de i als die van velen van linn i te val- de liberalen .Nog een I In zijne zitting van maandag, beeft het Hof van Assisen de genaamde Karel-Louis Plas, in religie Broeder Celsus, oud 41 jaren, laatst gewoond heb bende te Schaarbeek, waar hij onderwijzer was in het wcezenhuis van St. Joseph, tot lt> jaren gevang en de berooving zijner burgerlijke rechten veroor deeld, als pliebtig van aanslagen op de eerbaarheid van leerlingen die aan zijne zorgen toevertrouwd waren. van as- Brabant, zich onledig gehouden -I bedriegelijke I>nt In nu nog beter. Een oud-pauselijke zouaaf is door de rechtbank van Antwerpen tot bet gevang veroordeelt. In de lesvte onlusten welke te Antwerpen plaats hadden, was die brave zouaaf de ruilen bij do jesuilen aan stukken gaan werpen, al schreeuwen de: Leve Ghambord. Het is bewezen geworden dat die vent pinten bier van do klerikalen had gekre gen, om dit schoon werk te verrichten dat dienen moest om hel liberalismus in nesten te helpen. De tweede Kamer van Baden heeft een wetsont werp aanveerdl dal aan de leden der geestelijke ordens en der broederschappen helopenbaaronder- wik vnrbindt Hnt nntwnrn vnrhindt o...» ,i^ Zie hier welke legende aan de Mausethurm vast I ligt. Ten tijde van keizer Otto, de bisschop van Maintz, Halton II, hel arm volk zijner staten wil lende verlossen van den hongersnood die het land verwoeste, kreeg den inval van een deel derzelve in eene schuur op te sluiten welke hij vervolgens I deed in brand steken, zeggende «dal zij op deze wereld niet meer weerde hadden dan de muizen die hel koorn aantasten. Welnu, sints dien werd hij door de muizen niet meer gerust gelaten, welke hem overal waar hij zich heengaf vervolgden. Ten einde er van verlost te zijn, deed hij zich een slot in hel midden der rivier bouwen, maar ook daar werd hij door de muizen gekwollen, en’l is aldaar dat hij den geest gaf, door die knaagdieren opge vreten. Ihedeker meent echter dal deze toren daar des tijds is gesticht geworden, ten einde eenen tol recht le ontvangen. Deze uitlegging wordt als de meest waarschijnelijk aangenomen. (Te ver volyen). wiis verbiedt. Hetonlwcrp vèrbiedt insgelijks aan de leden der geestelijke ordens, die met toèstomming der overheid met zijn gesticht geworden van in missie te gaan en van hulp aan de pastors in hunne geestelijke function te bieden. De vertegenwoordiger van het gouvernement is het wetsontwerp bijgetreden. Zoo als men ziet, begint men overal de noodza kelijkheid te gevoelen van het «onderwijs aan de handen der geestelijkheid tc onttrekken. Algemeene Tijdingen.. Gedurende de maand februari 1872 zijn 7,798 brieven, ten gevolge van slechte adressen, ’niet Ingezonden Artikel. Mijnheer de Uitgever, Indien gij het leste nummer van den Veurnaar hebt gelezen, moet gij gezien hebben dal koster Joris er aan'houdt van hem te doen spreken. Om lüerin te gelukken, stelt hij op nieuw zijnen naam, in 't lange en in T breede, ditmaal onder twee prozastukken, en in eene uitgezóchte en welvoege lijke taal, eerste klas, drukt hij zijne verontwaar diging uit over het smaadschrift waarvan ik u lestmaal gewaagde en over den schrijver van den brief die gij zoo bereidwillig in uw leste nummer hebt opgenomen. Wat ijverige koster en wat zal Monseigneur van hem toch kontentzijn! Maar, wie weel of hij niet nog een ander doel wit heeft. Misschien hebben de lauweren van Malborough hem icvers belet te slapen, en wenscht hij dat men van hem zou zingen zoo als men van dien held heeft gedaan, maar met eene kleine vari ante de vlaainscliekiezers uit tedeelen; moesten deze dikwijls redevoeringen ti!c .Mr. .Malott lezen, dilzou aan de oogen doeti openen. grand, die door Z. II. den Paus werd graaf gemaakt, zijnen welbeminden zoon werd geifoemd, en wier spekulatien den pauze- lijken zegen ontvingen. Welnu, onnoozele sukkelaars die de hand kuste welke u had gepluimd, zult gij nu eindelijk klaar zien? schoonc kerk itagtcekende van de ll>d* eeuw. Budesheim, kleine stad, waar men het oud kas teel van Niederburg, dat gemeenlijk Brömsemburg wordt gehoemd, bewonderd. Budesheim is eene statie van het dampschip, en Hier neemt een klein tusschengeval plaats dat ik vertellen moet. na dal verschcide reizigers zijn afgeslapt, zet het vaartuig op nieuw af. Maar ja, men heelt vergeten de keting los te maken, en met een ijselijk gekraak, worden balken en planken die den debarcadère uit maken, door het voortvarend schip uit een getrok ken en vallen in den vloed. Gelukkelijk hebben de reizigers den tijd gehad om zich van kant te ma ken, en men heeft geen ongelukken te betreuren. Dé stoomboot dwarst de rivier en gaat te Bingen, aan den mond van de Nahe, aanlanden. Recht over Bingen, op den rechter oever is de Niederwald, een uitgestrekt wond zich een 800fal voeten boven den Rhijn.verheffende. De Nahe pas voorbij gevaren zijnde, vindt men in den vloed zelve, de Mausethurm (Muizentoren).’ Diericx s’en va t-en guerre, Mironlon ton ton mironlaine. Wat wilt gij, elkeen heeft zoo zijne kleine roem zucht op deze wereld. Maar laat ons dat daar laten, want mijne inzicht is niet van aan koster Joris en zijne onbeschoft heden te antwoorden, ik wil slechts voor uwe lezers eenige aanhalingen wederleggen vanj het tweede factum dat men hem heeft doen onder- teekenen. Die lange brief, in hoogdravende taal opgesteld, is slechts een luidklinkend sermoen bestemd om de buitenlieden om den tuin le leiden. Inderdaad, op alle manieren tracht men de inen- schen wijs te maken dat den Paus arm en verlaten, van alles beroofd, in zijn paleis van het Vatikaan is gevangen gehouden. Welnu de waarheid is dat I Pius IX zijn paleis in vrijheid blijft bewoonen, dat hij vrij is hetzelve en Home te verlaten als hij wilt en dat het koningrijk Italje hem een jaarlijks pen sioen van 3 millioen franks betaald, om in zijne noodwendigheden te voorzien. Zie daar de echte waarheid, en zou het dan niet veroorloofd zijn te zeggen dat de Paus het geld dat men hier en elders op alle wijzen afperst niet noodig heeft? Overigens zie ik niet hoe men zóódanig godde loos kan zijn met de meening uittedrukken dat Z. 11. meer of min oordjes noodig heeft. Maar ja we), als men den geldwinkel aanraakt, dan is het spel op de wagen. Stemmen voor een liberaal of den klerikalen geldwinkel aanraken is voor die mannen het groot- I ste kwaad dat er kan gepleegd worden, en zij zullen u schelden en verwijlen in eene taal, waarvan de brieven ondertcekend door Z. Kosterheid u een klein staaltje geven. Koster Joris spreekt nog van een kerkvervol- ger die zijn inkomen besteedt om zijne dochters naar zedelooze schouwburgen en zijne zonen naar bedorvene scholen tc zenden, en op deze wijze, bedorvene vaders en slechte moeders kweeken van hunne kinderen en zoo den toestand der samenleving meer en meer in gevaar brengen. Parijs is ons daar een voldoende les van. Die zinsnede is kostelijk. In Tvoorbijgaan, zal ik doen opmerken, dat menige theaterstukjes stichten- der zijn dan sommige sermoenen waar men de kin deren zaken vertelt mei welke zij beter zouden dienen onbekend te blijven. De bedorvene scholen, waarvan do brief spreekt zijn waarschijnelijk die slechte klerikale scholen waar broederkens der kristelijke liefde, de kinderen aan hunne zorgen loevertrouwd, naarziel en lichaam bederven en er schandelijke aanslagen op plegen. Eu daarvan sprekende, daar juist over eenige dagen is er nog een van die propere broerdjes, Karel-Louis Plas, in religie broeder Celsus, door het hof van assisen van Brabant veroordeeld tot 15 jaren gevang en de berooving zijner burgerlijke rechten, voor aanslagen op de eerbaarheid van leer lingen aan zijne zorgen loevertrouwd gepleegd te hebben. Gij spreekt van Parijs, kosterliike Joris, welnu, Parijs is daar om hel bewijs der slechtheid van het onderwijs der klerikalen le leveren. Het lageronder- wijs is te Parijs nitsluitelijk aan de broederkens der kristelijke liefde loevertrouwd, en zie, na ettelijke jaren, is hel hun slechts gelukt van de Parijsche werklieden Communards le makeii. Aanveerdl, M.’ de Uitgever,deverzekering mijner achting. Z. >Ii<l<lelbnre StantMchoop], Nog een schitterende uitslag op te boeken nevens de zoo menigvuldige die onze middelbare Staats school tot heden bekomen heeft 1 Nauwelijks is hel twee maanden geleden dat een harer leerlingen, L. Deroo, zijn examen voor het poslbureel met onderscheiding onderslaan heeft, en reeds is hij. zaturdag laatst, opgevolgd geweest door zijn medeleerling Augustus Dewilde, die met de grootste voldoening aan de hem voorgestelde vragen beantwoord heeft. Daar is wederom een gering burgers kind, de zoon van eenen kleinen, doch eerlijken schoen maker van Bulscamp, dat zijn bestaan tc wijten zal hebben aan onze middelbare school, alwaar er zekerlijk niets verzuimd wordt om aan de leerlin gen de nuttigste wetenschappen in te boezemen. Welk eene vreugd moet het toch niet zijn voor die geringe ouders van hun pas zeventienjarige zoon de schoolbanken te zien verlaten, om aan stonds in eene staals-bediening te treden met eene jaarwedde van ten minste 750 franken! Moeten onze lezers nu niet van langs om meer overtuigd zijn dat du Ivio nonr tien slechts tracht te misleiden met gedurig op alle loonen te zingen dat onze Staatsschool bier een nutteloos gesticht is? Waar blijft hij dan met zijne bewijsstukken op de welke hij zijne gezegde steunt! In tegendeel, brengt onze middelbare school niet jaarlijks leerlingen voort die, na hunne fran- sche klassen voltrokken te hebben, de noodige kennissen bezitten om het een af ander vereïscht examen te onderslaan? Rechterlijke KronIJk. HOF VAN ASSISEN VAN 1111ABANT. Maandag ieslleden heelt hel hol' sisen van L>ULU..;, g- met de zaak ten laste van Andreas Langrand, roomsche graaf, beticht van bedriegelijke bankroet en thans vluchtig. Na de lezing van den beschuldigingsakt, heeft het Hof den betigten Langrand schul dig verklaard van bedriegelijke bankbreuk, en hem veroordeeld lol 10 jaren gevang, en de kosten van het proces. En zie daar het begin van het einde. Onze lezers zullen zich wel herinneren hoe wij, even als veel andere liberale bla deren, hel publijk altoos hebben aange- wakkerd zich le behoeden van de speku latien van dien kolossalen bedrieger. Maar ja als wij die schandelijke bedrie gerijen yoor oogen leiden, dan wierden wij voor goddeloos, voor al wal slecht was uitgescholden, om dat wij de menschee aanmaanden, hunne spaaroordjes in die verkrislelijking der kapitalen niet weg te werpen. Als dan later onze voorzeggingen zich begonnen verwezenllijken en de hulsepot- lerijcn van Langrand en konsoorlen hunne vruchten begonnen te dragen, ’l is le zeg gen als hel kraam in duigen begon len, dan beschuldigde men c_ hier de schuld van le zijn. Hel waren de liberale bladeren, maakte men wijs aan de ontroofde sukkelaars, die door hun schrijven de spekulatien van Langrand hadden doen mislukken. Welnu was het dan de schuld van liberalen dat de bestuurders en andere kopstukken der bank Langrand jaarlijks overgroole sommen inpalmden? Was het dan ook de schuld van de libe ralen dal Langrand, die met hel afgepersle geld, zijn huis had ingericht derwijze dat het in pracht en kostelijkheid het rijkst op gesierde vorstelijk paleis evenaarde, naar Parijs en vervolgens naar Londen vluchte, om builen het bereik van het belgische gerecht te zijn? Was hel de schuld van de liberalen dal den vermaarden bankeroutieralle de rijke juweden, de ontelbare diamanten -iner vrouw, een aantal aktien en andere wardijen welke in zijn bezit waren, aan z'j|,cschuldeischcrs onttrokken heeft? Wat# men leze slechts den akt van be schuldiging van den heer advokaal-gene- raal Bosch, telken men toch voor eenen liberaal niet >al doen doorgaan, en daarin zal men verpletterende feiten vinden, ten laste van den fameuzen bedrieger Lan-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2