lH J J J A I I VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. KLEINBLAD. OP DEN RHIJN, JAAR. de dezen lieer de volgende lereclitwijzing ont vangen. 7-43 10-00 JK- De Gazelle van bixmude eene lastering op rekening van den lieer Debreyne-Peel- laerl uilgekraamd hebbende, heeft van wege 11-40 4-37 5-59. 9-15 1-50 7-54. 2-59 8-58. welke malkander den prijs van zeldzame schilde rachtigheid betwisten. Ecnige stappen lager dan Eliren£?Is, is de bei uchte Binger-loch, zeer snellestroom veroorzaakt dooi de steile rotsen die de rivier aldaar verengen. Op verschillige tijdstippen, sedert de Romeinen tot heden heeft men aan de verbreeding der Binger- loch gewerkt, en thans bereikt die doorgang 210 voet, ’t is. te zeggen dat hij 10 jpaal breeder is dan in den beginne. Dit belet niet dat deze doorvaart mocijelijk is voor de schepen die den vloed opvaren. De afvaart is slechts gevaarlijk voor de houtvlotten welke door eene zeer bpdreyppe hand dienen be stuurd te worden, willen zij er ongedeerd door geraken. De Rhijn maakt rechts eene kleine bocht, en men komt aan Assigannstiausen, kleine stad welkers rooden wijn echt befaamd is. Rechtover Asspiannshausen en op den linker oever, 250 vóelen boven den Rhijn, is de overheer lijke Blieinslein, een der schoonste en schilde- raclitigsle kasteden die aan de rivier grenzen, liet werd in 1825 door prins Frederik van I'ruisscn ge- Verhaal van een zomerreisje in Dlitschi.am», door I». Ik. 9.“ VERVOLG. Rechts van de rivier en rechtover de Mause- thiirm,op eene steile rots, is het kasteel van Ehren- fels, in 1210 gebouwd en dat in de 15' eeuw dik wijls door de aartsbisschoppen van Maintz werd bewoond. De Rhijn die te Maintz eene breedte van 1380 voeten heelt, bereikt te Ringen 1008 voet en ver minderd, deze leste stad voorbij zijnde tol aan Coblentz, op eene breedte van gemiddeld 1200 voet. Ook hier begint de vloed, die van Maintz tot aan Ringen in eene naar evenredigheid platte grónd rolde, zich tusschen scherpe en liooge rotsen saam te trekken. Men mag ook zeggen dal te beginnen van aan Ringen de beide oevers met eene reeks kasleelen, oude sloten en steenen bezaaijen zijn, Dixmudc, 21 Maart 1372. Mijnheer de uitgever der Gazelle van Dixmude. Dat gij mijne daden en werken als gewezene Burgemeester beslrijde, dat gij mijne misslagen, vermoedelijke of wezenllijke, liekele pn voor den dag brenge, dat kan ik verduhligiijk verdragen, Qindat ik een ware vriend ben van vrijheid en i openbare bepleiling. Maar gij vergenoegt u niet met mijne voorgaande akten ie beknibbelen, gij schetst mij af, namelijk in uw laatste nummer, als een trouwlooze, als een plichtvergetcnde ambtenaar. Inderdaad, gij beschuldigt mij eene riool, met de penningen van stad, iii de Noordstraat, ten jare 1859, gebouwd te hebben, om de waters te lossen uit de kelders der huizen door mij en mijnen zoon bewoond. Zulke trouwloosheden een gewezen ambtenaar opleggen, zonder bewijsstukken over te leggen, is volgens mijn dunken, het doen niet van een eerlijke schrijver; ook verwacht ik eerstdaags, de herroe ping der beschuldiging of de waarmaking van uwe aanhalingen. Intusschentijd verklaar ik openlijk en bevestig ik op de onweêrsprekeüjkste wijze, dat ik geene riool noodig had om het water van mijnen kelder te lossen. Inderdaad mijne voorzaten hadden reeds sedert menigvuldige jaren het ongemak geweerd, door de bouwing van eene onderaardsche riool die de wa ters van de kelders dcr huizen door mij en mijnen zoon bewoond, in de sledevaart loste. Deze behoedmiddel liet niet te wenschen over, toen ik, in 1852, willende mijn kelder vergroolen en verdiepen, verplicht werd insgelijks de water leiding te herbouwen. Na de noodige toestemming der bevoegde overheid bekomen te hebben, werd het bedoelde werk toevertrouwd aan den heer Ph.-A. Flour, heden nog meester-metser en koop man binnen deze stad. Het (laarstellen van deze riool heeft ruim tien dagen geduurd. Zij is uitgevoerd geworden op den openbaren weg, in de Noordstraat, eene der bij zonderste van de stad, en voor het aanzien van ie dereen. Welnu, mijnheer, wij vragen hoe is het moge- lijk dat een gazetschrijver die alles wil door den I hekel slaan, zoo onbezonnen durft zijn zulke laste- ringen naar het hoofd van eerlijk man te werpen Wij vragen het hoe is het, om Godswille mogelijk dal de schrijver indien hij Dixmudenaaris,—waar aan wij grootelijks twijfelen, zoo vermetele zij eene slechte daad aan een oud ambtenaar op te leg gen én hem er mede valschelijk te beschuldigen? Gelief, mijnheer de uitgever, deze wederjeggin- gen in uw eerste te verschijnen nummer op te nemen. Ik groet u en vaarwel. DE BREYNE-PEELLAERT. bouwd op de ruïnen van het oud kasteel van Faitsb'erg. Wal lager is het dorp Threohtingshausen, en men ontwaart dan opvolgentlijk en langs dezelfde zijde het kasteel van Falkcnburg, hel klein doch lieve slot Sonneck.het dorp Niederheimbach, waar boven zich de overblijfsels van hetkasteelHohneck, gemeenlijk lleirnburg genoemd verheffen. Do kleine stad Lorch, staat rechtover Nieder heimbach, op den rechter oever van den vloed en daarover komt de kleine rivier de Wisper zich in den Rhijn werpen. Pas de Wisper voorbij ziet men op deszelfs rechter oever de ruïnen van het kasteel van Nol- lingen. Daarbij het dorpje Lorchhausen. Op den linker oever, is het kasteel van Fürsten- berg dal het dorpje Rheindiebach ovcrheerscht, wal verder de ruïne van het slot Stahlcck, dat om zeggens boven de stad Bacharach hangt, en eenige stonden later land men aan bij deze leste stad. Alle deze merkweerdigheden volgen elkander zoo ras op, dat men waarlijk tijd te kort komt om van derzclver zicht genoegzaam te genieten, en Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 ïnaanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00 Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijll in bij P. Ryckeboeii, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantoorén van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. 46/ A’/ 2527. 7-47 6- 30 7- 46 10-30 6-45 10-35 3-45 5-00. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEDRNE NAAR DUINKERKS. Van Veurne naar Lichterveldc Lichtervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inwclirijving betaalbaar voorop: POLITIEK OVEllZICII'F. Volgens een telegram uit Parijs, zouden de commissie der nationale vergadering van Fran irijk en de president der fransche republiek liet ééns geworden zijn om aan de vergadering hel voorstel te doen, zich van den 50 maart lot den 15 april te ver dagen. De keizer van Duitsclilalld, die dezer da gen de 75' verjaring zijner geboorte vierde, is volledig hersteld van de overigens wei nig ernistige onpasselijkheid, die hem ver plicht had wal uil te rusten. Zijn schoon zoon, de groothertog van Baden, heeft nu, bij telegrafische depeche aan zijne minis ters gestuurd, bevestigd dal de keizer zijn zes en zeventigste jaar is ingelreden met al de levenskrachten werkdadigheid, die hij in zijnen kloeken ouderdom behouden heelt. Hel engelse!) gouvernement heeft in dagbladen eene nota doen afkondigen van hel japanscli gouvernement, luidende dat, alhoewel bet verbod van den uilvoer van rijst in zwang blijft, het gouvernement IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-45 11-35 4-25 Dijunudc naar Nieuport 10-00 2-35 8-37 ZATERDAG 50 MAAKT 1872. mingafvan den beer Horst als minister van oorlog. Hel zelfde blad kondigt ook de wel af over de bijvoeglijke kiezingen en de financïeele wel voor 1872. Een briefwisselaar van den Times verzekert dat er le Madrid geene spraak is van het vertrek der koningin van Spanje en «lalde koning verrö van aan den afstand zijner kroon le denken, haar metdegroolsle krachtdadigheid zal verdedigen, indien de omstandigheden liet vereischlen. Veurne, 30 Maart. Men weel hoe de klerikalen en hunne organen altijd uitgevaren hebben tegen den koning van llalje; men herinnerd zich wel alle de scheldnamen welke de kristelijke drukpers lot Viktor Emmanuel toestuurde, welke zij een roover, een overweldiger noemde, omdat hij met de eenheid van llalje le bewerkstelligen, den Paus van zijn wereldlijk gezag heeft beroofd. Welnu zie hier een uiltrek uit een arti kel, onderteekend door den heer Viktor Dechamps, thans aartsbisschop van Meche len, en dat op 19 februari 1852 in de Emancipation, verscheen. Het pausdom, welkers eerste voor- waarde de vrijheid van handelen is, zou dan, mij dunkt, hedendaags vrijer zijn indien het ontlast wake van het jok des wereldlijks koningdom, en indien het, zich boven de onvolmaakte sfeer der lij- delijke belangen verheffende, deze woor- den van Krislus verwezenllijkte: ITo/mcer ik boven de aarde zvl verheven zijn, zal ik alles tol mij trekken.... voorlaan hel overschot van rijst openbaar I zal doen verknopen inde havens voorden I uilvoer open, voor de Japaneezcn en de vreemdelingen. De Wicnerzciliing» kondigt de benoe ming af van den heer Horst als minister i lilt 1 I 1 «y d ÏTIMI AD ‘■v. Oi 21

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1