dood worstelen, en sieur Pieter Notebaerl, slechts 171. 99. weduwen 6; weduwaars en weduwen 4. 1870 1871 Mannelijk Vrouwelijk Mannelijk Vrouwelijk id. id. 35. 7. 12. uitkraamt], zouden alsdan verijdeld wor den en daar is hetgeen de klerikalen vol strekt niet kunnen dulden. Daarom en daarom alléén zullen zij het wetsontwerp Bara uil alle hunne kracht bevechten. 114 122 45 54 22 13 Vlgemeene Tijdingen. Zaterdag avond, kwam sieur Dewulf, dienst knecht bij den landbouwer Engel De Tollenaere, uit de herberg den Houden Hert langs den keiweg van Nieuporl, met het voornemen van naar huis te keeren. Door het slecht weder en den duister mis leid, miste Dewulf zijnen weg zóódanig, dal hij in de Nieupoorlvaaat viel. Zijne noodkreten werden gehoord door menschen die zich in de herberg het Veurnsch Roosendaal (Sasje) bevonden. Deze lie pen er naar toe, zagen den drenkeling tegen de beslaat. Welnu het strekt om de Annales parlcmentaires in ’t vlaatnsch te doen ver talen ten einde de zelve in T vlaatnsch en in ’t fransch van alle de kiezers van hel land uil te doelen. .Men schal op 25,000 fr.r de kosten bare macht, die weide is geen openbaren weg maar oenen bijzonderen eigendom, en niemand mag er doorgaan. Maar, vervolgt hij, ons den oenen na den adderen beziende, zoo ik mij niet vergis zijl gij vreemdelingen? Inderdaad, mijnheer, wij zijn vreemdelin gen. «Als zoo is, kont gij het niet weten,» zegt de gendarm zichtbaar spijtig over zijne aanma ning. «Gelief mij over mijne opmerking te veront schuldigen.» En vriendelijk redekavelende, begeleid ons de brave gendarm nog een eind wegs en neemt slechts afscheid na ons beleefdelijk gegroet te hebben. Ik bale dit. feil aan om te bewijzen dal de Duit- schers, die door de fransche zwetsers menigmalen afgeschotst zijn als ongeschaafde en ongemanierde mannen, gemakkelijk lessen van beleefdheid en weivoegelijkheid aan menig agent van andere lan den zouden mogen geven en vooral aan deze hunner grootste kv. aadsprekers. Wij hebben overigens meer dan eens de gelegentheid gehad om de be leefdheid der duitsebe agenten van alle slach te kunnen beslatigen. Deze lesten avond die ons te Trier zal vinden, brengen wij over, met vóór de deur onzer afspan ning, onder het rooken van een cigaar, lastig te redekavelen, terwijl Gretchen, de slanke meid, ons een lekker glasjen beijrsch bier inschenkt. Te vervolgen). 29. Ooms, oud-procurcur des konings, te Turn hout. 40. A. Peemans, grondeigenaar, te Parijs. 41. Raikem, cere procureur-generaal, te Luik. 42. K. Rogier, volksvertegenwoordiger, te Brus sel. 43. Rosseeuw, advokaat, te Uperen. 44. Simons, oud minister van hel Groothertogdom, te Luxemburg. 45. Vanderlooy, grondeigenaar, te Aalst. 46. Vandcweyer, oud gezant, te Londen. 47. Vandorpe, grondeigenaar, teKorlrijk. 48. Vergauwen, grondeigenaar, te Gent. 49. K. Vi- lainXHll, volksvertegenwoordiger, te Brussel. 50. 11. Vilain, oud volksvertegenwoordiger, te Brussel. De oudste dezer vijftig wetgevers, welke reeds meer dan veertig jaren hun wetgevend werk over leven, moet tegenwoordig zijn de heer advokaat Biomme, te Dendermonde. De lieer Raikem, oud procureur generaal en nog advokaat te Luik, volgt hem van nabij. Al de leden van het Congres waren in 1330 tea minste 25 jaar. Ziehier de lijst der nog levende oud leden van hel Nationaal Congres 1. Andries, kanonik in de hoofdkerk te Brugge. 2. Barbanson, bestuurder der«Société Géné rale» te Brussel. 3. Berger, eere-voorziller, te Arlon. 4. Bethune, eigenaar, te Kortrijk. 5. Biver, geneesheer, te Ivry, bij Parijs. 6. Biom me, oud advocaat, te Dendermonde. 7. Brabant, oud burgemeester, te Namen. 8. Carthuyvels, eere-raadsheer, te Luik. 9. Coppcns, eigenaar, te Sinl-Joos-ten-Noode. 10. De Bergeyck, id. te Antwerpen. 11., De Bousies, id., te Brussel. 12. De Bousies, id., te Rouveroy. 13. H. de Brouckere, staatsminister. —14. De Coppin, eige naar, te Faloen, bij Namen. 15. De Haerne (abt), volksvertegenwoordiger, te Brussel. 16. Dele- haye, id., te Sint-Joos-ten Noode. 17. De Meer, teMoortsel. 18. De Roo, oud rechter, leBrugge. 19. Eugecn dcSmedl, eigenaar, te Gaver. 20. De Smedt, kanonik, te Gent. 21. De Tlieux, mi nister, te Brussel. 22. Paul Devaux, eigenaar, te Brugge. 23. Doreye, eerste eere-voorziller, te Luik. 24. d’Huarl, oud minister, te Montaine. 25. Dubus, eere-voorzitter, te Doornijk. 26. d’Yves de Bavay, te BoisdeLessines. 27. T.Fal lon, voorzitter van hel rekenhof, te Brussel. 28. Forgeur, senator, te Luik. 29. Franscbman, ad vokaat, te Edingen. 30. Jan Goelhals, grondei genaar te Brussel. 31. Henri, eere-voorzitter, te Dinant.32. Jacques, grondeigenaar, te Mar che. 35. Jaininé, burgemeester, te Tongeren. 34. L. Jollrand, advokaat, te St-Joos-ten-Noode. 35. Leclercq, eere procureur generaal, te St-Joos- t_en-Noode. 36. Liedls, gouverneur der «Sociéte K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 11 JANUAHI. Edmond Vanhoutte, visscher te Ghyveldc, 50 fr. boete, over jagl. Ilenri Vanhoutte, visscher te Ghyveldc, 50 fr. boete, over jagl. Francis Louis Vanhoutte, visscher te Ghyveldc, 50 fr. boete, over jagt. Karei Marteel. visscher te Ghyveldc, 50 fr. boete, over jagt. naar, Uperen. 38. J. Nothomb, gezant te Berlijn. ongehinderd op de rekening der liberalen uilLrnnnwl 7Aiulpn nlcrlnn VOI’iideld WO!’- j den 6. Josephus Lefranc, wagenmaker, 24 jaren en 7 maanden, geboren te Bulscamp en wonende te Slecnkerke, jongman, met Pauline Depuydt, bij zondere, 37 jaren en 9 maanden, geboren en wo nende te Veurne, jongedochter. den 10. Edmond Hoosdé, schoenmaker, 25 jaren Générale», te Brussel. 37. Mulle, grondeige- I eu 8 maanden, geboren te Brugge en wonende te naar, Uperen. 38. J. Nothomb. gezant te Berlijn. Veurne, jongman, met Leonie Henderyck, dientl- Gehuwden Weduwaars Weduwen Huwelijken: 43, verdeeld als volgt: Jongelingen 31; weduwaars en jonge dochters 2; jongmans en BEWEGING VAN DEN BURGERSTAND DER STAD VEURNE, IN 1871. Mannelijk 86 Geboorten. Vrouwelijk 85 Waarvan 5 uit ouders geen deel makende van de bevolking, en 5 geboorten in andere gemeenten, uil ouders van onze bevolking. Doodgeboren: 10 mannelijke en 2 vrouwelijke. Overlijdens: S I 153. J Vrouwelijk 78 j Waarvan 9 van persoonen geen deel makende der bevolking en 7 van persoonen deel makende der bevolking en in andere gemeenten gestorven. Dus 151 overlijdens. De 153 overlijdens beslaan uil: Ongehuwdcn waardige woorden sprak Mijne geeste lijkheid is als een regiment soldaten; op mijn bevel zet zij zich in beweging» De geestelijkheid in Frankrijk gaal nog Onze Mi<l<lelbnre school. Met veel genoegen lezen wij in den Moniteur van Zondag, 7 Januari, dal het getal leerlingen onzer Middelbare school sedert cenige jaien meikelijk v.» nvicuduu, siccms aangrocil. Zie bier onder de bevolking van dit ge- zijnen moed raadplegende, sprong geheel gekleed sticht op den 10 November der vier laatste jaren: i jn de vaart en was gelukkig genoeg om Dewulf te 1868 99 leerlingen. grijpen en hem behouden aan kant te brengen. 1869 111 id. De handelwijze van sieur P. Notebaerl verdient ,O”A :J allen lof. Een loodsboot van Oostende heeft in zee een verlaten en ontmast schip ontmoet. De loodsboot heelt het schip voortgesleept en de zeeoverheid van Oostende, er van verwittigd, heelt oenen sleep boot ter zijner hulp gezonden. Wij vernemen later dal dit schip in de haven van Oostende is binnengebracht Hel is eene Oostend- sche visschersloep; het volk was nog aan boord. Den 5 dezer, om 4 1/2 uur’s morgens, is Louis Blondcl, kapitein der vischsloep S. Marie», van Kales, in de nieuwe visscherskaai te Oostende ge ankerd, zich aan boord begevende, in hel water gevallen en verdronken. Zijn lijk is opgevischl. Men lieert 753 frank op hem gevonden, opbrengst zijner vischvangsl welke hij van den mijnmeester bad ontvangen. De ongelukkige laat eene weduwe met vijf kinderen achter. altoos van hel beginsel uit, dal zij «laar een Staatsgodsdienst hebben, en dat er bij ge volg geene goede burgerlijke wellen zijn, dan die door de dienaren van dien gods dienst zelf zijn voorgeschreven, ol die al thans hunne goedkeuring wegdragen. De aartsbisschoppen van Kouaan en van Hennes en de bisschoppen van Séez, van Avranches, van Baveux, van Evreux en van Vannes hebben rechtstreeks gezamenllijk eene petitie tol de Nationale Vergadering legen hel ontwerp gericht. Zij verklaren niets meer of minder, dan dal zij in de voordracht des ministers, indien zij lot wet werd verheven, een grooler ongeluk voor Frankrijk zien, dan in alle rampen die hel geleden heeft. Men ziel dus dat overal de geestelijkheid legen hel onderwijs is. BllKC.ERSTAND DEK STAD VEERNE. den 6. Ilenri Bailleul, zoon van Pieter en van Sophie Debuysere. den 6. Gaspard Bekaert, zoon van David en van Amelie Thibaul, Ooslslraat. den 6. Leonlina Vandencaslecle, dochter van Seraphin en van Leonie Dejonghe. Zwarlenonnen- slraal. den 7. Gustaaf Dubois, zoon van Louis en van Marie Houtman, Groole Markt. den 11. Mathilde en Cesar Dehaese, dochter en zoon van Aloysius en van Hortensia Larue, Vestcn- straal. Men schal op 25,000 fr.r de kosten van vertaling en op 500,000 fr.* deze voor hel drukken en uitdeden in het land. Van nu af bevecht de klerikale drukpers op eene hevige wijze hel op handen zijnde ontwerp en dit is gemakkelijk omverslaan. In de klerikale bladeren word n de libe ralen uilgeschilderd voor al wat slecht is; de woorden door liberale volksvertegen woordigers in de Kamer uitgesproken worden verdraaijen en verkeerd uilgelegd, in een woord, de klerikale bladeren zijn meestendeels eene aaneenschakeling van bedrog en logentaai, aldus geschikt om de belangen eener partij te dienen die slechts door bedrogen logenlaal beslaan kan. De geestelijkheid verbiedt de lezing der liberale bladeren, waarin den vlaamschen burger klaarblijkelijk hel bewijs der eer loosheden der klerikale drukpers zou vinden. Wanneer nu de Annales parlcmentaires in hel vlaamsch zouden gedrukt en aan alle de kiezers uilgedeeld worden, zouden deze te gemakkelijk hel bewijs hebben dal de libcralevolksvcrtegenwoordigers alléén den voorspoed en hel welzijn van hel land beoogen en dal de klerikalen slechts de belangen hunner partij betrachten. De logons en den laster die men thans Ilenri Vcrslraetc, rondzweryende koopman te Veurne, 2 dagen gevang en 26 fr. boete, over be ledigingen en mishandelingen. Auguste Gezet, werkman te Arinboulscappelle, 5 maanden gevang en 78 fr. boete, over dielle, en 8 dagen gevang, voor eenen anderen naam opge geven te hebben. De fransche geestelijkheid organiseert thans een petitionnement bij de Vergade ring legen liet wetsontwerp betreffende hel lager onderwijs. Er is een klerikaal komi- leil te Parijs opgcricht, dal eene petitie kant en klaar heeft gemaakt. De bisschop van Puy beeft dit stuk aan zijne kudde als zeer verstandig en gematigd aanbevolen. Intusscbcu, zegt hel Journal des Débats, is die petitie, goed beschouwd, niets anders dan een hevige uilval legen hel ontwerp van M. .Jules Simon. Zij is van dien aard dat zij best uitgesproken zou kunnen zijn door den kardinaal de Bonnechose, in de dagen toen er nog een Senaat was, en toen deze prelaat van de tribune deze gedenk. HUWELIJKEN. GI.BOOl*. 1 EN. ZITTING VAN IS JANUARI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2