I I I der de heerschappij de wet welke kalenmen de religie van hare ...j Avelghem, dat aan de gemeente toebehoord, gewijd heelt, en dat men het .1 St. Denijs, dat ook aan de toebehoord niet heeft willen Wij vernemen zegt den Echo du Parle ment van woensdag, dat de leden, belast België te vertegenwoordigen in de com missie, door de protocol van 27 april in gesteld, zijn: MM. Fassiaux, Vander Sweep en Belpair, de eerste Algcmecne Bestuur der de tweede Inspecteur en de derde Hoofd-ingenieur der ijzeren wegen van den Staat. SCHOUWBURG VAM VEURRE. Algemeene 'Tijdingen. kerkhof van gemeente l. wijden? Hoe komt het dat de geestelijkheid in d’ecne stad er geene zwarigheid van maakt van de doodeu ondereen te laten begraven, zich voorbehoudende hel graf van den roomsch-katholijken te wijden, en dat zij dat zeilde in andere steden voor eene graf schennis wilt doen doorgaan? Hoe heeft men Mev. Knight te Antwer pen in het prolestandsch deel van het kerkhof, nevens haren man begraven, en heeft men haar graf gewijdt? Wanneer men ons een voldoend ant woord op die vragen zal gegeven hebben, zullen wij de beschuldiging hierboven aan gehaald, aanveerden, zoo niet, moet zij aanzien worden als van geener weerde. De liberalen spotten met de uitoefe ning der kerkdiensten, sluiten hare plech tigheden en boeien hare vrijheid overal waar zij kunnen. Zesde onwaarheid. In geen een land der gansche wereld is de Kerk en hare dienaren zoo vrij als in Belgie. Heeft men ooit gehoord dat een priester in zijne preking is gestoord geworden en nochtans is het niet altijd evangelie dal er gepredikt wordt. Heeft men ooit geweten dat een kerke lijke dienst, eene kerkelijke plechtigheid ievers is gestoord geworden Maar de klerikalen,als zij dal beweeren, willen zinspelen op den maatregel welken den burgemeester van Luik tijdens den cholera genomen heeft. Wanneer de smetziekle met de grootste I "'--v..- -.. hevigheid te Luik woedde, daar de groote V?"*el(,e" de gelegen- samentrekkingen van volk, door alle de geneesheeren als nadeelig voor de open bare gezondheid aanzien werden, verbood de burgemeester van Luik het uitzetten eener processie. Daarop groot rumoer onder de kleri- wilde den Godsdienst dooden; was vervolgd, enz. enz. Maar wanneer de cholera verdwenen en alle gevaar voorbij was, dan deed de pro cessie als te voren haren ommegang en niemand verzette er zich tegen. delwijze van dien priester, en doen er al het verachtelijke van uitschijnen. En wanneer de priester tegen misdrijft; wanneer hij de kinderen aan zijne zorgen zijn loeverlrouwd, naar ziei en lichaam bederft, dan wordt hij door de Wet vervolgd even als al andere mis drijver. De liberalen willen de kerk lijdelijke goederen berooven Vierde onwaarheidHet is zekerlijk om tot dit doel te geraken, dat het liberaal ministerie zoo machtig veel subsidien toe staal voor bouwen en herstellen van ker ken en pastorijen? liet is waarschijnlijk om dit doelwit te bereiken, dat hel Staatsblad ten allen stonde de goedkeuring afkondigd, door hel liberaal Staatsbestuur verleend, voor begiftigingen door bijzonderen, aan ker ken gedaan? De, liberalen schenden, onteeren en ontrooven de gewijde begraafplaatsen Kerk. Deze beschuldiging verstaan wij even min als de vorige. De liberalen schenden, onteeren en onlrooven de gewijde begraaf plaatsen der Kerk, zeggen de klerikalen, maar dal zij vooraleer ons die beschuldi ging naar het hoofd te werpen, ons eene kleine uitlegging nopens het volgende geven. Hoe komt hel dat men het nieuw kerk hof van Avelghem, dat aan de gemeente dat men het De klerikalen zouden, ons dunkens, ge lijk gehad hebben te schreeuwen, indien men voort de processie verboden had, maar wanneer deze maatregel maar eens genomen werd en ten voordecle der open bare gezondheid, valt hun geschreeuw in duigen. De liberalen verachten de leering der I Kerk, zoeken alle middelen uil om haren heilzamen invloed in de zaak van onder wijs en opvoeding der jeugd te vernietigen, ja zelfs willen zij alle kerkelijk en gods dienstig onderwijs te niet doen en den dienaar der Kerk, den priester uil alle scholen buitensluiten.» Wanneer zij dit schrijven, vergeten de klerikalen altijd de volgende artikels onzer Grondwet De vrijheid der eeredienslen is ge waarborgd en hel onderwijs is vrij.» De kalliolijke geestelijkheid is volkomen vrij, (en zij maakt een genoegzaam ge bruik dezer vrijheid), van zoo veel scholen op te richten als zij hel geradig vindt, waar zij de leering der kerk en haren heilza men invloed zoo veel zij maar wil kan bezigen voor hel onderwijs der jeugd. Zoo dal, men ziet het, de klachten van de klerikalen op geen grond steunen. Van een anderen kant, de eeredienslen vrij zijnde vóór den Slaat, moet het onder wijs door den Staal gegeven, volgens de Grondwet buiten de eeredienslen blijven, geen voorkeur gevende aan den eenen bo ven den anderen. Overigens is hel eender of den professor die de vlaamschc of fran- sche taal onderwijst, of de reken- en aard rijkskunde enz. enz. het priesterlijk kleed draagt of niet. Zoo men ziet blijft er niets regt van de beweeringen der klerikalen ten opzichte der liberalen. Zij welen hel immers wel dat hunne beschuldigingen op geen grond steunen; echler vernieuwen zij deze van lijd lol tijd om de menschen een afkeer te doen hebben van de liberalen, wiens grootste schelmstuk is te beletten dal het klerikalismus wederkrijge hetgeen liet eeuwen lang bezeten heeft, ’l is te zeggen de heerschappij over de gansche wereld. te ival' TRANCO-BELGISCH INCIDENT. Morgen touting, tal alhier op Stadsschouwburg eene aantrekkelijke fransche verlooning gegeven worden door den heer Paul Roche en tijne troep^ welke onlang» te Brussel en Gent, too hebben gemaakt. Dote vertooning tal bestaan uil: Lei Picks Pockets, tooneelspel in drij bedrijven mol tang; en: l’Auberge de la cóte d'or, blijspel in een bedrijf. Men heeft slechts de dagbladen van Brussel en Gent welke over den heer Paul Roche en tijne uitmuntende troep gesproken hebben, te overtien, en men tal I «1 t wii to VoilFIIO 'Tsslflssit rvuliiirnn, heid hebben omtulke goede artisleii te bewonderen. Maandag avond, tal op telfdc schouwburg, eene verlooning voor de werkende- en eerleden van de maatschappij S.“ Cecilia, en hunne huisgetinnen ge geven worden. Dijnsdag avond wa» een groot gedeelte der Zuid- straat tnel vlaggen en wimpels behangen, Ier ge legenheid dor inhulding der Nieuwe Merkt, die ’s anderdags moest plaats hebben. Rond 9 ure kwam het mutijk der Jonge Garde op de Nieuwe Merkt eenigc tijner toetluidendste stukken uitoefenen, terwijl de gansche gebuurte verlicht werd. Woensdag lest, heeft ten stadhuite alhier, de I openbare aanbesteding, voor hel bouwen van een® I nieuwe gendannerij Ier deter slede, plaats gehad- Hebben aangeboden de herren: l.’ August Üttci'i ondernemer te Gent, Ir.* 43,496; 2.’ Charles l.ep®r’ id. te Veurne, fr? 42,950; en 8? Charles Vergrachb id. te Yper, fr? 37,220. Dete lesten is ondernet"®r verklaard, mits bekrachtiging door den gemeeld”' raad. Het bellek beliep tot 30,479 fr? 75 c. Zondag lest om een ure namiddag, viel dc® llljarigen Karei Knuckaerl te Nieuporl aan de ka» in de haven en Stond te verongelukken. Dit 8*’* werdl getien door den «isscher Pieler Bogarrl, ",e oogenblikkelijk in 'l water sprong en in eigenloven»- gevaar de jongeling van eene gewisse dood redde. Men meldt uit Oostende dal in eeu hotel alda»r lich door ophanging om hel leven heeft gebrach', de heer Jan Hendrik Hasselmans, geboren te A**1' werpen in 1812, bestuurder der miniuinfabriek v»1’ den heer de Cartier, te Audergeni. De genaamde J. dcSmedt, koopman in poerde® Ie Lichlcrvelde, die eenigc dagen geleden te Antwef- pen in de ijlerenwegstalio too ongelukkig overrede11 werd, is tondag in het gasthuis aldaar, ten gevolg tijner wonden, overleden. Tc Ramscapelle, bij Brugge, is maandag ect>e moord gebeurd. De molenaar de Vos had ’«avond* I te voren in eene herberg geredetwist met een persooi' I over de kieting voor de garde-eivtek. Den maandag I morgen stond de Vos in lijn deurgat naar builen I tien, toen die persoon met wien hij 's avonds te vore" geredetwist had, voorbij passeerde en hem tiend®» I hem een mes in de lenden slootte. De Vos viel, oi" niet meer op te staan. Men schrijft uit Brugge, 10 deter: Een toeval, dat ergere gevolgen kon hebben, gisteren avond leu- 11 lj2 uur, na afloop der vertoO' ningen, in de renbaan gebeurd. Toen do mcnigl® den cirk verliet, lijn hel bureel en de planken vlo®® des ingang» onder hel gewicht des volk» met een groot gedruisch ingcslort. De menigte viel gauscb overhoop en er heerschle groote schrik en verwar* ring. Gelukkig dal dit voorval geene andere gevolge" had dan de verschrikking en lichte kneuzingen va" een viertal personen. Den 8 deter, rond 5 uur nanoen, is Adolf Lib- brecht, oud ll jnar, toon van Pieler, daglooner S.' Denijs, van eentm 25 meters Imogen boom ge' len, waarop hij geklommen was om vogels uit l« trekken. Toen men hem opraapte was hij dood. De personen, te Brussel aangehouden ten ge volge dor werkstakingen in du Borinago, lijn nog altijd in ’l geheim opgesloten. Een advoka.it, dictieb bij den ondenocksrcchter vervoegde, kon de toela ting niet krijgen om cenen dier personen te spreken. Gedurende hel jaar 1868 heeft do belgische staat voor 66,029,192 Ir. munt laten slaan, te welen: Stukken van 20 fr.: 27,684,980 Ir.; van 5 franks: 22,652,820; van 2 fr.: 4 328,460; Min 1 fr.. ü7i5 000; van 50 centimen 537,932 fr. Als een bewijs dal op het stuk van aardrijskuu- dige onwetendheid, sommige duitse.hc liienwsbl.ideii niet bij de fransche achter slaan, nemen wij hel vol gende uil hel Frankfurter Journal over: Brussel, mei. De prinses Charlotte (ex-keiierin van Mexico) naar helslot Ter-Vecren (op hel eiland Walcheren) overgebracht geworden.» Do Organe van Bergen meldt dal de heer Lange, volksvertegenwoordiger, in eener. onrustbarende" toestand verkeert. Hel schijnt dal de stad Charleroi gevaar loopt in te storten. De gemeenteraad heeft eenparig eeno memorie aanvaard, die aan den minister van open bare werken tal gestuurd worden, om te vragen dat men de concessie niet verleenc, lol exploitatie der kolenmijnen onder het grondgebied der stad, of ten minste dal men teer strenge vooi waarden stelle voor die exploitatie. Die taak is van hoogste belang voor de stad Charleroi, vooral de Opperstad, waarvan de bebouwde gedeelten bijlonderlijk tonden bedreigd weten, indien men onder haar grondgebied mijnde. Daar valt des te min aan te twijfelen, daar de com- i missie, in 1839 door hel gouvernement benoemd, en veel ophef welke bestond uit bevoegde ingenieur», eenparig van estaan uil: oordeel was dal de uitbating der mijnen onder de Opperstad gevaarlijk was voor de talrijke gebouwen, op eene too beperkte plaats staande. 1 De andere wijken der stad lijn too erg niet be dreigd, en waarschijnlijk tou men, mits tekere voor- torgen in acht te nemen, daaronder kunnen mijnen tonder gevaar van instorting. In de Opperstad be- wijien do feiten dal hel gevaar maar al te echt is» wijl reeds de katernen en hel buskruilmagatij» ge scheurd lijn. Hel telfde lol staal blijkbaar te wachte" aan de gebouwen der Nieuwslraal en aaiipaleude straten, alsmede aan de gebouwen op de PlaaWi loodra de mijnwerken dit gedeelte der stad ltiHe" bereiken! De gebouwen slaan daar dicht opeen, vormen blokken metselwerk van te aantienlijk gc' wicht om niet in te storten, tonder dal men dit ka" verhoeden door ankeringen, locals in de plait*-" landsche gemeente gebeurt. Telegrafische depechen, te Parijs .langekoin*-’"' melden een verschrikkelijk ongeluk: de paketbo"1 Général Abalueci, van de compagnie Valery. u’ Marseille naar Civita-Vecchia vertrokken, in den om 2 uur ’s morgends, naby de corsikaanschc k"»lt" .ui1 ----

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1869 | | pagina 2