ei tan petr"9 Lezers, v, ij hebben u belangrijk nieuws te meldt ii! De Paleis Jesuielen komen drij grooie eigendommen aan te koopen in de Viamin^sit aai ■'ii Spanjaardstraal te Brugge, om er c i iv klooster van hun order te stichten; ad geslicht zou insgelijks die nen voor schuilplaats aan de Jesuieten die uit Spanje gebannen zijn. Altijd nieuwe kloosters, zoo wel voor inlandscbe als voor vreemde paters! Niet waar, lezers, de klerikale gazetten hebben gelijk gedurig uit te roepen dat de liberalen de religie, de priesters en paters vervolgen. Altijd nieuwe kloosters en monikken! A.UI1 de boeren. Wij willen de boeren eenen goeden raad geven: hel is dien van hun graan niet lang op zolder Ie laten liggen. Thans kunnen zij er op de markt eenen zeer schooncn prijs voor krijgen. Er zijn boeren die hun graan een geheel jaar en langer nog in schuur of op zolder laten liggen, in de hoop het nog duurder te zullen kunnen verkoopen. Die boeren maken een geheel verkeerde rekening. Aan genomen dat er een slechte oogst komt en zij hun graan hel aanstaande jaar een 2lal franks den hectoliter duurder zouden kun nen verkoopen, dan nog zouden zij een verlies doen. Immers het graan vertegen woordigt een kapitaal, van een kapitaal kan men goed en veilig gepkfatst, ten minste vier ten honderd bekomen; T is dus reeds vier ten honderd, die men waagt, met zijn graan niet ten gelde te maken. Daarbij komt nog, dat het graan veel zorg en dus dagloon vereischl om goed bewaard te blijven; dal ratten en muizen er hun aan deel komen van nemen, dal de kalander of koornworm hel graan beschadigt, dat hel aan gewicht verliest, enz. Na een jaar lig- gens mag men, het verlies hierdoor ver oorzaakt, ook wel op vier ten honderd schatten: de landbouwer, die zijn graan lol het aanstaande jaar houdt, zou er dan acht ten honderd meer moeten kunnen van krijgen om er den zelfden prijs van te be komen dan die, welke het thans verkoopen. Welnu, het ergste genomen, kan het graan het aanstaande jaar niet acht ten honderd duurder zijn dan nu, integendeel, de meeste waarschijnlijkheid is voor afslag; de zaaiingen gebeuren overal in de beste voorwaarden wal veel laat verhopen voor den aanstaanden oogst en van alom komen er lijdingen toe, dat er overvloed van graan is en er uit Amerika en uit Rusland dezen winter talrijke schepen met graan zullen toegevoerd worden, die mededinging aan de tegenwoordige prijzen zullen doen. De boeren, die dus hun graan nu of in hel kort niet verkoopen en het willen op zolder houden, loopen dus van honderd negen en negentig kansen van groot verlies te doen. Algemeene Tijdingen. cn 21 BURGERSTAND DER STAD VEURNE* sur- maanden Geloen. j en 26 frank» stuk van 20 fr. vt’r' 11 dagen, geboren wonende te Veurne, weduwe in Albertus Germain, en i.. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN IS OCTOBER. Franciicu» Morcy, 8 dagen gevang boete, over arglistiglijk ecu z‘._L duislerd tu hebben. Detiré Vermeirc, dienstbode te Alveringhem, 80 franks boete, over jagt en voor gejogen te hebbel' tonder toeiteinnHiig van den eigenaar. Ilenri Dclanghe, koeiwachter te üoslduinkerke, 100 fr. boete, over jagl met stroppen. ZITTING VAN <6 OCTOBER. Albertus Mae», visscher, 8 dagen gevang, Anna- Theresia Legein, zijne huisvrouw, 10 fr? boete, Michiel Coppillie, visscher, 8 dagen gevang, alle drie te Cuxide, en Theresia Myllc, huisvrouw Coolen, herbergierster te Adinkerkc, 20 franks boete, a» over slagen. Michiel Coppillie, werkman te Coxyde, een maan” gevang, over diefte. Rosalie Huyghe, huisvrouw van Seraphin llouckf, werkvrouw tu Slavele, I» fr. boete, over diefte. Marie Constance Blanckacrt, werkvrouw te 1-0°» 5 fr. boete, over diefte. Franciscus Spotbeen, werkman, 3 maanden ge* vang, en Desiré Willeken», dienstbode, 8 dage" gevang, over slagen en wonden, béide te Steen* kerke. Jan Martcel, te Gyvelde, 100 fr. boete, over jag1- Ilenri Sinion, soldaat te Calls, 1 maand gevat»? en 26 fr. boete, over diefte. stand van den kroonprins nog teer erg is, echter I verbetering sedert de raadpleging, den 23 augnsti laatst gebonden. Men schrijft nil Mariakerke, bij Oostende, dat het kind van vijfjaar on half, de kleine Philomena Tournoy, den 27 augusli laatst door eenen hond gebeten den 5 October overleden is. liet verslag der koophandelkamer van Rousse- lare vraagt, even als dal der andere koophandel- katners, een eenvormigen spoorwegtaks voor dc reizigers en koopwaren op de lijnen der maatschap pijen; vermindering der protestkosteu; vergemakke lijking van de stortingen in de spaar- en pensioen kassen van den staat, enz. Het verslag slipt aan dat van de 1000 werklieden, lol hel gebied van Roeselare behooreiide, 850 geheel en al ongeletterd lijn; 50 kunnen leien en 100 lezen eu schrijven. Op eene be volking van 13,77-1 zielen, kunnen er 3825 lezen en schrijven; 9949 kunnen niet lezen noch schrijven! Dus 70 ten honderd ongeletterde)). Te Isegem zijn 33 l. Ii. ongeleerd; te Staden, 31 t. h.; te Hooglede 48; te Lichlcrvelde, 48; te Kachtein, 40; te ingelmunster, 37; te Sl. Elooi-VVijnkel, 31; te Uevereu, 42; te Oosl- nieuwkerke, 44 t. h. Dezer dagen is buiten de St. Kalarinapoorl te Brugge een feil gebeurd, dat wij bij gebrek aan vol doende inlichtingen gewacht hebben mede te dcelen. Drie persoenen, waarvan twee dier stad en een be ambte van Oedelem, keerden rond 9 uur 's avond» stadswanrls, in een rijtuig gezeten. Aan do herberg '/.oulla gekomen, werden zij aaugerand door twee lansiers, die meer of min beschonken waren, en die, na eenen hoop beleedigingen, zich wilden meester maken van hel rijtuig. Daarop ontstond eene wors teling tusschen den bakkersknecht, die voor aan het rijtuig zat, en de lanciers, die hunne sabels trokken en gezegden knecht oenen hevigen kap in hel been toebrachten. Na eene hevige worsteling tegen de drie personen en de herhaalde vruchielooze pogingen om meester van het rijtuig te spelen, werden de lansiers eindelijk gedwongen de plaats to ontruimen, met verlies van deu shako van een hunner, die in beslag genomen werd. Die shako, des anderendaags aan de militaire overheid vertoond, werd bevonden aan geen van dc daders te belmoren, maar wel aan eenen lansier, die hem in leening aan een kameraad gegeven luid, zoodat de ontdekking der ware plichligen niet lang wachtte. Zij zijn in bekentenis en zullen waarschijn lijk voor don krijgsraad lo verantwoorden hebben. Wal dc gewonde bakkersknecht aangaat, hij was ten gevolge van het voorval onbekwaam zijn werk to verrichten. Een ongeluk, luegeschreven aan du onvoor zichtigheid dur ouders, heeft den U dezer, te Assclie de dood veroorzaakt van het kind der echtelingen Baerickx. Nauwelijks 8 maanden oud, bevond het zich gansch alleen in huis, nevens eet; open vuur haard. Hel is daarin gevallen en heeft zulke sterke brandwonden bekomen, dal het kort nadien overle den is. Toen de ouders hel kind'vonden, was zijn een oog gansch uit. Du Union da Chailoroi deelt nog de volgende bijzonderheden over de werkstaking mede Eene correspondcncic uit Brussel meldt, dal er in hel departement van oorlog schikkingen genomen zijn, om troepen bij de eerste vraag te zenden naar Charleroi. Wij hopen dateene versterking van bajott- netten niet noodig zijn zal, om de orde te handhaven in onze koolputten. Heeds is de kalmte bijna overal hersteld. Dezen inorgend zijn de werken met veel vlijt hernomen in de meeste mijnen, namelijk in hel nummer 2 van Mambonrg, die sedert vrijdag stil lag. W ij verineenen noglans te weten, dal de werkstaking in het land van Luik (Montiny) voortduurt. Men ver- zekerl zelf dat een zeker getal werklieden rond dien put post geval hebben om hunne kameraden, die lust hebben voor het werk, er van af te houden. Van een anderen kant, vinden wij in den Journal de Charleroi de volgende nota, die aan dit blad ge zonden werd door een werkman die getuige was van eene der meelingen, welke zondag tu Montigny Sambre plaats gehad bebben De internationale Associatie der werkers heeft gis teren talrijke meelingen gehouden in ons arrondis sement. Verscheidenu afdcelingcn uit den omtrek, onder anderen die van Moutigny, hebben cenigo leden van Brussel ontboden, om hen ter hulp te ko men met hunne raadgevingen. Na tol de werklieden gesproken te hebben over hunne rechten en plichten tijdens de werkstakingen, hebben deze hceren de werker» aangezet ,zich kalm te houden voor hel oogenblik, dewijl de plaatselijke kassen niet sterk genoeg zijn om eene werkstaking in regel te onder steunen. Alles suhijnt te doen gelooven dal de werk lieden de raadgevingen der afgevaardigden van dc Internationale Associatie zullen in praktijk stellen. Men leest in eene correspondencie uit Brussel aan de Amiterdanischc CourranlDe bekommering over den toestand van den hertog van Brabant was eergisteren geweken, doch ontslaat thans op nieuw, en men verzekert dat niet meer hel hartvlies, maar het hart zelf bedreigd wordt. De prins van Joinvillc en zijne gemalin zijn hier gekomen ons hunnen neef te bezoeken, doch konden hem niet zien, daar de genetsheereu de grootste rust voorschrijven. Blij!» de ziekte tot in november aanhouden of sterft de prins tegen dien lijd, dan tal de koning zelf de zitting tier kamer (10 november, niet openen* Dadelijk na die opening zal het ministerie ondervraagd worden over de vervolgingen ingesteld legen verscheidene katholijkc dagbladschrijvers, verdacht ver mede plichtigheid aan de branden te St. Denijs, (West- Vlaanderen. Men schrijft uit Brussel aan de Orpane dc Namur: Het wordt bevestigd, dal de heer Langrtsnd- Dumonceau stellig Belgic verlaat; het is naar Wee- neit, dal hij dc zetels zijner maatschappij gaal over brengen, Te Gent is een verzoekschrift in omloop, ge richt aan den minister van binnettlandsche zaken en strekkende om nan de weduwe van wijlen Karei Ondereet, verdienstelijk tooneelsehrijver en acteur, een pensioen ten laste van den staat toetekcnnen,eveit als dit geschiedde te behoeve weduwen Weuslenraef. van Peene, van Kerckhoven, van Ryswyck.onz. Terwijl de liefhebberij in het boogschieten hier te lande nol» altoos aanhoudt, beeft men het even wel daaain nog niet zoo ver gebracht als bij de Engel schen, alwaar men ook vrouwelijkc boogschut ters heeft. Eene van tic voornaamste dezer dames- schullerijen, namelijk die te Leeds, heeft laatstleden donderdag in haren doelen op Bienheim-Sqaru een wedstrijd gehouden, na afloop waarvan mej. Franks lot den rang van kapitein, mej. Moss tot dien van luitenant en mej. Hutchinson, tol dien van vaandel- draagster werd verheven. Dc eerstgenoemde won bij dien prijskamp twee prijzen, namelijk een gouden cachet voor hel treffen der meeste punten en eene venetiaanschc werkdoos voor het beste schot. Voor dit laatste kwam als tweede bekroonde in aanmer king mej. Hutchinson, die een ivoren waaier kreeg, waarna aan mej. Gnlvert voor het krachligse boog schot een dergelijkc waaier van kleinere soort werd aangeboden. Mej. Franks werd vervolgens herbe noemd lol pcnningmeeslercs en mej. Mos» tol secretaresse voor hel volgende vcrcenigingsjaar. Eu het huishouden? Op zondag 25 dezer, zal onze koninglijke maat schappij van Bhelorica hare tweede vertooning van liet tooneeljaar 1868-1869 op stads schouwburg ge ven. Deze vertooning zal bestaan uil: 1? Huwehjks- tpeculalie, tooneelspel in een bedrijf; 2? Het lieeld, id.; en 3? Een knecht voor twee meestert, kluchtig zangspel in een bedrijf, en zal geschieden met de medewerking der befaamde tooneellief hebster Mej. Hermans. Volgens het laatstu bulletijn over den toestand van den kroonprins, heeft hij eenen goeden nacht doorgebracht, en is zijn toestand tamelijk voldoende. Op bevel van HU. MM. is er woensdag, in het kasteel van Laken eene nieuwe raadpleging gehouden, tus schen de doctoors Crocq de Roubaix, Henriette, Keep), Lefebvre, Spring en Wimmer. Volgens het eenparig gedacht dier hceren is er, alhoewel de loe- GEBOORTEN, den 12 Henricus Borgo, zoon van Franciscus van Rosalie Deschryver, Beooslerpoort. HUWELIJKEN* o A den 14. Karei Trybou, schilder en tapi»»»ef> s jaren en 7 maanden, geboren te Cortemarcq l" wonende tu Veurne, weduwaar van Sophie U'hon met tuphrasie Dtcracmer, bezondero, 21 jaren 8 maanden, geboren te Zevecole en wonende Veurne, jonge dochter. .g den 14. Joannes Lucidanue, melserdiendcr, jaren en 9 maanden, jongman, met Sophie werkstere, 18 jaren en half, jonge dochter, beH geboren en wonende te Veurne. STERFGEVALLEN, den 10. Aloyse Vandcrslraele, 3 maanden dagen. den 11. Sophie Dcsraicht, bezondcre, 53 jaren» maanden en 11 dagen, geboren 10 Haringhc 1? huwelijk in 2? huwelijk van T

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2