bukgeustand dek stad veeiine. GEBOORTEN. ten langste Gevanr voor Helmie. Een onzer beste schrijvers, de heer Emiel de Laveleye, heeft onlangs in de Revue des deux Mon des, een merkweerdig artikel uitgegeven, op den val van het langrandisten-ministeric en de politieke krisis die er het gevolg van is geweest. Mr. de Laveleye keurt volkomen goed tiet gedrag van Koning Leopold II. Het stemde overeen met de eischen van hel grond wettel ijk regiem en met de leeringen der parlementaire geschiedenis. Overigens, voegt er de schrijver bij, de vorst heeft de Grondwet onder geen opzichten geschon den. De volkomenc bevrediging van het land be wijst alreê de wijsheid van zijn besluit, en de katholijkc opinie moet zich verheugen van aan het bewind mannen te ondersteunen welke ten minste bekwaam zijn om wel te besturen. De sluitrede van het werk van Mr. de Laveleye verdient gelezen en diep overwogen te worden. Zie bier Het gevaar dat de toekomst van België bedreigd komt voort van de aangroeiende inacht van de kerkelijke partij, aan welke de kloosters, de vlaamsche bevolking, hel godsdienstig gevoel, de preek- en biechtstoel een bijna onweêrslaanbare invloed geven. Die partij, door de stem haren dag bladeren, barer schrijvers, harcr hoogeschool, verklaart haar bereidt om in alles te gehoorzamen aan Rome en aan de leerstelsels van den Syllabus die de hedendaagsche vrijheden veroordeeld. Hel oogenblik zal dan komen op hetwelk die vrijheden in Belgie zullen ondermijnd en aangerand worden. Zal de liberale partij, op de groote sleden steu nende, trachten te wederstaal! Zal de Koning be waker der Constitutie, poogen de minderheid te beschermen en de onafhankelijkheid van de burger- lijkemachl te verdedigen, enindien hij dit betracht, zal hij gelukken? Zoo als het onlangs, met de geschiedenis in de hand, een nationale poeet, M.’ Potvin aantoonde, sedert de XVI* eeuw, hebben alle de volksoproeren door de stem der geestelijkheid verwekt geweest. Zij beeft twee trooneu omvci geworpen, dien van Jozef II en dien van Willem I, en op dit oogenblik zelf spaart zij in geener deden den vorst die in het belang van de openbare rust, vaneen Constitutio neel recht, hei voorzichtigste en klaarblijkenslc gebruik heelt gemaakt. Van de zuiver kleri kale partij die zich voordooi is alles te vreezen, want zij is geen bewarende partij, alhoewel zij dien naam aanneeml. Een partij die boven hel nationaal belang eene zaak stelt -tie haar als duurbaarder voorkomt, T.zij de Republiek, ’t zij de Kerk, is ecu gevaar voor het maat schappelijk ordeiwant zij aarzelt niet om de beslaande instellingen omver te werpen ten einde haar (loei te bereiken. Met leed wezen zie ik de twe- gematigde partijen verdwijnen, beide vrienden der vrijheid, die zich onderling ver staan hadden om aan Belgie een der beste Grond wetten welke men tol dan neg vonden had te geven, en niet zonder nfji hrili zi ik in hunne plaats twee uitsluitende en ouiwrzmmiwxe partijen optreden. Hel is in Belgie met alleen dal die vreeselijke botsing zal plaats nebben; overal waar men zal trachten de burgerlijke samenleving aan de opper- middclbare school, sedert haar bestaan, reeds een groot getal mannen aan de samenleving heelt ge geven; mannen, op wiens bekwaamheden zij zich met recht roemen mag. Ga en onderzoek al de administration, en gij zult er mannen vinden, die hunnen welstand aan hel degelijk onderwijs, in de middelbare school gegeven, te danken hebben. Koevele jongelingen, kinders noglans van arme ouders, hebben met die opvoeding en dat onder wijs, dat men zoo beknibbelt, niet als. welstellende burgers of bedienden, hel wereldtooneel opgetre- den, alwaar zij, in hel algemeen, de openbare achting en genegenheid genieten? En was dit slechts hel eenigo nut dat zij gesticht heelt, dan nog zoudl gij hel recht niet hebben dien toestand, die reeds meer dan een en twintig jaren voorduurt, (hetgeen haren roem en uwe gramschap uilmaakt) ellendig te noemen en te vragen: «zou den tijd niet gekomen zijn daaraan een einde te stellen. Zie daar, Mijnheer Ryckeboer, cenige opmerkin gen die mij door het hoofd gevlogen zijn bij het lezen van den Yeurnaar. Ik bedank bet toéval dat mij de gelegenheid verscltaft hier eene ware hulde en oprechte dankbaarheid te betuigen voor hel ge sticht dat mij, hoewel arm kind, tol een welstel lend burger en misschien aan de samenleving een nuttig lid heelt weten te maken. Aanveerd, Mijnheer, de verzekering mijner achting. Een oud-leerling der middelbare school. Ziehier liet wetsontwerp welk door den heer Bara aan de kamer onderworpen is. Art. I. De Annales parlemenlaires zullen in hel vlaamsch vertaald worden. Er zal in hel lï.inscli en in liet vlaamsch een beknopt verslag der zitting van de ka mer en den senaat uitgegeven worden. Art. 2. De wellen, de koninklijke be sluiten die van algemeen belang zijn, en het beknopt verslag zullen kosteloos nitgc- dceld worden aan al de kiezers voor de wetgevende kamers. Elke kiezer zal mogen kiezen tusschen de l’ranschc en vlaamsche uitgave. Al t. 5. Zullen gestraft worden met eene boel van 50 lol 500 fr„ ongeminderd an- dere straffen als het noodig is, al degenen die door geschriften of redevoeringen giften of beloften, verbod, bedreigingen, misbruik van gezag of macht en geweldda den den omloop of de lezing der wetten, koninklijke besluiten, der Annales parle- mentaires of van het beknopt verslagzullen belet of gepoogd hebben te beletten. Art. 4. Bij hervalliug zal de boel niet beneden 100 fr. kunnen zijn en de plich- tige zal beroofd worden van het recht om te stemmen en gekozen te worden, ten minste gedurende een jaar, en ten langste gedu: oude drie jaren. Algemeene Tijdingen. Den 17 februari zal te Brugge, in 't gouverne ment, de heraanbesteding plaats hebben der wer ken tot herdclving, verbreeding en verdijking der sectie van hel kanaal van Loo, begrepen tusschen het Slopgal en het uiteinde van de groote kromte, gelegen stroomafwaarts liet gekuchte Forlhem. Het begroolingsbestek beloopt fr. 152,000. De borgstelling is 7000 fr. T Is den maandag 27 mei dat de provinciale kiezingen in gansch hel land zullen plaats hebben, ten gevolge der ontbinding van al de provinciale raden, T Is de eerste maal sedert 1818 dal dit feit zich voordooi. Een blad van Parijs haalt een nieuw middel aan van spoedigen plantengroei, dat met den groolslen bijval door oenen hovenier van Chatillon beproefd is. Tot hiertoe bekwam men alle soorten van vervroegde vruchten, door de serren te war men tot oenen graad gelijk aan dien der lente of van den zomer, volgens den aard en den graad van rijpte der vruchten. Gemelde hovenier voegt bij de verwarming der binnenlucht van de serre, de ver warming van den grond zelve, waarop de planten groeien. Hij doet dit bij middel van buizen, op eene zekere diepte gelegd, langs welke gedurig sloom loopt, die langs onllaslingsgalen, welke zich van I afslandtot afstand bevinden door den grond dringt. I De aldus gewarmde grond brengt kunstmatig grocnscls en fruit voort op de helft min lijd dan serren. Op vijftien dagen verkrijgt men aardbeziën, op tien dagen viooltjes, op vijf en dertig dagen ar tisjokken, en aspergien. Op eene maand en half heeft men kleine kerzclaars zien uitbotten, bloeien en rijpe vruchten zien dragen. Dit stelsel is eene nabootsing der natuur. Men weet dal in verschei dene badplaatsen, en namelijk in Ax (Arriège) de hoven nabij de warme bronnen in (hm winter vruch ten vóórtbrengen, daar die grond door den damp van hel water, dal 80 graden warmte heeft, ge warmd wordt. Ingezonden /krtikel. Mijnheer Ilijckeboer, Bij toéval is mij de Yeurnaar van 24 januari in handen gevallen. Met verwondering vraag ik mij wat alzoo de hersens van uwen confrater mag ge schokt hebben om op dergelijke manier Staats mid delbare school aan te vallen. Is hel misschien het immer aangroeiend getal leerlingen welke, onder hel wijs en recht vaderlijk bestuur van Mijnheer Ch. Claeys, deze school gedurig meer en meer komen bijwonen, alhoewel de oiftuuiziqoo,! deur naar zulks in twijfel schijnt te trekken? Heeft hij dan de ofliciëele opgave der bijwoningen niet ge zien, dal het getal der leerlingen, volgens hem, zoo schrikkelijk vermindert? Menigmaal heb ik hooren zeggen dat er men- schen werden gevonden die, nijdig over huns buur- inans welvaren, in eer en tretlelijkheid verkregen, hem door alle mogelijke middels, door lastertaal zelfs, trachtten te benadeelcn, alzoo in werk stel lende de al te wel bekende spreuk: «Lastert, er zal toch iets van blijven.Hel zou mij moeiclijk zijn te gelooveu dat men zulke gevoelens bij uwen confrater zou aantreffen. Doch het spijt mij te moeten bekennen dat zijne weinig liefdevolle taal mij diep getroffen heeft. AVelhoeieder een weèt dat wij hier geene middelbare school noodig heb ben. En waarom, als liet u belieft, Yeurnaar? Gij, die de rechtzinnigheid zoo hoog schijnt te achten, zoudl gij het zonder aarzelen, en vooral zonder veinzen luid op durven zeggen? Neen, niet waar? Want de eigenbaat en de bekrompcue liefdadigheid, die in elk uwer woorden uitschijnen, zouden u verraden. Zij zouden ons toonen hoe gij opvoeding 1 en onderwijs verslaat en wal gij er mede beoogt: - t (lc enkele verwarming van hel' binnen^' dè'r de onderdrukking en de verslaving van den geest. epi.1.pn n„ vilftlpn ,ln„p„ En waarom zouden de buitenlieden geen voor deel mogen trekken uil de schoonc gelegenheid, welke de Staal en de gemeente Veurne hun aan bieden door de oprichting eener middelbare school; alwaar hunne kinders met weinig kosten een goed en deugdelijk onderwijs genieten, alwaar hunne zonen lot eerlijke cu rechtschapene burgers opge- brachl worden? Deze opmerking van uwent wege schijnt mij weinig overeenkomstig met den aard van christe lijke liefde die u behoorde te bezielen. Verder zegt gij dat hel genoegzaam bekend is dat er weinig of geen treffelijke burgers van Veurne hunne kinders naar de middelbare school zenden. Hel is ook genoegzaam bekend dal om treffelijk te zijn, men niet altoos millionnairc moet zijn gelijk den advokaat van de l’anncslraat. Of zijn de arme of gedwongene ouders misschien geene treffelijke lieden? Wat de genegenheid aangaat voor eene school waar de priester den voet niet mag inzellcn, of liever en beter gezegd, waar de priester meesten lijd den voel niet wil inzelten, hel valt builen twijfel dal de middelbare school van den Slaat te Veurne onder hel opzicht van godsdienst en zcdeleer niets le wcuschcn laai. Daar, zoowel als in de gemeente scholen, waar, onder ons gezegd, de priester ook niet al le veel den voel zei, en wel om reden, worden aan de leer lingen de noodigc onderrichtingen gegeven, de noodigc zorgen besteed. En waar ontmoet men in Veurne, jongelingen, ja reeds volwassen burgers die, hunne opvoeding en hun onderwijs in Staats middelbare school ontvangen hebbende, zich buiten sporige!' gedragen dan anderen die in de Abdijstraat I ter school geweest zijn? Integendeel, alwie het hert op de wart; plaats heeft, moet bekennen dat de den 25. Marie Top, dochter van Carolus en van Celinie Balloey, Binnenpalen. den 27. Charles Depuydl, zoon van Auguste en van Hortense Liebacrt, veslenstraal. den 28. Elza Boulanger, dochter van Théophile en van Ludoyica Bouckacrt, Bewesterpoorl. den 30. Felicie Maruhout, dochter van Charles en van Amelie Bacquaert, Bewesterpoorl. macht van de geestelijkheid en van den Paus te onderslaven, zal die onderneming oenen wanhopi- gen wederstand verwekken; maar hel is in Belgie dal die worsteling eerst en met meest hardnekkigheid zal losbersten, omdalzij uil de geschiedenis van het land voortkomt en omdat er de geestelijkheid nader is om haar doelwit te bereiken. Zal hel grondwet telijk koningdom genoeg macht, bekwaamheid en krachtdadigheid bezitten, om te beletten dat over- drevene maatregelen oenen revolutiounaircu tegen stand veroorzaken, en om de macht in handen te laten van wijze mannen die het welzijn van hun vaderland boven hel verwezentlijken van den wil der Kerk stellen? De wijze op welke Leopold 11 de leslledene krisis heeft weten te ontknopen, doet hopen dal Belgie zoo gauw nog niet hel dag der groote beproevingen en der beslissende worste lingen zal zien aankomen. Hel ware 13 wenschen dat deze leste woorden zich verwezenllijkten. Ongeluk- kelijk kent de stoutmoedigheid en de on- i beschaamdheid der ultramontanen-parlij i geen palen meer, en zal zij de botsing, j welke M.r de Laveleye voorziet, misschien 1 eerder dan men denkt, te weeg brengen. KORHEiTIOMiELE F.CCHÏBAUK VAN VEUhKE. Louis Dcmeesler, werkman le Vladsloo, 400 fr. boete, over jagt met stroppen. Benoit llosaer, werkman te Beveren, 6 maanden gevang, over conlrcventie. David Dewulf, bezembinder te Clercken, 2 maan den en 1 dag gevang, over belediging en bedrei gingen. Q ZITTING VAN 1 FEBRUARI. ZITTING VAN 2 FEBRUARI.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2