V E L II A E. V A N B. HET AAN WOENSDAG 6 OKTOBER I860. Veurne <5 Oktober. Door een onvoorzien toéval zal de ver- tooning der Morgendstar van Brussel die zondag aanslaande moest gegeven worden, geen plaats hebben, en is verschoven tot op zondag 24- dezer maand. Hel onderzoek dal men geopend heeft, ten einde de oorzaak der schielijke dood van M. en Mev. Mergherlynck uit te leggen, schijnt bewezen te hebben,dal de apothe kersgast van Pat ijs eenc droevige dwaling gedaan en in plaats van de gevraagde ge neesmiddelen een geweldig vergift gezon den heeft. Men zegt dat de familie een proces zal inspannen legen den apotheker van Parijs, welke voor de daden van zijnen gast moet inslaan. Indien de familie de ge vraagde schadeloosstelling bekomt, zal hij dienen lol oprichting van een gasthuis te Ypcren. Men schrijft uil Ooslcnde, dat er woensdag lest een ongeluk is voorgevallen, aan de schuld van oenen koetsier te wijlen. Vier riflemen met den expresstrein kwart na acht ure aangekomen, hadden cene vigilante genomen om zich naar de stoom boot die naar Hoever vertrok, te doen ver voeren. Recht over hel Hotel llarcelone ge komen. wilde hij voor een rijtuig uitstéken: hij gaf zijn paard van de zweep. Het dier verschrikt, sprong op eens ter zijde, liep recht het water in, en paard met rijtuig en mannen lagen in den bassin. Gelukkig dat het water des morgens afgelaten was, anders badde men waarschijnelijk vijf dooden te betreuren gehad. Men is ter stond met redmiddels tocgesneld, en de vier riflemen zijn er met den schrik en een koud bad afgekomen. Een derEngeischmans heeft zijnen neus gekwetst legen bet rijtuig. SUPPLEMENT iDIEBTEITI Een Vélocipèdiit. Wulvcringhem; Simons Gentil, Weyno Hypolile, Hebbclynck Charles, Worms Edouard van Dixmude, eu Devloo Amand van Stavelc. De prijzen zyn uitgeloofd als volgt: Traagloop. 1.' prijs, een verguld eermetaal aan M.' Cirpentier George; 2." prijs, een zilver eermetaal aan J. IJ. Quilliac, beide van Duinkerke. ünelloep. 1.’ prijs, een verguld eermetaal en 50 franks aan Vanderiueeren Justin, van Alveringhem; 2.J* prijs, een zilveren eermetaal en 20 franks aan M.r L. B. Quilliac; 3/ prijs, een zilveren eermetaal aan M.’Carpentier George, beide van Duinkcakc. De uitdeelin dezer prijzen heeft onder den groot- slen geestdrift plaats gehad ter herberg van den heer A. M itton, alwaar de inschrijvingen gedaan waren. Wij kunnen dit verslag niet eindigen zonder eenen weigemeenden lof toetezwaaijen aan de bewooners van den dijk over het goed onthaal dat zij aan de hoeren vclocipèdisten gedaan hebben, alsmede over de vercicring hunner voorgevels. Voor en na den loopstnjd de opstijging van drie luchtballen die wij aan den heer Julien Ilerwjnte danken hebben, heeft de toegesnclde menigte ten hoogsten vermaakt en heeft dit schoone feest komen bekroonen. 1 Men schrijft uit Tourcoing, 1 dezerSedert don derdag avond verdrong zich de menigte annde statie; men wachtte de lijken. Donderdag uil Parijs vertrok ken met eenen priester der 1.. V. Kerk en eenen be stuurder van begravingen, is de in ’t zwart behangen wagon, die de overblijfsels der familie bevatte, rond twee uur ’s morgends tc Rijsel aangekomen. Hij is van daar maar vertrokken met den trein van 8 u. 30 m. ’s morgends, die om 9 u. 20 te Tourcoing aan kwam, met cene groote vertraging veroorzaakt door den toevloed der reizigers. Langsheen den weg zag men niets dan lieden die te voel of in rijtuig naar de stad gingen. De weg van Roubaix naar Tourcoing was vol volk. Men badde gezegd cene bedevaart. Eenc talrijke menigte omringde do omgeving der statie. Deze laatste was in ’t zwart behangen, de lantaarnen der statiestraat, leidende naar het godshuis van liet Kiud-Jcsus, waren ook met zwart en wil behangen. Het was waarlijk een openbare rouw. De aanwezig heid der overheden van het departement maakt er cene oflicicele plechtigheid van. Eenc groote doodwagen voerde de zeven kisten naar hel godshuis, waar eene bidkapel gemaakt was. Do groote koer, gansch overspannen, bevatte zes catnfalkeu, waarop de lijken geplaatst werden, te twee jongste te zamen, en Gustnaf een weinig van de an deren verwijderd. Kond 10 uur gaat de municipale raad in korps van het stadhuis naar het godshuis. De sapeurs-pompiers van Tourcoing vormen de haag. Weldra komt destoet in beweging om zich naar de hoofdkerk te begeven. Aan ’t hoofd worden vier zwarte standaarden gedragen, dan komen de zangers en de geestelijkheid. Hier, volgen de zeven lijken, ge dragen door gewone dragers; maar er ontbraken er in de stad, en men heeft er uit Roubaix moeten doen komen. De kist der moeder is overdekt met een zwart laken, de zes anderen, die volgen per rang van ou derdom, zijn overdekt met witte lakens, waarop een blauw kruis. Voor ieder lijk gaan kinderen uit de streek, waarvan een een klein zwart houten kruisje draagt, waarop de naain en de ouderdom der overledenen geschre ven staan. Dit is zeer eenvoudig, maar diecenvou- digheid vermeerdert nog de groolschheid der plech tigheid. Op den doortocht van den stoet komen alle oogen vol tranen. Er is volk lot op de daken; de werklieden hebben hun werk laten staan er zijn er gekomen uit Belgen, Rijsel, Mazeille, Ro/ibaix. Vijf tig duizend personen slaan langsheen den weg. Na de lijken komen de familie. Aan het hoofd de broeder van mev. Kinck, ondersteund door den abt der O. L. V. kerk van Roubaix. Zij zijn met aclil-en-tw intig bloed verwanten, allen ter prooi aan eene diepe ontroering. De overheden sluiten den stoet. In de St. Christoffel- I kerk is het de deken die officieert. Niets kan het uit werksel beschrijven, dat die zeven kisten, inde beuk geplaatst, maken; do gansche kerk is er mede vol, van aan het koor tot aan de deur. Het is watfrlijk cr- barmelijk, en meestal de toeschouwers weencti. De heer Jules Bram.-, afgevaardigde van hel arron dissement vervoegt den stoet inde kerk. De werk huizen, waar nog eenigc arbeiders gebleven waren, sluiter, om half twaalf, en als de stoet do kerk verliet om naar hel kerkhof te gaan, mag men zonder over drijving zeggen dat de gansche stad hem volgde. Dooi de keizerlijke straal gaande, staat destoet stil, op de Beursplaats, waar hij gephotograficord wordt. Men komt op hel kerkhof. Na de gebeden komt de heer Hausse, algemcene secretaris, vooruit en spreekt eenige woorden, te midden der algemcene ontroe ring. Daarna spreekt de heer Jules Branie. Hij schelst te vinden. Een duikelaar heeft eenen anderen plas onderzocht, geheeten l.angcnstrassenloch, maar niet» ontdekt! Er valt een stortregen, die de opsporingen sterk verhindert. HE'*' lutAïiA van Alen leest in den Droit van zaterdag: Zooals wij gisteren nankondigden, was de tijding der ontdek king van het lijk van Jan Kinck, vader, door ver scheidene dagbladen afgekondigd en te Parys in omloop gebracht, onnauwkeurig. Ecu avondblad logenstraft <lc ontdekking van Jan Kinck’s lijk, cn meldt dal Tropmann vader aangehouden zou zijn. Die lijding is zoo onnauwkeurig als de voorgaande. Alhoewel Tropmann, do moordenaar in zijn eerste verklaringen volhardt, cn voortgaat met vader Kinck en Gustaaf aan te duiden als de voornaamste daders van de moorderij van 2ü september, toch is hij heden min bevestigend dan vroeger, en zijne stoutmoedig heid schijnt te buigen onder het gewicht der ontdek kingen, aan de justicie gedaan. 'Zonder iels te be vestigen, meenen wij tc moeten volharden in de meening, door ons uitgedrukt, dat de acht personen, die de familie Kinck uitmaken, zouden vermoord zijn door Tropmann alleen. De jongst ontdekte feiten kunnen ons enkel in die ineening versterken. De Gaulois deelt de volgende depeche mede: In het bureel der diligcncie van Soultz zijn twee valie zen achtergelaten, bevattende de patent van Jan Kinck, gezegeld te Epernay, en sedert eene maand door twee reizigers, eenen oude cn LOOPSTRIJD VAN SNELVOEEWAGENS, De eerste loopstrijd van snel voelwagens die in onze omstreken is ingt-richl geweest, beeft zondagS Octo ber onder de leiding van ons stedelijk bestuur, plaats gehad, te Veurne-Bewesterpoort, op den Adiukerk- sclicn dijk. De zelve werd met zeer goede .schikkingen uitgeoi-H'eud on al de gene die het feest hebben bijge woond zullen er van lang een goed geheugen hebben. De groote toeloop van volk is oorzaak geweest dat dc loopbaan voor de traagloop niet ten vollen na be- hoorcu vrij was, des niettegenstaande is alles inde beste ordo .ifgeloopen. Jammer, dat eene stortvlaag die slechts van korten duur is geweest, onze veloci- pé.listen in hunnen loop verhinderd hebben en het publiek op do vlucht in alle dc herbergen en huizen gesteld heeft. Wij geven bier den uitslag van dezen loopstrijd Snel en traagloop: ingeschreven 15. De heeren Louis Dusèhu, Norbert C irpentier, Pedro Cavrois, L. B. Quilliac, George Carpentier van Duinkerke; Tilelyn lheodule, Vanderiueeren Justin van Alveringbem; Sobry Coesar van Veurne; Charles V’anboesinghe van Vinchetn; Pieter Vandooren van achtergelaten eene jonge. De Droil van gisteren bevat bet volgende: Dc heer Douet-d’Arcq, onderzoeksrechter, heeft Tropmann onderzocht en hem met de getuigen geconfronteerd. Latere inlichtingen bepalen op eene stellige wijze de betrekking van Tropmann met J.in Kinck, in de maand augusli laatst, en laten geenen twijfel over de samenkomst van Tropmann met Jan Kinck, in de omstreken van Bollwiller. Agenten zijn uit Parijs naar die plaatsen gezonden, waar Kinck moet vermoord zijn, om de noodige opsporingen te verrichten. Ten gevolge der gegevene inlichtingen; zal bet veld der opsporingen niet zeer uitgestrekt zijn. Uit Bollwiller 2 October, 3 uur 30 ’savonds, wordt getelegrafeerd Men is hier bezig met het droogtrek- ken van het meer van Langsbolwiller. waarin men veronderstelt het lijk van Jau kinck te vinden. Doch tot hiertoe zijn alle pogingen vruchteloos gebleven, jjet meer is half ledig, en geen spoor op de boorden

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1869 | | pagina 1