Be vreemde schrijvers van de l'eurnaai- die hier I z.u ï-'11 r ons s'e,''hs van bedienen c... den baas willen spelen verhellen hemelhoog hel 'hahgen. Maar, als de eurnaar voortgaat niet*11 tarief-Wasseige. Be ijzeren wegen van den Slaat, zegt het domperstjladje hebben in 1871 700,000 fr. dan^/uilen wij zaken veropenbaren die echter meer. 1, - waarachtig wel; het isgemakkelijkde ijzeren wegen gers veel doet betalen. De Veurnaar denkt dat Wij hebben eenen tamelijk uitgebreiden brief aan gaande Vcurne-merkl ontvangen. Deze kwestie niet’ al te dringend zijnde, en wij tegenwoordig meer plaats te kort komen dan overschieten, zal onz°1 korrespondenl het ons niet ten kwade duiden dien wij zijn brief tot een aanstaande nummer verschuiven. Is het waar of geen waar, dat er bij de hooger genoemde Zusters, op 17 maart 1872 (dag der eerste communie, maar er waren onder de weezen geene eerste communicanten) een diner heeft plaats gehad waar M.r V. tegenwoordig was* Niet tegenstaande onze verklaring betrekkelijk het verschijnen van het verslag over stadszaken, blijft de Veurnaar het gemeénté bestuur beschuldi gen van plicht-verzuiming omdat dit document nog niet is uitgekomen. Be. zwarte schrijvers voor aleer lessen te willen geven in administratieve zaken zouden waaraclitig beter doen nog wat naar de school te gaan. Hebben zij dan nooit het art. 70 der gemeente wet gelezen Weten zij nu nog niet dal het drukken en uitgeven van gemeld verslag hoegenaamd geene verplichting is? M.r Leo Visart heeft op 12 dezer in de Kamer ge sproken.! Hij heeft gehandeldl.° over de haven van Nieuport, 2.° over hel overnemen door den Staat der ijzeren wegen van Westvlaanderen, 3." over een ontwerp van ijzeren weg tusschen Brugge-Thicll-Wacreghem, en »4.° over de ver- hooging der traktementen der bedienden van brug gen en wegen. Maar, over Veurne, of Veurnam- bacln, niet een enkel woord. Spreekt, kiezers, zijl gij voldaan van den vertegenwoordiger te Brussel uwer zoo duurbare belangen 7 Woensdag lest zijn de bierbrouwers van het bestuurlijk arrondissement van Veurne bij een ge-, komen in hel Hotel van Commerce, om te handelen over het nieuw ontwerp van wel betrekkelijk de accijns rechten op de bieren. Na lezing genomen te hebben van eenen brief van Mr. Paris-Paris, voorzitter van het bestuurt van hel algemeen bondgenoodscliap der belgische Wij hebben in ons leste nummer aan den Veur naar gevraagd dat hij ons het liberaal huis zou aan wijzen, waar hij zegt dat er op goeden vrijdag een diner metvleesch is gedaan geworden. Wat hebben onze nonnen een leventje! zegt de wecze Dumon tegen de schoolkioders: altijd in de kermis, toujours en fète. En de sclioolkinders antwoorden: maar gij ker mist mede, gij zijt toch do kinderen van den huize i en de nonnen maar de bediende»? Non, non, zegt Dumon, voor ons de brokkclingei* en de beenen, les bribes et -leS os, mes clières-1 Maar, op het dessert worden wij binnen geroepen. 1 cu daar, lol liet vermaak van hunne ccrwcerdig-1 heid, moeten wij zingen. En danst gij niet, vragen de schoolkinderen Dansen? antwoord Dumon, non, non: wij moge** j niet dansen. Maar, als wij builen ziin speelt. Zuster J. op de piflno et alors on fait de petits pas.... Wat hebben zij daar een leventjeJa, ja, herhalen de schoolkinders, wat hebben de nonnen daar een leven P. S. Wij zijn vyand van alle personnalileiten ei* zullen er ons slechts van bedienen om ons te ver- hel bijzonder leven onzer ingezetenen te dringen. J --r_..buren me eemer aardiger zijn dan den diner van den Goeden vrijdag cu die aan zekere schrijvers van de Veurnaar wei nig zullen bevallen. Compris, zegt Dumon. 1 Is het waar of geen waar dat er hier te Veurne, bij de Zusters der Weezenscliool, een diner heen plaats gehad op 6 december 1871 (S.‘ Nikolausdag). waar M.' V. en M.r P. tegenwoordig waren? Onze lezers moeten ongetwijfeld gesticht zijn door de liefdadige taal die de Veurnaar gedurig voert ten opzichte zijner medeburgers. Met welk innig vermaak onderscheidt hij niet onophoudelijk de leerlingen dieonze middelbare school bij woonen, in arme- en rijke arme kinderen? Is het alzoo dat bij de christelijke liefde verstaat met een groot ge tal zijner medeburgers te misachten en te beschim pen, omdat zij door de fortuin niet rijkelijk be gunstigd zijn? Dal hij en zijne aanhangers zich gelukkig achten van zich in de klas der bergers en tier rijken te bevinden! Maar die welstand geeft hun toch het recht niet van hunnen evennaasten te misprijzen! Alhoewel liet ons bekend is dat er ook in het bisschoppelijk kollegie kinderen kosteloos en aan verminderen prijs aauveerd zijn, Wij zullen ons wel wachten de ouders dier kinderen met min achting te aanzien. Integendeel wij prijzen zulks ten hoogste, en moedigen onze tegenstrevers aan om zulk liefdadig werk voort te zetten. Maar waar om willen zij alsdan van hunnentwege beletten dat de kinders der kleine en eerlijke burgers de voor- deelen genieten die stads- en staatsbestuur hun zoo mildadig aanbiedt? Geeft onze middelbare school geene voldoening aan de vereischten van eene christelijke en verstandelijke opvoeding voor de kinderen onzer kleine burgerij? Zeg eens, fraaie Veurnaartje, gij die gedurig de middelbare school uitschelt voor armeschool. Is dit wel inenschlievend handelen Geeft gij daar door niet te verslaan dat een arm Veurensch kind, een kleine burgerskind, het kind van uwen even naasten, om dal liet arm is geen goed onderwijs mag bekomen, en altijd in zijnen bekrompen slaat dom zou moeten blijven voortsukkelen. O christelijke menschlievendheid Maar wat zeg ik? Volgens uwe óverchrislelijk menschlievende partij, hebt gij gelijk. Want zij wil de menschcn, zoo veel mogelijk, hun verstand ver- dooven, en ongeleerd en dom houden, om hun te kunnen wijs maken dat Onze Lieve Heer Henricus heet; dat de liberalen franc-masons en kinder-eters zijn; en dat men verdoemd is als men de gazetten leest der liberalen en voor die goddeloozeu stemt in de kiezingen. Uwe partij is verlegen dat zij, de menschcn geleerd en hun verstand ontwikkeld zijnde, hunne centen zoo gemakkelijk niet meer zou kunnen uil hunne beurze kloppen voor de onge lukkige Chineeskens die voor de zwijns op straat gesmeten worden (China is loch zoo ver van hier), voorSt. Pieterspenning endeNieuwjaarsgiftaan den H. Vader, die arme man, die maar drie millioen tweehonderd vijftigduizend franks’s jaars trekt, om scliamelijk als eenen arme werkman te leven en dit nog in gevangenschap! waar hij een paleis bezit om vier vijf honderd menschcn te ontvangen. (Wat zou ik geern in zijn plaatse zijn); en ook voor zijnen beminden zoon Langrand, om de centen der dwaze lieden te christianizeeren. Hoornen is ook nog verre van hier, maar Langrand was maar te Brussel, en daarom is hel spelletje verbrod. Geluk kiglijk voor de onnoozele bedrogen, want anders T ware nog erger gegaan. Is het waar of geen waar, dat er bij de gezegde! 'Zusters, op 13 februari 1872 (vastenavond) een- diner heeft plaats gehad, waar M.r V. tegen-l woordig was? Is het waar of geen waar, dal er bij de meer-1, maals genoemde 'Zusters, op 19 maart 1872 (dagi op welken de kievitlen bun eerste ei leggen) ecnl diner heeft plaats gehad waar M.’ V. tegenwoordig 1 was? Is het waar of geen waar, dat er op ieder der vijf genoemde diners dessert, amandelgcbakken ei* taarten uil de groote Oostslraat, ordinaire wijn ei* fijne wijn mild zijn opgediend geworden Is hel waar of geen waar, dat -| Wij zullen woensdag eerstkomende liet vervolg van ons kleinblad: op den iUtijn, mededeelen. Is het waar of geen waar, dat er bij de reeds i vier maal genoemde 'Zusters, op 9 april 1872, een I diner heeft plaats gehad waar M.’ V. en M.' L-1 tegenwoordig .waren Onze konfrater meent den nagel op den kop ge slagen te hebben met eene lijst voor den dag te brengen van degenen die hunne opvoeding in het bisschoppelijk kollegie, sinds zijn bestaan, ont vangen hebben. Wij bekennen zeer geern dal er zijn die door hunne verdere studiën, hunne geestver mogens tol in eenen Imogen stand in de maatschap pij geraakt zijn; wij zijn zelf lier van cenige onzer stadsgenoten te zien doorschijnen; maar vriendje, daar ligt de knoop niet gelegen! Gij zijl uitgedaagd geweest om de leerlingen op te noemen die, na on- iniddelijk hunne iïansciie koersen gedaan te hebben, bekwaam zijn geweest hun exaam te onderstaan, 't zij voor de normale school, ’t zij voorden ijzeren weg, post of telegraaf. Wij zullen in de afwachting blijven van deze lijst om die daarna te vergelijken met deze der middelbareslaalsschool.cnonzclezers zullen alsdan klaar zien welk gesticht de meeste voordeelen aan de kleine burgerij toebrengt. welke doyr. den klerikale» geest zijn beheerd. In onze provincie onder andere is hel gekend’ dal dit bestuur niét voldoet aan de verbindtenissen die het heeft aangegilim en die bet nog neemt wegens de gemeenten voor hel aandeel dat het te betalen heeft in het maken van steenwegen. De ge- nieenle-besturen moeten alle de voorschotten doen en God weel wanneer zij zullen wcderbelaald wor den. Van daar wanorde in hunne financiën en rekla- malicn. De provinciën die onder het klerikaal juk niet bukken, giian in tegendeel vooruit. In Brabant, Luik en Henegouwen heelt het goede bestuur aan de provinciale raden toegelaten de herbergiers en tabakverkoopers te ontslagen van de lasten welke zij lieden hier nog betalen. MM. de Keuwer en de Sinedl, onze provinciale raads- heeren, door hunne politieke vrienden ondersteund, bobben hevig.aangedrongen om dezelfde voordee len aan dé herbergiers en labakslijters onzer pro vincie toe te staan. Maar de klerikale» die aan deze patentrechtigen reeds hun recht van kiezing voor de vertegenwoórdigcrs-kamer hebben ontno men, omdat, volgens hun, de herbergiers zedelooze menschen zijn, hèbbeiï goed gevonden ten prolijte der provincie, die vertbeijelijke taks te behouden. Dat de Veurnaar en zijne vrienden nu de stem gaan vragen van de menschen welke zij op eene zoo schaamtelooze wijze beleedigd hebben. En de Veurnaar spreekt daar geen woord ©eed van. 'Zou die diner wel bestaan uil een kwakkel, doo* de Veurnaar uitgevonden, om de liberalen bij sukkelaars nog iets of wat hatelijker te maken? Van <le TIEN DUIZEND FRANKEN van St. kolaüskerk, dal M.r Behaeghel en zijne medebe stuurders, belet hebben in de mand zonder grow van den fam. tiz.eu Langrand-Dumonceau verzwol' gen te zijn, spreken de vreemde schrijvers va» de Veurnaar ook niet. Waarom? I>e fameuze tarief Wtuweige. De klerikale gazetten, met de Patrie aan het hoofd, en den Veurnaar aan den steerl, gaan voort met te beproeven hunne lezers appelen voor citroe nen te verknopen. Ziel hier wat zij schrijven De Monitéur geeft de tafel der ontvangsten van den ijzeren weg van december Icstlcden. Hel was den tweeden maand gedurende dewrelke het tarief Wasseige iu,:voege was en de ondervinding heeft op nieuw de noodlottige voorzeggingen van de liberators drukpers komen logenstraffen. In december 1870, de ijzeren weg had opge- gebragt fr. 3,605,360-81 In december 1871, de ontvangst is geweest fr. 4,331,886-67 Dus eène vermeerdering voor 1871 van fr. 726,525-86 En zie daar hoe men bij de klerikalen de ge schiedenis schrijft. Laat ons nu eens de zaken onderzoeken en in hun waar daglicht sleileii. Ecn-ieder weel dat de vermeerdering in den tarief Wasseige slechts op de reizigers is loegepast geworden en geenzins op koopmanschappen, zoo dat deze leste tarief gebleven is zoo als hij tijdens hel liberaal bewind was. Welnu de klerikale gazetten geven de totale ontvangst der ijz.erenweg: reizigers en koopwaren, gedurende decchibet; 1871. Maar zij hebben zorg van te vergeten te zeggen dal de vermeerdering op het koopwarenvervoer is verwezenllijkt en dal de totale onlvajurst. voor dg reizigers-tarief in die maand 1871 beliep tot fr. 1,142,339 Terwijl in december 1871 zij bedroeg 1,204,738 Dus eene vermindering van opbrengst, niet den tarief Wasseige vail fr. 62,399. Zie daar de waarheid, daarom zal de Vcurmiar ziel* wel wachten die le bekennen. De vreemde schrijvers van de V’eurnanr die hier tarief-Wasseige. De ijzeren wegen van den Staat, opgebracht dan in 1870. Wij geloven het veel te iloen opbrengen wanneer men aan de bur- men ter stede en te lande le vrede» is over het tarief- Wasseigc. Oh! die onnoozele sukkelaar, al onze koopmans in kolen, kalk, graan, strooi, enz. im mers, geheel onze handel en nijverheid wenschen het tarief-Wasseige naar den bliksem. i 4 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2