I (Te vervolgen). Tooneelnieuws. Zoo wij hel gemeld hebben, is de tooneclver- tooning onzer maatschappij van Rhétorika, vastge steld op Zondag 7 april. Deze voorstelling, samen gesteld van de familie Dijkmans drama en Bosita, blijspel, stukken opgevoerd in den prijskamp te Geeraerdsbergen en met welk leste stuk onze too- neelliefhebbers den 3” prijs behaald hebben, zal het kan niet missen, veel volk uitlokken. Wij raden dus alle liefhebbers aan van zich in tijds aan den schouwburg te bevinden, ten einde eene voldoende plaats te kunnen bekomen. Deuren en bureel gaan juist om 51/2 ure open. Kaarten zijn vooraf te bekomen bij M.r Ronse, groote markt. Veerzen. 2' premie, 300 fr. en een zilveren eermetaal, aan MM. Vanhille frères, Eessen. Koeien. V' premie, 300 fr. en een zilveren verg, eermetaal, aan MM. Vanhille, frères, Eessen. atecliteraijRe kronijk. liet hof van kassatie 2C kamer, heelt in zijn ver hoor van maandag 25 der loopende maand, op het verslag van raadsheer Tillicr, en de gelijkvormige konklusien van M.r de 1.’“ advokaal-generaal (Mo quette, de voorziening verworpen van den ge naamde^ Mason Bcnjamin-Cypriaan, in godsdienst broeder Plutarehus, geboren te Accons (Frankrijk), - gehuisvest te Jumet, veroordeeld door het assisen hof van Henegouwen tot tien jaren opsluiting, eeuwigdurende berooving der burgerlijke rechten, enz. alsook tot de kosten van het proèes, als schul dig van aanslagen op de eerbaarheid van kinderen beneden de 11 jaren waarvan hij onderwijzer was. Een broeder der kristelijké leering, der school van do Alexianenstraat te Brussel, is door de kor- roktionneele rechtbank van Brussel tot een maand gevang én 80 fr. schade en intresten wegens de civiele partij veroordeeld. Die onderwijzer gaf zijne leering bij middel van stokslagen en had zijnen stok op don rug van een zijner leerlingen aan stukken getimmerd. Algemeene 'lijdingen. De Senaat heelt, in zijne zitting vaa donder dag 21, een zevental petitiën der gemeentebe sturen van Stuivekenskerke, Veurne, Wulpen Rampscappelle; St.-Jacobscappelle, Boitshouckg en Pollinchove, naar den minister van openbare Met voldoening doelen wij aan onze lezers mede dal onze jonge stadsgenoot F. Gesquiere, woensdag laatst, zijnne benoeming ontvangen heelt als be diende van het postbestuur, met eene jaarwedde van 1000 franken. Daar is nog eens een burgerkind dat zijne leer zaamheid aan onze middelbare school toe te schrij ven heelt, en heden de vreugd en het geluk zijner ouders uitmaakt. Zulke opeenvolgende schitterende uitslagen strek ken zekerlijk lot eer van dezen aan wie hel beleid onzer opkomende jeugd toevertrouwd is, en zal ongetwijfeld van langs om meer de behoudenis onzer Staatsschool door onze medeburgers doen waardeeren. mijne lezers zullen zeer wel geloovcn dal wij meer dan eens liet dak van het schip in alle richtingen afstappen om die schoonheden rechts en links ge- makkelijk te kunnen bewonderen. Bacharach verlatende ziet men, op eenen kleinen heuvel, de overblijfselen der St. Werners-kapel, waarvan de gewelfbogen, in rood zandsteen, zich hoogop verheffen en een lief uitzicht oplcveren. De Rhijn veranderd op nieuw van richting en welhaast ontwaard men, op een klein eiland, in het midden van den vloed een slot van zeer zonder lingen vorm. Het is de Pfalz (paleis), met zijne 25 torens die er een ontzachclijk uitzicht aan geven. Aan de Pfalz is er een historische gebeurtenis gehecht, belangrijk genoeg om verhaalt te worden. In den nacht van 1 januari 1814, verrichte een deel van hel leger van Silesien, samengesteld uit een pruissiseh legerkorps en eene russisehe afdeeling, aldaar de overvaart van den Rhijn. Eene metalen plaat, in de rots gemetseld op den linker oever der rivier, nabij de Pfalz, draagt het volgende opschrift Ten jare 1813, op 31 december, ’s middernachts, prins Blucher von Wahlstadt, feldmarchal, ge naamd vörwarls, trok alhier zegepralend met zijne Ziethier den uitslag der prijskampen van vet vee, voor wat onze streek betreft? Kampstrijd te Brugge van 23 Maart. Ossen. 1' Klas. 2* premie, 200 fr. en een zilveren [eermetaal, aan M. L. Dewilte, Nieucappelle. Ossen. 2' Klas. 1" premie, 200 fr. en een zilveren verg, eermetaal, aan MM. Vanhille frères, Eessen. 2' premie, 150 fr. en een zilveren eermetaal, aan MM. Vanhille frères, Eessen. Kampstrijd te Brussel, op 25 Maart, Ossen. 2' Klas. 1* premie, 500 fr. en een zilveren verg, eermetaal, aan MM. Vanhille frères, Eessen. De Rhijn heelt hier een zonderling uitzicht, hij ziel er ml als zijnde langs alle zijden in eene rolsen- keting ontsloten en geen uitgang hebbende. Welhaast ontwaart men eene ontzachelijke rots diezichop eenehoogte van ecn450tal voelen op den rechter oever verheit en welkers basis ver in den Rhijn komt baden: helis de vermaarde Lurlei, in de geschiedenis van den vloed echt beroemd en waaraan meer dan eene legende of sage is vastge- ^h»7.e gidsbock zegt ons dat, als men aandachlig- hjk die rots beziet, men er een beeld ontwaart dat eenigzins gelijkend is op Napoleon I. Welnu ik moet ootmoediglijk bekennen datalhocwel wijonzeoogen wijd openspalken, de meeste aandacht en den besten wil van de wereld aanwenden, het ons doch onmogelijk is iets te ontdekken dat o een beeld trekken kan. Misschien heeft die beek tenis aldaar eertijds bestaan, en heeft de tijd en c e on geregeldheden van het weder hier en daar eenige doelen der rots doen uitbrokkelen, én zoo er het uitzicht van verandert. werken gezonden. Deze gemeenten klagen over de overlroomingen aan welke hun grondgebied bloot gesteld is eiken winter en wijzen de middelen aan om die dreigende rampen te voorkomen. Den 3, 4, 5, 6, 7 en 8 juni zullen de milicia- nen van Oost- en West-Vlaanderen binnengeroepen I worden. Eindelijk zijn de dekoralien aangekomen, welke door vele onzer landgenooten met een zoo groot ongeduld werden verwacht, doch indien er vele geroepen waren, zijn er toch maar weinig uit verkorenen. Men verzekert dat omtrent 800 Belgen recht beweerden te hebben op eene onderscheiding van hel duitsche gouvernement, voor diensten aan de gekwetste Duitschers bewezen. Die ge kwetsten waven slechts tengelallevan ongeveer 50; ook zijn er enkel een 20tal dccoratien toegestaan. Men heeft in de kamer van Volksvertegen- woordigers de lijst uitgedeeld der benoemingen tot adeldom, afgeleverd van 1857 tot 1872. Er blijkt uil deze lijst dat de heer de Vrière 72 beslui ten heelt tegengeteekend voor adeltitels; de heer Rogier 42; de luilenanl-generaal Ghazal, voor den lieer de Vrière tegenteekenende welke, door dit besluit, de machtiging bekwam, zijn erfelijken titel van baron bij orde van eerstgeboorterecht, aan zijne zonen te doen overgaan, welke hem op hun beurt insgelijks aan hunne mannelijke kinderen zullen achterlaten 1 besluit; de heer van der Stichelen 12; baron d’Anethan, 90; graaf d’Aspre- mont-Lynden, 3. Tc zamen 220. Wij wisten inder daad niet dat er zoovele nieuwbakken nobelen in ons klein landeke waren. De bargie die wekelijks de reizigers van Aal- ter naar Brugge yoerl is zaterdag morgend lus- seben Aalleren S. Joris gezonken. Al de reizigers zijn gered. Den 22 dezer is een erg ongeluk te Mortier gebeurd Anna Catharina Levaux, landbouwster, was naar eene weide gegaan, aan haren zoon toe- behoorende. Men had er een vuiu- gemaakt met roof van boomen; de vrouw pookte het vuur op, maar de vlam sloeg aan hare kleederen, en voor dat men haar ter hulp kon komen, was zij gansch opgebrand. Den 18 maart, rond 8 uur ’s avonds, goot Melania XVenin, oud 26 jaar, in Septon, gemeente Borlon, petrool in haaf nachtlicht, stortte er op i hare kleederen en veroorzaakte zich zulke erge brandwonden, dat zij des anderendags om één uur nanoen bezweek. De ontplofling, door de petrool verwekt, stak haar bed en de wieg van haar kind van drie mannden in brand. Dit wicht werd aan het gelaat verbrand, maar men hoopt dat zijne wonden geene erge gevolgen zullen hebben. De vader van het slachtoffer, toegesneld om het te redden werd insgelijks aan beide handen erg ver brand. Hel slachtoffer heeft zelve haar kind gered. Door de vlammen omringd, stuwde zij de wieg in eene naburige kamer, en legde hel kind ten gronde. Hel bestuur der Veritas international re gister van klassiftcalie der schepen, deelt ons eene statistiek mee der zeerampen, gedurende de maan den januari en februari 1872. De bulletijns stellen vast dat er gedurende de maand januari 260 zeil- dapperen over den Rhijn, voor de wedergeboorte van Pruisen en van het duitsche vaderland. In nov. 1853 door Ferd. Diepenbrock en C. Denzin opge richt. Eene legende verhaalt ook dat de palalijnsche princesscn zich in den Pfalz moesten begeven als zij in liet kinderbed moesten komen. Óp den rechter oever, nabij de Pfalz staat de kleine stad Caub, waarboven zich het kasteel Gu- tenfcls verheft. Wat verder, links, ziel men de aanzienlijke ruïne van hel kasteel Schönburg, bakermat van eenen machtigen en vermaarden duilschen stam. Aan den voel van den Schonberg, is de lieve stad Oberwesel. üp nieuw neemt den vloed zijne richting naar hel oosten, en in het midden van den zelfden, bijna recht voor de plaats waar de ijzeren baan in den tunnel van Oberwesel verdwijnt, ziet mei| deSieèen- Jungfrauen. Het is eene groep klippen zichtbaar wanneer het laag water is. Eene legende vertelt dat dit eertijds zeven jonge meisjes waren, welke door den god van den vloed in steenrotsen werden veranderd om hun teslraffen over hunne versmallingen. NIEUWE RAMP 15 DE VLASFABRIEK TE SiGILLIS. I Over twee jaren, bijna op hetzelfde tijdstip, en, I zonderlinge samentretling, dan gelijk nu, twee dagen voor witten donderdag, was de vlasfabriek het voorwerp eencr schrikkelijke ramp, die het leven kostte aan acht werklieden. Een nieuw on geluk waarvan de gevolgen erger zijn, heeft dins dag in het zelfde gesticht plaats gehadhel is de derde ramp in 10 jaren tijds. Om 8 uur ’s morgens, werd eensklaps eene schrikkelijke ontplofling gehoort, gevolgd van een gerucht gelijk aan eene ontbranding van geschut; do schrik werd er door de inwoners van de wijk der l[allepoort verspreid. De huizen rond het ge sticht Werden er door geschokt en de bewoners dachten dal de grond instortte, zoodanig geweldig was de schok. Steenen, stukken ijzer en hout wa ren op eenen afstand van meer dan 200 meiers geworpen. Het eerste oogenblik van schrik voorbij zijnde, trachtte men zich rekenschap te geven van hetgeen gebeurd was, en men vernam weldra dat de ketel in de vlasfabriek gesprongen was. Eene ontzaglijke menigte liep naar het gesticht. Daar wilden vrouwen en kinders, zinneloos van schrik, uit de gebroken vensters op straal sprin gen. Voorde poorten verdrong zich een groot ge tal mannen en vrouwen, die hartverscheurende kreten .aanhieven, te vergeefsvragende dal men hen zou binnen laten om deze zijne vroutV, gene haren echtgenoot, een ander zijn zoon of dochter te gaan halen. 'Wij kunnen de tooneelen van smart en wanhoop niet beschrijven, welke zich telkens hernieuwden als er een lijk op een gekwetste werd buiten ge bracht. Degenen die een bloedverwant hadden, vlogen huilend naar de draagbaar om te zien of de doode of gekwetste niet een geliefd wezen was. De stoffelijke schade wordt op omtrent 300,000 fr. berekend. De Compagnie van verzekering zal die schade vergoeden. Ziehier de namen der slachtoffers Doodcn: Pauwel Steveniers, 60 jaar, inckanick- werker; Lodewijk Vaukcrkhove, 17 jaar, ajusteer- dér; Karei Penninckx, 18 jaar, id. en drie onbe kenden. Gekwetsten: N. Vanderlinden, 36 jaar, gestor ven om 10 uur; Joanna Penninckx, 11 jaar, leer meisje; Anna de Bruync, 13 jaar, id.; Alexander Develder, 29 jaar, daglooner; Hendrik Dechamp, 38 jaar, id.; Jozef Renbosch, 19 jaar, id.; Jan van Hcrrebrugge, 19 jaar, id.; Jacob Bonkoerts, 53 jaar, id.; Marten Aerls, 69 jaar, id.; Ad. Michiels, 36 jaar, id.; Aug. Claes, 70 jaar, id.; Felix Gen ders, 53 jaar, id. hoónon Jendzine laat U Z i 1)11 ,naakl, Ceu geheel Ult van 420 schepen. Dit 1 1 gene o laat. cijfer wordt als volgt verdeeld 256 cngelsche, 38 1 fransche, 25 amerikaansche, 22 duitsche 20 griek I sche, 14 ilaliaansche, Tl nederlandsche, 9 noor- weegsche, 4 deensche, 4 zweedsche, 2 spaansche, 1 turkscli schip, 1 russisch, 1 van Nicaragua en 5 onbekende vaartuigen. Van dal getal worden er 31 zeilschepen verondersteld met man en muis ver gaan te zijn, ten gevolge van gemis van alle tijding. Hel getal stoomschepen, die in hetzelfde tijdstip totaal verloren zijn, beloopt 39, waarvan 6 worden vermoed met manschapen lading te zijn vergaan.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2