VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. X.' 2519. JAAR. vo- Te vervolgen.) 11-40 9-45 10-30 10-35 7-47 6- 30 7- 46 6-45 7-45 10-00 daren komen en de bevrediging van dit ongelukkig land moei zijnen jeugdigen koning als een© zware laak op de schou ders drukken. van waar spruit dal recht uit voort? Is het kind dan eene machien die geschapen is tol hel nul der ouders, of wel heeft het aanspraak op eigen geluk? Is ieder mensch niet eerst en vooral geschapen voor zich zelven; met eigene rechten? indien het anders ware zouden de ouders dan niet mogen over de kinderen beschikken als over eene zaak? Indien het kind voor de ouders ter wereld kwame, lot hun nut, zoo zouden de ouders hel recht moeten hebben zich van het kind te ontmaken als het hun tot nul niet strekt, maar b. v. hun tol armoede brengt! En wie zou zulks dur ven beweeren? Het kind heefl dan eigene rechten, hel heefl een einde te betrachten voor zich zelven. liet recht der ouders! Dat is een onge- Hel ouderlijk gezag is door de wet niet uitgevonden geweest tol verlustiging der ouders, om hun hel vermaak te verschaf fen van aan hel kind te gebieden, maarom bemachtigd te zijn hel kind, dal nog zon der verstand is, verstandelijk te geleiden. Ware hel anders men zou niet kunnen verslaan dat hel recht der ouders aan ze keren ouderdom der kinderen ophoudt, hel zou altijd moeien het zelfde blijven en voortduren. Del einde van het ouderlijk gezag op den een-en-twintigjarigen ouder dom der kinderen, bewijst wel dal dit ge zag slechts beslaan heefl tol voordeel van het kind en niet lot enkele satisfactie van de ouders. Dal gezag is dan geen ware recht op hel kind maar een middel om het tot zijn meeste voordeel op te brengen. l 1 - heeft op ontwikkeling, ’l is te zeggen op de grondbeginselen van het onderwijs, hebben de ouders geen tegenovergestelde recht zulks te weigeren maar zijn verplicht, in hel belang van hel kind, van het zulks le verschaffen. f Het oudei lijk recht is dal een onzin en wordt slechts door deze voorgesteld die het verplichtend onderwijs afkeuren om dat het een der krachtigste middels zal zijn om hunne plannen omver te werpen. gezag, de vrijheid der ouders van, volgens 1 hun goeddunken, aan hunne kinderen geen Indien dan de kinderziel eënabsoluulrecht onderwijs le geven. Deze opwerping kan zoo min als de rige in aandacht genomen worden. Hel is reeds bewezen dal bel kind van zijnen kant eene volkomene aanspraak heeft op eene laai, op een geschrift en op een rekenslclsel; hoe zou dan hel recht der ouders op het weigeren van eene taal, een adering oer gaiisvuu puinj.v uuutieii, geschrift en een rekenslclsel, terzelfder >m de belangrijkste mannen naar de i tijde als hel tegenovergestelde recht van -I~" ,iel kjnd Op die zaken, kunnen beslaan Dat is ónmogelijk. Het recht der ouders zegt menMaar 1 46/ IJZEREN WEG VAN LICHEERVZLDE-VEURNE NAAR BDINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Liclitervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne 4-37 5-59. 1- 50 7-54. 2- 59 8-58. 3- 45 5-00. Veurne, it Februari. HET VERPLICHTEND ONDERWIJS. f vervolg. Men werplopdal het lichaamlijk voedsel, dal de ouders aan hunne kinderen moeten geven, bepaald is, dal een kind niet onbe- paaldlijk kan eten, maar dat de ziel, altijd ktinm iidè verbeterd worden, de plicht tot onderwijs onbepaald zou zijn en daar door zelf niet verplichtende. Zulke tegenspraak is niet ernstig. De plicht lot onderwijs is niet onbepaald. Deze plicht strekt slechts tol zoo verre dal de ziel, met hetontvangene onderwijs, door eigene kracht voort kan leven, en, zulks wordt verwezenllijkl met door de grondbeginselen des onderwijs de eerste geestelijke werkingen in de ziel le hebben doen Ontstaan. Het kind, geschikt om in de samenleving le leven, moet zich aan zijnen evenmensch kunnen doen ver staan, daarom is men het eene laai ver- schuldigd; hel moei zijne gedachten die aan andere menseben kunnen yoördeelig zijn, lol dezer nut kunnen bewaren, daarom is men het een geschrift verschuldigd. In de samenleving heefl men ook ten uitersten noodig de wellen der getallen le kennen, zonder dewelke alle wederzijdsclie betrek kingen bijna alle onmogelijk zijn, daarom ismen hel kind de grondregels der reken kunde verschuldigd. Eene laai, een geschrift, een rekenstelsel, daarmede kan de ziel op eigen kracht voort leven. De plicht lot onderwijs is dan niet onbepaald. Men werpt nog en bezonderlijk op legen het verplichtend onderwijs: het recht der ouders op hunne kinderen, het ouderlijk hun goeddunken, aan hunne kinderen geen IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR TtlEUI’ORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-45 11-35 4-25 Dixmude naar Nieuport 10-00 2-35 8-37 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1872. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. InMchrijving betaalbnnr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Ecu jaar, fr. 6-00. Vóór gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijlt in bij 1*. BvcKEiiOF.it, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Bijk. Brieven en geld vrachtvrij. l’OLk I II.IK OVEllZICIIT. Men denkt le Versailles, dal hel ont werp van opzegging dor handelsverdragen zal aangenomen worden. Hel is waarschijn lijk dal het franscb gouvernement geen ontwerp van krijgswet zal aanbieden, maar hel ontwerp zal aanvaarden, dat de com missie gewijzigd heeft. De nationale vergadering van f rankrijk heefl met 422 stemmen legen 259 hel gè- heeie der wei op het koopvaardij wezen aangenomen. De president der fransche republiek is maandag voor de eerste maal zijn huis g .an bezoeken dat, zooals men weet,groo- lendeeis onder de Commune werd afge broken. De pleitrede van Engeland over hel vraag stuk van den «Alabama,» aan de scheids rechterlijke rechtbank van Geneve onder worpen, houdt het beginsel slaande, dal hel verdrag van Washington hel werk der rechtbank bepaald bij de feilen, door de in hel vraagstuk betrokkene schepen be dreven. Wanneer die pleitrede werd op gesteld kende men in Engeland nog den inhoud niet van een dergelijk sink, dal uil hel kabinet Washington komt. De kamer der afgevaardigden van 1‘rui- sen heefl hei budjet der ©erediensten be- raadslaag!]. De heer l'alk verklaarde dat zoo voor redenen van binnenlandsche als builenlandsche aangelegenheden, de ont werpen in de troonrede aangeduid, niet zullen voorgedragen worden. Van de reeds aangebodene wetsontwerpen zal enkel dat, betreffende het toezicht der scholen, be houden blijven. De hecrcn Mallengrodl en Windhorst laakten den minister der eere- diensten en spraken legen de afschaffing van hel kalholijk departement in hel ministerie. De beer von Bismarck verklaarde, dal de verming van hel center eene ernstige fout was en bij zette de beweegredenen uiteen, die hem hadden aangespoord om het kalholijk departement bij het minis terie der ©erediensten af le schaffen. Hij voegde er bij, dal hij reeds van over vier jaren den koning die afschaffing had aan geraden. Uil Madrid telegrafeert men dat op de vergadering van zondag van hel midden- comileit der radicalen, er besloten is ge worden vrijdag aanslaande eene openbare vergadering der gansch© partij le houden, en °m w provinciën te zenden, ten einde er comi- teiten in te richten. De woelingen zullen dus in Spanje nog zoo spoedig niet tot he- o «t AD MÉJUm II L III 1—1 CJ schikt woord, liet is hel recht van het kind en de plicht der ouders dat men moet zeggen! Deze zijn aan hel kind bescher ming verschuldigd en men vraagt als de bescherming voor den beschermer bestaat of ten voordeele van den beschermeling? Wie moet er voordeel trekken uil de be scherming, is Let niet hel kind? Zou het dan verstaanbaar zijn te beweeren dat de bescherming ten voordeele der ouders bestaal 1 J I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1