van het woord Gods aantekondigen, van aan het openbaar te leeren dat alle inenschen broeders zijn, zich bezig houdt niet de wereldlijke overheden te beledigen; en in lasterbladeren zoo als de Veurnaar •en andere, inenschen die anders durven denken, op eene onwaardige wijze te schandvlekken en te beschimpen, aldus opentlijk werkende tegen deze woorden van Kristus: geeft aan Gesar wat aan Gesar toekomt en aan God wat aan God toebe hoord, 't is te zeggen de pastor meester in de kerk en de burgemeester op het stadhuis. Kiest klerikalen Kiest klerikalen, burgers van Veurne, dan zijt gij zekerlijk goed bestuurd, het kan niet missen. En om u daarvan te overtuigen, luistert. Over penige jaren, in den beginne dat den kolossalen bedrieger Langrand-Dutnónceau zijne goocheltoeren verrichte, plaatste de kerkfabriek van S.'tNjkOl^s. 10,QOO.fr.’, zegge TIEN DUIZEND FRANKS lil de bank van' deirvOcmaaide’ii bedHcger. Het liberaal gemceiite-bestuurTan Veurne, waar van M.r Behaeghel dan. gelijk nu hel hoofd was, wilde dip fondsen-plaalsing niet goedkeuren en deed de 10,000 fr.‘ wedergeven om er belgische fondsen mede te koopen. Had een klerikaal bestuur aan het hoofd der stad geweest dan waren de 10,000 fr/ om zeep en de burgers mochten betalen! Kiest klerikalen, burgers van Veurne, die zullen u zoo goed besturen, zoo als gij ziet. Welke werken, vraagt de Feumaar, heeft het liberaal stadsbestuur uitgevoerd die waarlijk groot en nuttig zijn? liet is blijkbaar dat de Veurnaar opgesteld wordt door vreemdelingen, die, buiten het Abdijstraatjc waarvan zij veel spreken, weinig van Veurne ken nen. Welnu, vreemdelingen, gij die hier geerne den baas zoudt spelen, wilt gij weten welke nuttige werken door ons liberaal bestuur verricht zijn, wandelt eens, langs den noordkant der stad, van aan de vijf' huizen, sektie s’ Heerwillemscappelle tol aan Adiukerke, en langs den zuidkant, van aan Rousdamme lot aan de Moere; en dan zult gij zien hoe nuttig stadspenningen gebruikt geweest zijn, dan zult gij overal, door onze landbouwers en landgebruikers den lof van ons stedelijk bestuur hooien uitspreken. De Veurnaar heeft een correspondent die zich «een kiezer» noemt. Hij schijnt een heldhaftig man te zijn, want even als koster Joris, werpt hij aan... den opsteller van het Volksbelang van Gent (hel is verrehet woord lafaard toe. Nu, die correspondent mag een grootc held zijn, .of eén kleine held, het is toch een onbetamelijk mcnsch.' Ziet hier waarom: Op 23 maart, wanneer de troep Weber nog in Veurne was, wierd er in die manége op de kosten van den heer burgemeester Behaeghel en van den provincialen raadsheer G. De Smedt, eene vertoouing gegeven voor de leerlingen van beide arme scholen, der teekcnschool, der muzijkschool en der middelbare school. Die vriendelijke be- or.dheid jegens onze loerende jeugd van wege M.r Behaeghel en M.r G. De Smedt, die ten allen tijde het onderwijs, en bijzonderlijk het behoeftig onderwijs, zoo milddadig ondersteunen, vond hier niemand buitengewoon. Het Advertentie-blad maakte er zelfs geene melding van. Maar zie, die liefdadige en allezins prijsbare handelwijze, die zoo veel ge noegen aan zoo menige kinderen heelt verschaft, wordt door den correspondent een kiesmiddel genoemd, en, te dezer gelegenheid, beschuldigd hij voornoemde heeren te groolsch te zijn, om den gemeenen burger te groeten of aan te spreken.... en gebruik te maken van listen en lagen om de oogen te verblinden,zulke grove en valsche beschuldigingen naar liet hoofd werpen van onze voornaamste en achtbaarste overheden, kan slechts le daadzaak zijn van een onbeschofte kerel, En dat zijt gij, heldhaftige correspondent van den Veurnaar. ten gronde helpen. Dit om te beginnen. Later zou de maatschappij van Rhetorica moeten vallen, en later nog Cecilia, Sebastiaan, enz. niet een enkel bol kaart of danspartijtje meer. Niets anders meer dan de Congregatie en de Tjcefkens Sociëteit. Wal zou men dan in Veurne gelukkig zijn? Wat zegt gij er van neringdoeners? ten tweede waren ge- Volgens- dé' Veurnaar worden de vrije scholen hier ter stede, door ons gomeente-bestuur met eenen helschen haat dag en nacht vervolgd.» Wel: Veurnaar de helschen haat die u zelveri bezielt maakt u belachelijk en doet u gansch van de waar heid afwijken. Kunt gij een enkel gegrond feit aan halen om te bewijzen dal ons gemeenle-bestuur wel ooit eene onzer vrije scholen heeft vervolgt? Dat kunt gij niet, niet waar? Maar liegen.... De vreemdelingen die van de Veurnaar zulke vredelievende, broederlijke en christelijke gazetto weten te maken dat men er mede naar vespers en lof mag gaan, voeden eenen helschen haat tegen ons theater. Waren zij eens meester op het Stadhuis, voorzeker zouden zij dat helsch gebouw De Feurnaar verwijt ons, dat wij, om onze mid delbare school te verdedigen, voqt de pinne I) komen met twee jongelingen die hun exaam voor den post hebben afgelegd. Wel ja, wij zijn er fier op dat de jongelingen der school van mijnheer Claeys overal blijken geven van bekwaamheid. Hel is een onwederlegbaar bewijs dat die school goed is en den smaad niet verdient die men haar uit bet Abdijstraatjc toewerpt. Om met onze middelbare school den spot te drijven, om er de afschaffing van voor te houden moet men iels beiers kunnen in de plaats stellen. Welnu Veurnaar tracht eens te bekomen.dat.de leerlingen der school waarvan gij de belangen zoo ter harte neemt, zelfs die der höogsté klas het examen gaan afleggen dat on langs de jongelingen Gesquiere, Deroo en Dewilde hebben ondergaan en men zal dan zien hoe zij er zullen van afkomen. Veurnaar, wilt het niet kwalijk afnemen, maar, kon het zijn, en mocht het zijn, wij zouden wel geerne de leerlingen der hoogste klas van uwe geestelijke school zien concuneeren tegen de leer lingen der tweede klas onzer middelbare school; wel te verstaan, in de cijfer- en meetkunde, aarde- i rijkskunde, fransch en vlaamsche vakken die, voor de burgers kinderen, toch de voornaamste zijn. Men zou dan zien of men wel het recht heeft ons wereldlijk onderwijs te bespotten, en het geestelijk collegie zoo hoog te vereffen, en of hel zoo een groot geluk zou zijn voor Veurne, de middelbare school van den staat voor de uwe te zien plaats maken. Ja, men zou dan herkennen, wij zijn er ten vollen van overtuigd, dat hel Advertentie-blad, met de verdediging op zich te nemen van eene school aan de welke gij gestadig modder toewerpt, eene goede I en rechtvaardige daad verricht. Officieel bezoek en prachtig ontlimil van onzen lieven katholijkcn Volkn- vertegenwoordiger den hoog gebo ren Léon VImii*!, te Nieupoii, den I Jkpril De aprilvisschen beslaan sedert eeuwen. X. Het was op de tweede Paassche dagtien ure en half voormiddag sloeg de klok van Nieuports belfort! Hel stoomtuig leidende us convooi finite aan Ramscappelle’s slilstandsplaats. De boezem der weldenkende kiezers onzer stee klopte gew.eldig1 Eensklaps het daverend gedruis van het rollend stoomtuig laat zich hooren in Nieuport’s statie: een der onlhalers (zij waren twee) van onzen wel beminden katholijken volksvertegenwoordiger, door ontroering getroffen, loopt haastig ten zijne huize toe, drinkt een glas water en keert met nieuwe krachten ten gemoele van den heer Visart, aan wie Ilctdulten en benoemingen. Bij ministerieel besluit van 2 april, worden de besluiten van 3 en 18 december 1871, welke 16 gemeenten van Wesl-Vlaamleren onderwerpen aan de schikkingen van hel koninklijk besluit van 14 maart 1867, rakende de runderpest, ingetrokken. Algemeenc Het detachement van hel 2d* linie, dal den ge- zondheidskordon op onze grenzen vormde, is deze morgend naar Brugge, zijn voormalig garnizoen, wedergekeerd. De doorlocht is onderbroken geworden, le rekenen van 2 april tot nader bericht, over de brug gelegen, langs den weg van Nieuporl naar Pervijse, aan de Noordvaard. De heer gouverneur van AVestvlaanderen komt het volgend besluit le nemen: Er wordt verboden met eene vracht van meer dan 5000 kilogrammen, hel rijtuig medebegrepen, de houtten bruggen over le gaan gelegen op de sluizen der Damppoort te Brugge, alsook de han gende bruggen gelegen op het kanaal van Selzaete naar de Noordzee. Bij koninklijk besluit van 25 maart, wordt M. J. Joris, ontvanger der registratie en domeinen le Dixmude, naar Hasselt verplaatst. Bij koninklijk besluit van 28 maart zijn tol vrederechters benoemd: te Brugge, M. A. Peene, vrederechter te Thiell; te Thielt M. H. Soenens, Mits de Veurnaar in zijn laatste nummer onze middelbare staatsschool wederom uitmaakt voor armeschool, en daarbij slechts bijgewoond door gedwongene burgerkinders, waarom antwoord hij niet eerst aan de uitdagingen die hem reeds gedaan zijn geweest! Dat hij dus beginne met de lijst der zoo gezegde arme-kinderen als ook die der gedwongene burger kinders op lö geven, en wij zuilen eens zien of die kinderen niet1 allen mogen in vergelijking komen mol de genen die het bisschoppelijk kollegie bij- woonen. Nevens de zoo menivuldige schitterende uitsla gen onzer middelbare school, herinnert hij zich alleenelijk den goeden uitval van twee onzer bur gerkinderen, en daar bij schijnt hij nog le schok schouderen met hel welzijn dier jongelingen; maar in plaats van zijne bedriegelijke beknibbelingen voort te zetten, hij zou veel boter doen van de bin ders van het geestelijk kollegie op le noemen die reeds bekwaam zijn geweest hun exaam te doen, en de zelve in evenwicht le stellen met dezen die de middelbare-school tol heden voorlgebrachl heeft. Maar zulks zal noch kan hij niet doen, want hij vergenoegt zich met te zeggen dal het bisschop pelijk kollegie ook zijne leerlingen tol den staal van geleerdheid zoude kunnen brengen om hun exaam le doen. Waarom zich beroemen op het toekomende. Dal hij het verledene en het tegenwoordige ter penne brenge om zijne lezers des te beter te overtuigen, alhoewel de onpartijdige en weldenkende burgers zich niet zullen laten misleiden door de onophou dende lastertaal van onzen confrater. reeds de welkom gewenscht was door eenen welden- kenden oud Nieuportnaar. Na menigvuldige groete- nissen en handdrukkingen (ik weel niet of men zich omhelsd heeft?) slapte de heilige drievuldig heid de Langestraal in, Lëonlje lusschen de twee waterproevenen na een uur wandelen rond de stad, werd hij door zijne herders naar Rhelorika geleid alwaar de brouwer-eigenaar der herberg hem mildiglijk den bitter van eer aanbiedde. De klok slaat middag. Eerste halftje.De leider der middelbare school komt ootmoediglijk hulde bewijzen aan hem die door zijnen invloed Nieuport’s school rang zal doen geworden; De handen drukt, de glazen klinken Paulintje nog een halfje! Hetzwijne vleesch zal verbrand zijn maar wat is dat in evenredigheid van de eer van eenen kleri kalen representanls hand le drukken, voor wie nog op de poef, Wartjes liberale soep in slobberde De klok slaat halfeen. Luisterlijke presentatie, onder het ledigen van een derde halfje, van nonkel Cies door den jongste» waterproef. De klok slaat een uur. De glazen zijn ledig. Visartjes buik grolt. Eh! la bas, el la soupe done? liens, sacrebleu 'k vergal waar‘ik ben, ik dachte mij nog op het kamp van Beverloo Maar ook dezen bitter, pouah! Scherry i la bonne heure, dat doet deugd aan het borstje. En arm onder arm stapt men de trappen af van het aloud Rhelorika zonder vroescepe dinne Na wel gemaallijd te hebben werd M.r Visart ten huize gebragt van M.r Vanderdraaery, (zoo de langen waterproef zegt) en daarna door dezen heer geleid naar het stadhuis alwaar vele beloften rijke lijk bedeeld wierden voor stadshaven toekomst Vele beloften en rotte appelen kwetsen niet, de kiezingen naderen? Pouah! slechten bitteren! zul- ken schoonen dag voor Nieuport’s toekomst moest toch eene schoone bekrooning hebben. Toen M.r Visart van stadshuis vergadering af kwam ver wachte hem eene verrassende ovatie. De politie commissaris die van de samenzwering deel moest maken, leide hem verraderlijk naar de reeds ge melde Rhelorika (alwaar al de waterproeven hem afwachtten) en eensklaps de uitmuntende musicale familie Billiaert begon het lied te spelen: waar kan men beter zijnDit stuk werd gevolgd door vele I andere, alles met mengeling van zangstukken uit gevoerd door Cissea. Volgens verhaal gaf hij eerst baas pekdraad en daarna les petits abricot», dat laatste lied werd dooreen ieder toegejuigd,. maar M.' Visart vond het wat vet, zelfs buiten vasten, en hij was van zin van te vertrekken, maar hij had gerekend zonder den eersten aprilDe voiture die hem moest na Veurne voeren was naar Oostende vertrokken! Eindelijk om 7 ure kwam een kar retje hem halen en zoo verlossen: Het was tijd, de pinten en eognac begonnen te werken, gare la bombe! k’ben zeker dat onzen verwaardigen van lang te Nieuporl niet meer komen zal. K’vergat te zeggen dat de waterproeven de heer Visart tol aan zijn karretje uitleidden. Foor waarheid. k|

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2