daan. Onze» Middelbare school. Wij vernemen met voldoening dat onze jonge' stadsgenoot L. Deroo, leerling onzer middelbare school, van wiens schitterend examen wij in ons laatste supplement melding gemaakt hebben, reeds als bediende bij het postbureel benoemd is, met eene jaarwedde van zevenhonderd vijftig fr. Hoe aanmoedigend moet zulk een voorbeeld niet zijn voor onze geringe burgerkinderen die alzoo, met weinige of zelfs geenc kosten, tot een eerlijk ambt kunnen geraken Is het dus niet liefdadig dal eenieder het zijne bijbrenge om de kinderen zijner medeburgers tot welstand te zien komen? En hoeveel zijn er reeds niet die zich in verscheidene vakken onderscheiden, dewelke zekerlijk er nooit in gehikt zouden heb ben zonder de stichting onzer Staalschool. Ook ieder weldenkende burger moet bekennen dal onze middelbare school niets te wenschee laat 1 ’7 schappen door het hedendaags gouvernement be houden en voorgeschreven, den ingang, eene reeks merkweerdige kolommen in porphijr. Wal later gaan wij, op de Pallast-Platz, de oefe ningen der pruissischelinietroepenzien, oefeningen die ons met verwondering vervullen, daar zij met eene ongeloofbare juistheid en samenhang gedaan worden. «Gelijk een man!» is hier eene wel toe passelijke uitdrukking, mits een geheel peloton zóódanig juist te samen werkt, als ware het door een en het zelfde mekaniek in beweging gebracht. Van liet exercilie-plein van hel voetvolk, begeven w ij ons naar hel plein waar de huzaren hunne oefe ningen doen. Langs de kazern heen slappende, hooren wij een duilsche-infanlerist het fransche lied la Marseillaise zingen, hetgeen ons aldaar zon derling in het oor klinkt. Wij gaan op nieuw een oogslag op de Porta M gra, het merkweerdig overblijfsel der Romeinsche BURGERSTAND DER STAD VEURNE. GEBOORTEN. den 2 jan. Marie Camerlinck, dochter van Louis en van Marie Swyngedouw, Oudebeesleinarkt. den 3 jan. Cornells Cornells, kleermaker, 46 j. en 7 m. geboren te Alveringhcm en wonende te Steenkerke, weduwenaar van Anna Wulleman, met Marie Depuydt, dienstmeid, 29 j. en 7 maanden, geboren te Bulscamp en wonende te Veurne, jonge dochter. STERFGEVALLEN. den 30. Amelie Pollcvyt, 4 j. 11 m. en 29 d. den 30. Oclavie Lavyn, dienstmeid, 24 j. 1 m. en 7 dagen, geboren en wonende te Veurne, jonge dochter. den 2 jan. Hcnrica Legrand, werkvrouw, 46 j. 11 m. en 12 dagen, geboren te Eggewaarlscappelle en wonende te Veurne, eclilgcnoole van Amand Vancaeyzeclc. den 3. Hortensia Poupcye, winkelierster, 35 j. 10 m. en 12 dagen, geboren en wonende te Veurne, echlgenoote van Benoit Manlez. den 4. Eudoxie Dupon, 1 j. 10 m. en 20 d. Stei*rgcvul. Zondag avond is te Brussel overleden, de heer Eugeen Defacqz, eerste voorzitter van hel verbre kingshof, en een der uitstekendste mannen van ons land. Hij was oud lid van het nationaal congres cn werkte steeds ijverig voor de liberale denkwijze Hij was het die in 1846 bet liberale congres inrichtte geledigd te hebben, gaan wij op het Frei-hoj de parade zien. (Te vervolgen). De prijskamp voor de provinciale premie zal ge schieden, op de laatste bijeenkomst, den 5 maart, ter hoofdplaats der provincie. Francis Jansseune, landbouwer te Ghyvcrin- chove, 26 fr. boete, over lasteringen. llciigMtenkcui'liifcen. 1. De eerste bijeenkomst zal plaats hebben te Kortrijk, den Maandag 3 februari aanslaande, ten 10 ure ’s morgens, op de Casino-plaals, voor hel rechterlijk kanton Kortrijk; 2. De tweede te Uperen, op de Groote Markt, den Woensdag 14 febr. ten 10 ure ’s morgens, voor het rechterlijk arrondissement IJperen; 3. De derde te Ghislel, Dinsdag 20 febr, ten 10 ure ’s morgens, op de Groote Markt, voor de rech terlijke kantons van Ghistel en Oostende; 4. De vierde te Dixmude, Dinsdag 27 febr. ten 10 ’s morgens; op de Groole Markt, voor hel rechter lijk arrondissement van Veurne; 5. En de vijfde te Brugge, op de Groole Markt, Dinsdag 5 maart, ten 9 1/2 ure ’s morgens, voor de rechterlijke kantons van Brugge, Ruisselede, Thielt en Thourout. Er wordt vervolgens besloten voorloopig het ont werp van wijziging aan de Zuid-kazern, door het i bureel van weldaad voorgcsteld, aan te nemen. Daar hel gebouw aan den Slaat toebehoort, zal de noodige toelating gevraagd worden. Vcrscheide brieven, voorstellen bevattende van ondernemers, lot herstellen van het justicie-paleis, worden gelezen. Ook wordt een brief van den heer Rousseau, sekrclaris der kommissie van monu menten gelezen, het Gemeente-bestuur aanradende, van voor dit belangrijk werk, de heer De la Genserie, voorname bouwkundige en ervaren in het vak, met het opperbestuur te gelasten. De Raad besluit, vooraleer eene beslissing aangaande die herstel lingswerken te nemen, verdere inlichtingen bij M.r De la Censeric te vragen. Een rekwest van den heer Derideaux vragende dat het Gemeente-bestuur voor eene zekere som zou tusschenkomen in het leggen van eenen tram way van Veurne langs Nieuport naar Oostende, wordt met algemeene stemmen verworpen. Eene aanvraag van den heer Amand David, grond eigenaar te Veurne, om eenen voelwcg, langs den weg van Steenkerke zijne weide doorkruisende, j van richting te veranderen, wordt onder zekere tel van Doornijk zijne studiën heelt ge- voorwaarden, met algemeene stemmen aanveerd. 1 Het leste vraagstuk wordt tot eene aanstaande zitting verschoven. Vooraleer de zitting te sluiten, vraagt de heer De Smet, daar de vee-tijfus te Hondschoote is ver schenen,dat er hier even als te Thourout en andere plaatsen, groote plakbrieven zouden uitgehangen worden, de gevaren der ziekte aanwijzende, der- zclver oorzaken en de behoedmiddelen. Aange nomen. Algemeene Tijdingen. Door hel onverwacht overlijden vanfde zuster van eenen harcr bijzonderste looneclliefhebbers, is onze maatschappij van Rhelorika verhinderd hare tooncelvertooning, zondag 7 dezer op stads schouwburg te geven. Wij vernemen insgelijks dat hare optreding in hel konkoers te Geeraerdcbergen, op 14 dezer be paald, door dit onvoorzien geval geen plaats kan grijpen, en dal er bij Vreugd en Deugd zal aange drongen zijn om deze speelbeurt tol later te ver schuiven. Het lijdt geen twijfel of de maatschappij van Gee- raerdsbergen, dezen moeijelijken toestand inziende, zal gereedelijk dit verzoek inwilligen. Men schrijft uil Dixmude Onze stadsgenoot Gregoire Verschoore, den 17 november van hier naar Amerika vertrokken, komt aan zijne familie eenen brief te schrijven, waarin hij meldt dat hij met geheel zijn reisgezelschap gelukkig in Port land (Canada) is aangekomen. Van Portland naar Detroit hebben zij zes dagen op den ijzeren weg gezeten en van Detroit naar Chicago 16 uren. Ver ders geeft hij nog eenige inlichtingen over den laalsten verschrikkelijke!! brand die in weinige uren tijd Chicago gedeeltelijk vernielde. De schrik en de vlucht was onbeschrijfelijk; de wagens met I vluchtende goederen geladen kwamen zoodanig in brand dal sommigen gedwongen waren de slrin- gen van de peerden af te snijden en alles in den brand te laten. Niet meer dan 24 uren heeft de brand geduurd om 27,504 huizen in asschen te leg gen. Het getal der verbrande menschee en kinderen zal nooit gekend zijn. Men schrijft uit Audenarrde dat de runder pest op nieuw in het arrondissement verschenen is. Er zijn nieuwe gevallen te Eine en te Leupegem uitgeborsten. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. ZITTING VAN 4 JANUARI. - Jean Degryse, landbouwer te Schoore, 52 fr. betrekkehjk de leering der menigvuldige weten- boete, over beledigingen. Pieter Deleu, werkman Je Dixmude, 15 dagen gevang en 26 fr. boete, over aanslag tegen de eer baarheid. heid als in de dompersnestjes van Vlaan deren niet mag liegen of lasteren, her kend het zelf en schrijft: Wij moeten aan onzen konfraler van Demlermomle doen opmerken dal gedu- rende al den lijd dal hij aan hel bewind was, M.r llara de parlementaire schade- loosslelUng niet getrokken heeft. En sedert hij geen minister meer is, woont M.r Bara te Elsene, en trekt de schadeloosstelling, zoo als hel, inde zelfde voorwaarden katholieke volksvertegen woordigers welke veel rijker zijn dan hij, doen. Onnoodig te zeggen dal de lastering van hel Dendermondsch blad, hij voortduring in de kristelijke drukpers zal rondgekraail worden, en voor waarheid doorgaan, even als deze andere logen om helers wille, dal de heer Bara mét eene beurs van hel kapit- llel hof van appel van Brussel beslaligd hebbende dat de heer Bara, volksvertegen woordiger van Doornijk, zijn voornaamste verblijf te Brussel heeft, en zich bij gevolg op de kiezerslijsten van Doornijk niet mag bevinden, de katholieke Helg, een klerikaal blad van Dendermonde heeft deze gelegen- I heid te baat genomen, om eene lastering uiltekramen, welke thans door de gansche klerikale drukpers wordt rondgekraail. Volgens dit blad, zou M.r Bara, gedurende acht jaar, zonder recht de parlements- schadelooslelling getrokken hebben, welke slechts aan de vertegenwoordigers, die builen Brussel hun domicilie hebben ge geven wordt. Zou M.r Bara, vraagt de Katholieke llelg, de dertig of vijf en dertig duizend franken, welke hij ten om echte ontvangen heeft, niel moeten wedergeven?» De aanhalingen aan het klerikaal blad zijn benevens de waarheid. Gedurende de eerste jaren na zijne kie- zing, M.r Bara op de kiezers lijsten van Doorpijk ingeschreven, zonder dal er daar tegen gereklameerd werd, hecfl de parle mentaire schadeloostelling getrokken even als ten allen lijden een groot getal katho lieke en liberale representanten, welke zich in het zelfde geval als hij bevonden, gedaan heben. Zoo lang als hij minister was, heeft M.' Bara geen centiem parlementaire scha deloosstelling ontvangen. De katholieke Journal de Bruxelles, wetende dat men in de hoofdstad met de zelfde schaamteloos- hoogeschool van Luik, die met den zelfden trein als wij zijn aangekomen, hebben insgelijks hunnen intrek zum golrnen steun genomen. Na ons wat van het stof, dat men in de ijzeren- weglreinen ten overvloede opvangt, verlost te hebben, gaan wij een bezoek afleggen aan Snieders- hof, op een berg aan den linker oever der Moesel gelegen, en waarvan ik in mijn leste verhaal ge sproken heb. Deze eerste avond die wij in Duitscbland over brengen, stellen wij te baat om in het voortreffelijk koffijhuis GEHMANiA een paar uurkens, onder het drinken van een smakelijk glas beijersch bier, te gaan cverbrengen. De volgende dag, reeds met den vroegen morgend, gaan wij de Basiliek bezoeken, een gebouw door de Romeinen gesticht, bit gebouw dat Constantinus de Groote deed oprichten en dat 1 iter soor kazern y,,., ...v. rxnw»v.p v.v.wujuvi uvi xiuniviiiscne diende, werd ten jare 1856 als protestandschen overheersching werpen, en na bij wijze van ver- tempel ingehuldigd en wordt beden nog als zulks j frissching, eene flesch Seltinger (fijne Moeselwijn) gebezigd. Op eene zeer merkwaardige wijze ge- -- - bouwd, derzelver inwendige versieringen zijn een voudig en statig. Bij den alter bewonderd men er vier overheerlijke albasteren kolommen alsook, Lij I HUWELIJKEN. ZITTING VAN 5 JANUARI. HOLLOW AY’S ZALF ei. PILLEN. kwalen. Op de moedert in «rooie vcraniwoordelijkl.eid over, torgen voor e< ne Stevige gerondln ui dochteis: ie dikwil», In Inas wordt nj. elii. offerd aan laakbare schaamte, in een bijzonder tijd perk des levends, wanneer leer belangrijke veran deringen plaats grijpen in het vrouwelijke gestel, van welke goed «enorging toekomstig geluk o’l wel toekomstige ellende af hangen. De pillen van Hollo way, in bij tonder indien xij door de talf geholpen worden, hebben het gunstigste resultaat verkregen in hel vaststellen, d«ter werkingen van welker goede in acht neming, de getoiidhcid, ja telfs het leven af. hangt. Moeder en dochter ktinnen veilig dele krach tige openende geneesmiddelen gebruiken, tonder iemand te raadpleger,. Algemeen aangenomen als hot eenigegroote middel voor vrouwelijke kwalen, feilen dete pillen nooit; ook vertwakken tij het stelsel niet, en brengen altijd den gewenschten uitslag te weeg. i rouwelijlc kiigcliinil komi eene wal aaiifinnl bel .oor hunne r opge-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2