V A N V E U R A1 E N.r mo. 1 ihf 1 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1808. p- 9 oo 0 00 0 00 0 0Ü 0 00 0 uo 9 OU 9 UO I 78 0 UU 9 UU 5 5U 9 UU 4 50 u 00 tegen de luije verkwistingzucht, de her i r2.' JAAR. opinerkenswaardig is en eindigt met het Men behoeft die wapeningen niet te be- „,„,nn -Je Innhnrnirlcplon vnni’ peil aail- opgegraven werden, om het volk te blind doeken en het alzoo gelijk vee naar zijn verderf te leiden, daar verscheen de engel waarheid om het monster der verdwalin te halsregten. De wetenschap, de kennis, het Jicht der rede, van het verstand, de geleidster van geest en geweien, de voedster der burger deugd en der hoogste, edelste gevoelens die in den man kunnen gevormd worden, - kelijkheid De waarheid tegen de dwaling, hel licht der rede legen de duisternis der on kunde, het regt des volks tegen de onver biddelijke heerschzucht der tweevuldige aristokratie, de vrijheid der natiën, tegen de dwingelandij der gewapende doini- 1 natie, de vooruitgang in wetenschap, kunst- en nijverheid, tegen de domheid, de werkzame en zich verrijkende burgerij, r- scheppers der aarde, tegen de voorstanders en handhavers van al wat het verleden ijselijks tegen de menscheid uitgevonden heeft, eindelijk, de zedelijk en stoffelijk vrije man, tegen de hart- en geest versla vende klikken, waren lang in strijd en de goede, de heilige zaak zegevierde: de wil Politiek Overzicht. De onrustbarende geruchten, die te Parijs in omloop ware» gebrachl, zijn nu geheel valsch bevonden, en de daling heeft ter beurs geen nieuwen voortgang gedaan; echter heeft ergeene herneming plaats ge had. Dit is zeer waarschijnlijk meer aan lïnancieele oorzaken dan aan staalkundige redenen toe te schrijven. De Patrie van Parijs heeft eene depeche afgekondigd uit Florencio, hel vertrek van Garibaldi uil Caprera en zijne aankomst te Napels meldende. Men weet dal de linker zijde eene staatkundige vereeniging gaal houden in de gewezene hoofdstad der beide Sicilien en dal de heer Crispi, de vriend van Garibaldi, een werkdadig deel heeft genomen aan de voorbereiding van dit parlaincntino./.oonls men het in Italië noemt. Hel blad dat wekelijks te Berlijn door het oorlogsminislerie wordt uitgegeven, en zich enkel met krijgszaken onledig houdt, kondigt over, de wijzigingen, die gedu rende de laatste jaren hel fransch leger ondergaan beeft, een artikel af, dat zeer opinerkenswaardig is en eindigt met hel volgende besliiit.sei <c f schouwen als toebereidselen voor een aan- j Staanden aanvallenden oorlog. Het fransch leger was in I860 onder de normale vre- desmacbl, gedeeltelijk uit oorzaak der on kosten van de expeditie van Mexiko. De macht en de krijgsinrichling van Pruisen waren onder hunne waarde geschat ge worden. Indien Frankrijk wilde, dat de oude betrekking der krijgsmachten behou den bleef, dan moest het na de vergrooling van Pruisen zijne inrichting veranderen en zijne bewapening verbeteren om het Qvenwicht te behouden. In Zwitserland wekken de beraadslagin gen der wetgevende vergadering, te Zurich vereenigd, voor de overziening der grond wet van dit kanton, zeer de aandacht op. Volgens men uit die stad schrijft, is die vergadering met zeer vrijzinnige gevoelens bezield; zij heeft reeds de doodstraf en den lijfsdwang afgeschafl. In den grooten raad van Bern, die zich den 31 augusti heeft vereenigd, heeft het uitvoerend gezag ook een ontwerp van wij ziging aan de kantonnale grondwet neer gelegd, krachtens welke al de wetten aan de aanvaarding des volks moeten onder worpen worden. Dit wetsontwerp, dat zuiver en eenvoudig den referendum in de grondwet van Bern brengt, is volledigd door het voorstellen van wetsmaatregelen, strekkende om het beheer der financiën naar nieuwe voorschriften te regelen. Eene commissie van den grooten raad is gelast om een verslag over die verschillende nieuwe invoeringen te doen, die in den aanstaanden zittijd zullen beraadslaagd worden. en Handel zaken. algemeene Tijdingen, Marktprijzen week. Gods zou oj) de aarde geschieden, zijn rijk ging lot ons kornetr, wanneer hel helsche monster zijnen loevlugt neemt lot list, geveindsheid, huichelarij, lot poeder en zwaard om al wie denken en vrij zijn durft van het leven te berooven. En in welk deel van Europa slaan die vijanden van den vooruitgang op5’ En lol waar strekken hunne werkingen zich uil? Rusland, met zijnen eigenaardigen rege ringsvorm en zijn eigenaardig geloof, be stuurt alleen-heerschendhel russisch volk is nog de ellendige slaaf van zijnen keizer. Deze gebruikt, naar eigen zin en begeerte, de roede om zijne onderdanige laten te geesclen. Daar wordt nog elke zucht naar vrijheid in hel hart versmacht, en ondanks dat, sterven zij er liever dan hel slavenjuk te blijven dragen: Polen! Duitschland, Oostenrijk er in begrepen, gelijkt aan een bosch waarin eenige oude halt verdorde en schrale boonien slaan, die geene vruchten meer dragen, maar door waterschouten den dommen nog vruchten beloven. Onder die hoornen staan eene massa jonge loten, die levens- en groei- zuchl verraden en er naar snakken: maar zij vinden licht, lucht noch vocht en moe ten verkwijnen en verdwijnen. Het vaderland van Mahomet, van sedert eeuwen door de domste familiedwang lot de ijselijkste domheid veroordeeld, is de ellendigste slaaf der zedeloosheid gewor den. Magteloos. ligt het onder den ijzeren hiel der regering en zijn hart en geest zijn sedert lang door hel ijzeren harnas van zijne heillooze religie verpletterd. Moord ep roofzucht kunnen in de geloovigen van Mahomet nog veerkracht krijgen, maar betere gevoelen niet. Italië is nog steeds in gisting. Om er de zucht naar vrijheid eens te dempen blijven de brigands ter beschikking der vijanden van de vrijheid; daar is hel monster van wangeloof en oorlogszucht nog niet dood, ofschoon er de geest der beschaving reeds veel velds gewonnen heeft. Ziedaar het kwaad dal ons bedreigd, en dal zich uilslrekt tol in persoonen die som tijds met ons ter tafel zijn: De gezworen haal tegen de vrijheid van geesi. verstand en geweten. In een woordlegen het liberalismus. Dien haat heeft tien verschil lende maskers aangenomen, zelfs dit der verzoening en der broedei lijkheid. Hij dreigt Europa te vernielen, kost wal kost, liet volk onder! de wetenschap, de beschaving onder! de vrijheden weg; zoo is de wet der anti liberalen. Wie zal Europa uil dien akeligen toe stand redden? Iliad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per Veurne, 154 September. Niemand zal heden nog durven twijfelen dat Europa in geenen zeer bedenkclijken toestand verkeert, waaruit het zoo gemak kelijk niet zal te redden zijn, als sommige menschcn wel zouden durven denken. Sedert een zestigtal jaren is de oorlog, gevoerd voor de vrijheid der rede, van hel verstand en van het geweten, en tegen de ingekankerde slavernij die hart, geest en vooruitgang in de boeijen hield, bestendig en zegevierend geweest, en weldra ging hij ons werelddeel gansch overwinnen en lot ecu paradijs herscheppen. De overblijfsels der schandalige feodali teit, verzwonden in enkele woorden, en ter nauwer nood bewaarde men die woor den nog als de herinnering van eene vroe gere menschenlerging. De oude wijsgeerige beginselen zijn door liet helderste licht dor waarheid veroor deeld, en waar die monsterachlige geesten- dooders door de vrienden dor dwaling nog hel alzoo gelijk vee naar zijn der vrijheid, gewapend met hel zwaard der te halsregten. Die engel der waarheid is de welenschap. rede, van het verstand, de geleidster der hoogste, edelste gevoelens strijdt voor de vrijheid, voor de onafhan- van geest. licht der rede tegen de duisternis der kunde, het regt desvolks tegen de biddelijke heerschzucht der tweevuldige aristokratie, de vrijheid der natiën, D oor stud P P P 00 00 I S' i 00 I 28 28 00 i 80 I 00 80 I 48 I 00 i 09 00 I 00 00 80 28 90 00 10 00 0 H2 I 31 7 00 U 00 1 III 2 71 10 00 w ordt'ii $1 00 It 50 27 UO 24 00 15 50 p- A Prijs van abvertehti het IiI.hI Oosstra.it, van het rijk. F* Men abonneer! zich op liet bureel xnn N.’ G, te Veurne, on op al de postkantnoreu Insertion, IBcenthbén den drukregel. Een afzonderlijk nummer 10 hel supplement 10 c.’ Alle alliclien, bij de uitgevers van dit bl.ul gedrukt. éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. inschrijving. BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sj.iars 3 fr. 25, 6 maanden. I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 G maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 ’sjays. D-1 -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 1