I L’Echo du Parlement heeft den volgenden brief uit Brugge ontvangen Heer Opsteller, In den brief, die M. Bontens u heeft geschreven, geeft die neef van den bis schep zich den titel van advokaat van M. en Mev. Vandcnbcrghe. Nu, M. Bontens is lid van de bestendige deputatie en bijgevolg kan hij niet als advokaat zaken doen. Het is dus niet in deze laatste hoedanigheid, dat het handschrift in kwestie hem is toe vertrouwd. X. M. Vandenberhe, uitgever van 't jaar 50, is zondag morgend te Brugge aangekomen. De onderpastoor Van Eeckc schrijft aan de Patrie, dal hij in den vreemde is ge vlucht en zich op dendagdat zijne zaak zal opgeroepen worden, voor hel gerecht zal aanbieden. Zank van St. Denijs In den Echo du Parlement, treffen wij den volgenden brief aan van M. Bouten: «Mijnheer dedirekteurvan den Echo du Parlement. In uw nummer van heden, art. Sint- Denijs, lees ik hel manuscript des arti kels van den onderpastoor Van Eecke is in beslaggenomen te Brugge, bij M. Bontens, neef van den bisschop. «Het is waar dal ik aan M, den onder zoeksrechter, krachtens cene geschrevene toelating van M. en Mev. Vandcnbcrghe het manuscript in kwestie heb ter hand gesteld. Deze laatste had mij hetzelve toe vertrouwd als aan haren advokaat, en moest des noods dienen om de verant woordelijkheid van haren echtgenoot weg te nemen. Gemakkelijk zult gij de redenen raden, waarom ik mij verhaast uw verhaal te recht te wijzen. Wat de woorden betreft neef van den bisschop »zij treffen mij niet recht streeks, en uwe lezers kunnen dezelve waardeeren. Geliefd, enz. Brugge, 5 October 1868. «J. Bouten, advokaat.» Algemeene Tijdingen. Er is eenc bijvoegelijke overeenkomst gesloten aan het traktaat lot uitlevering van misdadigers, lusschen Nederland en Belgie aangegaan. De uitlevering zal ook plaats hebben voor hel feit van omkooping van openbare ambtenaars. De uitlevering zal gevraagd worden langs diplomatischcn weg en maar worden verleend op vertoon van het origineel of een echt afschrift van het vonnis der veroordeeling of hel besluit waarbij de beschuldigde voor de recht banken verzonden wordt. Dil stuk wordt afgeleverd in de vormen voorgeschreven door de wetgeving des lands welk de aan vraag doel, en toont de misdaad of de over treding aan, alsmede op verloog van een mandaat van aanhouding, in origineel of in kopij afgeleverd, en in de vormen en met de aanduidingen, bepaald door de voorgaande overeenkomst. De voorwerpen, in hel bezit van den opgeëischten persoon in beslag genomen, zullen geleverd wor den aan den eischenden staal, als de be voegde overheid van den slaat die de uitle vering moet doen, er de overgave van bevo len heeft. Deze bijvoegelijke overeenkomst zal in de beide stalen worden afgekondigd, onmiddellijk na de uitwisseling der be krachtigingen, binnen de drie weken of vroeger. Zij zal in voege komen tien dagen na hare afkondiging, en zoolang duren als de overeenkomst van 5 October 1862. Den 29 september laatst zijn te Brussel de be krachtigingen uilgewisseld. Desluiten en Benoemingen. der zaken afziet, weet wel dat de liberalen enkel de handhaving en zuivere uitvoering voorhouden onzer Grondwet, welke door eene cncijclick is veroordeeld geworden en welke de katholijke geestelijkheid, moest zij er ecus eene goede gelegenheid voor hebben, niet hel grootste genoegen van de wereld, zoude omverwerpen. Tegen dit gezegde zullen zij genoeg pro- testeeren, en zweeren bij hoog en bij laag dat er voor onze vrije instellingen geen warmere voorstanders dan zij te vinden zijn, maar geeft hun eens de macht in handen en gij zult een ander spel zien. Men ziet het reeds voor de kwestie van het kerkhof van St. Denijs. Hel gemeente bestuur dier gemeente bevonden hebbende dat het beslaande kerkhof ongezond en onbruikbaar geworden was, koopt een grond om er een kerkhof van te maken. Het vraagt de wijding van hetzelve, toege vende aan alle de pretention der geeste lijkheid, zoo als verdceling per eere- diensten, hoek voor de verdoemden, enz., enz. Hé wel de bisschop weigert de wij ding van hel kerkhof van Sl. Denijs, ter wijl hij in de naburige gemeente Avclghem hel kerkhof, dat zich geheel en gansch in de zelfde voorwaarden dan dil van St. Denijs bevond, gaat wijden. Wat wilt dat dan zeggen? Geeft dil niet een klaar bewijs van de onverdraagzaam heid en de willekeur met welke zij zou den te werk gaan, indien zij cons de macht in handen kregen? Na de klopping van Sadowa, heeft Oos tenrijk bevonden dal hel meer dan tijd was vrijzinnige wijzigingen in zijne wetge ving te brengen. De katholijke bisschop pen van dat land verzetten zich hier hevig- lijk legen, mits het eenige der voorrechten welke zij aldaar nog genieten, afneemt. Niettemin gaal het Oostenrijkse!» gouver nement inzijne hervormingen krachldadig- lijk voort en laat zich door die tegenkanting niet afschrikken. Men geloove het voor vast, de katholij- ken verdragen de vrijheid slechts als eene ©ogenblikkelijke noodwendigheid, waar van zij zich zullen ontmaken wanneerzij er eene goede gelegenheid voor zullen vinden. Hel is waar dat deze gelegenheid van dag tot dag meer onwaarschijnelijk wordt. Bij alle de volkeren laat de zucht naar vrij heid zich gevoelen; Spanje komt glorierijk hel klerikaal juk afteschudden en welhaast zal er geen volk meer zijn, dat niet zich zelf zal regeeren en vrije instellingen inden zin van deze, van welkers weldaden wij sedert acht en dertig jaren genieten, zal bezitten. Nochtans, alhoewel de klerikale over- hecrsching meer en meer onwaarschijne lijk wordt,dient er opgepast te worden. Al hoewel veld verliezende, blijft de vijand nog machtigen dient men legen denzelven meer en meer gewapend te wezen. Het beste en krachtigste wapen dat tegen hem kan gebruik worden, het wapen dat de dweeperij moet ter neder vellen en de vij anden van ’s menschcns ontvoogding den genadeklop geven, wij hebben hel meer maals genoemd, het is: hel Ouderwijs. SPANJE. Woensdag avond, rond 10 uur, heeft Désiié Vn" Rt-nlerghem, die pas te Veurne uil Vilvurdo wa» aan' I gekomen, waar hij eenigejaren «as gaan doorbren' gen, een steen in de ruiten van het stadhuis gewor pen. Hij deed dit, zeide hij, om in het gevnng ge' bracht te worden. Men heelt aan dezen wensch on- iniddelijk voldoening gegeven. Woensdag, een weinig na middernacht, heb ben de late nitblijvers van prachtig luchtversehij11' sel gezien, in de richting van hel zuidoosten. Er w"* cene lange lichtstreep in de lucht, te midden breed en op de uiteinden schorpcr, die eenc klaarte ver spreidde, grootcr dan die van het eleclrisch licht, ‘-■n omtrent een minuut duurde. Wij lezen in de dag bladen van Parijs van heden, <lal men ook aldaar dal luchtverschijnscl heeft waargenomen. De haringbonden zijn langsheen onze kuste" voorbijgetrokken. De gansche visschcrsvlool van de Panne, beslaande uit meer dan tw inlig sloepen, 1*-' vert zich aan die vangstover, en hel aantal haring^"' dio eiken nacht gevangen worden, bedraagt meer dan twee honderd duizend. Op dinsdag aanstaande 13 October zijn ter gc' ineente Pervysc de kiezers bijeengeroepen ten eind" overlegaan tol de kiezing vaneen lid voorden ge meenteraad, in vervanging van den heer Engel D" Groeve, burgemeester, overleden. De Flandre maritime meldt, dat men naar het gasthuis van Oostende eenen jongeling heeft overge bracht, die op 27 augusli door eenen 'razenden hond was gebeten. Men had hem de noodige verzorging"" niet laten toedienen, zijne ouders hadden zich ver genoegd met cene bedevaart te doen naar S. Hui- breclit, om zijne genezing te bekomen. Vandaag |S •lit kind in den hoogsten graad aangedaan door deze 'reeselijke en onverbiddelijke ziekte. rijdng, omtrent -i uur namiddag, i» er een o" gehoorde stoute diefstal aan de statie van IJpere" gepleegd. Hel regement was daar zoo even aangeko men, de bagagic der officieren was bewaakt do"r eenigp gewapende soldaten; twee personen bieden zich aan, den reiszak vragende van eenen der r,‘l’e ment-gencckhcereu. Men toont hem hun aan; zij Bij koninklijk besluit van 0 October is het kies- kollegie van het arrondissement Oudenaarde voor den 24 dozer bijeengeroepen, teil einde eenen sena- lenr te kiezen, vervanging van wijlen markgraaf de Rodcs. -- - --- L-SS- De liberalen hebben in een der huizen van den bou- levard Salamanca verscheidene kuilers ontdekt, den lieer Gonzalez Bravo toebehoorende. Een dezer ij geopend geworden in tegenwoordigheid van een lid van het voorloopig gouvernement, ten dien eindt last gegeven, en van de heeren Nanacino Bravo «n Mariana Romen, bloedverwanten van den gewezen minister. Men heeft gouden juweelen, diamanten, kostbare gesteenten, zilverwerk gevonden. De koffer, die dit behelsde, woog 200 pond. Is het dus te ver wonderen dat het volk lijdt als de bestuurders der natie zoo spoedig fortuin maken? De toegezegeld8' kist is naar de prefectcur van Madrid gedragen. Onze brave gouverneur van Madrid heeft een pond brood doen uitdeden aan al de armen, die het ge vraagd hebben. De ellende is groot; men houdt zich onledig met werk voor de ambachtslieden te zoekcu. Ik verzeker u dal het tijdl wordt. Men ziet in d«J straten van Madrid hartverscheurende tooncelcn. De bijzondere liefdadigheid geeft veel, doch dil is oie» toereikend. Er behoeft werk. Het paleis der gewezene koningin, alsook de kas teden, die vroeger tol de kroon behoorden, zijn nu eigendom der natie verklaard en worden bestuurd door de heeren Sorni Labrador en Ortiz de Pinedo. De kloosters van Vals en Valladolid, lot hiertoe door de jesuieten bewoond, zijn ontruimd geworden en door hel garnizoen bezet. Men schrijft uit Angoulême dal de heer Olozags, na cene bijeenkomst in die stad gehad te hebben niet zijnen broeder en den heer Chao, ter zijner ontmoe ting uil Madrid gekomen, terug naar Parijs is ge keerd. Te Sevilla heeft men hel vaandel der koningin overal door dal van Castlllie vervangen. De junta van Malaga heeft de kloosters afgeschaft, •lie op dit oogenblik ontruimd en ten voordode vat' i den staal verkocht worden. De kloosterlingen, die geen bestaan bij hunne familie» kunnen vinden, zul len in een groot klooster bij elkander gehuisvest worden. De provinciale juntas hebbende octrooien in de sleden afgcschafl en de douanentarieven voor de binnenlandscho voortbrengsels een derde verlaagd- Voor de buitenlandsche voortbrengsels blijven "c oude tarieven bestaan. Men spreekt van eenen brief des herlogs vnn Monl- pensier aan den maarschalk Serrano, om te proles- tceron tegen het misbruik van zijnen naam, onder voorwendsel van kandidaatschap voor den troon va" Spanje. De hertog verklaart dal hij niemand ver oorloofd heeft zijn kandidaatschap voor te stellen, et» hij nooit dien troon begeerd heeft. De hertog vnn Aostc, in Italic, heeft eenc dergelijke verklaring doen indienen door den italinniischi-n gezant. Men zegt dat do schoon» hertogin de la Torr® vrouw van maarschalk Serrano, en de gravin van Reuss, vrouw van generaal Prim, eerstdaags in I drid zullen aankomen. De eerste is geboren in ko; do tweede in Havana. Men leest in cene bijzondere briefwisseling uit Madrid, G October Het was algemeen bekend, dat de heer Gonzales Bravo, aleer hij minister werd, geene fortuin bezat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2