engeland. En ik vind ik, dat het niet James Watt is. maar de koningen t en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. een Supplement op half blad, per week. van Engeland die daarover moeten ge- vleid zijn Laat ons nog eenige woorden reppen over eene kwestie, welke de bezorgdheid van onzen kring heeft opgewekt; wij wil len spreken van de volksbibliotheken. Zoo als wij het gezegd hebben, heeft onzen kring, bij verzoekschrift, aan den provincialen raad eenig hulpgeld gevraagd voor de volksbibliotheken der provincie. De stad Veurne had eene bijlage gevraagd voor de stadsbibliotheek. De provinciale raad van Vlaanderen heeft al deze vragen verworpen. Waarom? Hebt gij wel ooit aan u zelven ernstiglijk gevraagd, lezers,, waarom? De volksbibliotheken zijn geschikt oin hetvolk te onderrichten en te verzedelijken; dit is dus het edelste en heiligste doelwit, welk een bestuur zich kan voorstellen. De werklieden leeren in de lagere scholen de eerste grondbeginsels, later moeten zij dë zelve uitbreiden. Hoe veel werklieden zien, wij niet, die hebben kunnen lezen en schrijven als zij ter school gingen, en die dit vergelen hebben komende lot de man nelijke jaren. Men moet bijgevolg het ver stand oefenén gelijk men de leden des lichaamsoefentdoor de werking; men moet den geest voeden gelijk men hel lichaam voedt. Nu, ’t zijn de boeken, de volksbibli otheken die het brood des verslands moe ten bezorgen. He welDat is hetgeen de provinciale raad niet wil. Ronkende woorden genoeg over het belang dat men steld in den werk man maar geen enkelen centiem. En noglhans, de werkman zelf begint te be grijpen dal de onderrichting zijne waarde verdubbeld, hem verzedelijkt, verheft en veredelt. Waarom dan slaat de provintiale raad geen enkele centiem toe voor de volksbi bliotheken? Zouden zij misschien dezelve niet noodig hebben? Maar in geheel het arrondissement van Veurne is er maar eene enkele bibliotheek, en er zouden er overal moeten zijn. En te Veurne zelfs, uitgeno men eenige werken van Conscience, eenige werken van het Willems fonds en zeer weinigandere,ontbreken aan de bibliotheek al de boeken die er wézentlijk noodig zijn zou kunnen noemen. Waarom dan, als de provinciale raden van Brabant, Luik en Henegouwen van 1006 lot 1500 franks aan de volksbibliotheken toeslaan, waarom dan wil de provinciale raad van Vlaanderen daarvoor geen enkelen centiem geven? Gij zult bet gaan hooren. Om dat Je meerderheid van dezen raad -g Voor slad a w orden I*oi.irn:iK OVEHZICHT. liet blad Oosstraat van liet rijk. Prijs van inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: franks 'sjaars. 8 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor builen, vrachtvrij: 8 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor frankrijk 10 fr. 50 'sjaars. AD FE»™ Men abonneert iich Op het bureel van Pf.‘ 0, te Veurne, en op al de postk..nlooren Insertien, 15 ccnlimen den drukregel Een afzonderlijk nummer 10 c.", hel supplement 10 c.’ Alle aflichcn, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, ttNMAAL onvergeld in heticlvu geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te tenden. r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 1