I Algemeene rF|j<lingen. Militieraden. Zijn benoemd tot militiera den voor het arrondissement Veuine-Dixmude. Voorzitter, M. J. B. De Grave, provinciaal raads lid, te Stuivekenskerke. Plaatsvervangers, MM. Dc Va*tennvon<l. De vastenavonddagen, door een overheerlijk weder begunstigd, zijn alhier ten besten afgeloopen. Zondag, maandag en vooral dinsdag avond, waren er een aantal maskers die de verschiilige eslaminets bezochten. Het gemaskerd bal van zondag in het hotel de Commerce, en dat van maandag in den Handbogen hof, zijn ook fel bezocht geworden en hebben tot laat in den nacht geduurd. Be«lulteii en Benoemingen. Bij koninklijk besluit van 9 februari, is M. C. Quaghcbeur, kommics-gretlier bij het vredegerecht van het lc kanton Brugge, greflier van het vredege recht van het kanton Nicuport benoemd in vervan ging van M. Kesteloot, overleden. Bij koninklijk besluit van 9 februari wordt de beer T. Canivet, brigadier der douanen in Oost- Vlaanderen, benoemd tot ontvanger der douanen van 7* klas, te Adinkerke. Ingezonden Artikel. Mijnheer de Uitgever, De Veurnaar van woensdag laatst gaal voort met de middelbare staatsschool te beknibbelen, maar hij bewijst geenszins dat het bisschoppelijk kollegie beter aan de noodwendigheden der burgerij vol doet. Waarom brengt hij niet eens in evenwicht de voortbrengselen der beide gestichten om des te beter zijne lezers te overtuigen van de piaipuew zijner gezegden! Wal de middelbare staatsschool aangaat, telt zij niet reeds een aantal burgerkinde ren die zich hedendaags in verschiilige vakken on derscheiden'! doorloopt eens de registratie, het onderwijs, het leger, de telegraaf, het bestuur van post- en ijzerenweg, en overal zult gij kinderen van onze burgerij ontmoeten die de achting van hunne oversten weten te verdienen. Maar hetgeen een welpeizend mensch moet ver- onlweerdigen, is de minachting waarmede de Veurnaar zijne medeburgers behandelt. Houdt hij niet gedurig staan dal het alleenelijk de welheb bende, de treffelijke, de onafhankelijke, de vrije burgers zijn die hunne kinderen naar het bisschop pelijk kollegie zenden? Zou men niet zeggen dat de ouders die anders denken, noch welhebbend, noch treffelijk, noch onafhankelijk, noch vrij zijn? Indien hij eens wel wilde nazien, hij zou ongetwijfeld vinden dat, onder degenen die hunne kinders naar de staatsschool zenden, menigen zijn die in welhcb- bendheid do zijnen overtreffen en dat allen in tref- felijkheid en eerlijkheid met hen vergeleken mogen worden. Voor wat de ongedwongenheid betreft, ik zou wel willen zien longst welken kont het grootste ge- tal der overloopers zoude zijn, indien men aan ieder burger den vrijen keus tusschen de twee'ge stichten liet; en alzoo zou men ten minste duidelijk weten waar de meest gedwongene ingelijfd zijn. Mocht men dezen voorstel aanveerden! Een uwer geabonneerde. door geheel de rechterzijde, maarook door de fractie der linkerzijde, welke de heer Pirmez in de middensectie vertegenwoor digt. Slechtsde parlementaire fracliewelke in de 2'sectie door den heer Guillery ver tegenwoordigt wordt, zal enkelijk alleen hel voorstel Éunck stemmen. TooneelnieuwH. PRIJSlAÜP VAN GEERAERDSBERGEN. Een dagblad, de Onpartijdige van Geeraerdsber- gen, van 11 februari lest, deelt ons het volgende artikel mede over de uitvoering der stukken van eenige in deu prijskamp mededingende maatschap pijen, en waar onder onze rederijkkamer, Arm in de beurs en van zinnen jong, zich bevindt. Zie hier: De luisterlijke prijskamp voor tooneelkunst door de maatschappij Vreugden Deugd uitgeschreven is zondag laatst door de vertooning der hollandsche maatschappij de rederijkkamer van Breda, gesloten geweest. Die verlooning samengesteld uit hot dra ma nuar ^imerika en een blijspel, twee stukken welke geene vrouwen rollen behelsden, heeft aan het publiek meer vermaak verschaft dan hel zich van dezelve beloofde. «De tooneelliefhebbers van Breda, onder de welke de heer Philipsen zich onderscheidt, hebben het drama met eenen zeer voldoenden samenhang en eene kundige uitspraak der verzen, vertoond. De rol van Steven Mol door dc heer Philipsen zoo meesterlijk vervuld, heeft niet weinig tot den bijval der vertooning inedegeholpen. De vertooning der maatschappij de letterkun dige Vereeniging van Amsterdam, welke op zondag 7 januari heeft plaats gehad, was luisterlijk en heeft ten volle aan de verwachting van het publiek be antwoord. Wij denken onnoodig omtrent die maat schappij in bijzonderheden te treden, zeggen wij enkelijk dal zij bewezen heeft dal hetgeen men ons van haar talentvolle spel voorop had gezegd, geen- sints overdreven was. Het ware aan de maatschappij van Veurne on- regt doen, indien wij hier van hare vertooning die vrijdag 2 februari plaats greep, geene melding maakfeïft u De familie Dijkman*, dat drama welk wij hier vroeger door deszelfs schrijver, K. Ondereet, heb ben zien verloonen, is ditmaal door de liefhebbers van Veurne met de medehulp van Mcj. De Terre, op eene zeer voldoende wijze uilgevoerd geweest. M. L. Pinte met de rol van den vlaamsclien edelman belast, heeft door zijn bedaard, kundig en welge past spel dealgemeene goedkeuring van het publiek verworven. Liet de kracht zijner stem eens iets lo wenschen, de overige hoedanigheden van dien ver dienstelijken tooneelminnaar beeft zulks onbemerkt doen voorbijgaan. Met hel blijspel Eene schat eener vrouw heeft de maatschappij grooten bijval verworven en algemeen gelach verwekt. Thans dal de kampstrijd einde heeft genomen, wachten wij de beslissing der regters met vertrou wen af èn wenschen dat die beslissing door dc goedkeuring van het talrijk publiek welk de ver- tooninien gestadig heeft bijgewoond, zoude be krachtigd worden. Dusdanige uitspraak hoeft geene verdere uitleg gingen èn bewijst op welk eene waardige wijze, onze rederijkers hunne stukken hebben opgevoerd. Met eene buitengewoone nieuwsgierigheid heb ben wij alhier te Veurne den uitslag dezes prijs- kamps te gemoel gezien. Want zoo als onze lezers hebben kunnen bestaligen, zijn vcrscheidc belang rijke tooneelmaatschappijenin dezen wedstrijd, zoo van Noord en Zuid nederland opgetreden, en de uit schrijvende maatschappij van Vreugd en Deugd mag met genoegen en rechtmatige fierheid op den afgeloopcn tooneelkamn terugblikken. Dc beslissing van den jurij, met ongeduld ver wacht is dinsdag avond te Veurne bij middel van een telegram overgesteld geweest, en met eene ware voldoening hebben wij vernomen dat onze rederijkkamer de 3.dc prijs is toegekend in hel boertig vak, met het stuk Hosita of de schat eener vrouw. In gemeld stuk, is Mev. Fauconnicr met den 1." prijs voor de beste tooneclspeclster in het boertig vak bekroond geweest. Wij wenschen onze tooneelliefhebbers en too- neelspeelster van harten geluk over dezen zoo schdoiïen zegepraal, en herhalen ook dat onze Rhc- torika met'èenc rechtmatige fierheid op dezen luis- terlijken tooneelprijskamp mag terug zien. Het is onbetwistbaar dat zij met zeer ernstige kringen te kampen heeft gehad. Zie hier het volledig verslag van den jurij aange steld voor den prijskamp te Geeraerdsbergen Drama: prijs, Amsterdam; 2? Dordrecht; 3.« Breda. Blijspel: i.e prijs Antwerpen; 2." Leuven; 3.' Veurne. Beste tooneelspeler in het drama: V. Vliet, Am sterdam; Johan, Breda en Jacob Tol, Amsterdam. Beste tooneelspeelster in het drama: Mev. Eug. De Terre, Dordrecht; Jul.1* V. Biene Elisa, Dord recht. Beste tooneelspeler in het blijspel: Leo, J. Moreels, Antwerpen. Beste tooneelspeelster in het blijspel: Mev. Fau- connier, Veurne. OVER DEN BESTEN TIJD VOOR HET VELLEN DER BOOMEN. Bij ons worden de boomen gedurende den win ter uitgedaan; het is maar uitzonderlijker wijze dat zulks in een ander saisoen geschiedt. Dat is eerder uil gewoonte dan voor eene andere reden. De in vloed door het tijdstip der veiling op den duur en op de bewaring van het hout uitgeoefend, is c.r voor niets in, en men kent ter nauwernood dc be twistingen die onopgelost gebleven zijn over het vraagstuk van te welen wanneer de bijl in T hout dient geslagen te worden. Men kent niets anders dan hel in den winter gevelde hout, en men geeft er de voorkeur aan, omdat men aanneemt dal het kloeker is. T Is de praktijk die het vraagstuk doet oplossen, terwijl men in theorie het in T heel niet eens is en dal men het nog niet zoodra worden zal, dewijl de oplossing langdurige en talrijke proeven vordert. Dit raadsel is te onderzoeken voor het gepast oogenblik der boomveiling: a, over den duur van het hout; n, over de technische hoedanigheden van hetzelve. Wal de duur betreft, het is aangenomen dat de vervorming van het sap en namelijk de stik- stofzelfstandighcden van hetzelve eene oorzaak van ontbinding na de veiling uitmaakt. Hel is waar dal het hout in den winter rijker aan sap is dan in den zomer; maar het zomersap, ongetwijfeld door het uitwerksel van de warmte, komt eerder in gisting en wordt aldus eene oorzaak van beschadiging voor hel houtgestel. Dicnsvolgens mag men in het algemeen aanne men dat het gedurende den winter gevelde hout meer tegenstand biedt dan dal hetwelk in den zo mer is uitgedaan; dit is vooral waarvoor hel spint, dewijl hel middendeel geen sap meer inhoudende, geen verschil aanbiedt. Het is aldus dat het hart van het eikenhout kan gezond blijven, welke ook hel jaargetijde is in hetwelk het wordl geveld. Wat meer is, de spint verbetert grootelijks als de in den zomer gevelden boom aanstonds ontschorst wordt. De ondervinding verworven in dc gewesten waar men run maakt, toont zulks genoegzaam aan. Trouwens, het gebruik tol hetwelk men bet hout bestemt, verdient in aanmerking te worden geno men. Het is aldus dat hel in den zomer gevelde hout, op staanden voet gebezigd voor gebouwen en in de vrije lucht, de voorkeur verdient boven het hout dat in een ander saisoen wordl afgehouwen, omdat het, in deze omstandigheden, spoediger droogt. In dc wouden der Vosgczen en in het Schwarz- wald velt men dc boomen in den zomer. Hel den nenhout,datwij bezigen,komluit een dezertwee ge westen, en wij vinden er geen nadeel in. Dc engel- sche zeemacht bezigt niets dan hout dat in den zo mer is geveld, en hare schepen zijn even zoo kloek als die der andere volkeren. Naerdlinger, die zich heeft overgeleverd aan talrijke proeven over hout ten allen tijde gevéld, komt tot het besluit dal hel verschil onder het technisch oogpunt schier om- merkbaar is, indien het hout onmiddellijk na de veiling gezaagd wordt. Beïnvloed van den tijd der veiling op de techni sche waarde van het hout is nog niet ten gronde gestudeerd geworden. Wal men weet, dit is dat bet in den zomer gevelde hout lichter is dan dat het welk in den winter wordl uitgedaan; het eerste spleet gemakkelijker dan het andere en heeft meer rekbaarheid, dewijl hel vlugger droogt. Wal aangaat de dichtheid van het hout, het is minder het tijdstip der veiling dan de wijze der bewerking welke een verschil te weeg brengt. Het hout onmiddellijk na de veiling ontschorst, be houdt immer des zelfs goede hoedanigheden. Hoe meer hel in tronken verdeeld is, des te beter zal het in volle sap kunnen worden neèrgehouwen. Al deze aanbevelingen kunnen trouwens worden op- gesomd in den regel Belet de gisting van het sap, en dan moogt gij de boomen benuttigen als gij wilt. Dit alles on dervoorbehoud der uitzonderingen voorgeschreven door de bewaring der bezetting en vernieuwing van het bosch. WetsvoorstebBara. Men schrijft uil Brussel aan hel Journal de Liège Woensdag onderzocht men in de sec tiën hel wetsvoorslel-Bara, belrekkelijk de vertaling der Annalen van 't Parlement en deuildeeling van hel kort verslag. Weet ge door welk lid dit voorstel het krachtdadigste bestreden is geworden? Gij zult hel ligt raden, namentlijk door M. llemeur. Wat vooral dient aangemerkl te wor den is, dat er de besle overeenkomst beslaat tusschen hem en M. Victor Jacobs. ’t Is aan de slem van M. Jacobs dat M. Demeur zijne benoeming tol lid der mid den sectie heeft te danken. Hij heeft het te danken aan de slem van M. Jacobs, en dan nog omdat hij ouder was dan zijn concur rent. Dus, dat er in de middensectie geen enkel lid zetelt, dat gunstig is aan bel voor stel Bara. Ziedaar M. Victor Jacobs, de zoon van het Vlaamsch Antwerpen, die aan den voet van Onze Lieve Vrouwentoren geboren en op de golven van de Schelde gewiegd is geworden, nogmaals optreden als haler van het vlaamsch. I SLUITING VAN DEN TOONEELPRUSKAMP.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2