F daaruit vuil pol vuile pollepel. (Weslvlaming). 11 Sedert eenigen tijd was het vuil lioter- kuipje van Dixmude in ruzie niet zijn con frater in chrislo ’t Jaar 50. l Ging zooverre dat bet Hoterbladje aan ’t Jaar toebracht dal er geen stinkender zeeppapierken le vinden was en dat het heilig brugsch bladje diende als algemeenen vuilbak waarin alwie zich te wreken had zijn venijn en zijne gal kwam uitbraken.» Alzoo sprak hel Kuipje. Nu is dit ge heel veranderd. Sedert dat de geestelijk heid, en bijzonderlijk ’l Jaar O, door de misdaden te St. Denijs gepleegd, in de marinkelknipe zitten, voert hel dixmndsch bladje eene geheel andere taal en zet ’i Jaar O op een pluimen kussen. Moet het Kuipje misschien aan een ordewoord uit het bisdom gehoorzamen? Zeer waar schijnlijk komt die bekeering - voorts. uitzondering doen om dal den beligten een klerikaal is. Overigens weet het parket van Kortrijk lot nu toe alléén, of er genoeg zame redens lol de voorloopige aanhouding van sieur Vandenbcrghe bestonden. Wat nog vermakelijk is in de taal der klerikale boter- en andere papierkens, is dat zij die aanhouding op den hals van minister Baraleggen. Die klerikale mannen zijn onbetaalbaar, voorwaar! Eeneaanhou ding is bewerkstelligd, door het gerecht van Korlrijk i.il krachte eener wel. Hé wel, dien willekeuriger! akt zoo als zij dien noem n, is daargesleld door M.’ Bara mi nister van justitie, noch min noch meer! Veronderstellende dat er willekeurigheid in dien aki beslaat, kan men den minister hierover verantwoordelijk maken?.... liet is juist alsof wij den aartsbisschop van Mechelen verantwoordelijk maakten van de alïroggelarijen van kapelaan Sampers van Ingelmunsler, ofwel dal wij zouden zeggen dal de Paus de schuld is van de menigvuldige aanslagen op de zeden welke in de Broederkensscholcn gepleegd wor den. Neen Kuipje, wij herhalen hel. uwe gram schap en die van uwe soortgelijken is niet ontstaan voor de voorloopige aanhou ding in haar zclven, maar om dat zij op een van uwe mannen is loegepast. Een nieuw bewijs hiervan, is dal gij geen enkel woord rept van de gevangneming van M.' Vande- casteele, destijds door uwe mannen ge pleegd, en die de klerikale bladeren van dien tijd in jubilalie bracht. Verders zegt hel Kuipje nog, dat wij aan het ministerie verslaafd zijn, liet is curieus hoe de klerikale» altijd aan een ander de ziekte willen toekennen waaraan zij zelf lijden. Op het minste teeken dal uil het bisschoppelijk paleis komt, moeten zij gehoorzamen, en zij roepen dal een ander verslaafd is. Neen Kuipje, wij zijn aan niemand verslaafd wij zijn vrij en onaf hankelijk. Gij knul zoo veel niet zeggen, niet waar, want het is genoegzaam bekend wie de drooge boterhammen betaald, welke gij uwe lezers alle weken opdischt. Eindelijk, wat de kwestie van onze in schrijvers aangaat, ongetwijfeld is dit eene reclaam van het Kuipje, om zijn winkel wat heter te doen gaan. Hel dixmndsch papierken mag zich geruststellen, wij heb ben over het getal onzer inschrijvers niet te klagen. God zij dank en de reclamatie», observation, predication en declamation van dweepers, schijnheiligen, jesuielen en andere Kuipjes, het getal der inschrijvers op het onbeduidend Adverlcnlie-blad (dal, volgens hel Kuipje, als het niet onbe duidend toch beduidend is), doet niets dan aangroeien en bloeijen. ICecIiterliJRe kronijk. /kl^eineene Tijdingen. Wat meet’ is, het Vuilkuipjc verklaart dal het geene polemiek wil voeren over de I zaken van Sl. Denijs met de Slad (Icni en den Wcstvluniiuti. Bravo Kuipje! Gij speelt zeer wel de rol van den vos: Zij zijn le groen! Niet is zoo gemakkelijkwanneer men niet eene beweering zijner tegenstrevers weet te wederleggen en geene enkele ge zonde rede weel in te brengen om zijne meesters le verdedigen, is er niets zoo ge makkelijk dan te zeggen: H’i/ verachten die bladen te veel om er polemiek mcè te voeren. Immers, hel Kuipje doel daarin niet dan het voorbeeld der rechtzinnige Patrie vol gen die den Impartial en den ]Veslrlamintj veracht, omdat zij hen nietkan antwoorden. Wat de nieuwe liefde van ’t Kuipje voor ’l Jaar O betreft, men legt die uit door hel spreekwoord (jui sc rcsscmble s’assemble, ’l is le zeggen: vuil pol vuile pollepel. BURGEKSTAND DER STAD VEURNE; Joannes Cnrolus ci» als plichlig ciscos 1 s I r I 2 gevang, uilen ge- I KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEÜRNE. ZITTING VAN 99 OCTOBER. August Ihyst, dienstbode te SchoCfre, 100 franks boete, over jagl met stroppen. Karei Denieuli'iincre, wever In Ariloye, 1) jaren en 7 maanden gevang, 200 fr.' boete of 80 «lagen gevang, en 10 jaar surveillance, over dieften. Alexander Destoop, werkman te Vcttrne,!! maan den en 8 dagen gevang, 40 fr. boete, over slagen, nnohlgedrui» en belediging. ZITTING VAN 50 OCTOBER. Amand Moerman, wirkman, I maand Franciscos Gheldof, lniidb<*U»ef»;.'|oii, 2 ma* vang, over wederzijdsche slag«:p. beide te Jb.rckem. I’ieler Derycke, herbergier te llotisbrugge-Harin- ghe, 30 fr. boete, over beledigibge'n. Pieter Depanne, kleermaker to Aimport, 26 fr.' boete, over slagen. Louis AVullepit, werkman te Wuumcn, 80 fr boete, over jngt en voor gejogen to lubben zonder toestemming van den eigenaar. Marie-Pauline Degraeve, wed.* Viimlc'cldc; werk vrouw te Oostduinkerke, 24 dagen gevang, over diefle. Joseph Debra, werkman te Adinkerke, 100 fr.' boete, over jagt. Ilolloway.i /.al/ en Pillet’. Vrolijk en gezond. De ondervinding vai; duizenden, zoowel binnen als buitenslands heeft ten volle de kracht bewezen, die dele heulende en zuiverende geneesmiddelen be zitten, in hel verdrijven van allen huiduitslag, het herstellen van verzweringen en hel verliglcn va" fistels en absccssen. Dele verborgen kwalen berooven dikwijls het leven van alle genot, door den al keer dien de lijder beeft om zijne kwaal bekend te maken. Holloway’s zalf voorkomt die gevrccsile openbaar making door binnen het bereik van een ieder e eenvoudige aanwijzingen te stellen hoe zichzcl'c” zonder eenig gevaar te genezen, en zonder noodt3 I openstaanden zétel in den se'naat, in plaats van den I heer d’Aerschot. De heer de Borchgrnvc stelt zich voor om dien van den heer de Woelinont in de kamer te nemen. De kiezing gebeurt den 5 der eerst komende maand. Lr zijn geene liberale kandidaten. Mi j. Boulengé, onlangs overleden, heeft aan de stad Bergen de som van fr. 892,000 bezet, na aftrok der erfenisrechtm, en dit voor bet stichten van vier bewaarscholen. Het verslag gedaan aan den gemeen teraad door den heer Saintelettc besluit dat hel gouvernement zou verzocht worden om de stad in bezit van het legaat te stellen, mits voorbehouding der rechten van het weldadigheidsbureel. Men zou somtijds meenen, dat de groolc leeslust van onzen tijd is, en onder anderen ook het openbaar leeskabinet, waar de weetgierige meitsch zijnen lust voldoen kan. In de Gazette tan Gcnd van 2(5 decem ber 1788 vinden wij bet volgende bericht, hetwelk «leze meening omverwerpt: Catalogue des livres, qui sc donnent en lecture par mois, a 22 sols, et a I) florins 16 sols par année, chez Gambar, fils, libraire a Courtrai Men zegt dat de keizer van Frankrijk de kwes tie der vermindering van de kaders des legers zou opwerpen. Indien maarschalk Mei niet toegeeft, zou men hem vervangen. Verleden zondag heeft op het kasteel Lafitte, hetwelk door den heer von Rolhscild is aangekocht, «Ie verknoping der meubelen <-n andere voor werpen van den vorigen eigenaar plaats gehad. De berucht'* wijn van 1811, gezegd dp komeet, heelt bel cijfer van 121 fr. per Hesch bereikt. Men ziel in «Ie provinciën en voornamelijk in het department der Aube. zegt de Patrio van Parijs, builen-briefdragers, rlii/ hunnen dienst verrichten met trapwagentjes op drie wielen, en aldus bun werk verrichten op drie uren min dan een voetganger. Daarenboven kan hij in tjju wagentje bijzondere kleine voorwerpen leggen en ermede bijzondere boodschappen doen, wat hem een schoon stuivertje opbrengt. Z'iodat hij in drie maanden tijd den prijs van zijn rijtuig heelt ingewonnen. EENE BEKEERIliG. De correctioneele rechtbank van Leuven heeft zich «lexer dagen onledig gehouden met eene zaak, die door haren aard en door dcii persoon die in kwestie was oenen groolen ophef heeft gemaakt. De heer Becckninn, van Biest, lid van de kamer «Ier vertegen'- woordigers voor het arrondissement Leuven, werd vervolgd wegens beleediging van den heer Henry, ontvanger der registratie le Diest. Ondanks al de pogingen van rijnen ndvoknat is de heer Beeckmans veroordeeld geworden, lot 100 franks boel, tot du kosten, en tol gevang in geval van niet betaling. De vertooning, zondag lest door onze koitingltjke Rbetorika maatschappij gegeven, heeft onder alle opzichten wel gelukt. De drie looiieelstukUcn zijn door onze Veurnesche tboneellief hebbers met veel samenhang en levendigheid gegeven geweest. Jniv. Hermans, .ie alhier voor de eerste maal op de plan ken verscheen, heeft zich uitmuntende actrice ge toond; in het lleeld vooral, hei ft zij zich overtroffen, en is tweemaal «loor liet publijk, onder een donde- reml handgeklap terug geroepen geworden. Hel orkest onder het bestuur van den heer Kcztc- man, heeft ook eene eervolle melding verdiend. Kortom de gaiischc vertooning, wij herhalen het, liet niets le weuschcn over Zaterdag is le Brugge du openbare aanbesteding voor den heer gouverneur gedaan geworden, der veranderingswerken toetebrengen aan hel sluismees- tershuis nabij het spring- en 's graven sas le Niett- port. De begrooling beloopt tol 7415 fr.; heeft aan geboden M. f. GranshotT, aannemer te Oostende voor 7271) fr. Men schrijft uit Oostende dal aldaar twee boots mannen, die een geschil hadden gehad, het zonder ling besluit namen om in zee een tweegevecht anti te gaan. Zij staken van wal en een half uur ver op den zouten plas zijnde, lieten zij de riemen schieten en vielen elkander hardnekkig aan het lijf: het re gende vuistslagen, tot wanneer een der beide riep dat hij zijne bekomst bad en zich overgaf. Maar nu bemerkten beiden dat gedurende hrt gevecht hunne riemen in hel water waren gevallen en op de golven waren weggespoeld. Naar de haven terugkeeren kon den zij niet, en verscheidene uren moesten zij in zee blijven dobberen, tot wanneer gelukkelijk eenevis- seherssloep hen nabij kwam, die hen op sleeptouw nam en zoo in de haven bracht. De genaamde Wulleman, die men als plichlig aangehouden had voor brandstichting in de hofstede van Dierycx, te Vonnezecle, is losgelaten. De knecht die eerst den brand gezien had en zoo hij zegde, bij de keel gegrepen was, is integendeel verdacht en zit in ’t gevang, De verledene week heeft men het kruis op den toren der S. Pielcrs-kerk van IJperen gezet; 't is een stuk van 700 kilos gewicht en steekt 7 meters uit den toren. Zondag laatst heeft het letterkundig genoot schap van Kortrijk den heer H. Conscience, zijnen eerevoorzitter, een prachtig album aangeboden, ko mende uit de werkhuizen van den heer Debets, den behendigen photograaf, en bevattende de portretten van al de leden der maatschappij. Te dier gelegen heid zijn de leden der maatschappij vereenigd op een banket in den Café beige, en de heer Conscience ont ving er van wege allen de betuigingen van de leven digste toegenegenheid en van het spijt dat zijn ver trek veroorzaakt- De Gazelle de Liège meldt dal de kalholijken der arrondissementen tongeren en Maaseik den heer Gustaaf de Woelmont hebben gekozen voor den iar*TTlll IBIT^«"1—I I HIH~ GEBOORTEN. den 24. Camil V.itidenhnssclir*, zoon van en van Marie Declerck, Bcw.-sirrpoort. «len 24. Sophie Cuvelier, dochter van van Marie Decalf, binnen palen. den 24 Leonic Puppinck, dochter van Augustus en van Sophie Sesier, Vestenstraat. «len 24. Josephina Montaigne, dochter var. Fran ciscos en van Anna Vanhoulte, binnen palen. STERFGEVALLEN. den 27. Marie Vaudermeersch, grondeigenaarstcr, 86 jaren, II maanden en 18 dagen, geboren c«> wonende te Veurne, weduwe in 1.' huwelijk van Joseph Despot, en in 2.’ huwelijk van Norbert Vermeesch.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2