G. DESMEDT-BERNIER. M.r Dikkeman heeft twee vliegen gevangen in Toont dat gij beraden, standvastig en mannen van ka- wending tol verbastering Dal de laatste kiezing aan de klerikalen veel geld heeft gekost, dat weel eenieder. Rijtuigen, diners aan vijl' frank per man, Champagne wijn, niets is gespaard geworden. Hel is zeker niel overdreven wanneer men de onkosten schal op 8 franks per man, het gene komt, voor ten minsten 600 kiezers, de bagatel van daar omtrent 5000 franks. Wie zal dit sommeken betalen? Dit is een raadsel, maar men beweert dat de 1111. Bieswal en Vanhee er niel een cent hebben in af te dragen. Eenvoudige antwoord. Op alle de dwaasheden en ongerijmdheden in den Veurnaar’s bijvoegsel van zaterdag laatst ten laste van M.r Gustaaf Desmedt-Bernier uitgekraamd, ant woorden wij eenvoudig!ijk hetgeen alle onpartij dige en verstandige personen bij de lezing van dit zwartgallige factum zegden Was M.rG. Desmedt een klerikale kandidaat dan wierd hij door de Veurnaar als verstandig man, vernuft in zaken en zeer bekwaam, immers als een arend verheven. Tot bewijs M.r Leopold Bieswal! De jonge geestelijkheid niet te vreden met de kiezers in hunne woningen door alle soorten van bedreigingen van ongevallen en straffen te veront rusten, loonde zich ook maandag lest, op de markt en in de kiesbureelen, bijzonder ijverig en stoutmoedig. Verstonden die 1111. hunne plicht, hunne zending, zij zouden het voorbeeld volgen van eenigeoude geestelijken die alleenelijk in de kies bureelen komen om er hun stembriefje neerteleg gen, zich wel wachten van partijdigheid te toonen en zich van de kiezingstrijd verwijderen zoo haast als hel maar mogelijk is. Tol ontstichting van vele lieden heeft men hier jonge geestelijken gezien die gestadig de kiezers bewaakten, hun meermaals hun stembriefje vroegen en zich niet schaamden zonder reden onbetamelijk uit te vallen tegen liberalen. verfoeid. l’oonl dal den moed n niel ontbreekt Om den toestand te verbeteren en om de daat toe noodige middelen aan te wenden; Om uwe vrijheid en uwe onal bangelijk heid te bewaren Om den bekomen vooruitgang, dat duur baar pand dat aan uwe voorzaten zooveel opofferingen koste, door u te blijven ge nieten en ongeschonden voorde toekomst te behouden Herinnerd n dat mannen die laf zijn van karakter rijp zijn voor slavernij! Denkt ernstiglijk aan de u toeverlrouwde rechten die u tevens verhevene plichten opleggen en stemt allen op den heer Na de dood van Leopold I is hel ras der Vlamin gen vervallen! T’en is niet meer door de namen hunner volksvertegenwoordigers, noch door deze hunner provinciale raadsheeren dal men hunne droevige en belreurensweerdige geschiedenis-lijd- stippen mag aanduiden, maar door deze van mach tige mannen die waarlijk aan het hoofd der open bare zaken staan en hel volk, als eene kudde doen naar de stembus geleiden: deze mannen zijn de bisschoppen. De volksvertegenwoordigers en de provinciale raadsheeren zijn niets anders in hunne handen als werktuigen waarvan zij zich bedienen om hunne daadzaken te wettigen. De bisschoppen spreken en gebieden, de gekozene zwijgen en ge hoorzamen en na zich op de borst geklopt en zeem- stemmig amen gezeid le hebben, keeren zij in hunne huizen terug, God lovende dat zij er zoo gemakkelijk van afgekomen zijn. Welhaast steekt men ze naar hunne buitenverblijven alwaar de pastor tot zelfs hun gebraad gereed doet maken, en, van waar men ze bij ieder stemming terug doet komen om ze eens aan het volk als ijdele en be lachelijke schimmen voor te stellen. De geest heeft zijne rechten verloren, het gedacht staal onder den domper op dat er geen een der edele sparken die hel rond zou kunnen spreiden, onder ’s mcnschen oog zou vallen. 'Zwijgen mag en moet men, ot wel, is men beambte van den staal, men wordt van zijn ambt schandelijk afgezet en slrekl lol doelwil aan den klerikalen haat; en, is men onafhangelijkc burger men wordt beschimpt en bemodderd: deze die met u verkceren worden door den klerikaal als slecht volk aanzien en, volgens den sijllabus, al le samen geexcommutiieerdNog zijn er zulke tijden geweest, Tacitus heeft ze beleefd, en met hem mogen wij zeggen: zij verhoopten waarschijnelijk de slem van het romeinsche volk onder de vlam- men uit te doven, gelijk ze met de vrijheid van hel senaat en met het menschelijk geweten ge- daan hadden. Daarmede hielden zij niet op: men verjoeg deze die de wijsheid leerden, men ver- bande al de schoonc kunsten op dat niet eerlijks meer hun hel oog zou kwetsen. Wij waren een wonderbaar voorbeeld van geduld, en, indien onze vaderen hel hoogste toppunt der vrijheid gekend hebben, hebben wii de ergste der slaver- nijen gekend! De bespiederij had ons tot de mogelijkheid van spreken en aanhooren toe ont- zeil, en, wij hadden zelfs hel geheugen met de spraak verloren indien het zoo gemakkelijk ware geweest te vergeten als te zwijgen! Zoo sprak de groote man, zoo spraken wij ook! maar, gelijk hij, verwachten wij beter! al zijn er vele die stemmen door bedwang of door domheid in den hun opgelegden klerikalen zin, daar zijn er ook, en, God dank, hun getal is groot, die de edele vrijheid op hun voorhoofd laten lezen en met ver stand hunne kiezersplichlen kwijten! al ziiii er ook die, voor eenen frank taarten op den diner, onnoozel genoeg geweest zijn aan de klerikalen den voorkeur te geven, daar zijn er ook en ze waren met meer als vijf honderd die niet verontweerdi- ging de oplegde klerikale kandidaten verworpen hebben. Aan hun behoort de toekomst, want het verstand en de vrijheid zijn Gods verhevene ge- scjjmken, beschikt om in orde en geluk de mcnsch- hüid te geleiden. Achteruit dompers! Achteruit logenaars die aan het volk wijs gemaakt hebt dat de liberalen geen religie haddenZij hebben er meer als gij, maar ze bezoedelen en bemodderen ze niet met, zoo als gij, haar tot dekmantel te doen dienen van opgerezene eerzuchten allerdomste waan! En gij liberale stemmers, gij die aan het arme gebabbel van de middeneeuwsebe allecnheerschers hebt welen te weerstaan, gij zijl kloekmoedig ge weest! Aan u ouze hartelijke dank! Aan u onze De provinciale kiezing van 27 dezer is in ons kanton voor de liberale partij slecht uitgevallen. Wij rekenden op eene meerderheid van een vijftig tal stemmen. Onze berekening was gesteund op vaste beloften en op de gekende denkwijze der kiezers. Maar buiten alle verwachting, wij hebben de minderheid gehad. De kapelaan van Houthem spreekt van hofsteden te koopen juist gelijk de pastor van Leijscle van koeken te koopen. Dat zijn hunne zaken, alleenelijk zullen wij zeggen, dal hel beter is koeken te koopen om ze aan dionke kiezers uil te doelen en hun alzoo te bewilligen den wijngaard des Hoeren te verlaten, dan hofsteden te koopen om er brave en rechtzinnige mcnschen van af te jagen en in het ongeluk te helpen. De kapelaan van Adinkerke was maandag uiter mate leutig. Nauwelijks was hij uit de kerk, en misschien nog niet, of hij was aan ’t zingen, zelfs aan’t dansen. In de statie van Adinkerke wisten de mcnschen niet wat er van denken.^ Eènigc lachten, andere bezagen hem met medelijden, en 'talgemeen gezegde was: 't is een bruggeling. De'uitslag der kiezing is toe te wijten aan alle slacn van oneerlijke drukkingen, van strafbare omkoopingen, van geweldigen invloed op het ge weten van onverstandige en bijgeloovigc kiezers. Niet eenen, maar een groot getal sukkelaars heeft men door de geestelijken of door hunne acliter- loopers gedwongen en onder een bewakend oog naar de stembus zien leiden. Niet eenen, maar een groot getal landbouwers en neêringdoeners heb- I ben gestemd tegen hun gemoed om te ontsnappen aan de vervolgingen met de welke zij waren be dreigd. In een woord, de drukking is zoo groot geweest dal men nooit iets dergelijks in Veurne heeft gezien en dat alle rechtschapene en onpar tijdige mcnschen er over geschandaliseerd waren. S>e kiexingeii. In ons bind van woensdag laatst hebben wij den uitslag der kiezing voor de pro vinciale raadsleden alhier opgegeven, waar bij blijkt (lulde klerikale kandidaten, heeren L. Bieswal en E. Vanhee, zijn gekozen ge weest ten gevolge der meerderheid die zij in de tweede en derde kiesbureelen be komen hebben, doch dat de liberale kan didaten, heeren G. De Smedt en 1). De Keuwer, niel le min de meerderheid beko men hebben in het eerste kicsbnreel be vattende onder ander Veurne stad met de wijken Wester- en Oosterpoorl zoo dat, volgens dien uitslag, wij liberalen, voorde aanstaande gemeente-kiezitig de overhand hebben en moeten zegepralen. Wij bedanken hartelijk alle de kiezers die de heeren G. De Smedt en I). De Keuwer met hunne stemmen vereerd heb ben; is het de meerderheid niet aan wie wij onze bedankingen wenden, hel is toch met het verstandigste en vcrlichlste gedeelte der provinciale kiezers onzer streek dat wij in gemeenschap van gedachten en in overeenkomst van denkwijze verkceren. Onze vrienden hebben getoond dal zij vastberaden mannen zijn die zich niet laten uithalen noch misleiden; nogmaals aan hun onze dankbetuigingen Zij hebben gestemd zoo als de groote meerderheid der beschaafste en vcrlichlste kiezers der voornaamste steden: Brussel, Gent, Luik, Bergen, Charleroi, Doornijk, Leuven, Verviers, Arlon, Nijvel; in alle die groote sleden en in meer andere wer den de liberalen gekozen en de klerikalen geklopt. En nt>- ander nieuws. Woensdag laatst om vijl ure namiddag, was de liberale as- socialie voor Veurne en hel kiesomtrek bijeengeroepen tot kiezen een kandidaat voor de Kamer der volksvertegenwoor- digers. Deze bijeenkomst was talrijk en geest driftig; vele on^er liberale vrienden van Nieuporl met den heer Grombez waren aanwezig, alsook leden van omliggende gemeenten. De heer Gustaaf De Smedt-Bernierwerdt met algemeene stemmen als kandidaat uit geroepen. Met. ijver en moed aanveerde hij deze kandidatuur die hem zekerlijk wel toekomt als aan een man met onze streek en be langen wel bekend, in ons midden opge bracht en er wonende, dus ten allen tijde toegankelijk. Wij wenden ons thans lot een groolen- dcels ander kiesomtrek en tevens lot stem mers een hoogcr kiescijns betalende, en hopen dat deze hunne burgerplichten des (e beter zullen verslaan. daar zij de kiezin- gen reeds meermaals hebben bijgewoond en dus meet ondervindingen kennis van zaken bezitten. Welaan dan vrijheidsminnende kiezers, np u rekenen wij, op u stellen wij ons betrouwen. broederlijke handdruk! Wij verwachten u, altijd bezield met den zelfden moed, altijd fier en onal- hangelijkAltijd hel recht in het hart en de vrijheid in liet verhevene brein! Altijd strijdende voor de menschel ij ke waardigheid Tot den ll.,u“ dan, vrije broeders! Geen moed verloren, maar allen met vaste hand in de stembus een briefje gesleken voorden volksvriend, voor ons aller vriend den heer G. DESMEDT-BERNIER. bemind is voor zijne gedienstigheid en meermaals er schitterende blijken heeft aanhoudend zijl; dal gij ontvangen der algemeene achting en ge- 1 rakler zijt en de negenheid. M.r G. De Smedt na de verzekering te hebben mtvangen dat hij in zijne pogingen krachtkadig zoude worden ondersteund, heeft, onder de warmste toejuichingen, de hem aangebodene kandidatuur aanvaard. Hier op heeft de voorzitter eenige woor den van bedanking aan den heer DeSmedt toegesproken en bij de leden aangedron gen op dat zij van heden af ijverig werk zaam zouden zijn om den kandidaat der Liberale Vereenigitig te doen zegepralen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2