1 Nieuwe Brandstichtingen. Maandag laatst, om 9 ure ’s avonds is te Sl-Dcnijs bij Korlrik, weer een brand uit geborsten. De ellendelingen hebben hel vuur gesto ken aan eene koolzaadinijt, loebehoorende aan den heer Petrus Samain, gemeente raadslid, even als de andere slachtoffers tol de liberale partij behoorendo. De koolzaadinijt, van eene waarde van omtrent 800 franks stond op eenen afstand van 70 tot 90 meiers van den openbaren weg, zoodat niets dan kwaadwilligheid de oorzaak des brands kan geweest zijn. Zoo is het insgelijks met de andere branden geweest. Wellicht zal de klerikale drukpers weer zeggen dal dit het werk der liberalen is! Liberalen, die bet goed van hunne poli tieke vrienden, die hunne eigene goederen in brand steken en verwoesten, om het genoegen te hebben het op de klerikalen te steken! Dal is netjes uitgevonden, hé? Het parket onzer stad heeft zich den dijnsdag ter plaats begeven en heeft den gebeden dag te St-Denijs doorgebracht. Hel schijnt dat zij op het spoor der plicb- ligen zijn. Voorloopig hebben zij eenen jongeling doen aanhouden, oud 19 jaren, Kamiel Vanderschelde genaamd, trommelaar van het katholiek muziek, die in het gevang onzer stad opgesloten is geworden! Vrije Burger). Kunst- en Letternieuws. Een nieuwe en schoone zegepraal van een onzer stadsgenooten. In den prijskamp voor kerkmuzijk, onder de bescherming van staatsbestuur uitgegeven, beeft den jurij eenen tweeden prijs geschonken aan den heer CESAR LUST van Veurne, thans orge list in de kerk van Jesus, te Brussel, voor den opstel van vier motetten, onder ken spreuk Cantate Domino canlicum novum. Op 18 concurrenten is de beer IaisI de eenige die is bekroond geworden. Bravo! wij wcnschen onzen stadsgenoot uit der harten geluk; hij houdt wel wat hij destijds beloofde te worden, en Veurne mag te recht fier zijn over den bijval welke den beer Lust ten deelc valt. Op voorstel van den minister van justicie, heeft de minister van oorlog eene voor- loopigecantonncring van negen gendarmen te St-Denijs bevolen. Deze mannen hebben zich reeds ter hunner bestemming begeven. ten allen stonde door toejuichingen onder broken werd, en dal een langdurig hand geklap en bravogeroep het einde dcrzelve begroette. Daarna zongen de leerlingen nogmaals een koor en de prijsdeeling begon. Zie hier de namen der leerlingen, die in de versebillige klassen de uilmuntend- heidsprijzen behaald hebben. Voorbereidende sektie: 1jaargang500 punten te winnen1.*“ prijs: Arthur Barbier van Veurne, met 250; 2.d0 Ch.’ Lehouck, id., met 249 en 2.d’ August Hoot, id., met 240 punten. 2." jaargang, 600 punten te winnen: 1.*“ prijs: Theodoor Luyssen, van Loo met 560; 2.d' Charles Vandaele, van Adinkerke met 555; 5.d“ Hector Obyn van Veurne, met 545 punten. 5.11 jaargang, 750 punten te winnen: 1 .,u prijs: Henri Desmedt van Steenkerke, met 652,8; 2.d’ Charles Wackenier van Wulpen, met 605,a punten. 4.de jnaagang, 750 punten te winnen, l.,w prijs: Bené Pinle van Veurne met 706,b; 2d‘ Louis Deroo, id., met 667,3 punten. Middenbare sektie: 5.d' klas, 900 punten te winnen: l'” prijs: Florimond Gesquicre van Veurne met 855,o; 2.d* Francis Goos- sen, id. met 745» punten. Onder de leerlingen die deze klas heb ben verdubbeld en die bij gevolg in den prijskamp geen deel konnen nemen, heb ben Arthur Cossey van Bnlscamp 790,i Prosper Clacreboudt van Veurne 789,?; en Jacob Druwé id. 789,i punten behaald. Tweede klas, 1400 punten te winnen. Prijs: Henri Cornetle, van Rousbrugge, met 1141,4 punten. In de eerste klas waren maar twee con currenten: Louis Pinte van Veurne en Jo sef Vandcveldc van Gent. De eerste heeft op 1550 punten 1425,o en den tweeden 1520,7 behaald. Vooraleer men lot de prijsdeeling over ging, heeft de beer Burgemeester aan den jongen beer Hadden, welken lestmaal in liet algemeen konkoers eene voorname plaats bekwam, van wege Stadsbestuur een Algemeene Tijdingen. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. zoeken en van zich’ te verzekeren of het gevolgd wordt. Daarvan sprekende, in- dien ik eenen wensch mocht uitdrukken, het ware van allen jare, hel programma der middelbare school te zien bekend maken en met volle handen te zien nit- slrooijen, en de drukpers hetzelve te zien bespreken. Dit gesticht vraagt slechts om gekend te zijn, en, zoo als ik het dikwijls heb ondervonden, zijn er vele ouders die ver zijn van het te kennen. Niet dat deze zich alleenelijk met het onderzoek des programmas moeten bezighouden: zij moeten zekerlijk nog onderzoeken of den geest die in de school heerscht, hun bevalt. Daar zijn, bij voorbeeld, gestich- ten waar men, door een partij bereke- ning, de opvoeding der jongheid ver- valscbt, met haar tegen een gedeelte der samenleving vooringenomenheden te „doen opvatten; uil dewelke jongelingen komen met hel hart reeds met haat ver- vult voor een gedeelte hunner medebur- gers. Die scholen MM, zijn gevaarlijk. u Men heeft zóódanig de vermaarde zin- spreuk de dampkring der school moet godsdienstig zijn herhaald, dat zij ge- ineen is geworden. Maar de verhevene schrijver dier schoone woorden dacht zeker niet dat men dezelve soms zou aan- balen, den zin dcrzelve verdraaijende en zoo diep zijn gedacht vervalschende, n anders zou hij er misschien bijgevoegd hebbenDe dampkring der school moet niet politiek zijn. Laat ons van onze leer- lingen rechtschapen, eerlijke en recht- zinnig goddienstige mannen maken, maar geen blinde, haatdragende, on- rechtveerdige en booze dweepers; laat ons dezelve aan de bedaardheid gewoon maken zonder de bedaardheid met de onverschilligheid te verwarren; laat ons hun de waarheid en de deugdzaamheid onderwijzen; stellen wij hun in staat om verstandelijk over de zaken te oordeelen, bun vrij latende in den keus hunner meeningen. De mensch die volgens die grondbeginselen is opgevoed,zal altijd in den rechten weg gaan want de waarheid is zijnen leidsman. Hij bant hel voor- schoon boekwerk ter hand besteld. oordeel uit zijnen geest als iels dat den mensch onweerdig is en als eene bele- diging aan de goddelijke wijsheid, die ons de rede gegeven heeft om ons van dezelve te bedienen. Dorstig naar gelecrd- heid en kennissen, gaat bij, zonder ge- rucht en zonder vrees, aan alle de bron- nen van onderwijs welke in zijn bereik zijn, pullen: hij woont de conferentien bij en kiest in de openbare bibliotheken, ernstige werken, welke bij niet opper- vlakkiglijk leest, maar welke hij bestu- deert. Die grondbeginselen, mijnbeeren, wor- den door ons gewetensvol toegepast. Ook meenen wij te mogen zeggen dat onze school eene goede school is. Zij beveelt zich aan alle de ouders welke verstandig en tegen ons niet vooringenomen zijn, door haar programma, door hare leer- wijze, door talrijke waarborgen van zedelijkheid en vooruitgang. Dan voo-rtgaande, sprak de welsprekende redenaar over den bijval welken aan de iniddenbare school van Veurne, in de al- gemeene prijskampen tusschen alle de middelbare scholen van het rijk, is ten deele gevallen. Hij bestatigde ook dat, niettegenstaande de heimelijke aanrandin gen aan welke zij ten prooi is, het getal harer leerlingen steeds aangroeit, en in eene schitterende slotrede, bedankte hij de verdienstelijke magistraten, hel besturend bureel en de achtbare burgers welke zoo zeer de middelbare school genegen zijn. Onnoodig te zeggen dal deze aanspraak I maanden, aandcu. 3 dagen. wonende te Veurne, 7.io hier liet ItiMsle bullctijn over de geiondhciil vnn den kroonprins, gedagteekend 20augnati, 5 uur des avonds: De dag van gisteren en de nacht zijn goed geweest. Er is gcenc merkelijke verandering ontslaan. D' Wimmer, Dr Henriette. Men leest in l'Eicaul van Antwerpen hel vol gende nieuws,dal wij onder alle voorbehouding me- dedeelen Een treurig geval heeft de gansche badko- lonie van Oostende in verslagenheid gedompeld. Drie personen dineerden in een hotel op hel strand gra vin P..., graaf F.., haar echtgenoot en de heer L. M.~ van Weenen. Toen de bediende in de zaal komt niet het nagerecht, liggen de drie tafelgezcllen levenloos ten gronde. Alle pogingen waren vruchteloos om zo tol hel leven wederteroepen. Het schijnt dat men pruisisch zuur heeft gevonden op den bodem der drie bekers, waai uit men champagne gedronken had. Eenige jagers beklagen zich dal do jachtpassen zulke grooto bladen papier zijn, dat zij moeielijk kunnen gehanteerd worden en dikwijls, als het waait, uil de handen van den jager vliegen, wanneer deze ze moet vertoonen. Zij vragen of men dit pas niet zou kunnen geven opeene gewone kartonnen kaart, iets dal toch veel gemak zou opleveren. Zondag ten 5 ure is een luchtbal uil Cales ver trokken. Tot grouten schrik van iedereen, dreef hij uaur de zee. Hij legde ongeveer twee mijlen af on kwam dan weder naar land, in de richting van Bou logne. Tc Si. Tricat daalde hij neder. De luchlreiziger had eenen jongen professor van scheikunde te Parijs tol gezel. Ie Washington heeft men een boek gevonden, in 1772 iu’l nederduitsch gedrukt, waarvan de bl«' den vervaardigd zijn uilallrelci soprten van papier. Men vindt er papier onder gemaakt met wespennes ten, houtzaagsel, brandnetels, wijngaardranken, kemp, moerbezie- en aloesbladen, distelcn, slroO, kolen, wol, gras, populier-, wilgen-, beuken- en ber kenhout, kastanje- en lulpbladen, enz. De bladzijden zijn allen niet volkomen wit, maar zij bewijzen dat men over honderd jaren reeds vele middelen kende om hel papier uit vodden te vervangen. GEBOORTEN. den 14. Irma Boury, dochter van Carolus en van Jnlic lleinderyckx, Vestenstraat. den 10. Emerance Druwé, dochter van I en van llenrica Bekaert, beweslerpoort. Marie Plancke, Vestenstraat. den 19. Leon Vandecasteele, zoon en van Ludovica Dewulf, Dixmude. STERFGEVALLEN. den ld. Marie Rabau, 29 dagen. den 16. Helena Vanpoelvoorde, 0 den 17. Augusta Lebleu, 3 in.- den 17. Felix Parel, 8 maanden en den 17. Petrus Fioriue, schilder, 154 jaren, maanden en la dagen, geboren en - man van Sophie Vamiendries. den 18. Sophie Veile, 13 dagen. den 19. Ludovicus Luyssen, landbouwer. 6/jaren, I maand en 27 dagen, geboren te Alyeringhem en i wonende te Veurne, man van Marie ai i y. den 19. Louis Louwagie, 1 maand en IJ dagen. den 21. Joannes Decroos, landbouwer, 52 jaren, II maanden en 20 dagen, geboren te Bloere c» wonende te Veurne, weduwaar van Josepha Vandi castecle, nu man van Juslina Lapoen. 1 ngelbertu* - - - den 19. Julius Cappoen, zoon van Petrus en van van Edmond I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2