deze IHMAMllK 3 MARS, a 11 heures du matin, conférence par M.r Bernolel sur la Cdtnmune, sou origine au moyen-dge, etc. Ingezonden A.rtikelH. i Mijnheer de Uitgever. Aangaande de onlusten welke te Antwerpen l hebben plaats gehad, lezen wij in de Opinion, dag blad dier stad De burgerij, verbitterd over de laffe aanran dingen waarvan zij de twee vorige dagen hel voor werp was geweest, van wege de slokslagers, .was ditmaal besloten zich zelven recht te doen en, mits de policie niets deed, de lijnchwel toe te passen op de benden kwaaddoeners door de klerikale partij betaald en die sedert twee dagen zocht om hel schrikbewind in de stad te voeren. De wapenma kers hadden gedurende den dag hunnen voorraad revolvers uitverkocht en de burgers die geen vuur wapens haddendroegen messen knodsen of kloeke stokken. «De laffe deugnieten die daags te voren on schuldige personen en tot zelfs ouderlingen en kin deren aangerand hadden, hebben zich ditmaal wel gewacht teeken van leven te geven. Zij waren nochtans op verschillige punten vergaderd, onder andere op de Groenplaats waar er ongeveer een wisten dat het hun duur zou komen te slaan indien zij een burger, zelfs afgezonderd, hadden durven aanranden. De prokureur de konings was op dien dag verwiligd geworden door een groot getal burgers, dat zij besloten waren zich zelven te beschermen en gebruik te maken van de vuurwa pens waarvan zij zich hadden voorzien. Wanneer men den tegenwoordige» toestand ver gelijkt bij de bedaarde en waardige houding der liberalen van Brussel tijdens de gebeurtenissen die de afzetting van het vorige ministerie door den Koning hebben veroorzaakt, men gevoelt zich be wogen te wanhopen over den toestand waarin het land is gebragt door de overwinning der klerikale opinie. Onze politieke tegenstrevers, die overal Communeux ziet, durven de liberalen beschuldigen van onlusten te verwekken. Waar dan hebben zij dat gezien en waar zijn de bewijzen hier van? Hebben de manifestation, door de geestelijkheid en de klerikale» ten voordeele der wereldlijke macht van den Paus ingericht, door de liberalen gestoord geweest? De bedevaarten en procession naar Brugge, verlichtingen en andere vieringen hebben in volle vrijheid kunnen plaats hebben zon der dal iemand er zich tegen is komen verzetten. Maar op zekeren dag heelt de openbare opinie, zich zedelijk gekrenkt voelende, opgestaan. Men kon niet langer dulden aan liet Staatsroer de medeplichtigen en oud-kollegas te zien van den bankeroelier Langrand. Er moest aan de openbare zedelijkheid, te. recht verontwaardigd, voldoening gegeven worden. Die voldoening is gegeven ge weest en de partij der eerlijke lieden heelt de over hand gehad. De Koning heelt zijne ministers afge steld, niet tegenstaande de tegenkanting der kle rikale partij, medeplichtig der langrandistsche hulsepolterij en die de publijke opinie wilde trot- seeren. Tijdens die gebeurtenissen hadden een schepen en een kandidaal-rechter eenc bende stokslagers bijeengeschaard; zij hebben er zich slecht van bevonden, Wij welen niet of zij te Antwerpen hunne schade hebben ingehaald, maar in alle geval dit bewijst dat die mannen de macht boven hel recht stellen B. Veurne, 29 februari 1872. Mijnheer de Uitgever, De bedenkingen van uw vlaamsch minnend kor- Bicbrich en eenige minuten later zijn wij tol Wies- j baden. Wiesbaden! stad van weelde, vermaak en pracht, stad waar alle de drillen zich komen verschuilen, waar den geldduivel liet meeslendeel der bezoekers hecnlokt, zie ons dan in uw midden! Gij wordt, prachtig verblijf, door alle de nationaliteiten, als vergaderplaats gekozen. Bij u, kruissen zich de ernstige duilscher melde liglzinnigefranschman, de flegmatieke cngelschma» mol den gevoeligen ilaljaan; de oploopige Spanjaard met de koelbloedige hollander, en alle deze verschillige nationaliteiten, alle die verschillige karakters, hebben meest allen hel zelfde doelwit: de kans op hel groen tapijt te wagen. Ik wil daarbij niet zeggen dat Wiesbaden slechts onder hel opzicht van hel spel aantrekkelijk is. In tegendeel. Wiesbaden met zijne lieve wandelingen, zijne prachtige lusthoven, zijne kostelijke en merk- weerdigegebouwen, zijnefrissche en gezonde locht, zijne verkwikkende wateren, zijne schilderachtige zichten, en andere vermakelijkheden, is een der aangenaamste verblijfplaatsen die men vinden kan. Hel is een echt aardsch paradijs! (Tt vervolgen). respondent ten opzichte der verwoestingen die de vcrfransching in ons Veurne, die oude stad van Vlaanderen, aangericht heelt, schijnen geheel en al gegrond. Maar, ik vind dal hel rederijkers gezel-; schap, welk be voortdurende ontwikkeling der vlaameche taal behartigd en medewerkt, eerst en vooral als voorbeeld, hel fransch uithangbord: Au Sl. Arnoud, eslam i nel enz., waarmede den voor; gevel van T lokaal beklad is, zoude moeten doen verdwijnen en door een vlaamsch opschrift ver vangen. Want, waar moet men naar toe, als eene vlaamsche maatschappij het zoo vet re brengt, dal zij, diu van hare natuur een dijk tegen de indrin gende vcrfransching zoude moeten wezen, hel franskiljonismus in de hand werkt Dit ware eene eerste breuk gemaakt op de menige fransebe uithangborden waar mede de voorgevels in onze vlaamsche stad beplakt zijn. Z. Het is nu 3 1/2 ure en sedert 8 ure des morgens zijn wij op de been om alle de merkweerdigste bij zonderheden van Franckfurt te zien. Wij oordeelen dat wij nu wel onzen kost verdient hebben. Langs de Eschenheimerthor, eene poort die nog haren oor spronkelijke» bouwtrant behouden heeft, komen wij de stad binnen. In de Eschcnheimer-gasse gaan wij voorbij het paleis van den prins van Tour en Taxis (dezelfde die in de zaken Langrand-Dumon- ceau eene rol speelde) ontreden in het café Schiller, op de Paradeplaats, waer men ons een mager, een zeer mager noemnaaltje opdient. Wij hebben nu alles bezocht wat in Franckfurt merkweerdigs te zien is, wij wachten dus niet lang om weer naar Mainlz te keeren. Ditmaal nemen wij de Taunusbaan, op den rech ter oever van den Mein, en langs Hochst, Hatters- heim en Hochheim, in welkers omstreken een der beste Rhijosche wijnen wordt opgedaan, komen wij te Kastel, waar een overzetsstoomboot ons opneemt en tot Mainiz bi -ugt. Op zondag 10 september, ’s morgens vroeg, brengt den zelfden overzetsboot ons wederom naar Kastel, langs waar de Taunusbaan ons te Wies baden zal brengen. Van Kastel loopenwij naar OnliiHten te Antwerpen. Het verblijt van graaf de Chambord, te Antwer pen heeft aanleiding tol wanorders gegeven. Eet menigte legitimisten uit Frankrijk zijn den graa gaan bezoeken en hebben betoogingen ten voordeelt der legitimiteit gedaan. Een deel der bevolking val Antwerpen heeft daarin eene belediging gezien voo: het tegenwoordig gouvernement van Frankrijk ei eene manifestatie ingericht om tegen die doenwijz' te prolesteeren. Deze manifestatie, die niets dat vredelievend en schuldeloos was, heeft voor d klerikale» tol voorwendsel gediend om wanorder te veroorzaken. Benden slokslagers zijn ingerieb' geworden en de liberalen zijn door die woeslaard! op eene onwaardige wijze mishandeld geworden. Antwerpe», 27 leb. 2 ure. Het meeslendeel der legitimisten hebben de sia< verlate». De kalmte is hersteld. De graaf de Chambord is dinsdag morgend om ure naar de noorderstatie gereden. Hij was maai dooreen enkel persoon vergezeld. Hij is zich voor loopig in de kleine stad Dordrecht gaan vestigen. Algemeene Tijdingen. Zaterdag morgend, om 11 ure, is er in l>e provinciaal gouvernement te Brugge, overgega* lot de volgende aanbestedingen 1» Der werken uil te voeren aan den weg val Loo naar lloogstadelinde, in de omstreken van hr kanaal van Loo, ten gevolge der verbeieritigswCi ken gedaan aan dit kanaal. Hebben aangeboden: MM. Franfois Venneerscl'. te Caaskerke, Ir. 9,000; P. Schorsen, te Pervij»1’ fr. 9,259; D. Verstraele, te Ramsc.ippe.le, fr.97ül'; 2" Der herstellingswerken van de ophaalbrug l'i de Woordvaart voor den dool tocht van den W‘1 van Nieuporl naar Pervijse. Hebben aanpeboden: MM. P. Deswarle, te N»’- port, fr. 18,260; Ch. Pavot, te Oostende. Ir. 18,2^ Vrijdag namiddag is hel wagenkot en z.wi)11 stal, afhangende van de hofstede ten gebruike Louis Sleinbrouck-Hemeryck, nabij hel SchaaD ken te Thouroul, de prooi der vlammen gewordt’1’ Een zwijn, benevens eenig landhalm, is door vlammen vernield. In de fabriek tanden heer Soenen, nabij l' statie te Thiell, is eene werkstaking ontslaan. P fabriek is gesloten, en men heeft aan de werkW den, ten gelalle van 70, hunne boekjes wederik geven. De personen, die Oswald heeten, kumH maar alle vier jaren eens besteken worden, nam1 lijk wanneer hel schrikkeljaar is, daar de heil'! Oswald op 29 februari geviert wordt. Daar wij schrikkeljaar beleven en hel donderdag 29 febrV1 ri was, is hel feest geweest in menig huisgez' dat een Oswald onder zijne leden telt. De personen, die reispassen noodig hebb- om naar den vreemde te gaan, worden herinner dal zij zich te wenden hebben lol de bevoegde ov« heden der provincie, waarin zij gevestigd zijn, I' departement van buitenlandse»» zaken tatert, l'. halve in gansch uitzonderlijke gevallen, geene passen af dan aan de diplomatieke agenten of a* personen, die reizen voor dienstzaken. Een leerling van St. Gervaascollegie te L» oud 15 jaar, is zondag laatst bezweken aan de f volgen van een zonderling ongeval. Deze knaapb mei den naakten voel in zijne kamer in een n33 getrapt, die in hetvleesch bleef zitten. Hij da? dat hel niets zou zijn, en ging naar de school, op eenen slok steunende. Doch de pijn vering derde, en hij zegde het aan zijne ouders, die daj lijk eenen geneesheer ontboden. De kanker k"; inden voet, en deze moest afgezcl worden. toen den doctor zondag kwam om het pij'1.?1 werk te verrichten, was de jongen in ijslijke P>jö bezweken verblijf te Antwerpen van graaf de Chain- 1 bord en de onlusten welke er daardoor in die stad ontstaan zijn. De minister van bui- tenlandsche zaken heeft aan M.' Couvreur bel zelfde antwoord gegeven dan aan den heer Defré. Men wist dal graal' de Cham bord Belgie verlaten en naar Holland was vertrokken, dus had deze interpellatie hel zelfde belang niet meer. De heer Jollrand heeft de geraeenteoverheid van Antwerpen gelaakt en haar beschuldigd partij getrok ken te hebben voor de slokslagers legen de liberalen. De heer d’llane heeft getracht die beschulding te weerleggen en heelt hierin niet te wel gelukt. M.r Cornessc die zaterdag op dc hekelin gen van M.rBara niet wist wat zeggen, heeft na drie dagen studie, komen verklaren dal hij het aanzag als eene eer De Poortere te hebben losgelaten. «u,uuiv «p uv v. vn^vwv. veu Een schandelijk feil heeft inde zitting duizend ware» gewapend met slokken, maarzij van woensdag plaatsgehad. Na M/ Cor- i— nesse is M.r K vnaerl, vertegenwoordiger van Korlrijk aan hel lezen gegaan van een lang smaadschrift, dat de vuigste beschul digingen en lasteringen voor de rechtbank welken de zaak Sl. Genois geoordeelt heeft, bevatte. Daarmede niet te vrede, begon de korlrijksche dweeper de grofsle beleedigingen aan den heer Bara loe te werpen. Deze vroeg le vergeefs aan den voorzitter dal hij de onbelamelijke laai van den spreker zou bedwingen, en voor de lasteringen op den jurij en de magistra tuur geworpen, en de schandelijke belee digingen aan een lid der Kamer toege- sluurd, had de voorzitter, die hierbij klaar geloond heeft twee maten en twee gewig- len te hebben, niets dan woorden van toe gevendheid Deze klaarblijkende partijdigheid ziende en de scheldwoorden van den heer lley- naert niet meer kunnende dulden, riep hem de heer Bara: Gij liegt en gij weet dat gij liegt! Als men alzoo voort gaal zal hel er wel haast goed uilzien in ons land voor de liberalen. Te Anlwei pen worden zij dooi de slokslagers fel afgclrommeld en de poli cie laai doen. De magistraten die aan de liberale opinie behooren, worden beschul digd hun geweien pan hunne politiek op te offeren en de liberale volksvertegenwoor digers worden in volle Kamer door eenen onbeschaamde» dweeper beschimpt en be ledigd zonder dat de voorzitter op c hamlelwijze iets le zeggen vindt!.... Ugue <le J n—u—

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2