leidster dier f Be Veurnaar is zoodanig gewoon de waarheid teverbloemen, dat indien hij niet alle weke zijne lezers een logenlje om beiers wille moest op dienen, hij geheel en gansch uit zijnen schik zoude zijn. Deze weck heeft, de konfratcr uitgevonden van M.' Gustaaf De Smedl te doen doorgaan als kandi daat voor de kamer der volksvertegenwoordigers. Welnu dit is eenvoudiglijk een kiesmiddellje door de Veurnaar uitgedacht om aan onzen provin cialen raadsheer hinder aan te doen. Tol nu toe heeft, de liberale associatie geen kandidaat voor de ka'iner aangewezen, dus kan niemand als zulks doorgaan. Past op dan kiezers, de Veurnaar wilt u misleiden. De 11. H. DeSmedt en De Keuwer hebben menig vuldige blijkens van goede administratie gegeven. Daarom ook hebben de kiezers hun lot drie maal toe voor hunne vertegenwoordigers te Brugge ge kozen. Waarom zonden zij hun dan willen van kant stellen? De Veurnaar om zich te verontschuldigen van niet te antwoorden op onze herhaalde vraag, waar de diner met vleesch van Goeden-Vrijdag heeft plaats gehad, zegt dat wij nooit op de artikels van Naas de Simpel hebben geantwoord. Hé wel wij moeten den konlraier berichten dat het Advertentie-blad ander werk heeft dan zich met de ongerijmdheden en administratieve dwalingen bezig te houden van Naas de Simpelaar die zich Naas den Sukkelaar zou dienen te noemen, en her haalde malen bewezen beeft dat hij door de be stuurzaken ziet gelijk door ’ne'slijpsteen. Overigens is er een groot verschil tusschen niet antwoorden op argumenten door een tegenstrever voorgelegd en te weigerende bewijzen te leveren van eene beschuldiging die men zelf heeft uilgé- bragl. Dit léste is het geval waarin den Veurnaar zich bevindt en zijne handelwijs zal door alle her lijke lieden als hoogst verachtelijk aanzien worden. Overal in Veurnambachl richt men bedevaarten in om de verlossing te bekomen van den gevan genen van het Vatikaan Kiesmiddels! Die bedevaarten zijn samengesteld uil kinderen die hunne eerste communie hebben gedaan, uit vrouwen, uil cenigc mannen die van do kerk leven, en uit eenige onnoozele en glorieuze kandidaten voor de plaatsen van burgemeester en schepenen. De geestelijken zijn natuurlijk aan 't hoofd van de bende. Onderwede wdrifdn ëd litaniêh gelezen en gezongen van de liberalen verlost ons lieert»»!! Hequiescant in pace, het geld in ons kassei!! Hoe’slim. En dat noemt men .reli gie! heid kan wel verdoken worden maar ook deze moet uitscliijnen; en de natuur^ liet leven, tien geest noch hel gedacht kunnen noch zullen niet versmacht worden, niet stilstaande Idijvei., niet achleruitwerken noch niet geboeid worden. En gij vrijheidsminhende medeburgers en landgenoten, gij kiezers van onzen om trek, gij zult bekennen dal alleen in een dampkring van vrijheid kan vooruitgang ontslaan; darde klerikale politiek aan alle vrijheid van onderzoek, van denkwijze en verkondiging tegenstrijdig is, en gevól- gentlijk aehleruilwerkcnd en geestverdo- vend is. Welaan wilt gij den achteruitgang, de geestverdooving, stemt dan voor tie kleri kale kandidaten. Maar neen, wij hooien U allen ui troepen, wij willen de vrijheid en tic vooruitgang; het zij zoo en kiest dan eenstemmig de liberale kandidaten. En M.r Vauhee? De bewijzen als 't u belieft, van de grrroote kennissen vim dezen kandidaat?... EEN kiesmidlel:JE ONZER TEGENSTREVERS. Als kiesmiddel verspreiden onze tegenstrevers op den buiten hel gerucht dal de meerderheid in de stad Veurne voor lie hoeren Bieswal en Vanhce zal stemmen. Dal is grove logentaai. De algemeenheid der kie zers van Veurne, op weinig uitzonderingen na zal voor de hoeren De Stnddi en De Keuwer stemmen. De Vêurnaars zijn niet ondankbaar voor bewezenc diensten en de familien De Smedl en De Keuwer hebben alhier door een-ieder geacht en bemind geweest. Wij beslaligen met genoegen dat deze verkleefd heid aan onze provinciale raadslieeren ook op den buiten heerscht, dit geeft ons dus de overtuiging dat de heeren De Smedl en De Keuwer op 27 dezer met eene zeer groöte meerderheid als provinciale raadsheeren zullen herkozen worden. De Veurnaar maakt groolen.ophef over de ken nissen dat M.r. Leopold Bieswal als schepen der stad heeft laten blijken, 't Is zeker daarom dal M.r L. Bieswal hoogstens ecus op drie maal aan de vergaderingen tegenwoordig is. De redakteurs der Abdijc straat hebben eenen fijnen neus, dal men er waarlijk zijn beschot zou in hebben Niet alleen rieken zij op Goeden-Vrijdag het vleesch in een liberale keuken, maar nu nog hebben zij zoo zonder'de minste aarzeling, do hand op een tier schrijvers ven hel Advertentie-blad gelegd. Wat zijn die abbétjes toch scherpzicblig r»e klerikale meerderheid in den Provincialen raad. Maar moet men ten minsten hel bestuur der deputatie niet goedkeuren en alzoo de meerderheid versterken? Wel de heeren klèrikale kandidaten vergelen zeer waarschijnelijk waaruit die bestaat en wat zij be werkt. Zij vergeten dal de deputatie samengesteld is van de vertegenwoordigers van de andere arron dissementen der provincie die wedijveren om aan hunne wederzijdsche omstreken hel voornaamste deel dór yoordeelen toe te eigenen, en uit de ver tegenwoordiger vair ons arrondissement,oenen bruggeling of zoo iets, immers eenen vreemdeling die men slechts ontmoet en hoort spreken wanneer er kwestie is onze duurbaarste belangen legen te kanten. Wij dagen de klerikale kandidaten of zelfs den Veurnaar uit een enkel voordeel ol zelfs noódzake- lijk werk in ohs kanton aanlebrengen, ’t welk door de deputatie uit hare eigene beweging is toegesiaan of uitgevoert. -n Wij maken ons van onzen kant sterk te bewijzen dal alle de ontwerpen en de uit gevoerde werken van verbetering of vernieuwing door onze tegenwoordige liberale raadsleden aan de deputatie zijn afgeperst. Het schijnt inderdaad dat de deputalie de natuurlijke vijand zij van onze streek. In kiesmaleric partijdig en ongeregeld, be slist zij op verschillige manieren de zelfde gevallen ingevolge zij de klerikale partij moet begunstigen of bënadceligen. In administratie laat zij zich blindelings geleiden door hel gezag der hooge geestelijkheid en verzet zich uil dwang legen al wal kan strekken om hel volk aan de slavernij te onttrekken, en belzólye te verlichten. Wettige voogdes der gemeente-besiuren en verdedigster hunner weerdigheid, laat zij hun gezag vernielen in T belang van den eenen of den anderen kalholijken opspeler. Belast met de Weinig heid der plaatsen en stralen en vooral geroepen om de hand te leenen aan de gemeenten in hel gebruik der voorkoom-middelen tegen de verpesting, ont wapend zij deze leste om aan eenen klerikalen dwarsdrijver te behagen. Verders men leze de annalen van de provinciale zittingen en men zal er vinden hoe de deputatie onze duurbaarste belangen ter harte neemt, ik wil zeggen verwaarloosd, zelfs tegenkant,zonder tegen spraak van wege onzen kalholijken vertegenwoor diger. Bij de lezing der annalen zal men de over tuiging krijgen dal hel niet is met toegevendheid aan de klerikale deputatie dal er iets'in 't belang van Veurnambachl kan verkregen worden, maar dat de grootste noodwendigheden slechts bij afper sing voldaan zijn. Deze handelwijs is niet treffelijk en kan «iemands goedkeuring verwerven. Zij ver dient uwe verachting, kiezers, oil de klerikale kan didaten toonen de maat der waarde van het bestuur dat zij aanprijzen en van hunne eigene vernede- ringsbegeerte met u te zeggen dat de voldoening uwer wenschen ten prijze is van uwe volkomene onderwerping van uwen en bunnen ’t wege. Aan zulke arglistige ingevingen zult gij, kiezers, wederstaan. Gij zult toonen dat gij deftige en onaf- liangelijkc mannen zijl en het u niet behaagd uwe vrijheid, uwe rechtschapenheid te slaglofteren aan eene verslaafde meerderheid of aan een ongunstig bestuur. Gij zult uw vertrouwen niet onttrekken aan deze die moedig voor uwe belangen hebben gestreden en die ondanks de klerikale vijandschap uwe rech ten hebben doen herkennen. Het geldt niet alleenelijk uwe belangen, maar ook uwe vrijheid. Deze zult gij niet afstaan. Een kiezer. Hoe hel tegenwoordig gaat in den biechtstoel. Is men ecu lasteraar, kleinigheid; bezit men on- iéchtveérdig goed, kleinigheid; leeft men in over feilen, legen die afs.•Huwelijke mannen en tegen de verfoeijelijke klerikale politiek als oorzaak dier feilen en leidster dier mannen. Daar is de waarheid en om ze dusdanig le vervalschen moeten onze tegenstrevers een klein gedacht hebben van hunne lezers en van de openbare denkwijze! En dalz.ijn mannen en dagbladen die den volksgeest willen geleiden. Maar hoort hoe langer hoe sterker. Wij wekken al de katholieken op van het (Advcrientic-blad) le verbranden zonder liet le lezen, ’l Is altijd verboden slechte geschriften le lezen, zoo tijdens de kie- zingen als op andere lijden. Ei wel bravo! dat is len minsten Uw ge dacht recht uitgedrukt. Gij wekt al de ka tholieken op de liberale schriften te ver bi anden zonder die te lezen; wal vroeger haddet gij ook alle de liberale schrijvers verbrandt zonder ze le aanhooren. Wij herhalen hel, uwe stelsels zijn van over ouds dezelfde en zullen ook dezelfde blijven voor hel toekomende, dus is hel gelijk mei uwe politiek zijnde de toepas sing uwer grondslelsels. Hoort Veurnaar en gij Ullramonlanen, wij willen U hel bewijs, voor hel verleden beslaande, ook voor hel hedendaagsche opleggen. In zijne nazoekingen moei de geleerde de leiding en de aanzeggingen van de kerk aanveerden, zij (de kerk) heeft hel recfrl de verkondiging le beletten niet alleene lijk van zulke ontdekkingen die zij als dwalende oordeelt, maai' zelfs van diegene die, waar zijnde, lijdelijk eenige godsdiens tige of maatschappelijke hindernis zouden konnen bijbrengen. (Abt Julius Morel, opsteller van hel I Univers; Incartades libérales dénoncées au concile, b.u'iG en volgende.) Dooming aan de leering die erkent: de volkstemming als bron der regeerings- macht, de stellige rechten als oorsprong der burgerlijke rechten; de openbare denkwijze als politieke leiding.» (Abt Quéant: Le Sacre des Hois. 1865.) De'uliramonfaanschc partij beweer «lat de II. inkwisilie aan de moderne maat schappij weldaden on grople diensten loe- gebrachl heeft! (Louis Veuillol, Univers, 1865, 1866; Abl .1. Morel, Incartades libérales.) Deze pogingen werden beloond door de canonisatie 1867) van den spaanschen in- kwisitcur Pieler Arbues. Wij welen wel dal de Veurnaar en zijne aanhangers beweeren zelfs in politiek, al leen de waarheid te bezitten; maar veron- slellende dal dil zoo zij dan zal zulks door de bestrijding zijner legenslrevers le klaar der uitscliijnen. Wij zijn toch alleen van dit gedacht niel. De beroemde Cicero schreef dal hij zich meer bekreunde om de beweegredens zijner legenslrevers le onderzoeken, dan om zijne beweegredens te bewijzen. Maar ja wel, uwe aanhangers opwekken de schriften hunner legenirevers te ver branden zonder «lie le lezen, dal is ver draagzaam, en levens veel rapper en gc- makkelijker dan door tegenbewijzen l«* weerleggen. Weerleggen niets zoo gemakkelijk tracht die arme sullen, dien volksgeest wijs te maken «lat al lïelgene gij en uws gelijken niet voorenhoud slechts is, dus dal hel altijd verhollen is iels anders le lezen of le aanhoiiren, en met zulke stelsels zult gij den volksgeest verheffen en ver lichten Maar dal is onmógelijk, ene wolk kan ons wel de zonnestralen verdfiiken, maar deze moeten toch doorschijnen.; de waar- i 1 nr11 11 p n-armv-m mkwk; 2.dc AirriKEL.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2