VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. KLEINBLAD. ZATERDAG 9 MAART 1872. JAAR. r r 7-47 6-30 Van OP DEN RHIJN, Verhaal van een zomerreisje in Ih itschlani», door V. It. 7.e vjeiivolg. Hel Taunusbanhof verlatende, komen wij in de Wilhelmstrasse. Maar vooraleer verder te gaan, laat ons dan een oogslag op de geschiedenis van Wiesbaden werpen. Wiesbaden is een der oudste badplaatsen van Duitschland. Op den Heidenberg, ten noorden der stad, heelt men in 1838 de overblijfsels van een roomsch kasteel ontdekt. De lleidenmauer (Heiden muur), die ten noord-oosten der stad bestaat, is ook een der gedenkstukken van dien tijd. Overigens bewaard men in het museum, aschkruiden, vazen, zerken, wapenen, enz. enz., van ten tijde der Ro meinen, welke er, op verschillige tijdstippen, ten overvloede zijn gevonden geworden. 7-45 11-35 4-25 10-00 2-35 8-37 Veurue, O Maart. DE KAMER. Een tusschengeval, nog geweldiger dan hetgen wij in ons vorig nummer aanhaal den, heeft de zitting van vrijdag 1 maart Wiesbaden was de hoofdstad van hel hertogdom Nassau, vóór dat dit in Pruissen werd ingelijfd en, even als Riebrich, een der geliefkoosde verblijf plaatsen van den hertog. Wiesbaden telt ongeveer 19,000 zielen, waarvan slechts een SOOOlal katholijken. De voornaamste gebouwen van Wiesbaden zijn de katholieke kerk, in rood steen gebouwd en eenige goede Itedendaagsche schilderijen bevattende; de protestandebe kerk, rechtover hel herloglijk paleis en insgelijks in rood steen. Maar wal beide vorige in kostelijkheid te boven gaal, is de sijnagoog of israëlitsclie tempel, die waarlijk als een pracht? juweeltje mag aangemeld worden. De musée, in het Schlösschen, Withelmstrasse, bevat zoo als ik hier voren zei, in de benedenplaals een aantal oudheden voortkomende van opzoekin gen in de omstreken gedaan en aan hel romeinsch tijdstip behoorende. Op de eerste verdieping vindt men eene zeer merkwaardige verzameling van na tuurlijke historie en op de bovenverdieping is de bibliotheek. De Journal de Bruxelles heèft ons be kend gemaakt dal hel factum waarvan Mr. Reynaerl in de Kamer lezing heeft gegeven, een vlugschrift is «welkers uitgave is uit gesteld geworden uil oorzake deY zware beschuldigingen welke het inhoudt. De vertegenwoordiger van Kortrijk, welken Wat meest'de vreemdelingen te Wiesbaden aan lokt is de kursaal met hare dans-, spreek-, lees- en speelzalen en haren bekoorlijken hof. Vóór de Kur saal bevindt zich eene vierkante plaats met hoornen beplant en met twee fonteinen versierd. Op gansch de noord en zuidkant van déze plaats, zijn er over dekte gaanderijen, waar alle slach van winkels eene bestendige foire uitmaken. Des zondags spoelt men niet en de speelzalen zijn gesloten. Noglhans, op onze vraag, doet een ge galonneerde gargon ons alle de zalen, zoo wel de speel-, als de dans-, spreek-, en andere zalen zien. De hof van den kursaal is een der aangenaamste die men vinden kan, en wordt door eene reeks van weiden uitgelangd tot aan Sonnenberg, het is te zeggen een halve mijl ver noordoostwaarts. De wandeling die naar Sonnenberg geleidt, is aan den noordkant geborduurd met eene reeks lusthuizen, welke elkander den prijs van pracht en van sier lijkheid bestrijden. Te Sonnenberg verhellen zich de overblijfsels van het öud kasteel van dien naam, op welkers toren men van een overheerlijk zicht I liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup- IiiHctirlJvIng betualbnni* voorop: IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEÜRNE NA|R DDINKERKE. Veurne naar Lichtervelde Lichtcrvelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne 46/ 11-40 4-37 5-59. 9-15 1-50 7-54. 7-46 10-30 2-59 8-58. 6-45 10-35 3-45 5-00. X’/ 2524. IJZEREN WEG VAK DIXMUDE KAAR IIIEDP0RT, Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport gekenmerkt. Mr. Dumorlier is komen Mr. Bara beschuldigen stukken van het pro ces St. Denijs verbrand te hebben. Deze woorden hevige protestation hebbende doen ontstaan, Mr. Dumorlier trekt ze in en zegt dal M. Bara de zaak St. Denijs inge- richl heeft, om onschuldigen te kun nen doen veroonleelen. Deze uitzinnige woorden op nieuw hevige prolestalien hebbende doen ontstaan, Mr. Duinortier trekt ze op nieuw in en tracht zijn gezegde le verbloemen. De handelwijze van Mr. Dumorlier wordt door Mr. Frère-Orban krachtdadiglijk geschandvlekt. Di de zitting van zaterdag is de minister van justicie komen verklaren dat de be- weeringen van Mr. Dumorlier gansch be zijden (lewaarheid waren, en datden dossier van St. Denijs volledig en onaangeroerd was. Niettegenstaande: dat, bekend Mr. Dumorlier zijn ongelijk niet. In deze zitting is het budjet van justicie met algemeene stemmen aanveerdt ge worden. Dinsdag is de beraadslaging begonnen over het budjel van buitenlandsche zaken. De heeren Bouvier en Defré hebben het ministerie gelaakt om dal het een gevol machtigd minister bij den Paus laat, alhoe wel deze zijn wereldlijk gezag beeft ver loren. De diskussie is in de volgende zitting voortgezet geworden. Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor f/«MS(7i Itelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij P. Ryckebofji, Ooststvaat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. dat men die zonder zijne voorafgaandelijke toestemming en van alle bestaanmiddelen beroofd niet op zijn grondgebied zou wer pen. Verscheidene dier ongelukkige» zijn in de havens, in welke zij ontscheept wer den, van honger gestorven en anderen zijn met groote moeite le Londen kunnen aan komen, mei langs den weg om brood te bedelen. Lord Enfield heeft in het Lagerhuis ge zegd, dal lord Lyons ook bij hel fransch gouvernement reklamen heeft ingediend, rakende de inkomrechten,door descheeps- i vaartwel vaslgesleld. Die reklamen zijn ge grond op den geest en de wel van het lian- delsverdrag van 1860. Hel ehgelsch gou vernement heeft een spoedig antwoord geviaagd. De zwitsersche bondskamers hebben dinsdag morgend hunnen zittijd gesloten, na het nieuw ontwerp van grondwet aan genomen te hebbende nationale raad met 56 stemmen legen 54 en de staatsraad met 25 stemmen tegen 14. Het ontwerp zal binnen eenige weken aan de volksstem ming onderworpen worden. Een telegram nit Bucharest meldt, dat de kamer hel terechtwijzend budjel van 1872 beeft aanvaard met eene vermeer dering van 1,222,671 frank. Zij heeft het verdrag voor den brievenpost en den lele- grafischen dienst in aanmerking genomen. De senaat heeft hel wetsontwerp gestemd, rakende den spoorweg van Jassy naar de k^oLiTitiJt*. Ovehxicut. De nationale vergadering van Frankrijk is dinsdag lol de vernieuwing van haar bu reel overgegaan. De heer Grevy werd met eene overgroole meerderheid tol voorzitter herkozen. De hertog van Aumale, dien een deel der kamer legen hem wilde stellen, heeft maar 59 stemmen bekomen. Indien de orleanislen door die stemming hun ge tal hebben willen kennen, dan zullen zij over den uitslag weinig le vreden zijn. De ondervoorzitters werden insgelijks herko zen. In die zelfde zitting heeft ook gene raal Du Temple, een der hevigste leden van de rechterzijde en gezworen vijand van den heer Thiers, gevraagd om het gou vernement te mogen ondervragen, over de betrekkingen tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel. De vergadering heeft die ondervraging voor drie maanden verscho ven. Een ander lid der rechterzijde, de heer Chesnelong, heeft alsdan aan hel gou vernement geviaagd, of hel er in toestem de dat bel verslag over de verzoekschriften, de roomsche kwestie betreffende’, op het (‘inde der week in beraadslaging kwam. De minister van buitenlandsche zaken,de beer de Kémusal, heeft in naam van hel gou vernement hierin loegeslumd. Wij kennen heden nadere bijzonderhe- heden, over de onderrichtingen door hel engelsch gouverilémenl aan zijnen gezant te Parijs gezonden, len einde die onder hei oog van l franschgouvernement tebren- gen. Zij belrelfen gevangenen, uil de pon- russische grens, tons vrijgelaten en tol verbanning veroor deeld en die hel fransch gouvernement naar Engeland heeft overgevoerd. Eene dergelijke handelwijze werd reeds aan Frankrijk door de zw itsersche republiek len laste gelegd. Engeland weigert niet de j bannelingen lèaanvaarden,docli het vraagt I y CC cc ADFERTEITIE-BL4D ■■iH—r i~~r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1