Hel vrije volk! hel liberale volk zal zich niet laten vermoorden als lammeren. Dat de beulen der vrijheid hel welen, waar zij ook bestaan, dal Europa niet meer leven kan dan door.en voor de vrijheid. Landbouwnieuws. De rupsen hebben diljaar het beste van onze boomgaarden opgevreten. De schade, in ons land door dit ongedierte le weeg gebracht, wordlop verscheidene millioenen franks geschal. Nu, dezelfde plaag dreigt ons voor hel toekomende jaar, indien men geene maatregelen neemt om het onge dierte te vernielen. De toppen der boomen en der hagen zijn wil van hunne nesten. De boeren begrijpen niet, dat de rupsen hun evenveel nadeel doen als een brand stichter; hel behoort dan aan de gemeen telijke overheden van nu af, eene buiten gewone rupsenweriug le bevelen en als deze op de hoogte hunner zending zijn, zullen zij dit doen met al de strengheid, die de wet hun overlaat. Indien de land man dwaas genoeg is, om zich door het ongedierte van zijne schoons winsten le laten berooven, dal dan de gemeente besturen zorgen dat dit onbegrijpelijk on verstand niet de oorzaak worde van eenen algemeenen nood. 'j'ijihmjcH nopens dc gezondheidstoestand van til I I o ssi zsn Ingezonden A.i*tikels. \euine, il September 1868. Mijnheer ligclceboer, Mijnheer, Phedestus domes. Mijnheer de Opsteller, ALlgemeeiie Tijdingen. BUIUJEHSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. tgelijko feiten, Mijnheer tie Op>t H®r- en A D.' WEMAEHE. Dcsiderius wclpeiiend is, geen ander gezelschap tal Uw gcabonncerden. eene maar afmnisde ''ij geiden eeu een te vuren in den geteekend wasten Cuiras- eene liu*e- bruid nmiijiiv 30 jaar, dragende kleine knevels, bruin verdoken zat, de biecht van den penitent en te nn, van op de venslerlablel waar is, aan de voorbijgangers uitmianuwd; Wordt voorden II. Aulaar, gedurende lijks plegligheid, de kleeding van eene jonge door «raaktuchl of lompe onvoorzichtigheid j merlijkgescheurd; 't is de v reede I ijhaarl den welken vooraf daartoe zijne nagelen geschrapt hebbende, die schandige daad bedrijfd, altijd, wel te verslaan onder liet kleed van Phedesius verschuilende; de llinl* merik Mogte het somtijds gebeuren neer hij misdoet, ticli zijn ooi rende, vergeet le nullen, too als zondag guled dagen, 'l is de goede Tijbaart die, om licht le geven, dit fauljen op tijne consiencic neemt- Vraagt ome onderpastor om eene pastorij te be komen too als dele van 7 Nienpoorl, en antwoord men hem dal hij nog is. in een woord tl buis, hij bindt te aan Tljbnarls slaari cu bet ver draagzaam diertjcii sleept ie verduldiglijk voort. Door soort kan men gemak kelijk de vriendschappelijke betrek kingen uitleggen welke lusschen Phetleslus Jouics ®'J den inwoOlier van Katlendijk bestaan, voegen «ij daar nog bij dat, verlaten zijnde van al «al treffe lijk en wclpeiiend* is, er den 70jarigen sukkelaar welhaast geen ander gezelschap ral overblijven dan dal van lijnen Tijbaart. II heb mij dijnsdag laatst bij den heer drukker vanden Kour/mar begeven, teneinde hemde inlij ving in lijn nieuwsblad le. verweken eener antwoord aan hel artikel welk in zijn nummer van 2 september onderteekend was: Ihieske. Mijnheer Bonhomme, aan wien ik leting gaf van mijn schrift, aanvaarde mijne vraag, doch des ander- dagsvond ik dat hij lijn woordgeulen had. Nog in den nanoen van den zelfden dag, deed hij mij hel volgende briefje geworden Veurne, 9 september 1868. Na eene tweede lezing can uu> schrijven en na de staak wel overwogen te hebben, heb ik besloten aan hel zelve geene plaats te moeten verlecnen. Git. A. BOHHOMME. Waar uil ik besluite, dal dien heer Alexis Bon- hommu een braa/ en onpartijdig man is, maar weinig lot het overwegen geschikt, Du wel, die ook altijd aan hel overwegen is, beslist dil geval in een geheel ande ren zin en verleent aan allen persoon welk een dag blad aanwijst, hel regl van in het telfiie dagblad een antwoord te plaatsen. In afwachting dat ik M.f Bonhotuiuc daar loc dwinge, heb de goedheid 11.' Ryckebucr, in uwe kolommen aan le nemen hel volgende schrift welke ik eerst aan de welwillendheid van uwen ambts broeder toevcrlrouwde. Veurne, 8 september 1868. Mijnheer de Uitgever van den Vxorsaar, Uw nummer van woensdag laatstleden bevat briefken, geteekend ürieske, in antwoord aan ander briefken welke eenigu dagen IVestvlaming verscheen en sier der strijdende kerk. De briefwisselaar van bet Brugsch dagblad niiek gewag van eene keizersnede, gepleegd in 1861, bij hel Zandekd-molen, op Sleenkerke, en om aan te duiden dal zij mislukte, verhaalt hij dat de snijder te vergeefs het klein Driesken zocht, om reden dat Drieske in het water gesmolten was. Hierop springt een ander en meerder Dries in de mat en onder hei voorwendsel dat een mijner vrien den de briefwisselaar van den IVeslolaming mocht lijn, valt hij legi n mij uit, liegt gelijk een ketter en voegt er nog bij eenigc welklinkende verwijtsels, die uien bij de beslsprekcnde kaaiboeven niet iou oul- waren. Waarom is die Collega zoo dul? Niemand verstaat waarin zijne verbolgendheid hier te pas komt; hij loudc dat ons moeten uilbrieven. Integendeel, ter wijl hij ion klaar mijne grove onwetendheid kan bewijzen, iou hij hierin, eenen duim moeten vetten. In afwachting dal wij dil mijsterie beter begrijpen, tal ik het verhaal van Collega wat meer aan de waar heid doen gelijken. En vooreerst, het is genoeg ge kend dal ik met dien Cuirassier geene de minste woordenwisseling sedert tien jaren gehad heb, lot xoo verre dal wij malkaar te geiuo’cl komen, tonder Nieuw burg, 7 September 1868. Sedert mijne laalsle mededeeling bemerkt men ecu weinig meer kalmte in den geest van onzen 70jarigen onderpastor; sedert versclieide weken zien wij van hem noch proza, noch verten, noch biecht geheimen meer in do gazellen verschijnen. Men iou leggen dat Phedesius, na al de aanvallen van lievige uitzinnigheid welke hij le onderslaan gehad heeft, eindelijk kindsch of ounooiel gaat worden. ’1 is overigens den natuurlijken gang der taken. Zou men "l konuen gelooven, hij brengt nu zijne ledige uren over in 't spelen, mei eenen grooten donder van 'n en kaler dien hij Tijbaart noemt. Hij heeft dil dier uitlermate lief; houdt zich uren lang bezig met hel iclve le streden en er mede le redekavelen; en, opdat een ieder lijn lievelingskea iou kunnen be wonderen, plaatst het voor tijne venster in houding, 'l is waar, die niet al le ledelijk is, voor Phedesius schijnt dal kluchtig le zijn. Alhoewel een oud spreekwoord legtsoorl zoekt soort, is men toch alhier verwonderd dal die gevaar lijke nienscheiihaler, die verfoeilijke eerroover nu eensklaps zijne genegendheid, ja zijn liefde verligt op ecu verradelijk dier zou ais de kat; maar voor deze die de diensten kennen welke Tijbaart aan lijnen meester bewezen heeft en nog bewijzen kan, is de zaak gemakkelijk uitteleggen. Schrijft Phedesius B. V. in du Stad Brugge of in de inarklgaiet van Thourout een dier zoo geleide meesterstukken van bedekte maar persoonlijke aan randing of eerschending, die alle welpeiiende gees telijken als schandalig aanzien en afkeuren; 't is Tijbaart, de geliefkoosde Tijbaart de kaler die zich daarvoor verantwoordelijk erkend; Dicht hij ecu onnooielo fabel of een zedeloos en ontuchtig liedeken, tegen treffelijke parochianen gericht; T is Tijbaart die er zijnen klauw onder lel; Wordt er hier of daar eeu biechtgeheim in boven gemelde gazetten gedrukt, of langs de straten rucht baar gemaakt 't is weer al de listige Tijbaart die, in I den biechtstoel onder het lang kleed van Phedestus Ziehier het jongste bulletijn over de gezondheid van den kroonprins: Laken, lü september. Du nacht is lamelijk goed geweest. De prins is wal heler. D." Wimmer en Henriette. Uil bijzondere inlichtingen van de .Heuse van I ui!., blijkt dat de kroonprins eergisteren hel waler is -‘1- geinpt. Die operatie gelukte volkomen: hij bracht eedeu beteren nacht door en de dag van gisteren betrek kelijk goed. M n durft geene genezing verho pen, maar toch is er beternis. Den 9 dezer is het lijk van Theophicl deGraevC, hel vierde slachtoffer van het ongeluk, den 2/ au- gusli le Oostende gebeurd, op hel strand te Nieu- purl geworpen. Maandag laalst, lijn te Oostende, bij de juwe lier Lang, Kapulcstrual, verscheidene medaillons gestolen, waarvan een van 2000 fr. en eenigu ringen. Hete dieftc schijnt gepleegd te zijn, door eenen per- „,un di<> schijnt een Engelsch man le wezen, oud ongeveer f haar, gekleed met eenen gtijlen paletol of vest, grij- i,-o ronden hoed en Iransch sprekende met eenen eiigelschen tongval. Men schrijft uil St. Denijs, 4 september Sedert de laatste aanhoudingen hebben wij geene branden meer gehad en men verhoopt, dal hel gerecht de band heeft gelegd op de ware plicliligen der branden, die sedert 2 maanden den schrik in de gemeente verspreidden. De pulicie van Anderlecht heeft te Curegem eene bende van leven vagebonden aangeliouden, waarvan du oudste maar 17 jaar teil; tij sliepen onder uóneii hoop hout, in de weide, Liverpoolstraai. Zij li'cfdeu maar van bedelarij en de jongslun moesten voor de oudsten beduien. Lenigen hunner zwierven sedert meer dan vier maanden rond in du omstreken van Brussel. Allen lijn ter beschikking van den procu reur des kouings gesteld. Zaterdag laatst is er een erg ongeluk gebeurd op du spoorbaan van Parijs naar Brussel. De trein, ten 3 uur union uit Parijs vertrokken, is le Creil op eenen kuopwaartrein geloopen, dio wal in vertraging was, un van dc beide treinen lijn verscheidene rijtui gen veibriji-td. M n speekl van een vijftigtal Gc* wouden, waaronder een twaalftal leer ernstig, die le Creil zijn moeten blijven. In den trein lal de familie Artot. en men ineldl dal juffer Louisa, die naast hare zus.er Desirèe’ zal, den schouder ontwricht werd; Mev. Arlsl schijnt eenige kneuiingen te hebben bekomen. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Carolus en elkander te groeten. Ten tweeden, indien een Cui rassier, ware’l tclvc ccn pastor, mij de vraag toe stuurde of eene lieke dochter, die ik behandelt-, zwanger is, ik iou zijne vraag onbeanlwoord lalen, ten lij de doebter lelve mij daar toe verzochte en dit in lijne tegenwoordigheid. Collega, ik ben banger van hel gevang dan gij wel meent. Het iou niel altijd wel afloopen, van de geheimtjes van onien stiel loc te vertrouwen aan Jan en alle man, bijtonderlijk als liet van Jan de logenaar geldt of van Jan die u niet moet hén. Ten derden, indien ik aan den tooge- noemden Cuirassier do veriekering iou gegeven heb ben dal du keizersnede hier noodig was, om welke redun heeft hij mij niet gunopdigd die operatie uil te oefenen eu waarom verwaarloosde hij den bij stand van den doctoor, dour hel armbestuur aange steld en liep hij de liulpe van een hoever afsineken En men zegge niet dat ik dit noodig lijnde iou ge weigerd hebben; immers ik heb ten allen tijde met vlijt de plichten gekweten, welke de katholieke Godsdienst aan du geneesheeren oplegt, uil hoofde hunner bediening, het tij ik hier toe uilgenoodigd wierd door de bevoegde overheid, het zij uil eigene beweging, en ik leg dil niet voor mij alleen maar voor allu mijne achtbare ambtgenoolen deier andere streken. Maar waar uil komt dal die tclfde man, die do operatie heeft laten uitoefenen, too collega hem aan wijst, hel gedacht aangenomen heeft dat die dochter ivvauger was? De antwoord op den: vraag schuilt in hel lelve mijsterie, die wij honger aaiigcslipl hebben, toen wij zeiden, dal hel ons verwonderde, Collega too gram le tien ter gelegentheid van ome dwaasheid. G ij ziet, lieve drukker, ten lijn hier geen laste ringen up nieinands hoofd. De man, diu de operatic heeft lalen uitvoeren, was met goed inzicht beiield, ik twijfel er niet aan, maar hij moeste mij niet Aé/i, en lijnen domuien hoogmoed niet willende doen buigen, heeft hij willen betoonen dat hij mij kunde missen. Maar, waarom heeft hij u niel bijgeroepen, 0 Collega Daar schuilt voor de derde maal, hel mijsterie. A prupos, 'k mag niet eindigen, zonder aan mijn buitengewoon diepverstandigen en hooggeleerden Collega kenbaar Ie maken, dal ik niet noodig gehad heb de waterzuchtige vrouwe van dc zwangere tu onderscheiden Collega, 'k veriekere het u; 'l was al water. Ik hoop, lieve drukker, dal uwe lezers van deze uitleggingen lullen voldaan tiju, maar ik houd mij altijd ter beschikking der Rechlsmagl en der Provin ciale Gences-Commissic, voor alle inlichtingen tu geven, welke zij van mij zouden verlangen. En om tu sluiten, wensch ik uan collega le vol- herdun in hel geregeld leven, waarvan hij te Gunt, le Nieuporl en hier te urm', *00 vulc duidelijke blijken gegeven heeft. Amen. GEBOORTEN. den 7. Elodie Degans, dochter van van Rosalia Boonefaes, estenstraal. den 10. Richard Prophete, loon van en van Julie Metsu, Houtiuerkt. HUWELIJKEN. den 9. Hector Bricoult, grondeigenaar, 27 jareii en 3 maanden, g( boren te Belle en wonende te \euruc, jongman, met Adele Despot, cigenaarstere, 24 jareu en 1 maand, guboren en woiicndu c Veurne, jonge dochter. den 5. Julie Deschryverc, zonder beroep, 24 ja ren, 4 maanden en 8 dagen, geboren le Lichter- velde en wonende te Veurne, jongu dochter. den 5. Silvic Debacker, 7 maanden en dagen. dat Phedestus, wan- weerdig gedrag erinne- len acht geen slecht op- be- Zoulenayc of Si. Jooris bij j "°o te J0!,c krijg* '*ij voor den 339" keer ene

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2