I leeren als bij u: Als men met eene zaak in de war zit is zwijgen onverbeierlijk, zegt de Keurnaor. Hel is waarsclnjnelijk daarom dal onze konfrater zorg draagt vin geen woord over bovengenoemde iöndsenplaalsing le spreken. De vreemdelingen van den Feumaar wachten zich ook wel en om reden, van op onze uitnodiging te antwoorden om de leerlingen der hoogste klas van het geestelijk kollegie te laten concurreeren tegen de leerlingen der tweede klas onzer middel bare school. De vreemdelingen die den Veurnaar opstellen, zouden geern hel tegenwoordig gemeente-besluur zien van kant stellen. Om het te vervangen door wie? Zekerlijk door de uitmuntende administrateurs die de TIEN DUIZEND FRANKEN van St. Nikolaus- kerk in hel kraam van den fameuze» Langrand- Dumonceau hadden geplaatst! ning van, s’werelds beheer door de Goddelijke 1 Voorzienigheid, moet, vooral wat de lagere en middelbare scholen betreft, nationaal wezen, ’t is te zeggei) op geen vreemde en wel niet op fransche leest geschoeid, neen, maar integendeel volgens onze landsbelangen en hoedanigheden ingericht. In alle onze openbare onderwijsgestichten moe ten bijzonderlijk aangeleerd worden: De zedelijke plichten die elkeen, wanneer men zijne eigen waarde beseft, bovenal bemind en die ook wel do krachtigste karakters uitmaken. En de burgerplichten, 't is te zeggen die plichten door iedereen aan de natie waarvan hij deel maakt in hei bijzonder en aan de zaïnenleving in het alge- - meen verschuldigd; de eerste bestaan in de vader landsliefde en de tweede in de menschen liefde. Kinderen en jongelingen in die richting geleerd heid gegeven, zullen meest allen ook tot vastbe raden mannen aangrocijen wien de vooroordeelcn en bijgelovigheiden, noch de verslaving van welk- danige dwingelandijen, evenmin de heerschzucht noch de baatzucht, niet zullen misleiden. •- Verders zal de liberale gezindheid de afschaffing van alle voorrechten eischen, daar het bestaan van voorrechten eene wezenllijke inpalming op de vrij heid uitinaakt, hetgeen enkelijk door dringende omstandigheden mag gedoogd worden. De Uitramontaansche of Roomsch gezinde partij heelt het gezag voor grondbeginsel en de algemeene kerk- of priesterheerschappij is hare strekking. Om daartoe le geraken bedient zij zich behendiglijk van het masker des Godsdienst, nietlegeslaande staatkundige regeerzucht en Godsdienstbeheer ge heel en al verschillij zijn. De regeerzucht betreft stoffelijke of wereldsche belangen, dewijl Gods dienstbeheer geestelijke of spirituele belangen be treft. De Uitramontaansche of Roomsche gezindheid beveelt volkomene onderwerping en blinde toege- venheid, onvermiddelijk bijbrengende verdrukking des gecstcs en persoonlijke verslaving. De natiën waar zulke grondbeginselen meest in vloed hebben leveren nogmaals bewijzen op. Voor de oude wereld toonden wij reeds Spanje en Italic» (meest de zuidelijke gedeelten), met Sicilië» en ook Ierland, strekken tol voorbeeld. Voor de nieuwe wereld bemerken wij de zuider lijke gemeene besten, Urugaai, Equator, Bolivien, 1 Chili en dergelijke. De leeringen der Uitramontaansche of Roomsche gezindheid/zijn uitsluitend en moeten als gezag-' richting door deszelfs aanhangers, zonder onder zoek aahveerd worden, tot zelfs de natuurlijke werkingen en wetten wilt zij enkelijk volgens hare stelsels aanleeren en toelaten. Tot staving halen wij uit hel verleden twee feiten aan: de veroor- dceling van Galileus en de Bulle of Pauselijke brief van Paulus IV, welke ingevolge deszelfs inhoud overal moest bekend gemaakt worden. Voor de latere lijden hoeven wij slechts aan le halen de Encijclick en het Sijllabus over het alge meen, en in het bijzonder hel schrift O Felix Culpa! waarbij door eene welgekende en hooggeleerde geestelijke overheid Louis Napoleon’s aanslag werd toegejuicht en verheven, in een nader verschiet ontwaren wij nog die lieve kloosterwet! Sedert en nog hedendaags zijn alle die stelsels en strekkingen nog voorgehouden in de openbare tolken dier Uitramontaansche of Roomsche partij, zoo als l’Univers, het Journal de Hruxelles, de Patrie van Brugge en dergelijke overdreven en haatverspreidende schriften welke het bladje de Veurnaar hier zoekt nateapen. Die Uitramontaansche partij wordt overal aange leid door het gekende jesuiten order dat overal ingeworteld is ofschoon wel eens door een Paus afgeschaft. Volgens de Uitramontaansche leerstelsels zijn alle middels door hunne strekking gerechtvecrdigd; Langrandisten en consoorten zijn de vruchten dier leerstelsels. Ook is die partij niet streng ten op zichte harer kopstukken onder welke men gods- loocheuaars, veroordeelden, bankeroetiers cn over- loopers bij de menigte telt, namentlijk d’Hane- Sleenhuize, Brasseur, Delaat, Coremans, de Lan- gran^smannen, de Lahaye en tutti quanti. Voor liet overig harer aanhangers is die partij even verdraagzaam, bekwaamheid noch rechtscha penheid zijn geen hoofdzakelijke hoedanigheden, maar wel buigzaamheid en onderwerping; hiervan bestaan rond ons zienelijke bewijzen. Ons hedendaags ministerie speelt de rol dier partij, waar de lieerschzucht en de baatzucht nu incest de overhand voeren. Een fijne linancieman houdt het roer, doch hij gebruikt zijne financiële kennissen meest tot vermeerdering der openbare lasten. Tot voorbeeld: de vermeerdering der grond lasten alsnog der persooneele en patent opcenten, de verhooging der ijzerenweg-tarieven en de reeds voorgedragen verzwaring der accijnsrechten op het bier, dat nochtans wel de werkmansdrank mag genoemd worden. Al wie uit onbetwistbare feiten en daadzaken Algeineene "Tijdingen. Zoo even vernemen wij dat hel uitmuntend Nederlandsch Tooneel van Gent, op zondag 21 dezer, eene tooneelvertooning op stadsschouwburg zal geven, van l.° de Dienstboden, vrolijk blijspel in i 3 bedrijven, 2.° Hij is niet jaloers, 't is 't Katje, zeer lief blijspel. De zaal zal, er valt niet aan te twijfelen, le klein zijn om de toeschouwers te bevallen. Binnen kort zal voor den heer Gouverneur van Wesl-Vlaanderen de aanbesteding plaats heb ben voor de te verrichten werken aan de haven van Nieuport, voor eene jaarlijksche som van omtrent de 40,ÜÜ0 fr. De borgstelling is 2000 fr. De verbeteriugswerken worden voor 5 jaar aanbesteed. Het uitzicht der velden is inderdaad prachtig- De tarwe en de rogge laten niets te wensclien, dc meerschen en weiden leveren hel schoonste gezicht op. De hoornen staan in bloem, cn overal is de 1 wasdom zeer groot. De landbouwers hebben de schoonc dagen der maand februari en de eerste van maart te baal genomen, om te zaaien, iuder- wijze dal ondanks de regen der laatste dagen, de veldwerken meer gevorderd zijn dan gewoonlijk op dit tijdstip van T jaar. Indien hel weder gunstig blijft, valt er niet te twijfelen dal dc oogst zeer overvloedig weze cn dat hel jaar 1872, onder de beste zal worden gerekend. Een koninklijk besluit van 26 maart bemach- I tigt de vergrooling der kerk van Watou. Bij koninklijk besluit van 7 dezer, wordt de heerJ. Boudcwyn, kandidaat-notaris te Reninghe, tot notaris te Reninghelsl benoemd, in plaats van wijlen den heer Lucien. De plaats van hulponderwijzer is opengeval len bij de gemeenteschool te Reninghe. Arafats- voordeelen 1000 fr. Men schrijft uit Oostende, 5 april Een groot ongeluk is aan boord van russiscb schip Ami, uit Dantzig aangekomen, voorgevallen. Op het oogenblik dat dit schip in de haven aan- kwaam, blies de wind in het noorden. Ten einde, zonder toéval, aan hel hoofd van de Kom, aan weet leering te trekken en ook de hedendaagsche gebeurtenissen waarneemt, zal besluiten. De liberale of vrijheidsgezinde partij moet zege vieren; haar behoort de toekomst; welstand en vooruitgang zal zij de natie bijbrengen. De Uitramontaansche of Roomsche gezindheid heeft langst geheerscht in het verleden; in geest- verdrukking en ellende zal zij de natiën slepen die haar nog zouden aannemen. Zeg eens, gij die u Veurnaar noemt, en nochtans legen al wal Veurensch is tegenstrijdig zijl; zeg eens, mannetje, waarom schokschoudert gij over het onderwijs van onze middelbare school? En waarom geeft gij niet liever ten minste een enkel bewijs van het zoo goede onderricht van uw gees telijk kollegie? Om dat u dit onmogelijk is, en er niets goeds vim kunnende zeggen randt gij met nijd en afjonstigheid ons onderricht aan, waarmede gij niet in wedstrijd kunt komen. Dit is niet te ver wonderen, want wat zijn uwe leermeesters? Hoe zouden zij zoo goed onderricht kunnen geven, zij die zelf niet weten, ten minste hebben zij tol hier nog geen bewijs gegeven anders te weten als hunne theologie. Komen zij niet uil uwe scholen waar zij wat keukenjatijn in het hoofd gestoken zijn, en zijn zij van daar dan niet in ’t seminarie gegaan waar zij hunne theologie lessen gekregen hebben. Wat weten zij dus anders en iedereen moet toch geen theologant worden. Zij kunnen dus geen vol doende onderwijs geven voor onze burgers. De uitslag toont dit genoeg aan; want nog geen enkel leerling, die zijn onderrichl hier ter slede van hun ontvangen heeft, is in staat geweest zich daarmede in de maatschappij een voldoende bestaan te ver schaffen. Neen, geen enkel. Gij zijt reeds meer maals uitgedaagd geweest om er le noemen; maar gij moet zwijgen omdat gij niet kunt antwoorden. In tegendeel is er al wederom een leerling van de middelbare school, die zijn examen ondergaan heeft en aangenomen is voor de bediening van den brievenpost, G. Watlecamp. Ook beginnen de De Feumaar vraagt ons of het waar is dat hier tot Veurne op Goeden-Vrijdag een diner me vleesch is gegeven geweest en door wien? Wij weten daar volstrekt niets van en de F«*r1 naar, die schijnt au courant te zijn, zou wel do$ ons hiernopens intelichlen. Met karpelsprongen en valschc uitvluchten zoekt de Fenrnaar wijs te maken dat hij en zijne vreemde schrijvers hier alléén de eendracht en do verzoening onder de Veurnesche bevolking wenschcn. Maar karpelsprongen zijn gècn bewijsredens, man, en de burgers van Veurne weten wel dat gij het zijt die hier twist cn tweedracht zaait. Zij weten wel dal hel de Veurnaar is die hier sedert lang alle de voornaamste ingezetene over den hekel haalt en beschimpt. Zij weten wel dat het de Veurnaar is die hier sedert lang de treffelijkste en eerlijkste familie» met modder wilt besmeuren. Zij weten wel, eindelijk, dat de vreemde op stellers van den Veurnaar hier den baas zouden willen spelen, onze schoonste maatschappij ver nietigen, het stadhuis onder hun beheer hebben, en van ons lief en levendig stadje een dompersnesl maken zoo als een Rousselaere of een Iseghem of zoo iets. Dat weten onze burgers wel en zij zullen er voor zorgen. Eerlang zal het verslag over stadszaken het liet- zien. Onvoorziene omstandigheden, maar welk’, van stadsbestuur niet afhangen, hebben eene agteq stelling in derzelver afkondiging veroorzaakt. Wij hebben eenen brief uit Nieuport ontvangen, in antwoord op liet verhaal van M.r Visart's bezoek' aldaar. Daar dit eene polemiek van personaliteit^ dreigt te worden en wij meer plaats le koit vindl dan over hebben, zal de korrespondenl goed vinden dal wij zijnen brief niet opnemen. De Pad en de Lichtworm. Een pad zag in haar weg Een schoon verlichtend dier, Ed spoog er op, uit haat, Hel blinkend diertje sprakik doe géén kwaad Wat! zei de pad, maar waarom blinkt gij hier! TooneelnleuwH. De taal en kunstminnende maatschappij arm i« de beursgaf alhier verleden zondag eene zeer aanJ trekkelijke vertooning, samengesteld uit de volgende stukken: de familie Dijkmans, drama en hel lief blijspel waar mede zij den 3'“ prijs bekwam in den grooten tooneelwedslrijd le Geerardsbergen: Hosita of de schal van eene vrouw. De schouwburgzaal was letterlijk vol bezet- Misschien was de gelukkige samenstelling van hel programma: de uitgevoerde stukken in den ge melde» tooneelwedslrijd, er voor veel tusschen.' Wie toch zou zich niet een avondstond getroost hebben, voor hel genoegen onze gevierde tooneel- liefhebbers in deze uitgekozene stukken te moge» toejuichen. Zoo hadden onze schoonen er wellichtI ook over gedacht, want in vrij groot getal waren zij opgekomen om aan de te recht beroemde too- neelspeelsters Mev. Deterre en Fauconnier, eene welverdiende hulde te brengen. Wel verdiend zeg gen wij, want wie toch kan, met meer gepast ge voel, met meer natuurlijkheid de lastige rol van Mev. Dykmaus dan Mev. Deterre vertollen? Wie kan zwieriger en rapper de rol van Rosita, dan Mev, Fauconnier volbrengen? De vertooning van zondag lest was dus een echt kunstfeest waar over wij onze Rhelorika dank weten, Zulke stukken gespeeld gelijk zij hel zondag werden, moeten zelfs de moeijelijkslcn bevredigen- Prachtiger voorstelling hebben wij nog nooit bij gewoond. De warmste blijken van hoogschatting hebben dan ook de tooneelliefhebbers en tooneel- liefhebsters niet ontbroken. Wij vertrouwen dat allen eenparig een aange- namen indruk van dien avond zullen bewaren. Het was als of de geestdrift der zaal zich aan de speci fiers mededeelde. Zij hebben allen meesterlijk gespeeld. ouders hunne oogen te openen, en zenden hunne kinders vrij en niet gedwongen, zoo gij hel ver keerdlijk durft zeggen, ter school waar zij beter leeren als bij u: F A B E L,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2