1 4 S VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. LI KLEINBLAD. X.' JAAR. 2518. ZATERDAG 27 JANUARI 1872. l‘<1.1'111:1. ovisuifticirr- 4-37 1- 50 2- 59 3- 45 5-59. 7- 54. 8- 58. 5-00. 7-47 6- 30 7- 46 6-45 1 nog iets zeer merKweeim waarnemen is liet volgende: ■g Van Veurne naar Lichtervelde Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Duinkerke naar Veurne SB Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Een afzonderlijk n immer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in hij 1’. Ryckeboeu, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkanloorcu van het Rijk. - Brieven en geld vrachtvrij. OP DEN RHIJN, Verhaal van een zomerreisje in Duitschland, door 1*. II. III. Coblentz is van roomschen öoi-spróng, er valt niet aan te twijfelen. Zij werd, in hel 9.*’ jaar vóór J. C. door de romeinsche generaal Drusus, op den linker oever van den llliijn gebouwd, om hem te beschutten legen de aanrandingen der naburige germaansche volksstammen. In den beginne noem de zij zich Con/luentes samenloopdat langza merhand in Coblentz is veranderd geworden. Coblentz is eene stad langs d’eene kant tusschen den Rhijn en de Moesel saamgetrokken, en langs d’andere tusschen onlzachelijke versterkingen die er de magligste forteres van Pruissen van maken. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport IJZEREN WEG VAN LICHrERVELDE-VEURNE NAAR DUINKERKE. 11-40 9- 15 10- 30 10-35 1 verschijnen zal De kamer der gedeputeerden vanFrank- del van boodsi rijk het ontwerp van belastingen van den heer Thiers verworpen hebbende, had deze, in een oogenblik van spijl, zijn ont slag ingediend. Echter heelt hij dit, op aandringen van eenige leden der vergade ring, ingetrokken. Al de lïanscliedagbiaden, tot welk denk wijze zij ook behooren, zijn beleensom het geschil der verledene week te betreu ren, en allen houden zich onledig met hel opzoeken van middelen om er den terug keer van te vermijden, of ten minste, in dien zulk een geschil zich moest vernieu wen, om er de uitwerkselen van te ver minderen. De zelfde bekomernis heerschl ook in al de fiaiiscbe politieke kringen. Zoo is er spraak om te voorzien in de ge varen der openvalling van bel gezag, om venei» onderpresidenl der republiek te be noemen. De keus zou echter nog al moei lijk zijn. Eenige leden der rechterzijde stellen den imam vooruit van den hertog van Aumalc, die noch door den hecrThiers, noch door den heer Grevy, noch door de linker, noch'doordenilersle rechterzijde der nationale vergadering van Frankrijk zou aanvaard worden. Andere denken aan den prins van Joinville, omdat hij meer over helt naar eene versmelting der bcidelakken van de Bourbons dan zijn broeder; ande ren eindelijk zouden den voorzitter der nationale vergadering zelven de heer Grevy, tol dit ambt willen benoemd zien. Men denkt dal de heer Thiers voortaan hel voorbeeld zal volgen van den president der republiek van de Vereenigde Stalen, dat hij niet meer op de tribuun als spreker 46/ HET VERPLICHTEND ONDERWIJS. In Vrank rijk houdt men zich legenwoor- dig bezig met de wel op hel verplichtend onderwijs. Wij verhoopen dat, in onze wetgevende Kamer, er ook wel iemand zal gevonden worden die hel zal durven ge wagen hel vraagstuk aan liet orde van den Wij draaijen den hoek om van het Deutches llaus huis der Teuten en wij zijn vóór den Rhijn. Zie hem daar dan die beruchte stroom gezongen door Heine, Helmers, Hugo en andere beroemd heden. De Rhijn met zijne talrijke legenden en sagén; de Rhijn voor welkers bezit twee machtige volkeren elkander onlangs verscheurden; de Rhijn die pas een jaar geleden stroomen bloeds en tranen koste en talrijke huisgezinnen in verdriet en ellende dompelde. Hel zicht is hier buitengewoon lief en ik moet erkennen dat dit schilderachtig tafereel mij zóó danig verraste, dal ik eenige oogenblikken als ver bluft hetzelve bleef aanslaren. Aan d’ovcrzijde der rivier en rechtover den mond der Moesel, verheft zich de geduchte forteres Ehrenbreilslein, op eene rots van rond de 400 voeten hoog boven den Rhijn. Zij is langs drie zijden ontoegankelijk en langs do noordzijde door machtige bolwerken beschut die ze, om zoo te zeggen, oninneembaar maken. Daar nevens ligt het 1 dorp van den zelfden naam, of liever Onder-Ehren- breitstein, aan Coblentz verbonden door eene schipbrug. Nog iets zeer merkweerdigs dat men hier kan De waters van den Hel Rlad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betanlbnar voorop: IJZEREN WEG VAN DIXMUDE KAAR NIEUPORT. 7-45 11-35 4-25 10-00 2-35 8-37 Een telegram uit Madrid meldt, dat bel nieuw ministerie zich maandag naar bet congres heeft begeven, om aan deafgevaar- digden zijn programma voor te stellen. Het werd geklopt door eene stemming van blaam legen den voorzitter der kamer, liet ministerie bekwam 122stemmen legen 170. De voorzitter van den ministerraad heeft zich onuiiddellijk bij den koning begeven om hem hel gebeurde onder hel oog te brengen. Veurne, ST «Januari. DE KAMER. Deze wcl*k heeft de Kamer de beraad slaging voortgezet over hel krediet bestemd tot vermeerdering en verbetering van het spoorweg materieel. In de zitting van donderdag beeft de vergadering hel voostel van parlementair enkwest, aangaande den toestand der staalsijzerenwegen, verworpen, Er is insgelijks, doórden heer Vleminckx, een voorstel neèrgelegd geworden, strek kende om de jongens van min dan lijaren en de meisjes van min dan lojaren, te verbieden in de mijnen te werken. Dit voorstel is tol de sektien verzonden ge worden. en enkel zich nog bij mid- boodschappen met de nationale vergadering zal in gemeenschap stellen. Een telegram uil Berlijn meldt dat de beer Kalk, eerste justicieraad, lot minister is benoemd van hclgodsdienstig^onderwijs en de geneeskundige zaken. Er is aan den bondsraad van} Duilsch- land een ontwerp van uitleveringsver drag voorgedragen tusschen Engeland en Duitschland. Hel ontwerp gaat builen de palen der engelsche wetten niet, doch het verliest echter onder geen opzicht de duil- sche belangen uil hel oog. Hel verdrag be paalt op de sliplste wijze de gevallen, in welke de uitlevering zal plaats grijpen of niet zal plaatsgrijpen. Voor de uitlevering zelve beeft men de engelsche doenwijze behouden. Uil Londen meldt men, dal de minister Granville eergisteren aan eene afvaardi ging der maatschappij tegen den slaven handel, gezegd heeft dal Spanje, rakende Porlo-Rico en Cuba, niet heeft gehandeld in overeenstemming met hel verdrag,doch dal bel voor Engeland en voor al a’nder land een kiesch vraagstuk was om tusschen te komen in de zaken van een land, die eene omwenteling te bestrijden beeft. En geland vreest daarenboven dat Spanje de incoming zou uitdrukken, dal de Hisschen- komst de afschaffing der slavernij niet zou doen ontslaan, maar wel de afneming der bezittingen, aan welke de eer en de hoog moed van Spanje verbonden zijn. Lord Grandville verzekerde ook, dal de heer Layard te Madrid alles gedaan had wal mo- gelijks was om de gevoelens van Engeland te kennen te geven. Op haar eigen telt zij ongeveer 28,000 zielen en wanneer men er Ehrenbreitslein bij neemt, langs d’ovcrzijde van den Rhijn gelegen en die als’ voor stad van Coblentz wordt aangerekend, komt men lol het cijfer van 32,000 zielen. De oude stad,’I is te zeggen het gedeelte langs den kant van de Moesel, levert niets merkweerdigs op: nauwe en lange, kronkelende straten waar de zon bijna nooit baren neus gaal insteken on huizen met lage stagien, zie daar het oude Coblentz. Integendeel is de nieuwe stad, liet is te zeggen het gedeelte naast den kant van den Rhijn, over heerlijk. Wij bezoeken opvolgentlijk de Jesuitcnkerk, de O. L. V. kerk, de evangelistsclic kerk van St. Flo rins, de St. Castorkerk, die allen, builen deze laatste, niets opmerkzaams aanbieden. In de St. Castorkerk echter, bij' den mond der Moesel gelegen, bemerkt men links .van dén mid- denbeuk, het graf van den aartsbisschop Hugo von Falkensteinj in 1388 overleden, alsook twee fresco- schilderijen van Settegast. Recht voor den ingang der kerk, op de Castor- plaals, is hel fontein St. Castor, dal door een fran- sche prefekl werd opgericht ter herinnering der intrede van de Fransghen in Moskow. k At <irrr<^ 3." VEIIVOLG. Coblenti. Ilnfc oorsprong. De veritrrkingon. - De oude^n <1<j nicüwu ilad. Kerken andere merkwaardige gebouwen. De Ilhijn. Ëhreri- brritateln. Lnngi den vloed. -- De openbare wandeling. Die wacht am Rhein. Maintx. Eenige hiatoriMha»herinneringen. De hoofdwacht. De dom. Het standbeeld van Guttemberg. De Thirrmarkt. Kl'utrich. De grom bleiche. Het middel dat God gekozen heeft om de wereld te veranderen is de school. Horace Mann. qy wcpkechb^.ara.vtm rrrri vnr t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1