.1' o NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. K L E I N B L A D. I' I) ZATERDAG 13 JANUARI 1872. JAAR. aan den worden ie het dogma der onfeilbaar 11-40 9-15 10-30 10-35 5-59. 7- 54. 8- 58. 5-00. 4-37 1- 50 2- 59 3- 45 1— Jii dcstus en aan zijn zoon Modestius Macedo, de PAAlifnr* non lm lino nvnrlndonn vAArntwlnvc zn» nniv Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne OP DEN RHIJN, Verhaal van een zomerreisje in Di itschlaxd, door 1*. II. Het tegenwoordig garnizoen van Trier bestaat uit 3500 mannen voetvolk, samengesteld uit het 69.' regemenl en een gedeelte van hel 49.', en een rcgemenl blauwe huzaren. Met tegenzin verlaten wij het Frei-hof terwijl het voortreffelijk muzijk van het 09.' zich laat hoo- ren, om te gaan noenmalen. Wij zijn voornemens dezen na middag naar Igel eene merkwaardigheid te gaan zien, en om dal te bewerkstelligen moeten wij ons wat spoeden. In den na middag voert den trein ons dus naar Conz alwaar wij afstappen, de brug op de Saar overtrekken en gevolgentlijk langs eenen voetwe- gel, met schoone notelaren beplant, op den rechter oever der Moescl, in de richting van Reinig gaan. Het dorp Igel is.pp den linker oever gelegen en in een bootje moeten wij de rivier over. Na de karoot afgeweerd te hebben welke de overzetter ons wilde opvesten, trekken wij het dorp binnen. Het is een armzalig nestje dat ons de magere dorpjes der Ardennen herinnert en dat ongetwijfeld geen bezoekers zou uitlokken, ware rechter; aan hunne overledene voorouders en het niet van het wonderens waardig gedenkteeken dat men aldaar op hel kerkhof vindt. Het is eene vierkantige kolom in zandsteen, in vorm van toren met eene pijramidalc kruin. Zij is 72 voelen hoog, 16 voeten breed aan hare basis en dagleckend van de leste helft der tweede eeuw,’t is te zeggen van een ISOtal jaren na de geboorte van Kristus. Het is erkend dal geen schooner gebouw, van hel ro- nieinsche tijdvak dagteekenende, langs deze zijde der Alpen nog bestaat. Hel is met een aantal beeld werken overdekt dal de oudheidskundigen meenen betrek te hebben op de ontijdige dood van een lid der stam Secimdini. familie die door hare nijver heid en koophandel eenen grooien invloed had verkregen. Het opschrift, der kolom is niet gansch leesbaar meerzie hier DT... Sec... Vocam.... NO...lis Sece.xdixi Seclr... ut Plblle Pacat.e Gonjugi Seclxdixi Avextlxi et L. Saccio Modesto et Modestio Macedoni Filio ejus Lvc Seci xdixils aventtxus et Seclxdixius Securus PaRENTIBUS DEFUNCTIS ET... S1BI V1V1....EBLXT. De oudheidskundigen leggen op de volgende wijze dit opschrift uitAan Secundinus Securus, die den eersten met Aventinus Secundinus de plaats genaamd Aëgla slichtte; aan de zonen van Secun dinus Securus en aan Publia Pacata vrouw van Secundinius Aventinus en aan Lucius Saccius Mo- Veurne, 13 Januari. Er is thans geen politiek nieuws voor handen, en hel eenige voorwerp waarmede de dagbladen zich thans bezig houden is het wetsontwerp van M.r Ba ra, dal bij hel hernemen der parlementaire werkingen zal voorgedragen worden. Misschien zijn er van onze lezers die nog 1 -1-wetsontwerp Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckeboeh, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. heid niet bijgelreden zijn. Uit Madrid verneemt men dat Cespedes, de aanvoerder van den opstand in het ei land Cuba, de vlucht genomen heeft, in gezelschap van twee andere opperhoofden. Zij hebben zich naar Curasao begeven, al waar zij ernstig ziek geworden zijn. De heer Sagasta is van zijne ziekte hersteld en zal maandag den spaanschen minister raad voor. Hel telegram uit Alhenen, dat ons de hersamenslelling van hel grieksch minis terie meldde, bevatle geheet verminkte na men. Het is wel de heer Bulgaris, die het nieuw ministerie gevormd heeft, in over leg met den heer Coumoundouros. Een koninklijk besluit heeft de grieksche ka mer ontbonden. Volgens de laatste lijdingen uit Mexiko, te New-York toegekomen, hebben de op standelingen, onder bevel van generaal DiaZj in twee algemccnc gevechten de ne derlaag bekomen. niet wel welen waaruit dit Ik heb deze uitlegging opzettelijk wat uitgerok- ken daar, ik herhaal het, dit gedenkstuk zeer merkweerdig is. Na in een nederig gastwirtschaft ons wat ver- frischl te hebben, komen wij weer de Moesel over en nemen langs den zelfden weg de richting van Conz. Een heldere septemberzon verlicht het pa norama, en terwijl mijne gezellen over eenige punten van hooge wijsbegeerte aan het redetwisten zijn, breng ik mijn lijd over met de voortreffelijke landschappen en afwisselende zichten te bewon deren. De brug op de Saar overtrekkende, bemerken wij onder dezelve en aan den boord der rivier, eene kleine troep ’Zigeuners die er rustig gelegerd zijn. Hier neemt, een lusschengeval plaats dat ik niet nalaten kan mede te deelen. Tusschen de brug op de Saar en de ijzerenweg- static van Conz, komen wij langs eenen voetwegel die ecfte weide doorkruist, bij een tamelijk groot gebouw. Eensklaps komt er aldaar een man te voorschijn in militaire kleedijwitte broek, groene tuniek en puntige helm met koper omzet; het is een onderofficier der gendarmerij. Zich juist tot den eenigen van ons die duitsch sprak wendende: I «Mijnheer, zegt de vertegenwoordiger der open- IJZEREN WEG VAK LICHrERVELDE-VEURNE HAAR DUINKERKE. 7-47 6- 30 7- 46 6-45 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: 46/ IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIÏÜP0RT. 7-45 11-35 4-25 40-00 2-35 8-37 POLITIEK OVEKZICHT. De nationale vergadering van Frankrijk heeft de algemeene beraadslaging geëin digd van hel wetsontwerp, takende de be lasting op de roerende waardijen. De ver gadering heeft het voorstel van den heer Thiers goedgekeurd om niet onmiddellijk over te gaan lol de beraadslaging der arti kelen van hel wetsontwerp, maar om de al gemeene b raa islaging der belasting uil te breiden over de grondstoffen en de ver meerdering der beslaande belastingen, ten einde al de stelsels te kunnen onderzoeken, aleer uitspraak te doen. De heer Buisson heeft zijn vei slag voorgelezen. Hel luidt dat de initialiefcoinmissie met eene meer derheid van 20 stemmen legen 10 besloten heeft het voorstel van lerugkeer naar Parijs van gouvernement en vergadering niet in aanmerking te nemen. De vergadering heelt daarna de algemeene beraatMaging begonnen derbelasling op degrondslolleii. Er zijn weder nieuwe cijfers overdo kieziug van Rijsel loegekoinen. De mili taire stemmingen zouden den uitslag ge wijzigd hebben en de heer Deregnaucoui l zou stellig met den heer Dupont gekozen zijn. Er zal echter maar zekerheid nopens dit punt beslaan, wanneerdë ofïicieele uit slag zal gekend zijn, die heden in de pre fectuur moet uiigeroepen worden. De heer von Arnim heeft bij het over handigen zijner geloofsbrieven een lang durig bijzonder onderhond met den heer Thiers gehad; men verzekert dat hel zeer Van Nicuport naar Dixmude Dixmude naar Nicuport N.' 2516. j vriendschappelijk is geweest. De betrek kingen van Frankrijk met Pruisen zijn zoo goed als de toestand het kan medebrengen. De beraadslaging van hel adres in ant woord op de troonrede van keizer Erans- Jozef moest woensdag in de kamer der af gevaardigden van weenen beginnen. De verslagdoener der commissie, de heer Kerhsl, met den opstel van het adres ge last, is een der beste sprekers dier verga dering; zijne denkbeelden van eenheids- poliliek en centralisatie zijn goed gekend en zullen natuurlijk in zijn werk dóórsche meren. Volgens de inlichtingen, die wij uil Weenen ontvangen, zou het adres hel vertrouwen der kamer uitdrukken in de groiidwetlelijke inzichten van het minis terie, en er de ondersteuning der ka mer aan beloven, wanneer het aan de grondwet wijzigingen zou willen brengen, die noodig zouden kunnen zijn om billijke wenschen te bevredigen. Maar, zegt liet adres, de kamer versloot van nu af aan wenschen, die in rechlslrceksche tegen stelling zijn met de grondwet en bijzonder lijke politieke rechten, eischen, zooals de Tchekken doen. Een telegram uil Rome meldt, dal er gedurende de maanden februari en maart drie consistorien zullen gehouden worden. Men twijfelt er nog altijd aan of Paus Pins IX kardinalen zal benoemen, zoolang hij in Rome verblijft. Men verzekert dat een ultimatum aan de bisschoppen zal gezon- l'flTITM—MBCf VlffUl .aqauüij IlO'iy ,fti A 1." VERVOLG. MWMWNMan "~nrjTi rimf w hun zelveu voor het tijdstip van hun afsterven, hebben dit gedenkstuk opgericht Secundinius Aven tinus en Secundinus Securus nog levende, als her stellers van dezen weg. I o.iol ,TC

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1