1 t s Bullhó Aloïse, 161. Cossey Julius, 106. Coulier Ch. Lod. 124. Calcoen Aug. 164. De Groole Leop. 150. I Versavel Dav. Alex. 96. Warmoes Ch. Louis, 56. I I i 5 goed is in de maanden waarin zich geen R bevindt- Dit visch-broed is zoo venijnig en zoo brandend dat de minste aanraking uitnemende jeukingen ca ontstekingen veroorzaakt. De jonge zee-sterren toonen de zelfde nadeclige eigendommen op de mensch als op hel dier. liet geneesmiddel is eenvoudiglijk een gedeelte éther, brandewijn, rhum, kirsch, of alle andere likeur in te nemen en aanstonds verdwijnen de ziekteleekens. E. D. Moeren. Delanoeye Jules, 135. Devoghel Henri, 89. Oer en, Folley Ch. Louis, 142. 151. Ultwlng «Ier inltiele-loting van liet kanton Veurne, voor 1H72. Hoogste lot 178. Leegste 51. Ingeschreven lotelingen 128. Adinkerke. Bcyen Frans, 138. Blondé Ed. Lod. 170. Boels Cesar, 172. De Berth Eduard, 63. De Bra Philip, 136. Deschryver J Rhijn hebben eene blauw-groene lint, terwijl deze der Moesed een vuil-wil kleur hebben. Welnu, na dal de Moesel zich in den Rhijn heeft geworpen, kan men de twee verschillige waters, gedurende bijna eene halve mijl, in het zelfde bed nevens elkander zien vloeijen zonder zich te vermengen. Wal verder zuidwaarts, langs den vloed, komt men aan den openbaren hof, die een der schoonste en der aangenaamste wandelingen oplevert die men vinden kan. Daar bij b'-.indt zich de kolossale spoorbaanbrug op. den Rhijn. Zij is gansch van ijzer gemaakt. Wat is dat gedenkzuil int zich daar eensklaps aan ons oog aanbiedt’.' Hel i> en allegorisch beeld in wit steen en -vei beeldende <ie veroeniging der duitsche macht a. Op het voetstuk staat de een voudige en tevens iiorc spreuk: «Die wacht am Rhein. Ik mag Coblentz niet verlaten, zonder over eene merk woerd ige bijzonderheid dezer streek te spre ken. De meisjes van den buiten dragen er voor hoofdsieraad eene kleine muts met goud en zilver geborduurd en langs agter met een slach van gou- Een brief is ons te laat toegekomen om heden in ons blad opgenomen te zijn. Dit zal in ons eerst komend nummer gedaan worden. Grusson Seraphin, 132. Lavrez Henri, 70. Lood voel Prudent, 94. Pil Eduard, 52. Recour Ch. Louis, 100. 84. Van Damme Henri, 80. Van Buffelen Ch. 141. Wycke Alex. 173. Reeds sedert geruimen lijd heeft de re- geering van Rusland, de banden, welke de geestelijkheid vroeger niet de openbare school vereenigde, de eene na de, andere losgemaakl z.oodal thans eindelijk de school geheel onder het toezicht der regeering is gekomen, liet gansche personeel, zoowel wal betreft de onderwijzers als de leden der schoolcommissie!), schoolopzieners inspecteurs van heilager onderwijs, enz., bestaal uit leéken. Guylinck Ch. L. 127. Huyvaert L. J. 178. Mocnaert Eduard, 133. Tahon August, 87. Balloey Aug. 162. v.ivy un. i-ouis Bruynóghe Uenri, 88. Van Dicke Henri, Delva Pieter, 99. Kt ccnkerke. Bonte Pieter Jac. 72. De Bvuyne Gnstaaf, 167. De Queker Henri, 62. Delurck Joan. 112. Barbary Aug. 107. Blondé César, 122. wi nu, 1UU. De Dene Ch. Louis, 129. Rcynaerl Leopold, 51. DeGryse Fred. 176. De Muynck Flor. 58. Feys Ch. Louis, 145. Halewyck Jules, 154. Lcjnele. Berten Gustaaf, 73. Bertrand Frans, 119. Bossacrl Henri, 174. Cadey Henri, 68. Coulier Henri, 113. MH. UVUIO Coutenier Benoit, 147. Valckaert Ch. L.' Darras Bernard, 97. Desomcr Alex. 75. Dubois Pieter, 128. Duvet Alex. 81. dag te brengen. Intusschenlijd zal het i niet ongeschikt voorkomen er de aandacht der geachte lezers van hei Adverlentic-ulad een weinig op te trekken. Daar zijn er die niet welen wat men door verplichtend onderwijs verstaan moet, aan deze zullen wij zoo klare uitlegging als mogelijk trachten te geven; daar zijn er andere die geheel wel de zaak verslaan maar die ze afkeuren, aan deze vragen wij antwoord op hel gene wij zullen schrijven, hun verzekerende dal alle ernstige weder legging door ons dankbaar zal aanveerd worden. Door verplichtend onderwijs verslaat men: De krachtens de wet, noodzakelijke schoolbijwooning der kinderen tol zekeren ouderdom, of wel de, krachtens de wet, vereischle kennis dal een kind moet be komen hebben op zekeren ouderdom. In andere woorden, al de kinderen zou den, tol zekeren ouderdom, door de wel verplicht zijn, ’l zij eene openbare, ’t zij eene bezondere school bij te woonen, ’tzij in hun huisgezin het onderwijs te ontvan gen. Men versta dan goed: hel verplich tend onderwijs zou geene verplichting me debrengen van hel onderwijs in zulke of zulke school le ontvangen, maar slechts de verplichting van zich le onderwijzen, het zij in cene school,’t is gelijk in dewelke, het zij in hel huisgezin zelve. Andere verplichting ware onredelijk. Een katholiek kind b. v. mag niet ver plicht zijn in prolestansche school, een prolestansche kind in katholieke school, een, aan zijnen godsdienst tegenstrijdig onderwijs le ontvangen. Zulks ware aan de geloofsvrijheid hindcrbrengen,den mensch hel duurbaarste dat hij bezit ontrooven, de karakteristieksteeigenschapyanden mensch doen verdwijnen, de eigenschap die hem bezonderlijk mensch maakt, deze der vrij heid van denkwijze! De katholieke kinderen zouden dan bij voortduring zoo als nu, katholieke schooien, door de ouders vrijwillig verkozen, bij- woonen. Niemand dan, noch katholiek, noch onkatholiek ware legen zijn geweten verplicht. Maar kan hel genoeg zijn dat eene zaak tegen het geweten niet strijdt om ze ver plichtend le maken? Mag hel onderwijs verplichtend gemaakt worden? Hel kind dal ter wereld komt heeft een lichaam en eene ziel. Beide hebben een volkomen recht op hel leven. Hel leven van het lichaam bestaal uit stoffelijke bewegin gen, hel leven der ziel uil geestelijke oefe ningen. Niemand zou de ouders het recht durven toekennen hel lichaam hunner kinderen le laten vergaan door gebrek aan voedsel, men zou vpor zulke ontaarde geen blaam genoeg kunnen uitspreken! Zon men bun dan hel recht durven toekennen Blauwe Karei Lod, 146. Mooie Pieler, 102. Bogaeri Frederik, 134. Oyaert Leopold, 131. Caytan Frederik, 114. Palfliel Arseen, 59. Pinte Karei, 79. Pollevil Serallen, 95. Pyson Arthur, 54. Redey Pieler, 175. Roose Frederik, 126. Rossey Adolf, 163. Henderyck Julien, 90. Rybens Karei, 171. lloet Lodewijk, 109. Ryckewaerl Leo, 119. Houdaer Frans, 137. Schallier Karei, 155. Jansen Lodewijk, 130. Tabary Eduard, 158. TunynckJan, 71. Vandenherghe Des. 61. Vandenkerckhove 11. 60. Vanderkculen Aug. 111. Vandewoude Lod. 86. Vieren Alexius, 115. Vuylsteke August, 101. Wattecamps Greg. 116. lloutlicm. Heuscle Ch. Louis, 121. Lammens Cornil, 169. Rubben Henri, 120. Schillewaerl Ed. 160. Siloor Emile, 83. Van Lerberghe Engel. 177. de ziel te laten verkwijnen bij gebrek aan geestelijk voedsel, de ziel die oneindig in waarde hel lichaam overtreft? Het lichaam is ons gemeen met het dier; (le ziel is een uitvloeisel der Godheid Hel kind heeft dan recht op hel voedsel der ziel dat hel onderwijs is, en, gelijk er geen recht beslaat zonder tegenoverge stelde verplichting, zijn de ouders die, door natuur, over hel kind als bezorgers gesteld zijn, verplicht aan het kind hel onderwijs le geven of le doen geven. Van zijne geboorte af wordt hel kind in de maatschappij aanveerd, hel neemt deel aan al hare voordeelen: het geniet van aide nuttige werken die door de leden der maat schappij verricht zijn geweest: hel vindt voedsel, kleeding, herberging en veilig heid! Voor al deze weldaden, zonder ver diensten aan het kind geschonken, heeft de maatschappij recht lol wederdienst, zij mag eischen (lal hel kind op zijne beurt lol haar nut werke. Allemenschelijke werken, hoe nederachlig zij ook schijnen mogen, worden door het verstand, door den geest geregeld, en, het is door de ondervinding bewezen, dal de werken met meest kennis verricht ook de beste en, voor de maat schappij, de voórdeeligste zijn. De maat schappij, aan eenieder hare beste werken verleenende, mag ook ieders beste werk eischen, en gelijk door kennis alleen zulk werk kan bekomen worden, mag ze vergen dat eenieder de lot die kennis noodigeziels- ontwikkeling onlvange. Hel verplichtend onderwijs steunt dan op de onbetwistbare rechten van het kind en van de maatschappij. (Tc vervohjen.) Rathé Benjamin, 123. Roosens Henri, 92. Smagghe Edmund, 108. Timmerman Henri, 110. Toortelboom Ch. L.' 159. Deschryver Joann, 125. Vando Casteele Aug. 117. Dubois Piet.-Joan. 153. Verplancke Henri, 152. Luyssen Juliaan, 78. Versavel Dav. Alex. 96. Penje Benjamin, 118. Warmoes Ch. Louis, 56. Pinson Ch. Louis, 168. Zoete Xavier, 55. Rabaey Dav. Alex. 85. llulMcmnp. Matsaerl Ch. Lod. 143. Penei Frans, 105. Redey Petrus, 98. Coxyde. Debruyne Henri, 104. Hennaert Theod. 165. Declerck Désiré, 139. Louquel Ambr. 148. De Ramoul Désiré, 53. LegeynCh. Lod. 156. Desavcr Louis, 69. Vossaert L. Leop. 76. Veurne. Baeselen Leopold, 166. Mersseman Pieter, 64. Blauwe Karei Lod, 146. Mooie Pieler, 102. Bogaeri Frederik, 134. Oyaert Leopold, 131. C.ijvuii ivviviin, 1 Glaeys August, 82. Danze Hendrik, 144. Decroo Arthur, 140. Dehacse Gregor. 93. Delcfebure Hipp. 74. Devroe Hendrik, 103 r lloet Lodewijk, 109. Houdaer Frans, 137. Kelders Aimé,' 57. Lccot Hendrik, 67. Legrand August, 157. Loncke Leopold, 91. Loyette René, 77. Luyssen Emile, 66. Malon Frans, 65. den of zilveren schicht omzet. Slechts de jonge meisjes dragen dit sieraad; getrouwde vrouwen mogen zich hetzelve niet ver oorloven eh dit gebruik wordl, zoo het schijnt, stipt nagekomen. Hel, vertrekuur js.daar en wij nemen plaats in den trein die oils naar Mainlz moet voeren. De ijzeren weg loopt tot aan Ringen langs den Rhijn en wij kunnen ons dus nu reeds een gedacht vormen der prachtigheid van den grooten vloed. Aan St. Goar komt men achtervolgen» door drie tunnels, waarvan den grootstee 1200 voeten lang is. Aan Bingen loopt de baan over de Nahe, op eene brug aan den mond dezer rivier gelegen. Zij verlaat diensvolgens, lusschen Kempten en Gauls- heim, de boorden van den Rhijn, om die aan Mom- bach, rechtover Biebrich, op nieuw le bereiken en tot aan Mainlz niet meer te verlaten. Om 3 ure komefi wij te Mainlz aan en nemen on zen intrek in Taunushotel, nabij den Rhijn en de ijzerenwegstatie gelegen. (Te vervolgen). Men weel dal de mossel eene lekkere eetwaar is. Vele zijn er vijandig aan, alleenlijk voor de gevaar lijke gevolgen dat derzelver verbruiking somwijlen medebrengt. Als voorzorg van alle toéval, of ziekte, raden wij aan van bij hel koken der mossel, een weinig goeden azijn te gebruiken, middel die de venijnige oorzaak vernielt. De vergifting der mossel is niet, zoo als velen hol beweren, voorkomende van hel koper waar hij hem soms aan vastmaakt, het is alleenlijk zijn voedsel, voortkomende uil het visch-broed (zaad) dal de zee-sterren uilschieten in mei, juni, juli en augus tus; van déér liet spreekwoord dat de mossel niet i k i t t j 3 O i AIomhoI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2