anders kwestie dan van liet slichten eener naliona- de redevoering, gaan gebracht. een van hare stralen om dit slinkend nest wat te verkwikken. Men denke niet noglhans dal in de Judengasse alléén de Israelite)) woonen. Neen, zij zijn in gansch de stad verspreidt en op eene bevolking van 84,000 zielen, lelt Franckfurt 5000 Joden. Het overig der bevolking bestaat uil 11,000 kalholijken en 60,000 protestanten. Haastig verlaten wij de Judengasse en komen bij de Domkerk dagleekende van de jaren 1200. Zij levert niets merkwaardigs op, niet meer dan de andere kerken van de stad. In den Römer, dienende voor Stadhuis, bezoeken wij de Kcizerzaal, in dewelke eertijds de nieuw be noemde keizer van Duilschland, op den dag zijner kiezing, met zijne keurvorsten noenmaalde. Deze zaal is ronduit behangen met de portretten, door de vermaardste duitsche schilders afgewerkt, van alle de duitsche keizers sedert Karei de Grootc (768) tot aan Frans II (1792). Nevens de Kcizerzaal is de Kiezingszaal, waar de kiezing van den keizer werd gedaan. Deze kamer heeft geheel en gansch haar aloude uitzicht be houden. Voortijds was in den Römer ook de gouden bulle bewaard, maar deze is nu in een musée over- ...j.. gebracht. nooit zendt de zon I (Ti vtrvolgen). De l*1" april aanslaande is drie-hondersle ver- verjaring van eene gebeurtenis die aan alle de vrij heidsvrienden duurbaar moet zijn. Het was den 1 april 1572 dat de watergeuzen zich van den Brielle, aan den mond van de Maas, mees- ter maakten. Sedert dicu heugelijke)) dag, hebben hollandsche zeemannen en belgische uitwijkelingen eene onlzachelijke worsteling aangegaan tegen de politieke en godsdienstige alleenheerschappij welke in 1648 is bezweken. Dit jaar dal ook dient herin nerd te worden, heelt men vanamblswege moeten herkennen dal de menschen hel recht hebben God te aanbidden volgens de ingevingen van hun ge weten, en dal de protestandsche natiën het recht hebben van te beslaan zoo wel als de andere. Het traktaat van Weslphalie stelde de ware hedendaag- sclie samenleving in, deze die aan de godsgeleerd- I heid niet toelaal de politiek te overmeesteren. Alle de vrijzinnige geesten, alle de ware gods dienstige menschen zullen dan zich cenpariglijk aansluiten bij de herinneringsfeesten welke Hol- moedertaal wordt achteruit gestooten, en door de 1 zoogezegde franschelarij vervangen wordt, spruit voort uit twee oorzaken, te welende hoogmoed, en de nAaperij, want hedendaags worden er velen gevonden die denken dat hel belachelijk is de vlaamsche taal te spreken, en dal men de fransche taal moet gebruiken, indien men wil als een groot man aanzien worden in de samenleving. En nog lhans ware eene maatschappij, of een persoon meer vernederd ten opzichte hij zijne eigene taal ge bruikt? Ik geloof wel hel tegendeel, daarom geloof ik ook dat alwie een vlaamsch hart heeft, hij niet kan nalaten deze handelwijze hevig te laken. Ook zal niemand miskennen dat wanneer men aldus handelt, men mag aanzien worden als een bastaard ten opzichte zijner schoone moedertaal. Doch gelukkiglijk vind men nog van lijd tot lijd, mannen die onvermoeibaar werken tot verspreiding en tot steun onzer taal, in alle rangen treft men personen aan, die wanneer de gelegenheid zich aan biedt, op de bres springen om onze vlaamsche rechten te verdedigen; in alle steden treil men ook nog maatschappijen aan van rederijkers, die zich met het vlaamsch bezig houden, maar die zich nog meer zouden moeten toeleggen uilsluitelijk met onze nederduitsclie taal, en terharer bevordering. Doch ook geheel dikwijls gebeurd het dat men zijne pogingen met geringen uitslag ziet bekroond wor den. Verliezen wij daarom den moed niet, volgen wij het voorbeeld onzer voorvaderen, die als vlaamsche leeuwen voor hunne duurbare moedertaal ten strij de trokken, en die toonden dat de taal gansch het volk moest zijn, die als oprechte Vlamingen geboren hunne moedertaal spraken, verdrijven wij de fran schelarij zoo veel mogelijk en volgen wij de vlaam sche zeden na, houden wij met vaste hand het vlaamsche vaandel in de hoogte waarop geschre ven staatVaderland en Moedertaal. Bekreunen wij ons niet om de zwetserij der hedendaagsche ver- fransclide windmannen, die in alles de fransche blague willen naapen, alzoo willende onze taal en zeden versmachten; toonen wij ons waardig te zijn, als kinderen van Vlaanderens geboortegrond, waar de wieg eertijds van zoo vele beroemde vlaamsche mannen gestaan heeft, om dat voortaan de kenspreuk: de taal is gansch hel volk geen ijdel woord meer mogl zijn. T Is te zeggen in Vlaan deren vlaamsch. XX. Veurne, 22 februari 1872. door den lieer Cornesse in voege gebragt en bewezen dal deze rechtspleging totaal’ in strijd is met de wet en strekt om de doode hand inlehuldigcn. De lieer minister van binnenlandsclic zaken heeft een ontwerp neèrgelegd strek kende om onder den tijtel van Kieswet* boek alle de kieswetten te vereenigen. In de zitting van woensdag, heeft Mr. Bouvier den minister van binnenlandsche zaken ondervraagd nopens den toestand waarin men de professoren der middelbare school van Dinanl laat: sedert hel einde van bel jaar 1870 zijn deze professoren maar gedeeltelijk betaald geworden. Deze heeren, die met hunne plaats moeten le ven, hebben lot verscheide reizen gere- klameerd bij den voormaligen minister, den al te dooi tuchtigen heere Kervyn van Letlenhove, die aan hunne billijke eischen geen gehoor heeft verleend. Mr. Delcour, antwoordende aan Mr. Bouvier, heelt beloofd dezen staal van za ken ten.spoedigsten te doen ophouden. Mr. Cornesse heeft dan getracht zijne doenwijze in zake van fondatien te ver- rechlveerdigen en de redevoering, in de vorige zitting door Mr. Bara uitgesproken, te weerleggen; hierin heeft hij niet gehikt. De heer Jacobs, van hel huis van Antwer pen, die zijn oud-kollega van het langran- dislen-minislcrie wilde ter hulp komen, heeft ook niets dan ongerijmdheden voor den dag welen te brengen. ingezonden Artikel. Mijnheer de Uitgever, Hel Weekblad van Dixmude van zondag laatst, beval een breedvoerig artikel nopens hel concert van liefdadigheid aldaar gegeven door de Koorzan- gerskring de Gevaerts Vrienden, in de zaal van bel groot S.‘ Jorishof. Dit schoon feest door een talrijk publiek bijgewoond, heelt in al zijne deelen aller best gehikt en eene schoone som voor den armen opgebracht. Noglhans betreurt de schrijver van gemeld arti kel eene bemerking te moeten maken, om dat in dit schoon avondfeest alles fransch was builen den uitnoodigingsbrief. Waarom vraagt hij, die stelsel matige uitsluiting onzer schoone nederduitsclie taal? Dat vragen wij de Gevaerts Vrienden, die, wij durven het verhopen, niet langer meer eene ware vlek zullen blijven werpen op het geroemde vlaamschgezinde Dixmude. l Deze gegronde bemerking van den schrijver van het Dixmudsch blad mogen wij ook aan onze stad toepassen, want inderdaad: in Veurne, die oude stad van Vlaanderen, ontmoet men ook dikwijls muziekale feesten waar hel vlaamsch gansch uitge sloten wordt. Alhier worden er ook maatschappijen en kringen gevondenalwaar hel reglement of grond wet in het fransch is opgesteld, alwaar de beslis singen en redevoeringen in hel fransch geschieden, tot zelfs in de estaminets hoort uien dikwijls stads inboorlingen, zonder de minste noodzakelijkheid in de fransche taal praten Dit belachelijk misbruik, waardoor onze schoone Op de kleine plaats nabij de Rossmerkt, staat het bronzen standbeeld van Guithe, de vermaarde póeëtdiein 1749 te Franckfurt werd geboren. Niet ver van daar komen wij, in de Grosse hirsch- graben, aan hel huis waar de beroemde Goethe het licht zag. Hel huis dat liet nummer 23 draagt en in zijnen alouden staal bewaard wordt, is versierd met eene marmeren plaat waarop te lezen staat: Uier waru Johann Wolfgang Gatlie am 28 august 1749 geboren. Langs de p..rade-plaats, waar wij in voorbij gaan een standbeeld van Schiller bewonderen, be reiken wij de Zei], de langste, de breedste en de schoonste straat van 1' inckfurl. D;i:ir bemerkt men het hotel Rotschild, dit van Mumm, hel Postpaleis en zeer prachtig.: magazijnen. Inde Zeil ontmoeten wij een regement oruissisch voetvolk dat, muzijk aan ’l hoofd, van eene wandeling afkomt. Daar is de synagoog of joodsche tempel en daar bij de Judengasse (Jodenstraatje) of Jodenkwartier. Dat huis daar op den hoek is hetgene waar de Rotscliild’s hunne fortuin hebben begonnen. Vuilder en morsiger straten als die Judengasse komt men zelden tegen en wij zijn waarlijk kon- tenl als wij daar builen zijn. De huizen zijner hoog,'zwart, smeerig; eenige derzelve zijn op den ‘revel met schaliën bedekt, en nooit zendt >U> znn I land voorbereidt Er is daar, inderdaad, van iels anders kwestie dan van het slichten eener nationa liteit: er is kwestie van eene grootc zegepraal be haald op de onverdraagzaamheid. Philips 11 trouwe uitvoerder der achteruit kruipende voorschriften van Keizer Karei, had de ongeschondenneid van het ultramontaansche geloof door de brandstapels, de pijnbanken en de galgen der spaansche mkwisi- tie willen handhaven. Van aan Atrecht tot aan Amsterdam, antwoordden de Nederlanden door den opstand aan die goddelooze en heiligschen- dende dweepzucht van beulen in een godsdienstig kleed gewikkeld. De kruistocht der vrijheid was heldenmoedig, i vooral in hel Noorden, T Was daar dat de helden der gewetensvrijheid bijeenkwamener kwamen er van uil de waalsche provinciën zoo wel als uit de vlaamsche. Men mag dan zeggen dat het feest van den Brielle onsBelgie aanzienlijk aanbelangt. Tenzij men onze nationale geschiedenis zou willen vergeten, kan men niet onverschillig blijven aan de roemverbrei- ding der pioniers der nationale onafhankelijkheid. Ten zij men den zin zelfs van onze Grondwet zou willen loochenen,kan men slechts aan dit vrijheids geest toejuichen. Wij, zoo wel als die naburige natie weten dat, beide levende door werk, vrede en vrij heid, onze twee volkeren slechts maar de zelfde vijanden hebben, de landveroveraars en de ge- weten-verdrukkers. Tooneelnleuwti. In ons nummer van zondag hebben wij van den zegepraal gesproken die onze maatschappij van Rhelorika in den grooten tooneelprijskamp van Geeraerdsbergen behaald heeft. Nooit was eene maatschappij, zoo als men het gezien heeft, aldaar met zoo veel geestdrift toegejuiclit geweest. Zij streed dapper tegen verscheide belangrijke maat schappijen, en behaalde met algemeene stemmen den 3" prijs in het blijspel met Rosita, terwijl mev. Fauconnier die de vrouwerol in hetzelfde stuk ver vulde, met den 1" prijs als beste tooneclspeelster bekroond werd. Dezen dubbel zegepraal is des te meer schitterend voor onze rederijkkamer, als men aanziet de grootc steden waar mede zij te kampen heeft gehad; en zoodanig eervolle feiten dagteeken met glans in de jaarboeken eener maatschappij. Met genoegen hebben w ij vernomen dat de uit gevoerde stukken tol Geeraerdsbergen alhier op stadsschouwburg zullen vertoond worden op zon dag naar Paaschen. Het kan niet missen dat zulke vertooning door eene overgroolc meiiigtè zal bijge woond worden. Een ieder zal willen getuige wezen van de talenten door onze tooneellief hebbers in den prijskamp aan den dag gelegd. Hel zij zoo. De klndoron In Chlnn. Er beslaan te Peking, hoofdslad van China, niet min dan vijf honderd scholen, waarin men de kin deren leert lezen, schrijven en zelfs in alle slach van stielen oefent. Alles wat over de barbaarsch- lieid der chineezen, opzichtens de kinderen gezegd is, mag als verdichtsel worde*) beschouwd. Ner gens worden de kinderen beter verzorgd en opge- kweekl dan in dit land. lederen dag rijden er wagens door de w ijken der grootc steden, om de kinderen op te nemen, die de vaders, om de eene of andere reden niet kunnen opkweeken, en men brengt die over in Yin-in-Taii, een groot liefdadigheidsgesticht, waarin men gc- neesheeren, voedsters en bewaarders onderhoudt. Mandarijnen zijn gelast om dit gesticht alle maan den te gaan nazien; hospilaalcommissarissen moe ten het b *z<>.'k.ai en iirbbt’ii voor zending zoet* nauwgezet na te gaan, hoe men de kinderen be handelt. Te Canton is er een gasthuis voor vonderlingen, hel huis der Goedertierenheid genoemd, alwaar de kinderen de beste verzorging genieten en zoo goed onderwezen worden, dal over hel algemeen dekin- deren, die dit geslicht vertalen, zelfs bekwaam zijn om ambten uil te oefenen, waarvoor eene nog al grooie geleerdheid vereischt wordt. In China beslaat het gebruik, dal mennog alaan zienlijke geschenken doel aan de ouders van het meisje, dat men huwt. Om hieraan te ontsnappen gaan geringe burgers naar de weczengeslichteu om een meisje, om er de vrouw huns zoons van te maken. De drift om erfgenamen te hebben, aan wie men naam en goederen nalaat, is in China zoo groot, dal zelfs de uitstekendste inwoners, die geene kin deren hebben, er zich in de gestichten der verla tene kinderen gaan aanschaffen. De cchtgenootc veinst eene zwangerschap en de kleine vreemde ling, in de familie gebracht, geniet al de rechten van een wettig kind. Algemeene ’I'ïjdingen. Woensdag lestleden heeft de policie eene weer- din van eene kleine herberg dezef stad aangehou den, beschuldigt van eenen boer van Alvéringhem 1 VERJARIbCSFEEST VAR DEK APRIL 1»72.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2