I' Merkl van Veurne, 9 December. De senaat is tegen maandag 14 dezer, ten 2 uur, bijeengeroepen. fenen) en.... terstond eenc vrije school in lichten oin mededinging aan de gemeente school te doen. Deze onderrichtingen, die ik u als stellig mag waarborgen, doen op eene treilende wijze destrekkingen van het bisdom kennen: De hulpbronnen des budjels overal ge nieten waar hel maar mogelijk is iets te bekomen, zijne medewerking weigeren overal waar er niets te winnen is en in algcmeenen regel een onverbiddelijken oorlog inrichten legen hel staatsonderwijs. Graanprijzen der vorige week. Om de inzameling der GO een timen ’sjaars, waarvan wij in ons vorig nummer gesproken hebben, aanlebevelcn, is alhier een pater gedurende acht dagen komen prediken. Donderdag lest preekte den religieus over slechte boeken en slechte dagbladeren en zeidat er in ons land gazetten waren gedrukt welke zóó slecht zijn, dat ze in Frankrijk niet mogen gaan. Ongetwijfeld zal de monik gezinspeclt hebben op den Veurnaar, welken even als de Lanteme van Rochefort en de Etoile Beige, in Frankrijk niet loegelalen wordt. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. Algemeene Tijdingen. Ingezonden Airtlkel. 9G5 Zakken Tarwe waren Ier Markt, Tarwe van 26 00 tot Zaailarwe van 00 00 lol van 24 00 lot 20 50 tot 15 00 lot van 28 00 tot van 28 00 tol aan 726 eijeren, per 27 LANDBOUWFONDS. V- V. V. 1'1 U K X y H belgisch schip kwamen, ongetwijfeld 3 10 de boot va n van nog ver- 12 330 24 87 Tarwe Taaitarwe van Rogge Sucrioen van Haver Boonen Erwcten Vlas van en 3 van 81 50 00 00 25 00 23 00 17 00 30 00 30 00 2 10 2 50 2 10 4 25 6 25 Per 145 litters. 7,akken Roggo Sucrioen Hater Boonen Erwelen 560 stukken boter 726 eijeren, per 20 00 lot 33 00 00 00 tol 00 00 25 00 tot 00 00 21 00 lol 22 75 15 00 tot 17 50 28 00 tol 30 50 28 00 tol 30 50 3 00 tot l GEBOORTEN. den 6. Desiré-Carolus Boudeweel, zoon van Leo* poldus en van Amelia Pillaert, Vestenstraat. den 7. klza Rossey, dochter van Carolus en valt Clemuntia Debergh, Vestenstraat. HUWELIJKEN. den 0. Carolus Trensaeri, metser, 25 jaren dn 2 maanden, jongman, met Amelia VVydood, dienst meid, 24 jaren en 5 maanden, jonge dochter, beide geboren en wonende te Veurne. den 7. Petrus Thery, schilder, 58 jaren maanden, geboren en wonende Veurne, man Amelia Fiorinu. «ten 11. Floriinondus Mersurnan, hovenier, 22 jaren, 7 maanden en 23 dagen, geboren en woo ncode to Veurne, jongman. llollowoy’s Villen. Gedrukte Wt ersgesluldh'id Wam, koud of veranderlijk weder, is tillezinl!* geschikt om de gezondheid te onderniijm-ii, tenzij dc maag in haren hoogstelt staal van spijsvertcr ings- kracht gehouden wordt. Holloway's Pillen verbeten '1 den eetlust en bevorderen zoozeer de spijsverterii'lf’ dal na ieder maal een groole toevoer van nieuw® sloffen het bloed verrijkt, waardoor aan ieder orgaan nieuwe kracht en werkzaamheid geschonken wordt, en aan het gestel het vermogen om ziekte te weer staan. Deze Pillen zuiveren het bloed volkomen, heldoor mist: ongezonde dampen, ongeschikt voed' sel of andere onzuiverheden is bedorven. Geene lU®' decijnen evenaren deze Pillen in hel verdrijven vat’ galziekten, hel overwinnen van ongesteldheid der maag, hel tegengaan van winderigheid en in hare werking als zachte en toch krachtige purgeermiddC' len die voor iedere sekse en ouderdom geschikt Zij11, - - - -- 1 - 1 J 1 naar hun vaderland te kunnen keeren. De engelsche visschers werden de verledcnc’wcel aangezeild door eene belgischc visschersslocp; el' tiaar men liuu niet kon helpen, hadden zij toch den lijd in hur.ne boot te vluchten. De stormwind heeft hier op ’de kusten niet veel schade aangericht, en geen enkel schip werd op bel strand geworpen. voor alle ander gebruik dienende, voor cencn muil ezel of een stuk hoornvee, 50 fr. voor eenen ezel, 10 fr. voor een schaap of zwijn. De gemiddelde som, ge schal door de deskundigen en den gouvernenienls- veearls dient tol grondslag om de waarde der ge slachte dieren aan te duiden. Echter, als de schat ting overdreven schijnt, kan de taks der schadeloos stelling verminderd wordtin door den minister van binnenlandsche zaken, na nieuwe inlichting, als het noodig is, en in evenredigheid tier wezenlijke wa trtle van de dieren. Art. 6. De schadeloosstelling, vermeld in de arti kels 1 en 5, wordt niet verleend aan de eigenaars van vet vee, dat geslacht wordt ten gevolge van long ziekte, en wier vleesch geschikt voor het verbruik wordt erkend. Art. 7. De minister van binnenlandsche zaken duidt de gevallen en tie voorwaarden aan, waarin hel verbruik van vleesch, voortkomende van hoorn vee, geslacht uit hoofde van uitzweetende longziekte worden loegeslaan. Art. 8. Bijzondere schikkingen regelen, volgens de wet van 7 februari I860, hetgeen tie te verleunen schadeloosstellingen betreft, en tic formaliteiten die men heeft te volgen, in geval van besmetlcnden typhus. Ar. 9. De vraag tol schadeloosstelling moeten ten laatste gedurende tien trimester, die volgt op de maand, waarin tic slachting is gebeurd, gedaan wor denDie welke voor den 1 mei tics jaars, volgende opditgonu waarop zij betrek hebben, niet zijn inge komen, worden met meer ter likwidalie aange nomen. Art. 10. Er zijn door tien minister van binnenland- schu zaken, formulen van vragen tot schadeloosstel ling, vermeldende tic certificaten en tie stuks, door tie belanghebbenden te leveren, ter beschikking der gemeentebesturen gesteld. Art. 11. Aide vorige schikkingen, betrekkelijk het landbouwfonds, worden ingetrokken. Art. 12. De minister van binnenlandsche zaken wordt gelast met tic uitvoering van liet tegenwoor dig besluit, dat verplichtend is te rekenen van 1 januari 1869. De vertooning door onze Rheterica zondag lest op stadsschouwburg gegeven, was overheerlijk. Onze acteurs hebben allen zeer wel hunne rollen gegeven, en Me]. Hermans heeft zich overtroffen. Gedurende de maand november 1868 zijn er 4546 brieven aan hun adres niet kunnen geworden, ten gevolge van gebrekkige adressen. Onder dit getal zijn er 2888 na opening aan de bestemmelingen of de schrijvers terug gestuurd; 1658 zijn in de scheur mand geworpen. Men schrijft jrit Oostende, 8 december: De visschersslocp n' 49, in de haven binnengeloo- pen, heeft in zee in eene boot gevonden de vijf matrozen der bemanning van eenc vis-chcrssloep van Yarmouth, en ze hier aan wal gezet. De ongeluk kige schipbreukelingen waren reeds opgenomen door cencn pruisischen schooner, van waar zij naar het 1' om gauwer GEMEENTE ISENBERGUE. De maatschappij van Rhclorika ten verleden jare, op nieuw alhier ingesteld, onder de nog oude ken spreuk geun milder in 't vloeijen, heeft zondag laatst hare eerste vertooning gegeven. Niet tegenstaande het biiilungewoon alvehl wedur wu» du ganfühu innl niet nieuwsgierigen-opgepropt; de {jcwuldige wind en aanhoudende regen hebben de groole menigte onzer nabij gelegen gemeenten, haar reeds verlangde plan niet kunnen doen veranderen. Uit alle monden hoorde men dal zij hunne reis niet beklaagden. Immers uilen waren ten uitersten voldaan van do uitvoering der vier zedelijke, doch uitgekozene dra matische en ook zeer blijgeestige stukken, welke nog twee keeren vóór nieuwjaar zullen vertoond worden, (donderdag 17* dezer en 2.<u kersdag), om dan naar dien tijdstip door ander te zijn vervangen. Hunne wintersche vertooniugen zullen ongetwijfeld altijd van grooler tol grooler bijval hebben; daar zij nu ie. 'l bezit zijn van vele nieuwe en schoone wer ken van do nog in 't leven zijnde vermaarde schrij vers, Felix Van <ic Zando en E. Van Driessche, te Brussel. Ook hebben zij do jaarlijksche nieuwe boe ken uit de bibliotheek van vlaamsche luoueelwerken te Antwerpen, waar zij ingeschreven zijn. Verzekerd zijn wij dat hoegenaamd geen enkel hinderpaal zal konnnen gesteld worden gelijk door wie of uit welke fabriek zij kome) om den vooruit gang dezer kunstige en leerzuchtige maatschappij te beletten. Nauwelijks zijn de S." Cecilia feesten voorbij, of talrijke moedige jongelingen dezer «cderl jaren be slaande muzijk-maatschappij, wedijveren om hel meest, om hunne brave en vreedzame inwoners «enige vrolijke wintersche avondstonden te schaffen. Een aanschouwer. Er waren 4500 konijnen, per kop Kiekens piT koppel Aardappels per 100 kilog. Een Koninklijk besluit van I december bevat hel volgende Art. 1. Er wordt eeneschadeloostelling opde fond sen van den staat verleend, aan allen eigenaar wiens dieren,aangeduid in art 4 van het tegenwoordig be sluit, worden afgemaakt op bevel der bevoegde over heid, in het belang der openbare gezondheid, ten ge volge van eene der besmettende ziekten, in zelfde artikel opgesoiud. Art. 2. Óm recht te hebban op die schadeloosstel ling, moet de eigenaar van het afgemaakte dier, ter staving zijner vraag, bewijsschriften of verklaringen leveren, waarbij wordt aangeduid dat do volgende voorwaarden vervuld zijn A. De slachting van het zieke dier moet bevolen geworden zijn door den gouverneur der provincie, den arrondtssemcnts-commissaiis, een lid der pro vinciale landbouw-commissie of den burgemeester der gemeente, ten gevolge van een verslag, waarin do gouvernements-veearts verklaart dol hij den aard der goed beveiligde (meiziekte heeft herkend, en dat dc slachting noodig is, in het belang der openbare gezondheid. B. Dc slachting moet gebeuren onder de oogen van eenen policic-oilicier, volgens de inlichtingen gege ven door den minister van binnenlandsche-zaken; den zelfden dag moet de stal, waarin hel zieke vee gestaan heeft, gezuiverd en verlucht worden door den eigenaar en ten zijnen koste, volgens dc aandui dingen van den gouvernements-veearts. C. Dc waarde van het dier moet, ten koste van den eigenaar, vastgesteld zijn door twee deskundigen, be noemd en befiedigd door het gemeentebestuur. D. De eigenaar moet zich, van bij de verschijning der ziekte, gedragen hebben naarde schikkingen der artikelen 319 en volgende van het strafwetboek, en van in het begin der ziekte eenen gediplomeerden veearts bij het zieke beest ontboden hebben. Daar enboven moet hij de paarden en andere eenhoevige dieren, gedurende minstens driu maanden, in goede gezondheid, in het land gehad hebben, hel hoorn vee en de schapen gedurende minstens eenc maand. Die laatste voorwaarde wordt niet vereischt in geval van watervrees. Art. 8. Dc dieren, verdacht van watervrees, ’t is te zeggen degene die zullen gebeten zijn door een ander dier, met deze ziekte besmet, zullen onmiddelijk af gemaakt worden. Art. 4. Er wordt maar schadeloosstelling toegekend voor dc dieren, afgemaakt ten gevolge van eene der volgende ziekten Voor paarden, ezels en muilezels, het snot en het schurft. Voor het hoornvee, de uit- zweetende longziekte. Voor schapen, de pokken. Voor de dieren verschillende soorten en voor twijnen, de watervrees. Voor alle herkauwende dieren den be- smettelijken tijphut. Art. 5. De taks der schadeloosstelling wordt be paald in de onderstaande evenredigheid Een derde der waarde van het hoornvee, de schapen, zwijnen en paarden, uilsluitelijk gebruikt voor den landbouw. Een vijfde der waarde van de paarden die tot alle ander gebruik dienen. Echter kan, in geen geval, de schadeloosstelling grooter zijn dan de volgende sommen 130 fr. voor een paard, uitsluitelijk bc- jtemd voorden landbouw; 100 fr. vooreen paard KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 10 DECEMBER. Louis Steen, August Steen, en],David Steen, elk 15 dagen gevang, over slagen en wonden, en beide 25 fr. boete, aan de parliu civil voor schade aan zijne goederen, landbouwers-zoons, de twee eerste te VladsloO en de laalsten te Bovekerke. Richard Vincko, 2 maanden gevang, en Em'l® l.aureyns, 8 dagen gevang, over slagen en wonden, beide werklieden te Dixmude. Amelie Danneel, huisvrouw Desol, werkvrouw W Adinkcrke, 1 maand gevang, over slagen en wonden. ZITTING VAN 1< DECEMBER. Sebastiaan Devos, werkman te Proven, 100 fr-' boete, over jagl met stroppen. Isidore Beghcin, werkman te llouthem, 26 ff- boete, over slagen en wonden. Auiand Leopold Vincke, werkman te l’ervyse, maanden gevang en 26 fr. boete, over diefte. Louis Pylyser, werkman te Sleenkerkc, 14 dage» gevang en 46 fr. boete, over ecirooving eil.bele* digingen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2