K VAN VEURNE. p te, L.'l IÈ I I I I I I I I I I I 1 a fél Sz- I I i oo oo oo oo 00 00 00 80 00 oo ♦jè van afhoudingen it ’J St. Denijs. Wij hebben weeral nieuwe verwoestingen en brandstichtingen aan te slippen. Wanneer zal dit een einde nemen en de schadeloosstellin maaivi over de reis van koningin die zij als volstrekt persoonlijk I i niet hel minste slaande met de staatkunde. Wat komst van lord Stanley met den I Iliad voor Annöncen, Landbomvnieuws, politieke Een Nummer, en een f niet min gegrond, niet min billijk. Die kosten zijn heden uitsluitelijk ten laste der onderwijzers en stellen dezelve, van hunne intrede in eene moeielijke loopbaan, in een noleligen toestap.d die aan hun aan zien kan nadeelig zijn en zelfs hunzou kun nen ontmoedigen. De Provinciale Raad van Brabant, ge troffen door de waarde van deze aanmer kingen, heeft eene jaarlijksche toelaag van 2000 fr,* gestemd om te helpen de instal- leeringskosten der professoren dekken. Wat heeft de Provinciale Raad van Wesl- Vlaanderen toegestaan? Juist zoo veel als hij toegeslaan heeft voor de volksbiblio theken en voor de pensioenkas: niet een centiem En dijn zal men nog konnen boffen en stoffen over do bezorgdheid van den Raad voor het onderwijs en de onderwijzers! Wij zeggen het luid en wij wenschen dat men ons zoude hooren: De onderwijzer geniet in ons land nog niet van alle de achting waarop hij recht heeft; het is de plicht van alle verlicht man te werken om hem in aanzien te doen winnen. Op de dorpen vooral, zegt men nog:’lis maar een schoolmeester!Hé wel, de man waar van men aldus spreekt, is in zijn nederig ambt dikwijls grooler dan menige over winnaar. Hel is hij die gelast is van man nen te vormen van de jonge leerlingen die hem loeverlrouwd.worden, hij is de voor- looper der beschaving, hij is de zedengever der toekomende geslachten. Is er wel een grooler en achtingswaardiger ambt? Zoo behoort het dan dat in alle de ge meenten, de toestand van den onderwijzer waardig en volkomen onafhankelijk weze; hij mag de trawant noch van den burge meester noch van den pastor wezen; hij raag aan de willekeur nog van eenen heer noch van eeqe koterij blootgesteld zijn. De Provinciale Raad van West-Vlaande- ren is van dat gedacht niet; hij staal een subsidie toe aan het collegie van Kortrijk die het niet uoodig heeft en waar zich den lagen Nolle door het assisenhof veroor deeld, gevormd en ontwikkeld heeft. Maar het kollegie van Kortrijk is door geeste lijken gehouden, ziel ge, en de gemeente- onderwijzers bewijzen te groole diensten en hunnen toestand is le netelig, op dat de verlichte meerderheid van den Pro vincialen Raad zich met dezelve zou bezig houden. i en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Supplement op half blad, per week. Politiek Overzicht. De vredelievende woorden, door den vorst van Frankrijk bij zijn oponthoud le Troyes uitgesproken, ziet men op zeer ver schillende wijzen door de fransche dagbla den beoordeeld. De eenen houden die voor klinkende munt en zouden die wel willen doen doorgaan als eene eeuwigdurende vredesverklaring. Anderen, alhoewel de duidelijkheid er van erkennende en die met eene zekere voldoening aanhalende, vinden er echter geene beweegredenen in om zich aan geestdriftige opwellingen over te leveren: zij durven er slechts eene ver daging in zien, zich herinnerende dal de mensch een veranderlijk wezen is en hel van de wil van een enkel man is, dat de oorlog of de vrede afhangt. Er zijn einde lijk ongeloovige lieden, .die altijd «leuken dat er iels achter tie gordijn schuilt, en beweeren dat als de keizer over den vrede spreekt, dit wil beduiden dat de oorlog nakend is. Deze zeggen: sla een blik op het ministerie van oorlog; is men daar niet in volle werkzaamheid en wil men er zich niet in staat slellen oin op hgi-perste sein een millioen mannen strijd vaardig le heb ben? Neen, om de openbare denkwijze ge- 1 rust te stellen, om aan de bevolkingen dit vertrouwen in de toekomst in te boezemen, die door de keizerlijke aanspraak gevraagd wordt, i,s het niet voldoende den vrede te beloven, men moet dien door daden ver zekeren. De engelsche dagbladen toonen zich ver wonderd, omdat men op het vasteland gissingen maakt Victoria, blijven beschouwen, en in verband de bijeenkomst heer de Moustier betreft, zij gelooven niet a doen uitschijnen hoe terughoudend het hóófd van het Foreign-Office is en hoe hij te zeggen, dat als eene verbintenis voor zijn gouvernement zou kunnen beschouwd worden. In Pruisen wordt veel gesproken over de aftreding van generaal von Falkenstein, opperbevelhebber van het eerste leger korps, en zijne vervanging door generaal von Manteuffel. Generaal von Falkenstein geniet in booge mate de volksgunst, terwijl zijn opvolger vele vijanden telt. De rol, die generaal von Manteuffel eerst gespeeld beeft als hoofd van hel krijgskabinel des honings en later in Sleeswijk-Holstein en in den veldtocht van 1866, waar hij den Zelfden generaal von Falkenstein in het Veurne, 1-4 August!. ONDERRICHTINGSBOND. VEÜRKESCHE KRIHG. Zoo als wij hel vroeger gezeid hebben, heeft den Veurneschen kring van den Onderrichtingsbond aan den provincialen i Raad een verzoekschriflgesluurd ten voor dooie der gemeente-onderwijzers. Onze kring vroeg aan den Raad: l.° Van te wil len eene toelaag, ten voordeele der pen sioenkas der gemeente-onderwijzers, toe slaan; 2.' Van aan deze onderwijzers, nieuwelijks benoemd of bevoorderd, eene g loctestaan voor ver- plaatsings- en installeeringskosten. Eenige woorden zullen genoegzaam zijn om de gegrondheid dezer eischen te be- wijzen. De gemeente-onderwijzers trekken he dendaags, na vele jaren dienst, een nederig zich steeds in acht neemt om nooit iels j VRIJDAG 14 AUGUSTI 1868. opperbevelhebbersclutp van hel leger van den Mein verving, had veel haal op hem getrokken. Wanneer hij in beschikbaren dienst werd gesteld beschouwde men dit als eene genoegdoening aan den algemee- nen wensch gegeven. Geen wonder dus dat zijne weder in dienstlreding een pijn lijken indruk verwekt heeft. Men is over het algemeen eens om in die feilen een slecht kenleeken te zien, onder het opzicht der gevoelens die op dit oogenblik in de omgeving van koning Willem de boven hand schijnen te hebben. De keizer van Rusland heeft te Kissingen hel bezoek ontvangen van al de vorsten van Zuid-Duitschland, ter uitzondering van den groothertog van Baden, die le Carls- ruhe wordt opgehouden door hel onver wacht bezoek van den kroonprins van Italië. dat die iels belangrijk heeft opgeleverd. Zij j pensioen waarvan toper cent voort komen min dan nederig is; de Staal en de Provintie mogen toela gen aan die kas schenken (wel van 25 sopt. 1842). Walden Onderrichtingsbond vroeg, was dat de Provincie gebruik van dal recht zou hebben gemaakt en aan de kas der gemeente-onderwijzers eene toelaag zou afslaan. Wal heeft den Provincialen Raad van Wesl-Vlaanderen van deze rechlveerdige en billijke vraag gedaan? Hij heeft ze al leenelijks nooit nagezien; zie daar hoe hij bewijs heeft gegeven van hel belang dat hij in het onderwijs stelt. Hel tweede punt, die bestond in hel vragen van eene schadeloosstelling voor installeering- of verplaatsingskosten was N.’ 2226. Voor stad 00 blad Oosslraal het rijk. 00 76 75 50 )0 10 10 )0 ;o )0 io io io )0 io 10 10 5 59 00 25 25 20 70 32 0(1 32 00 1)0 00 72 III oo EVII Prijs van I ?i:i- Iff iS «‘iï’ W1J1J 5 a. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 (5 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 10 fr. 50 ’sjaars. Men abbnnee^t zich op het bureel van het N.’ 6, te Veurne, en qp al de postkantopren van Insertion, IBcentinien den drukregel Een afzonderlijk nummer 10 c.’, het supplement 10 Alle afiiehen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, êéxmaal onverguld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. i gedaan op hunne jaar- i wedde, welke dikwijls

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 1