VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. ZATERDAG 5 JULI I860. JAAR. naag en J' van onverdraagzaamheid, het kostelijk aleehte spys- l na liet eten rug, alle on- d, loospypont- rhuiiiatisinus, itcrtuchl, ver- liddel voor do eid. te willen voortzetlen. Hel is te voorzien dat daaruit niet zeer stichtende veropen- baringen zullen voorspruiten, en wellicht schandaalverwekkende processen legen ze kere parlementsleden. Reeds is de senaat voornemens zich in hooger hof te veree- nigen om een der leden te vonnissen, welke in die zaak oenen wijnpot van 25 duizend frank zou ontvangen hebben. Prins Gorlchakolf is te Berlijn aangeko men en heeft met graaf von Bismark cene bijeenkomst gehad; daarna heeft de russi- sche kanselier zich naar Baden-Baden be geven. Inselii'Uving betaalbaar voorop: Politiek Overzicht. Volgens de meeste briefwisselingen uit Parijs is men aldaar zeer nieuwsgierig om te weten, of hel fransch wetgevend korps zich al of niet zal kunnen besloten houden binnen tie palen, door de mededeeling van den heer Bonhei' aangewezen. Men spreekt over ondervragingen,die de heer Buffetzou nederleggen, en die ten zelfden tijde zou-’ den loopeil over de binnenlandsche en de buitenlandsche staatkunde van het fransch gouvernement. Indien men dit laatste er kon toe brengen om reus te meer al de oorlogzuchtige denkbeelden te vers tooien, die men er aan toeschrijft, en indien die verklaringen ondersteund werden door al de afgevaardigden, die voor hunne lastge vers de verbintenis hebben aangegaan, om te werken ten voordeelt,* van den vrede en van besparingen, dan is het waarschijnlijk, dat zulk eene plechtige belonging al de geruchten zou doen zwijgen, die op dit oogenblik op nieuw de openbare denk wijze verontrusten. Men verzekert tlat tie heer Jerome David, het hoofd der Arcadianen, die legen alle vrijheid zijn, na de afkondiging der brie ven, Itisschen den keizer der Eranschen en den heer Schneider gewisseld, zijn ontslag als ondervoorzitter van hel Wetgevend Korps heeft ingezonden; doch de keizer zou hel, even als dal van den heer Schnei der, geweigerd hebben. Een teb’grarn uil Horende behelst den tekst dor beslissing van de commissie van parlementair onderzoek in de zaak van den tabak, beslissing bij welke die commissie verklaart nieuwe opzoekingen te willen doen en het onderzoek in openbare zitting 45/ Veurne, Xi «lull. DE NAGEL OP DEN KOP. Gebrek aan tijd heeft ons belet te ant woorden op het artikel in den Veurnaar van 25* Juni lest, over degemeente-kiezingen; i heden ons woord daarover maand October zal verzonden worden en de Cortes tot aan dat tijdstip hunne zittin gen zullen opschorsen, zal het spaansch ministerie al den tijd hebben zich hersa- inen te stellen. In afwachting heeft de heer Figuerola aan de vergadering een wets ontwerp voorgedragen, strekkende om het gouvernement te machtigen de staatsuit gaven van den 1" juli lolden October to doen. M.' de senateur A. Du Bus die, even als M.' Bieswal-Bricoult, alle gelegenheden te baat neemt om onze belangen bij het hooge bestuur voort te staan, heeft in zitting van 24 juni leslieden de volgende redevoering uitgesproken. J/.r de burggraaf A. Du Dus. De watering len noorden van Veurne stuurt aan het senaat, gelijk zij het gedaan heeft aan de kamer, eene aanvraag ter bespoediging der groote werken aan den Uzer, ten einde overslrooiningen, of om juister te spreken, nieuwe rampen zoo als degene die onlangs hebben plaats gehad, te voorkomen. N.r 2271. dat schrikwoord, dat in de verledene tijd - -* van .Je:..8o- Eene ernstige oneenigheid is te Madrid geest, van verslaving zoo veel bloed heeft -i van [)et doen stroomen, zoo veel zuchten heeftdoen een geschil oprijzen uil de kerkers der inquisitie! De bladzijden, om dit te bewijzen. Maar dien tijd is ver achter ons; die dagen van schrik en van dweepzucht zijn weg; jaren en jaren zijn over nieuwe ge- IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE NAAR VEURNE. IJZEREN WEG VAN DIXfflUDE NAAR NIEUPORT. slachten gevlogen; de wereld is vooruitge gaan door hel vernuft en de geleerdheid van den inensch. Een hoopvol dweepersen heerschzuchligen alleenzijn len achter ge bleven en slaan ginds met hun versleten vaandel, de smaad en de bedreiging in den mond; doch wij lachen met hunne onmacht, wij halen de schouders op voor hunnebedreigingen: ’t zijnkleinedwergen, machtelooze lieden van den ouden tijd, en wij laten ze staan tieren en roepen met hunne conscienlie. En op hunne heesche slem nen verhellen wij onze slem, de stem van hel volk, van de burgerij, van den vooruitgang, die machtige slem van de toekomst,omdat onze broeders in ziel en strijd, kloek in onze gelederen zouden blijven, omdat niemand die eenen menseb is en wil blijven, zich zou i benouwd maken door hunne schreeuwen. De weg ligt voor ons; het Advertentie-blad heeft er altijd op gewandeld met vastbe radenheid en zal et* nooit van afwijken. Op andere tijden, in andere dagen van strijd hebben wijonzestemooklaten hooi en, niettegenstaande men ons onder het getal der slechte gazellen durfde noemen. Wij zullen het nog doen, het immer doen, en niemand wie het ook moge weze, zal ons afschrikken noch doen zwijgen. Had de Veurnaar en andere katholieke bladeren, gedaan gelijk wij, en de waar heid geschreven, in den tijd, over den winkel vau Langrand-Dumonceau, hij had beter gedaan dan te spreken tot de kiezers, van conscienlie; veel dompelaars zouden thans nog hunne schoone goud- cn-vijf- frankstukken bezitten en veel anderen zouden tol geen gebrek en geen armoede vervallen zijn; En dal zijn de opaoli pastorsgazellen die dit raadden. Dat zij dan eens daar conscienlie van maken, van zoo veel capilalen te hebben helpen lan- grandiseren door hunnen fameuzen raad; en zwijgen over al het overige, dat ware onverbeterlijk. onstaan tusschen de ministers regentschap. Ten gevolge van 1 ?^enis is deze laatste en de andere leden van het kabinet hun ontslag gegeven. Daar echter de beraadslaging van bet budjet lot in de wij willen spreken. De schrijver laat zien dat hij tol dat ge tal dweepers en onverzoenbaren behoort aan wie alle middelen goed zijn om te li’iómpheren, als zij maar de bovenhand bekomen, om hunne heerschzuchtige plan nen lekunnen uitvoeren. Die mannen willen de landen, steden en dorpen beheerschen, juist als over 500 jaar; zij zouden willen den meeslerbaas spelen, om al wie niet geheele dagen met zijnen vinger in hel gewijd waterval zou zitten, die niet geheele dagen zoude willen geven voor Sint Pieters penning, voor Sint Josephspenning en meer andere penningen, veel te lang om te melden, te kunnen vervolgen, hel brood ontnemen en ze te maken als automaten, als menschen zonder wil, zonder hert, zonder gedacht. Om dal «loei te bereiken, zijn die mannen van de duisternis alreede bezig met hunne voorzorgen te nemen, geheime bijeen komsten te houden, af te spreken, hoe en op wat wijze zij het aan boord zullen leggen om de brave menschen den schrik aan te jagen, om de gemoederen der eenvoudige lieden te ontrusten; de schrijver van den Feurnaarzegldatde menschen in conscienlie verplicht zijn te gebruiken al wal God hun krachten, fortuin, lijd en bektvaamheid gegeven heeft, om katholieke kandidaten te kiezen. In conscienlie! in conscienlie! ha! zie daar len van vervolgings- het doen stroomen, zoo veel zuchten heeftdoen Dixmude 1-3.’ dddel in de *lKkebo«r. uitdeden er maakt rsiuppiii- jes Welke nieren verbe ter te Veume. ‘y, licli van al an niet genoeg -He du midi. staal gevallen ichaam, moeic- gewoon leven, On. Verscheido proeven.Sedert nu kan ik my van Pluskow, len in de inaeg, en de inaeg. -- pynen, nachte- mynh. do aerti- tor Martin, van ap en hardnek- 5.860, niej. Gal even gaf. Heden ten1/4 2 fr. 25 4BLETTEN. oekt hel vlecseh. ten de kinderen acolacl niclver- doosheid, is zeer la chocolatéc te en over de Reva- at uwe Revalenta eldig jeuksel dal ’pril 1868, niync ‘Hsteking. /.y be- iligheid en vaste r.; de 576 tassen Gevallen van «lo (weetic Rracd. Tic-Doulvureux (letwellen Vmweringen Venerische acn- «locningen Wormen van alle soorten Zwakte van wel ken ar rd ook >oi gehecht en C fr. de door den eigcnncr pro- op al en allen Woensdag in Sup- iden door spanning, aken aeu- twerkeude >,en spoe- 11 hel ge- roevigheid egel matige Je meeaten in een re ide de ge- verdry ven, loosheid en bruik dezer 1 na ile oor- verdry ven i te stellen* Doesten- i! menschen diplheria e beroemde verzekering Pillen ver vuil hel lyf. om do borst oor de Huid, en Incisie de Het Blad verschijnt allen Zaterdag; dlement. Tooi Stad: (I maanden, fr. 3-25 Een jaar, 6-00 fr. Vooi gantch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75. Een jaar fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c.‘ Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel Men schrijft in bij l' Ryckf.boeb, Oostslraal 6, te Veurne, en de posti.anlooren van liet Rijk. Brieven en geld vrachtvrij- ABIERTIATIE-BLAU Van Veurne naar Lichtervelde 7-00 11-30 4 50 6-05. Lichtervelde naar Veurne 9-15 1-50 2-30 8-05. Bijlandere treinen den JVoensdag. naar Veurne 8-00 12-35 Veurne naar Dix. 9-0 Van Nienporl naar bixmude 6-55 11-25 4-40. Bixmude naar Nieuporl 10-00 2-85 8-50.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1869 | | pagina 1