M A R M I T E. GROOT GEMASKERD BAL, in het lokaal der maatschappij St. Sebastiaan bewoond door H. DeLaxoye. BE K EN DMA lilNGEN. T O E W IJ LI N G, X. Veurne, 7 februari 1872. canaille die schreeuwde.Weg met de dieven De Veurnaar heeft vyaarschijnelijk niet vernomen MAANDAG 12 FEBRUARI 1872, om 3 uren namiddag te Leysele, ter herberg van Alexander Schottey, vier Woonhuizen, met stallingen en verdere gerieflijkheden, gestaan karnaval isy». Maandag 12 Februari, om 9 uren ’s avonds Intredingsprijs1 FR. PER PERSOON. BUITENGEWOON ORKESTER. De Veurnaar zingt bet Handelsblad na; maar hij is geen bloote copist: hij heeft verbeelding; hij wordt tragisch; hij weel effekl te maken op zijne lezers, door het inbrengen der omstandigheden van plaats. Hoort liever: Niet alleen zijn de dames in rijtuigen, maar bij 't uitstappen der kerk en elders, grot beschimpt geworden. En ziet, als then ver- i beelding heeft, dat men niet ter plaats moet zijn I om te weten wat hier al gebeurt! Nogthans de le zers van de Neurnaar misschien zijn er eenige die Gent kennen zouden wellicht belang gesteld heb ben in de naam der kerk waar die baldadigheden» zijn gepleegd geweest? Voorwaar, mijriheéren, dat ware te veel vragen aan den achtbaren heer uit gever; ik zou hem alleenlijk verzoeken het dagblad te noemen door welk bij die euveldaden vernomen heeft. Mogelijk in den Uien Public'! maar neen, ik wil liever gelooven dat de Neurnaar dit zelf heeft gevondenhij is ook een der nietigste klerikale bladjes, en het is heel natuurlijk dat hij het luidste schreeuwtj een veurnambachts spreekwoord zegt: de kukkelhaantjes zijn de nijdigste. Hij bekrach tigd de uitdrukking van hel Handelsblad: Commu nards van de eerste broek» door zijn mannen rijp voor de commune maar hij is. grootelijks genegen den studenten de naam van bccldstor- mers te geven. Ik laat hem zelf spreken: Bij de watermolenbrug, is de glasruit verbrijzeld gé worden, waarachter in eene nis een Lievevrouwe- beeld staat. Ik versta de Veurnaar niet goed hier: hij heeft daar eerst de studenten communards ge noemd, en deze, meen ik, zijn ongodsdienstige lieden, die niet letten in het voorbijgaan, op de Lievevrouwbeeldjes in de muren. Ik zelf, die geen communard ben, heb er nooit de nis belet waarvan de Neurnaar spreekt. Hoe hebben die zatte studen ten in den nacht, in de donkere nacht, dat beeld ontwaard om hunneheiligschcndcrijen» te plegen, om hel te steenigen? aan dit woord hebt ge niet gedacht, hé! Neurnaar'!Dat is onwaarschijnlijk; bij nachte kunnen zij het beeld niet goed vinden, en bij dage, durven ze niet, uit vrees voor de klerikale stokslagcrs! Wat lafaards toch! zij handelen in het duister, als de jesuiten? in de duisternissen!.'. Maar.... Alt! daarop cens schiet hel mij te binnen^ maar dat moest ge zeggen, brave Veurnaar; waren zij niet verlicht door de geest van verwoesting, stond satan in persoon daar niet met zijne helsche toortsen, om die iconoclasten voor te lichten? Oh! Veurnaar, hier zijl ge waarlijk te kort 'gebleven waarom hebt ge dal ijzingwekkende tooneel niet beschreven, met al het vuur, met al de kracht van uw poëtischen geest! Hel is waar, gij hebt uw best gedaan om ellëkl te maken, maar... ge moet meer de Kien Public lezen, jongen :datzalu vormen. Nog een woord bel is wel mogelijk, indien er gens een De Decker, een Brasseur, of een der gevallene ministers in eene nis gestaan had, dat hij daar niet zou veilig geweest zijn. Maar dan, zou hel niet elkeen deernis geweest zijn die mannen op eene zoo wel verdiende plaats niet ongestoord te laten Gent, 2 fëbruarij 1872. Algemeene Slijmen.. Verleden zondag hadden wij een oprecht lente weder. Degenen die ’s avonds van de wandeling kwamen, hebben kunnen bemerken, dat de hemel gansch rood was. Men dacht dat er ergens brand was uitgeborslen. liet was niets anders dan bel pool of noorderlicht. Dit licht is door geheel het land gezien geworden. In sommige steden, zooals te Brussel, heelt hel maar eene korte uur geduurd; rond acht uur was hel daar in zijne volle helder heid. In onze stad hebben wij liet rond 10 uur nog in zijne volle pracht gezien. Men weet dat, door de gestadige richting der lichtstralen naar den magnelischen meridaan, en door de afwijkingen van het kompas, de noorder- lichten algemeen loegcscbreven worden aan elek- trieke stroomen, die uitgaan van de polen en zich richten naar de verhevene streken van den lucht kring. Men veronderstelt dat het lichtverschijnsel ver oorzaakt is door cleklriekc ontladingen tusschen de positieve elektriciteit van den damkring en de I' negatieve elektriciteit van den aardbol, T O E W IJ Z I N G. Bij zamenvoeging ingesteld fr. 9000-» Heer Uitgever, Ik bemerk sedert cenigcn tijd dat de Veurnaar bijna wekelijks legen de middelbare Staatsschool uitvalt. Die handelwijs vind ik niet liefdadig, aan gezien men het bisschoppelijk kollegiein volle vrede laat. Indien zijn korrespondenl zich onparlijdiglijk de redevoeringenwildeherinneren die uitgesproken zijn geweest, toen de wet op het middelbaar on derwijs in de Kamers voorgesteld wierd, zou hij aan zijne lezers wat beter de ware inzichten van onze Wetgevers kunnen te kennen geven. Heelt de inrichting van een vijftigtal middelbare scholen voor oogwit niet gehad, te voorzien aan de noodwendigheden der inwoners van de kleine sleden en derzelver naburige dorpen? Is hel niet bijzonderlijk voor de kleine, toch ook treffelijke burgers dat die scholen gesticht zijn geweest? Zijn het niet al kinderen van hetzelfde vaderland die de zelfde rechten mogen genieten? Ook is zulks het doelwit geweest van hel Staatsbestuur dat tot hedendaags voortgezet wordt, mits er jaarlijks beurzen toegestaan worden om de buitenkinders te bevoordeeligen en dat er zelfs, bij voortduring, kostelooze aanveerdingen mogen gedaan worden, dewelke bijna allen aan kleine, eerlijke burgers toe gestaan worden; maar niet aan disebgenooten gelijk uw confrater hel aan zijne lezers wil doen verstaan. Zulke uitgaven, hoe groot zij mogen wezen, strekken slechts tot eer van ons land dat geene opofferingen spaart voor hel welzijn zijner bewooners. Dejslichling dier scholen dient nog lot aansporing der studiën, in plaats van twist of tweedracht te moeten veroorzaken. Integendeel is hel niet voor- deelig, zelfs recht, dat vaders en moeders bunnen keus kunnen doen tusschen twee of verschillige gestichten, volgens het vertrouwen dal dezelve hun weten in te boezemen. Maar wal wil dus de Veurnaar door zijn onop houdende uitvallen legen de middelbar school? Waar uil spruit die hevige toorn? Wil hij dezelve zien afschalien, en alzoo nog een menigvuldigtal onzer burgerkinderen beletten lot een eerlijk ambt te geraken? Dat hij eons in de huizen der niet wel hebbende burgers trede, om aldaar de namen der jongelingen op te nemen die heden hun bestaan aan de middelbare school toe te schrijven hebben; en dal bij alsdan de lijst dier opteekeningen vergelijkt met degene van hel bisschoppelijk kollegie, onge twijfeld zal hij overtuigd zijn van de noodzakkelijk- heitl van hel behoud der middelbare Staatschool. Een weldenkende burger. EENIGÉ OPMERKINGEN AAN DEN VEURNAAR. De militianen der toekomst (1) anders gezegd; de studenten, gasten die rijtuigen aanranden op den publieken weg. ruilen van vigilanten verbrij- zelen, uithangborden en belknoppen afrukken, enz. enz. De lezer verzoek ik het artikel straatschenderijen te Gent, in de Veurnaar te lezen, nummer van den 31" leslieden); die kerels, zeg ik, die jonge liberale zwijnen duwt de politie achter den grendel niet en onschuldige broer- kens en paters tast men ten allen kante, ten allen tijde aan, ze schaamteloos betijgende van aanslag op de zeden en eerlooze verkrachting van meisjes, kinderen die nauw de moederborst hebben ver laten. O schande! dergelijke mannen, onrust stokers, de haantjes vooruit van alle wanorde en straatrumoer laat hel volk vrijelijk doorgaan en eerlijke lieden als Nolhomb en Brasseur, en moe dige jongelingen als de langrandistische studenten van Leuven dwingt men in winkels te vluchten, en dreigt men in de Senne te werpenOh! gerechtig- BURGERSTAND DER STAD VEURNE. den 1. Edmond Vereenooghc, zoon van Charles en van Sophie Boonefaes, Binnenpalen. den 1. Auguste Vandenplassclie, zoon van Berlin en van Mathilde Debandt, Ooststraat. den 3. Emma Planckeel, dochter van Charles en van Rosalie Harteel, Beooslerpoort. den 7. Adèle Duforet, dochter van Désiré en van Sophie Vermerre, Klaverslraat. den 8. Charles Fiorine, zoon van Charles en van Euphrasie Dewitte, Binnenpalen. STERFGEVALLEN. den 3. Sophie Demolder, vischverkoopster, 27 jareu 9 m. en 1 d. geboren en wonende te Veurne, jongedochter. den 5. Joanna Veile, 6 jaar 1 m. en 25 d. den 7. Auguste Vandenplassclie, 6 d. den 9. Auguste Debal, 1 m. en 27 d. medehulp van hun talent belooft hadden, en een- ieder was nieuwsgierig om te weten hoe zij zich van de door hen aangenome taak zouden kwijten. Welnu, de algemeene verwachting is overtroffen geworden en ik zal niet overdrijven met te zeggen dat zangster en pianospcclster de talrijke toehoor ders letterlijk verrukt hebben, en oorverdoovende en welverdiende toejuichingen hebben verwekt. wenschen over, zoo wel de solo-zangen als de i spel anders gegaan zijn, want zeker zouden die I heid des Hemels! gij kent de uwen?... waar gaat de wereld naartoe?... Maar wat denkt gij dan, heer de Kcrckhovc de Limon, van dergelijke poli tie als de uwe niet te verbeteren? Het Handelsblad van Antwerpen maakt er u geen compliment over; en de Veurnaar ook niet, weet je? Ohmochten wij eens burgemeester van Gent worden, wij zou- den niets dan oude zouaven van den Paus voor Uet overige van hel programma liet ook niets te agenten willen, niet waar Veurnaar'! Dan zou het kooren, de quatuor en vooral de duo die gebisseerd I heilige mannen den agent van Brussel nagevolgd werd en, ik herhaal het, deze muzijkale avondstond hebben, die zoo moedig zijn sabel trok tegen de was een der schoonste welke de Koorzangers tol heden gegeven hebben. Het Bal, dat op het Koncert volgde, was fel 1c- dat die trouwe dienaar der góede zaak, tot beloo- vendig en duurde lot 4 ure. nittg van zijnen ijver, van zijn ambt ontslagen is. Ik mag deze weinige regelen niet sluiten, zonder i Weeral onrechtvaardigheid den wensch neer te schrijven welke ik zondag avond door een-ieder heb hooren uilen, het is: van in ’t kort, bij een nieuw muzijkaal feest onzer Koorzangers, de dienstwillige en talentvolle juffers op nieuw te mogen bewonderen en toejuichen. Het zij zoo en hoe eer hoe liever. Aanveerdt, mijnheer, enz. Kantoor van M.‘u’ HOI.I.Y, Notaris te Wulveringhem. IN EENE ZITTING, Stad Veurne. 3 ure na [•route Genoemden Notaris zal openbaar vcrkoopen: Woensdag *il Februari 1822, 3 ure namiddag, in nagemelde te verkoopen herberg dl ham, oude veenierkt te Veurne van: STAD VEURNE. Koor 1. Woonhuis lijnde herberg ni ham, met stallingen, afdak en II 0,02,02 c. erve; paalt west koop 2 en voorhoofdendc luid op de oude veenierkt. Koor 2. Woonhuis met schuur, stallingen en II 0,02,14 c. erve; paalt oost koop 1 en voorhoofdendc mid op de oude veenierkt. Bewoond en gebruikt door de W.* Verheescii, aanslag 14 dagen na de toewijzing. De eigendomsbewijzen en lastboek berusten ten kantore van den notaris DE BRAÜWERE, St. Denijs- plein te Veurne. (l) Do Wwr/KUir heeft dat niet g<‘\ondüu I niet waar Uien Publier GEBOORTEN. VVoemtdng *28* Februari middag, ter herberg het goddeit hoofd, markt te Veurne, van: Kooi' 1. Woonhuis met bierbrouwerij, keukengc- bouw stalling en plaats, ter noordzijde der Kaai- plaals. Prisij van ketels, tonnen en verder brouwers- alaain fr8237-18 Bewoond en gebruikt door de weduwe Prophuk; om in gebruik te treden van het woonhuis met 23 April aanslaande en van de brouwerij, keukengebouw en stalling, onmiddelijk na de toewijzing. Koor 2. Woonhuis met afhankelijkheden, ten dienste van herberg genaamd de stad Duinkerke, aan den hoek van het Kaatsspel en lloutmcrkt Bewoond en gebruikt door de weduwe De fouz-, nairk, lot 23 April aanstaande, mits l'.r 300 bij jare boven de grondlasten. Ten overslaan van den bevoegden heer Vrederechter, hoofdeus nièdegercchligde minderjarige. Door het ambt van den Notaris DE BRAÜWERE, te Veurne, ten wiens kantore de eigendotndsbewijzen en lastboek berusten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 3