V K. hel Opsteller van Mijnheer de Uitgever en Ct Advehtentie-blid. Landbouwnieuws. De heer Hendrik Calnie, schrijft aan de Bevue agricole du Midi, dat de schaarscheid van het voeder hem aanzet, tot de bekend making van een zoo eenvoudig als goed koop middel, voor het spijzen van het zwaar vee. De heer Cal me neemt voor elk dier 4 of 5 pond slroo dat hij laat hakken- hij doet er een liter zemelen hij en doet dit alles in eenen bak meteen weinig wa ter, juist genoeg om alles te bevochtigen. Dan geeft hij dit mengsel na 1 of 2 uren gisting, aan zijn vee, in plaats van hooi. De d eren eten dit aldus bereide stroo met gretigheid, en dit regiem, verre van hunne kracht en gezondheid te benadeelen, doet ze toenemen; hun haar wordt fijner, blin- kender en hun gang zwieriger. Wat de be zuiniging betreft,' het is gemakkelijk te zien dat ze aanzienlijk is, vooral in den tegenwoordigen lijd. Ingezonden Artikels. Veurne, den 12 Februari 1869. (1). M.' de Uitgever, Stadsbelangen. Or.s gcmeentc-bcsiuur heeft nog eenen j lantaren laten plaatsen in de Statiestraat. Goed zoo! Het ware ook wenschelijk dat die straat wat beter onderhouden wierde bij slecht weder, is hel een slijkpoel. Waar om erde modder van de kalseide niet doen weeren? Waarom er de zomer- of aarde wegen niet effen gelegd, ja zelfs, verzand waarom er het arduin niet doen wegrui men op het welk vreemdelingen, des avonds in gevaar zijn zich armen en beenen te breken? Wij zijn zoo lier op onze stad, Veurne ligt ons zoo nauw aan het bail, het doel ons zoo een waar genoegen .vanneer wij met den grootslen lof hooren spreken over onze schoone wandelingen, over onze schoone gebouwen, over de net heid onzer straten! Maar als wij, bij het afstappen van den trein, door vreemdelin gen hooren zeggen: quelle sale entrée! quel sale trou! Oh! dan worden wij rood van schaamte. Bij ministerieel besluit van den elfden dezer, is er aan de Noordwatering toege staan twee schofsluizen te maken in den IJzerdijk, een bij het Plathuisen een ander bij ai'deriu oeffeningen, kan den Olifantmolen, ten einde, in den zomer, Veurne-Ambacht met versch water te spij zen. Dit besluit is voor de landbouwers van het blootc van groot belang en zal in deze uitgebreide en rijke streek, maar die, in drooge zomers, bij gebrek aan gezond drinkwater, veel te lijden heeft, met de grootste voldoening worden vernomen. Mijnheer de Opsteller, I (1.) Dit artikel was leste nummer opgenomen to worden. Zijl too goed eene plaats te verkenen in blad, aan de volgende bemerking. In ons weezenhuis lijn er tegenwoordig maar negci’ weezeu. Er zijn ook negen nonnen. Hel inkomen vai’ dit gesticht, het schoolgeld der betalende kinderen niet luedegerekend, beloopt lot omtrent de zeven duizend [ranks. Veronderstellen wij fr. 7000. In ge* slichten van den zelfden aard, neemt men kinderen Gelijk gij weel is den mensch geboren naar het voorbeeld van Adam en Eva onte eerste ouders met een slach van ongehoorzaamheid. Van heloogenblik zijner verstandsontwikkeling gevoelt hij eenen drift om alles te onderzoeken die voor hem verborgen is en die hem gretig de hand doet uitsteken tot dé vrucht die hem verboden is, willende ioo goed ken nis hebben van goed en kwaad. Dit geval had ook londag laatst met mij plaats M.’ de Uitgever, ter gelegenheid van de voordracht of conferencie door den onderrichtingsbond gegeven- niettegenstaande de gevaren voorgeschreven° door het blad de deurnaar, en de aanrandingen en vervolgingen van wege M den Deken, wilde ik kost wat kost, weten waaraan ik mij moest houden’ ik wilde onderzoeken of die conferencien zoo ge vaarlijk waren gelijk men dezelve aantoonde. Wanneer het oogenblik gekomen was trok ik er een weinig beschroomd naar toe, denkende van al daar in die gevaarlijke plaats niet anders te vinden dan ean klein gezelschap bestaande uit franmacons liberale koppen, ketters enz. enz., maar groot was mijne verwondering wanneer ik zag geheel die groote plaats proppend vol menschen van alle rang en uwe geëerd I getuige beveel ik dezelve aan iedereen, en ik protes I teer uil al mijne krachten tegen de laffe laslerin i waarvan zij het voorwerp is gewee t, ik zeg nog een I zij is niet goddeloos of tegen de zeden, maar zij wi hel onderwijs en de vooruitgang der maatschappij c van iedereen, verzekerd zijnde, dal wanneer I** volksonderwijs op zijn hoogst toppunt zal gekome zijn, de overheersching en ówinglandij der politiek dwepers en do geestelijke hoogmoed zullen gedaa hebben. j de speldewerksters hela.ill. Ongeveer alle drie maanden worden de kanten i door de zusters van de kussen» afgesneden, door hen in eene c ndervinding reeds Üpè’r gezonden. Eenige dagen nadien brengt eeuw, wanneer de wijsheid en oi een hoog toppunt bereikt hebben, een durven uilgeven en door hunne dagbladen doen verspreiden hel komedie spel van Bois d'llaine en andere soortgelijke dwazerien, en die ons drie eeu wen willen doen lerugwijken, tol die tijden var. bij- geloovigheden en dwaalleer, tol die tijden, wanneer de spookhistoriën nog bestonden, en men geen ander onderwijs kon aanleeren dan hetgeen een mensch van een onredelijk dier kon onderscheiden, een onderwijs die den mensch ten vollen in de duisternis 151 Zij "zjn1 ook nog legen den onderrichtingsbond, om dal den zelfden door hun niet is ingesleld, noch onder hunne bestiering is; want de ondervinding leert ons dagelijks hier in onze slad zoowel als in andere steden, dal alle de instellingen en maalschap- uiien die van hun niet reglstrecks afhangen eene tegenkanting ontmoeten en bevochten zijn met alle de’hardnekkigheid die zich kan voordoen, en alle deszelfs werkingen worden door hun aangerand en mei een slecht oog aanzien. Bij voorbeeld, de maal- schappij van Rhelorika (in onze slad), die zoo bezorgd is om al hare verlooningen zoo zedelijk en mei eer bied voor de religie le geven, die zelfs 111 hare laatste prijskamp twee maatschappijen heeft verworpen om dal dezelve een stuk wilden verlooncn die iets op de zeden te wenschen liet; die zeg ik gedurende den vasten of andere bijzondere dagen geene verloonin gen geeft, terwijl men binst den vasten in ons bis- schoplijk kollegie nog ecus van dil jaar een concert of vertooning geeft voor liet publiek waar de beide geslachten vereenigt zijn, de maatschappij van Rhe- torika zeg ik is het voorwerp van vervolgingen en men tracht het volk ervan afle trekken, om alzoo hare publieke verlooningen de doodsteek le geven. Wal aangaat de andere maatschappijen liet is het zelfde: geene mis meer op de patroonfeest, geene uitspanningen, alles is verboden, wal bij hunne kalholijke kringen en congregatiën toegelaten is. Waarom dan twee malen en gewigten, waarom die tegenstrijdigheid, waarom die vrede niet hier op 1 aarde onder de menscheu die van goede wil zijn. 1 Om te eindigen, heer Uitgever, ben ik te vreden in 1 de conferencie tegenwoordig geweest le zijn, en als Een aanwezige burger. lo laat loegekomen om in on Ik twijfel of ik wel de bevoegde man ben van wi uwen correspondent: een burger van Eeurne, oei antwoord verwacht op zijne reeds tweemaal in uwi gazelle herhaalde vragen, te weten: 1. ’ Is hel waar dat eene kantwerkschool in d< meisjesschool (hel weezenhuis) dezer stad is geslicht 2. ’ Is hel waar dal hel geslicht de kanten vooi zijne rekening verkoopt, en de kantwerkster betaal naar zijne beliefte? Bevoegd of niet, ik heb, om deze twee vragen t kunnen beantwoorden, eenige inlichtingen genomcl en verlang dezelve aan uwen correspondent cn aai uwe lezers lo mogen mededeelen. Ja, er is in hel weezenhuis onzer stad, seder daar omtrent vijf en dertig jaar, eene kantwerk school geslicht. In den beginne waren er, in del< school, van do 30 lol de 40 speldewerksters; over rei tiental jaren, van de 25 tol de 30, cn nu, zijn er nog ten hoogslen 20. De werktijd is in die school geregeld als volg1 voor de groote kinderen, van vijf uren ’s morgendi lol acht uren ’s avonds in den zomer, en van ach uren morgends tot acht uren avonds in del winter. Voor de kleine kinderen, van zeven urei morgends lol zes uren ’s avonds in de zomer, ei van acht uren ’s morgends lol vier uren ’s avond in den winter. Van deze werkuren moet er afgetrokken wordei den noodigen tijd om te noenmalen en te vespe roeren, en daar en boven, voor du kleine spelde- werksters, eene uur per dag loegewijd aan hel onder wijs, cn eene enkele uur per dag die gebruikt word voor te leeren breien of naaien. Vroeger moesten de weezen ook spcldcwerken cl ontvingen maar eene zeer kleine geleerdheid. Seder een zestal jaren heeft dil, in algemeenen regel opge houden le bestaan. 2.’ Ik weet er niets van. 7,iet hier hoe men de kanten verkoopt en hoe meti Daar, zegt men, daar is uwe legoedkomsl, en alle; is afgehouden. Er noch kinderen noch ouder! weten niet hoeveel ellen kant zij verkocht hebben noch aan welken prijs, noch aan wie, noch hoeveel of waarvoor er van hunnen winst is afgeltouden. Men gelooft algemeen dal de zusters afhouden 1.’ voor hel kussen, 2.° voor de boutjes, 3? voor den stoel, •4." voor het garen, 5.’ voor den patroon of perkament, 6.’ voor het schoolgeld, 7.* voor het licht (lamplicht), 6.‘ voor de bolflesch, cn 9.* voor de onkosten veroorzaakt door den verkoop. Het is aan de speldewerksters verboden van hunne kanten zelve le verkoopeu, en zelfs, van hunne kan ten, vooraleer zij afgesneden worden, le melen. Dit zijn, Heer Opsteller, de inlichtingen nopeni onze speldewerkschool die ik bekomen heb, en ik heb reden om le gelooven dal zij echt zijn. Indien er de echtheid van betwist wordt door de EE. verde diger der speldewerkschool die ons in den leurnaar van den IÓ4" dezer, een staaltje gegeven heeft van den schrijftrant van Jaar 30, eh wel ik verzend hem, als mede al wie belang in die zaak stelt, naar de Veurneschcspeldewcrkslerscn naar hunne ouders Deze kunnen dan ook inlichtingen geven over de daghuur der kantwerksters; over hunne geleerd heid-, over hunne ervarenheid in hel naaien, hel breien, hel huishouwerk, als mede over hunne ge* zondheid. Aanveerd, mijnheer, enz. standen cn van alle gezindheden, en ik was te vreden i mij in een zoo treffelijk gezelschap te bevinden. Eindelijk ving de voordracht aan die bestond over de wonderlijke uitwerkselen van den Donder, en M.’ Nilioul lid van den kring, met de welsprekenheid die hem kenmerkt, heeft de ontleding met veel wijs heid gedaan, lot verwondering en voldoening zijner talrijke aanhoorders. Wat mij nog meest verwon derde, M.’ de Uitgever, was de paal van welvoegelijk heid die de spreker gedurende de conferencie ge houden heeft, niet een uitval legenden godsdienst of tegen de zeden heeft zijne lippen bezoedeld! en als aanhoorder heb ik mijzelven kunnen overtuigen dal de aanvallen van wegens den Veurnaar en 'I.' den Deken, eene lastering is. Welk een verschil dacht ik bij mijn zelven zijn die conferencien die men goddeloos en slechl noemt, bij de sermoenen in de kerk; het evangelie bestaal I niel meer, hel is vervangen door aattrandi igeu en smaadwoorden gericht legen de maatschappij, legen het openbaar leven, tegen hel oppergezag; het is een poliliek wapen geworden waarmede men ten strijde trekt tegen iedereen die niel wilt gebogen gaan onder bet juk van verslaving en dwijngelandij, en wee aan hem die hun durft wederstaat), zij zullen zijn onder gang bewerken en hem vervolgen lot aan het graf. De conferencien worden ook kosteloos gegeven, terwijl de sermoenen bestaan uit geldafpersingen, want men mag met waarheid zeggen dal de kerk eene tweede beurs geworden is, waar men spckuleert van de groote fondsen van den rijke tot op de ge ringe centimen van de nederige werkman; allo do instellingen en akten die van de kerk uitgaan hetzij broederschappen, geestelijke toelatingen, aflaten of - •--•> men niets anders verkrijgen dan dooreen stuk geld, cn hou meerder de gilt is, hoe grooler de verdiensten zijn. Met het geld sluiten zij de hel cn openen den hemel voor de kwezels en sukkelaars die zij alzoo onder den dekmantel van godsdienst in hunne nellen vangen. Maar zult gij mij vragen waarom zijn zij tegen den onderrichtingsbond; waarom dien oorlog er tegen voeren, U-rwijl dezelve geen slecht inzicht heeft noch tenen de zeden of religie is? Óch, dit is gemakkelijk om te zeggen; de onder- richlingsboud is ingesleld om hel volk te onderwijzen en te onderrichtcn; in de conferencien wordt er over alles gehandell die den mensch kan voordcelig zijn in <le maatschappij, en hem kan brengen op den weg der beschaving cn vooruitgang; en daarom is hel dal zij hel volk trachten ervan afte trekken, omdat zij zijn legenden vooruitgangen hel onderwijs, alzoo willende hel volk gekluisterd houden gelijk in de middeneeuwen, door dwaze vooroordeelen en achter- uilkruiperijEr is geen vooruitgang, roept de 1 kerkvoogd van ons bisdom uit, in zijn mandement 1 van zondag laatst: de kerk, wij alleen, zegt hij, zijn do wezenllijke vooruitgangSchoone vooruitg ing voorwaar die wij dagelijks door hunne werken en voorbeelden aanschouwen, zij alleen zijn de vooruit- I gang, zij: die heden in het midden der verlichte gemeten,' gekuischl, i doos gelegd cn naai 2'.... „l men dl boekwerk hoos lcrul5 ,u,:l du verkoopsom, en de kinderen (deweezeu uitgezonderd) ontvangen hunnen loon

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1869 | | pagina 2