BEKENDMAKINGEN. Soclóté Générale pour i*av<>* riser rindustrie Nationale» Algeineene Maatseliappy slag als voldoende kan aanschouwd wor den. De verbastering moet gebeuren tus- schen de eene of andere leef bare zeege wassen. (Ely mus crenaritis, E. giganteus, E. philadclphicus', Triticum acutum, T. pun- gens, Ammophita arenaria), en het eene of andercgraan(tarwe, spelt, rogge, sucrioen, haver.) Algemeene Tijdingen. BURGERSTAND DEK STAD VEURNE. Wcl- C.irolu» TOT BEVOORDEEL1NG DER NATIONALE NIJVERHEID- (t? Het Agentschap der Algemeene Maatschappy Veurnc, alsmede het Bureel der Spaazkas, zijn ,e plaatst van de Zuidslraal naar de Zwartenonn*-'1 straat n.’ 18. De Agent der Algemeene Maatschappij’ DANIEL DE HAENE. L’agencc de la Sociité Générale a Furncs, ainsiq0 le bureau de la Caissk i/Efaigsz, sent transfére* daler du 2 Novcmbre 1868, de la Hue du Sud, la Rue des 5ceurs Nuires, n.’ 13. L'agent de la Sociité Générale, DANIEL DE HAENE. Indien hel weder woensdag helder geweest wnre, dan zou men een belangwekkend slerreku.idig ver schijnsel hebben waargenomen. Bij hel opstaan der ion zou men, op hare schijf eene schoone zwarte ronde vlek gezien hebben, van het oosten naar het westen gaande. Die vlek was niets anders dan de planeet Mercurius, die zich tusschen de ton en de aarde plaatste. De jongste tocht van Mercurius voor bij de ton had plaats in 1861; in 1878 heeft de eerst volgende plaats. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 5 NOVEMBER. Henri Verbelst, landbouwerszoon, 14 dagen ge vang, Karel Verhuist, id. 50 fr? boete, Florimond Vanholme, werkman, 26 fr. boete, Karei Costeur, wagenmakerstoon, 60 Ir.- boete, over slagen, won den en beledigingen, al wonende le Diekebusch. Pieter Jacobus Debruyne, Karel Louis Barbier, elk 1 maand en 8 dagen gevang, en elk 52 franks boete, beide werklieden te Clerckeu, Felix Validen’ bussche, werkman le Staden, 8 dagen gevang 26 franks boete, alle drie over hel vernielen van eenen boom en aftrekken van vruchten. Karei Bloinmc, landbouwer te Woumen, 50 fr. boete, over slagen en eerrooving. Amand Jacob, Charles Ryckeboer, Desiré VanhcC, elk 26 fr. boete, en Seraphin Vandcnberghe, acht 26 Ir. boete, over wcderzijdschc Holloway's 7.alf en Pillen. Er is geen twijfel hoe genaamd, dal rhumalick, zenuwaandoening en der gelijke pijnlijke kwalen altijd onder een groot deel onzer bevolking beerschen. Het aantal geluigschrif* ten van genezingen door Holloway's middelen is zon der voorbeeld, en behoort onder de aandacht va>> alle lijders aan deze kwalen gebragt le worden. D® pijnlijke dcclun moeten gedurende eenige minute" met warme pekel gebet, afgedroogd, en onmiddellijk met de zalf goed ingewreven worden. Zij zal door dc poriën der huid dringen en de grootste verligti"i> geven. Menig kosfelijk menschenleveu gaat jaarlijk’ verloren, dat gespaard had kunnen worden, indifl’1 bij ongesteldheid vroegtijdig de toevlugt was gen"' men tot deze merkwaardige geneesmiddelen, noodzakelijkerwijze blijken zullen heilzaam te zij1’’ en niet schaden kunnen. Uit Parijs wordt de volgende eerlijke daad ver meld Den nacht van zaterdag 24 oelober, schrijft men, wierp ik, lerugkeerende uil België, door het venster van den wagon waarin ik zal, eenige nutte- looze papieren. Onder die papieren waren iwee bank noten van 100 fr., en ’l was eerst toen ik le Parijs aankwam, dal ik dit verlies gewaar werd. Dadelijk schreef ik aan eenen mijner correspondenten te Kortrijk, om mijne verklaring aan den statieoverste te doen, en twee dagen nadien zond men mij eene der twee banknoten, gevonden door den heer Destil- lotix, treinoversle te Poperinghe. Dit feit vereert des te meer den heer Destilloux daar hij, volgens mij gegevene inlichtingen, in eenen bekrompen toestand verkeert en met zijne geringe bezoldiging een talrijk gezin, beslaande uil eene vrouw en zeven kinderen, moet ondersteunen. De Organs van Korlrijk, meldt dat de afdeeling gendarmerie, le Sl. Denijs gekantonneerd sedert de maand augusti laatst, grootendeels naar Brussel is teruggekeerd. Er is in die gemeente maar eene bri gade meer van vier ruiters, aangevoerd door eenen wachtmeester, die gelogeerd is in de school. Men zegt dat dit gebouw voortaan zal dienen tol het logeeren van eene brigade gendarmerie, die er gestadig zou blijven. Volgens art. 70 der grondwet zullen de beide kamers vereenigen dinsdag, 10 dezer, in hun respec tief lokaal. De kamer der volksvertegenwoordigers moet eerst overgaan tol hel onderzoek der machten van de leden, gekozen in de maand juni laatst, en het vormen van haar definitief bureel. Bij de afbraak der oude Botermarkt te Brussel, heeft men drie steenen gevonden, die in de kerk der Recolleltcn, op wier plaats de markt stond, en welke herbouwd was na het bombardement van Brussel in 1805, bij die herbouwing in 1607 werden gelegd, in naam van den koning van Spanje, Karel II, van den beierschcn keurvorst Maxiiniliaan-Eiuanuel, gouver- neur-generaal dezer provinciën, en van de stad Brussel. Deze steenen zijn naar het oudheidskundig museum, ten sladhuize gebracht. Zij werden gevon den ter plaatse waar men ze had gelegd, aan den voet van drie der kolommen van de kerkbeuk. Andere sleenen, met grafschriften van weinig belang, zijn insgelijks gevonden. Langs eenen anderen kant zijn de archieven der stad verrijkt, onder andere historische oorkonden, met een schoon afschrift in zeven bladzijden, van hel vonnis geveld to Borgen in de maand december 1532, en waarbij keizer Karei aan de Brusselaars den op stand en de plunderingen vergeeft, die eenigen tijd te voren plaats hadden; een verhaal en stukken ra kende dc onlusten van 1699 en 17ÜO, en een schoon boekdeel in 4’, getiteld Beroerlene, en bet altendu eene zeer volledige verzameling van geschiedkundige documenten, rakende de gebeurtenissen die de dood van Agneessens ten gevolge hadden. De briefwisselaar van den Journal de l.iége meldt dat Belgie hel voorloopig gouvernement van Spanje heeft erkend, zelfs vóór Nederland. Hij voegt er bij dal de spaanschc gezant te Brussel, de heer de Gaval, tot hiertoe onder het klein getal dergenen is die, door koningin Isabella benoemd, niet afgesteld zijn door liet nieuw gouvernement. Men heeft le Bergen herliaaldelijk hel gerucht doen loopen, van dc aftreding des heeren Lange, volksvertegenwoordiger en een der oudste leden van de kamer. Dit gerucht schijnt gegro.id le zijn, want reeds zijn er, zegt men, pogingen aangewend bij zekere invloedrijke personen, om hun eene kandi datuur aanteraden, sedert langen tijd voorbereid. Du aardappeloogst is in dc Ardennen geëin digd. De landbouwers zijn erover voldaan. Men noemt pachters die verleden jaar maar 10 tol 15 karren hebben ingeoogsl, en nu 30 en 40. Dus mag men den winter met minder vrees te geinoet zien; maar toch is er in Ardennen nog veel ellende. Doch als het volk aardappelen heeft, vreest hel niet voor den honger. De oogst van graan en haver was ook voldoende. Ieder gezin, op den buiten, heeft zijnen voorraad. Hel vee slaat voortdurend af. De beenhou wers hebben ook den prijs van hel vleesch moeten afslaan, en thans betaalt men maar 1 fr. per kilo ossenvlecscb en 1 fr. 20 voor scbaapsvleesch. En te Veurnc daq Uil een statistiek werk gemaakt met zooveel juistheid als mogelijk is, blijkt dat er te Parijs ge middeld per dag 27,500 kil. papier verbruikt wor den,’t zij voor dagbladen, tijdschriften, brochuren, enz. Dit maakt per jaar 10,107,500 kilos of 12,000,000 fr. Eenedepecho uit Londen, van woensdag, meldt dat er een hevig tempeest hecrscht en men voor groote zeerampen vreest. De Echo agricole meldt dal de minister van landbouw in Italië zaad en plantsoenen heeft doen koopen van eenen nieuwen boom Eucalyptus globu- sus, om ze door hel toedoen der comicien in het koninkrijk te verspreiden. Deze wonderbare plant uil Australië herkomstig, is waarschijnlijk bestemd tot het bezetten van de meest onlbloote bergkruinen en van de valleien van een groot gedeelte van Europa en Noord-Afrika. Zij schiet even zoo goed wortel in Algerie als in Australië. De boom biedt het aanzien- -- van lijk voordeel aan van zeer vlug le groeien, alhoewel de vezelen dik zijn, hel hout zeer hard zijnde en goed voor den scheepsbouw. Dc eucalyptus van 15 jaar heefl de grootte, de kloekte, meteen woord al de verdiensten van eenen eeuwenouden eik. Een zaad korrel. drie jaren geleden in de omstreken van Algiers geplant, heefl er eene plant voorlgebracht die aan hare basis van I in. 20oinvang is. Men voege er bij, dat de boom een weldadigcn invloed uitoefent op den luchtkring waarin hij leeft, dank zij aan den geur zijner bladeren. In de plaatsen waar hij in over vloed voorhanden is, zijn de koortsen onbekend, relfs als de bodem moerassig is. De schors is zeer hard en rijk aan run. DE NIEUWE ERFDEELROOVERIJ. Volgens hel Journal de Charleroi is er te Charleroi eene nieuwe zaak van crfdeelrooverij aan den dag gekomen; ziehier de bijzonderheden welke ons daar over aangebraclit worden door gemeld blad: Den 18 januari 1867 stierf le Charleroi een gekend grijsaerd, M. Mayence, rentenieren jongman. De behoeftigen der stad werden bij testament erfge namen van zijne nog al aanzienlijke fortuin. Men maakte een inventaris en ontdekte Jat eene som van 8000 franks in goud, welke een genaamde Michiel Quenne op bevel van M. Mayence geteld had, den avond voor dezes dood, in dc nalatenschap ontbrak. De dienstmeid Hortense Hocq, verklaarde deze som overhandigd te hebben aan den pastor van Jumet, voor de armen dier gemeente, voor wie ze bestemd was. De pastor had haar een ontvangst-bewijs gege ven, maar op een vroeger datum gesteld alsof de soin hem overhandigd was geworden tijdens het leven van M. Mayence. De pastor heeft de som moeten terug geven. Eenigen tijd na dat dc zegels gelegd waren, kwam Hortense Hocq, de meid, die thans beschuldigd wordt, bij den notaris Van Dam, voorzitter van hel welda digheidsbureel en overhandigde hem een doosje, zeggende: Ziedaar wat ik teruggevonden heb in eene kas. De doos bevatte obligation voor eene som van ongeveer 12,000 fr. Korten lijd daarna begaf de meid zich bij den advokaat Brixhe, testamentaire uitvoer der, en stolde hem een ander doosje ter hand, lus- schen het lijnwaad gevonden en bevattende waardijen voor eene som van ongeveer 20,000 fr. Eindelijk een andere dag werd M. Brixhe door den overste der Minderboeders van Montigny-sur- Sauibre verzocht naar het klooster te komen, om kennis te krijgen van eene zeer belangrijke zaak. M. Brixhe ging naar liet klooster der Minder broeders en ontving uil de handen van pater Celes- tinns eene derde dooslitels inhoudundu cener weerde van 40,000 fr. Pater Celrstinus zegde deze doos ge kregen le hebben in den biechtstoel en sprak van zijne conseiencic, van de godsdienst die hom niet toeliet sulk eene gip van liefdadigheid aan te nemen. Hier dient aangemerkt te worden, dat do titels ingeschreven op den naam van M. Mayence, hoege naamd geene waarde hadden voor dc paters Minder broeders. Toen <le doos geopend werd, vond men er iiel volgende briefje in Ik wil dat de waardijen, in decs doos gesloten, uilgedeeld worden, de helft aan de nonnen van Soleilmond, en de helft aan de paters Minderbrou- ders van St. Truiden. Het briefje was geschreven door M. Mayence en geleekund door hem. Maar de woorden Sl. Truiden waren oversehrapl en vervangen door de volgende: Montigny-sur-Sauibi e, niettegenstaande bel briefje dagteencnde van 1845, toen hel klooster van Mon- ■tigny nog niet bestond. De getuigenis van den pater Minderbroeder heeft aanleiding gegeven tol de volgende interpellatie van bet openbaar ministerie: Is deze doos n in den biechtstoel overhandigd geworden door hel traliewerk van het schuifken? De eerweerde pater heefl goed geoordeeld niet to antwoorden. Tot hiertoe en ondanks de feiten door het onder zoek geopenbaard, is de meid Hortense Hocq alleen beschuldigd van ten nadeele der erfganemen van M. Mayi ncu ontvreemd te hebben drie obligation, ingeschreven door particulieren en eene waarde heb bende van 1500 fr. M. Fontaine gelast zich met hare verdediging. De voortzetting der debatten is uitgestuld lot 0 november; oiu reden der afwezigheid van tweo der bijzonderste getuigen, M. Fleury, policickommissaris, cn eene dame Daubresse. Dit zijn de feiten, ontdekt door het onderzoek cn die nonnen, pastors cn minderbroeders voor de korreklionnele rechtbank onzer stad als getuigen doet opkomen. elk 26 fr. boete, dagen gevang en slagen, al dienstboden tc Stavclc. ZITTING VAN O NOVEMBER. Théophile Blaecke, metser te IJpcr, 26 fr. boete, over nachtgedruis cn beledigingen. GEBOORTEN. den 31. Charles Louis Chacrle, zoon van Nicolaus cn van Rosalie Tahon, Handboogslraal. den 1 nov. Elodie Declercq, dochter van en van Philomenc Coulry, Buwesterpoort den 3. Zenobie Vantoorlelboom, dochter Renatus en van Marie Roussel, Bewestei poort. den 8. Justine Paulet, dochter van Francis» en van Joanna Lancres, Pavilloenslraal. STERFGEVALLEN. den 1. Desiré Claeys, 7 maanden en II) dagen. den 2. Genoveva Persyn, werkvrouw, 75 jaren n 4 maanden, geboren te Coolkerkc en wonende t" Veurne, huisvrouw van Pieter Lambrecht.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2