k IP is vt di d d oi bi Cs Men klaagt algemeen over liet groot ge tal rupsen die dit jaar de fruit- en andere boomen aanranden. Deze kwaal is aan niemand anders te wijten dan aan de gemeentebesturen én aan de eigenaren dier boomen zelf. Er bestaat een politiereglement nopens de rupsenvernieling op een zeker tijdstip van ’t jaar, en dat reglement wordt als eene doode letter aanzien. Ook bestaat er eene wet die het rooven der vogelnesten verbiedt, en de jongens halen de nesten der vogelen uit meer als ooit en niemand ziet er naar. Nogllians ware bet gemakkelijk zoo het ons dunkt, om deze welovertreding te doen eindigen. Dat men eens een paar van die nestenroovers, voor acht-en-veertig uren in den bak sleke, het speltje zal wel ge daan zijn. conjer niet kent, is dat wij liever hebben op ons gemak onze pint te zitten drinken, onze pijp te rooken en alles le mogen ver tellen wat wal willen; Die weggeloopene uit het zothuis van Charenton, zou moeten weten dat wij liever hebben de akten onzer bestuurders te mogen beoordeelen, dan drie maal meer belastingen te moeten betalen, en met een muilband d I’ombre de ce drapèau honoré, te zitten koekeloeren en zwijgen om te bersten. Besluite11 en Benoemingen. Algemeeue belangen. Men is bezig met eene riool te maken langs den noordkant onzer grootc merkt. Dit werk dat zeer nuttig is, heeft lot doel wit te beletten dal de buizen, langs dien kant der merkt slaande, bij groote regens overstroomd zullen worden. Dat is zeer goed, maar waarom daar niet gedurende den nacht een licht aanstoken, om aan de voorbijgaande lieden aan te toonen dat daar een grootc put open ligt? Algemeene Tijdingen. Landbouwnieuws. Kortelings nog beeft de heer Estnein in de Science pour lous de voordooien doen it 'schijnen, die voortsprniten uit het men- gelen van zout in de vette en de guano. Eene ondervinding van 26 jaar heeft aan tlien kondigen landbouwer bewezen, dat dit middel alle gisting of verleering van het meid doet ophouden en dat 100 kilo vette zooveel uitwerksel geven als 250 kilo op de gewone wijze gebruikt. Dat legt het oud gebruik bij de bretaansche landbou wers uil, die hunne vette met zeewater bevochtigen. 1 jaar, 7 maanden den 24. llenricus Boucquey, docloor in de tned» PROVINTIALE-KIEZINGEN. UITSLAG. Oostende. Een provinliaal raadslid te kiezen in vervanging van M. Jean, over leden. Stemmers 552. M. A. Valcke, liberale kandidaat, is gekozen met 526 stemmen, tegen 207 gegeven aan M. K. Vanlseghem, onafhankelijke kandidaat IJperen. Een provinliaal raadslid in vervanging van M. Beke, gedeputeerde ge kozen. Stemmers, 550. M. Louis Rabau, libe rale kandidaat, heeft 447 stemmen be komen. Poperinghe. Een provinliaal raadslid in vervanging van M. Van Morris, gede puteerde gekozen. Stemmers 509. M. Ch. De Vos-Van- denbussebe, klerikale kandidaat, heeft 248 stemmen bekomen. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. <1 - - nieuwe plao- ii 11 II Vi ei U Si h b s 8 dagen Cij 1 to S. B. Ketelcrs, kandidaat-notaris tc Veurne, benoemd tot notaris to Pervyse, in plaats van den heer de Brauwere, naar cene andere verblijfplaats geroepen. van Geut) 3ij koninklijk besluit van 21 dezer wordt de heer twee maanden gevang veroordeeld, niet voor diefle maar voor - Zondag lest heeft het muzijk der Jonge Garde, die nu den naam van: JJelumanen heeft aangenomen, een wandelingske naar de Fabrijk gedaan, en heeft aldaar veel volk toegelokt. Het jong muiijk heeft er verschelde lieve stukjes uitgevoerd, en rond de 8 ure, al spelende, in stad wedergekeerd. Gedurende 1088, lijn cr door de 88» telegraaf- bureelen van het land, 972,088 depechun verzonden, en hebben 84»,263 fr? opgebracht. Den 16 dezer, omtrent 10 ure avonds, heeft te Rousselaru, op hol gehuchte Spanje, een verra derlijken aanval plaats gehad. De genaamde Jan Calleberl is bij het uittreden eener herberg aan gerand geworden en heeft drij messteken bekomen, waarvan eene langs de rechter borst, eene in du schouder en eene derde in den arm. Naar men zegt zouden de aanranders onmiddellijk hunne misgreep gewaar geworden en gezegd hebben dat het hij niet was die zij hebben moesten, en namen de vlpcht. Hel afbreken der versterkingen te Oostende, aan den kant der zee, is ten einde. Doch de grond moet nog merkelijk verhoogd worden met aarde, I die men halen moet aan andere kanten der stad. Dit werk zal nog twee maanden aanloopen, schoon dat men daartoe 2Ü0 mannen, 80 poerden en ijzeren wegen gebruikt. Er hoeft aldaar, voor eene onbeduidende laak, een hevig gevecht plaats gehad lusschen de werklieden, die aan het slechten der vesting arbeiden. De gewa pende macht is er lusschen gekomen en heelt twee der ergste ruziemakers aangehouden. Verscheidene werklieden zijn zwaar gekwetst. Maandag morgend is den reizigers-lrein, die om 1/2 ure uit Oostende vertrekt, lusschen die stad en Plasschendaele uil de sporen geloopen. De schade aan het materieel is gering. Den trein is drie kwart later aangekomen. Men schrijft dit toéval loc aan een gebrek der spo ren, want de lokomolief die ter hulp gezonden is, is op dezelfde plaats ook onlriggeld. Woensdag l'J dezer, heeft de genaamde Alois Linseelc, wever to Iseghcm, gepoogd zijne minnares, Louisa d’Hondl te vermoorden door haar met een schoenmakersmes den strot door te snijden. Jaloezij is de drijfveer dezer misdaad. De wonden van hel slachtoffer zijn ernstig, doch niet doodelijk. De dader is op de vlucht. Het lot van 28,000 fr. in de trekking der leu ning van Luik is gewonnen door den heer Calles, be diende in de rijdende post le Oostende. Dil jaar zal de baddiensl te Heyst volkomen in gericht zijn. Een koninklijk besluit heeft eene be slissing goedgekeurd des gemcenteraads van Heyst, nopens de helling, ten voordecle dier gemeente, tijdens don duur des koncessie, welke haar bij ko ninklijk besluit van 17 april 1868 is toegestaan, van jaarlijksehe taksen, ten lasto der badkeelskens, tenten op hel strand enz., die er zouden opgerichl worden. }gen heeft aangekondigd dal men le Brussel nieuwe bloedverwanten van de gravin van Vlaan deren verwachtte, welke laatste eerlang moet beval len. De moeder der gravin is dinsdag toegekomen en in hel hotel van den graaf van Vlaanderen afgestapt. Aan we|k gevaar de ouders zich blootstellen als zij in het bereik van hunne kinderen fosfoorstekjes laten, heeft ons dezer dagen nog het volgende droevig voorval in de gemeente Everbeke bewezen. De vrouw van Domein Hallier, landbouwer in gezegde gemeente, was uitgegaan, hare twee minderjarige kinderen alleen l’huis latende; deze vonden, in afwe zigheid van hunne moeder, eene doos solferstekjes en slaken in hel huis brand, welke in assche is ge legd met een groot deel van den huisraad. Men heeft groote moeite aan den moeten leggen om de twee kinderen uit den brandstapel le redden. Het verlies wordt op 3000 fr. geraamd-, niets was tegen brandschade verzekerd. Noten, die eenige dagen in de loog of zeepsop gelegen hebben schijnen goed le zijn om rallen en muizen te dooden. Zij zijn onscliadulijk voor andere dieren. De boekdrukkunst heeft in Amerika eenen grooten slap vooruit gedaan. Te New-York is eene moeielijkheid, die tol hiertoe al de werktuigkundi gen had doen achteruitdeinzen, met volle welslagen overwonnen geworden. De Cosmos meldt dat de ge lijktijdige druk in karakters van 7 verschillige kleu ren (het zwart uitgezonderd), een thans opgelost problema is. De nieuwe pers beeft onder andere eene reeks van 7 bijvoegelijl.ecylinders geschikt rondom den voornamen drukcylinder, leder cylinders, voor zien van rollen en inktgevers, dient voor eene der kleuren die moeten gedrukt worden. Eene üepeche uit St -Petersburg meldt, dat M. Linden, bloemkweeker te Brussel, uit handen van keizer Alexander, de groote ceremcdalie in de in ternationale planten-lentoouslelling heeft ontvangen. I Men weet dat het M. Linden is, die bol hofboów- geslicht vau M. Ambroos Verscliaffelt, heeft overgeuoiueu. Men schrijft uil Petersburg, 21 mei De hofbouw is voor België eene belangrijke nijver heid, waarvan dc voortbrengselen in aanzienlijke hoeveelheden worden uitgevoerd. Rusland is eene der beste markten en onder dil opzicht is de bijval, dien wij hebben gehad, niet enkel eervol, maar zal ook aanleiding geven tol meerdere handelsbetrek- kingen. Inderdaad, die schoone hovingen, die de prinsen en rijke grondeigenaars aan hunne villas hechten en die wij op dit oogenblik bewonderen, zij11 voor hel grootste gedeelte bij middel van belgische planten tol stand gebracht. De heer Linden, van Brussel, heeft de groote gou- den buitengewone medalie voor de zes nieuwe plan ten, enz., enz., in alles 18 gouden en 2 zilveren me- dalien bekomen. Al die afzonderlijke prijzen zijn vermeerderd geworden met de toekenning van den grooten keizerlijken prijs, die dezen morgend door de algemeeue vergadering aan dan beroemden bloem kweeker van Bruss. l is uitgereikt. De heer A. Ver- schaffelt, van Gent, heeft den grooten prijs van de palinbootuen gekregen, den grooten prijs in verdec- ling met den heer A. Dallièrc, van Gent, voor de Azaleas, nóg andere eerste prijzen voor nieuwe plan ten, enz., in een woord hij kwam den heer Linden zeer nabij voor den grooten prijs. De heer Dallièrc heeft den eersten prijs voor zijn Anthurium Scher- terianum, en eenen prijs voor du nieuwst ingevoerde plant. De heer dc Ghellinck dc Walle heeft prijzen behaald in den kampstrijd voor de Cycadein; de heer J. Terschaffell heeft zijnen Genclhylhs lloohetii, enz., enz., bekroond gezien, In een woord de vlaamschc hofbouw bekleedt dc eerste plaats op deze tentoonstelling, die een grooten indruk gemaakt heelt op het bof van Rusland en op de bevolking van Petersburg. Do afgevaardigden der gouvernementen, do leden van de jury en van hel congres, waren lieden le Peterhoff uitgenoodigd, waar dc paleizen en de parken dicht op elkander, ge hoopt zijn. Fe middag waren wij in hel paleis van den groot-liertog Nicolaas-Nicolawitch, waar wij in afwezigheid van den prins werden ontvangen door generaal Sealov, maarschalk van hel hof en tot bel ontbijt uitgenoodigd. Daarna hebben wij de aanpalende eilanden bezocht 1 en eindelijk werden wij uitgenoodigd naar hel pa- leis van Peterhoff, waar dc eer ons werd bewezen 1 door den heer Schoenct. Overal zijn de appartemen ten geopend co alhoewel dc keizerlijke familie dal winterverblijf verlaten heelt, ziel men overal do kei zerlijke livrei en is nllcs lol onze ontvangst in ge reedheid gebracht. De bezoeken in de openbare ge- sticliten, in do museums, enz., gaan voorlgezet wor den. ’/.ondag aanslaande, biedt dc hofbouw maat schappij van Rusland hare gasten een banket aan. GEBOORTEN. den 27. Augusta Fiorine, dochter van Carolus cn van Clctnvncu toeschouwer, Ooststraat. den 28. Eugenia Coppens, dochter van Joannes én van Marie Carton, binnen palen. HUWELIJKEN. den 26. Desiré Vandonbruwaene, doende dc land- neiring, 25 jaren en 11 maanden, jongman, niet Nathalia Tourney, doende de londneiring, 22 jarct' en 10 maanden, jonge dochter, beide geboren en wonende te Veurne. den 21. Melanie Henderyck cn 2 dagen. K0RREKT10NNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. Er is een misslag geslopen in de opgave der von nissen door de correciioiineir rechtbank in zitting van 20 dezer. De genoemde Désiré Willeken», is tol verbreking van afsluiting. ZITTING VAN 27 MEI. Sophie Dumoen, werkvrouw te Fessen, gevang, over banverbreking. Medard Morysse, werkman le Bevercn, 8 dage gevang cn 26 fr. boete, over slagen. Louis Debruyne, orgelspeelder, 20 fr. boe'c, over woonstscheuning, en Sophie Deuredc, zijne huis vrouw, 52 franks boete, over woonstscheuning en slagen, beide le Clercken. Henri Bauwens, werkman te Pervyse, 21 fr. 17 c’ boete, van over den ijzerenweg gereden le hebbel' met een kortewagen. ZITTING VAN 28 MEI. Alois Dclbarre, 15 dagen gevang, over aanslag legen de eerbaarheid, en Auguste Dclbarre, 1 maand en 8 dagen gevang, over slagen en aanslag tegen de eerbaarheid, beide werklieden te Boescbepe. Marie-Ursula Puis, huisvrouw Decroo, werkvrouw te Proven, 3 maanden gevang cn 26 franks boete, over diefle.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1869 | | pagina 2