G. DESMEDT-BERNIEK I Dal de Veurnaar eene week moest laten voor bijgaan zonder eenc lastering uittekramen, ware hij geheel en gansch uit zijnen schik. Lasteren maar! zeglde Veurnaar; lasteren links en rechts, goed koine hel uil, daar zal altijd iets van overblijven waarmede men eenige sukkelaersom den tuin zal leiden. Ja maar, Veurnaar, alhoewel het op poene van alle slach van groote straffen, stipt verboden wordt de liberale gazetten te lezen, wagen de menschen De omzendbrief van M.r Léon Visart aan de kie zers van hel arrondissement Veurne geelt klaarlijk te kennen waar onze tegenstrevers naar toe willen. Het eenigste doelwit dal zij trachten te bereiken is de afschaffing onzer middelbare Staatsschool, en dal onder voorwendsel dal hel onderwijs er niet god- dienslig is. Indien men zulk een kiesmiddcl wil gebruiken, men zou ten minste bewijsstukken voor tiert dag moeten brengen, die bevestigen dat God gansch uil onze middelbare school gebannen is; maar dat zullen en kunnen onze tegenstrevers niet doen, want bel is alhier en in het omliggende ge noegzaam bekend dat er niets verwaarloosd wordt om er de kinderen in gods- en zedeleer op te voeden. Maar aangezien de zelfde omzendbrief zegt dal onze tegenstrevers de scholen willen vermenigvul digen en aan iedei'ecn toelaten de weldaden van hel onderwijs te genieten, waarom bevechten zij onze Slaalschool met zooveel haat en nijd, en waar om stellen zij alles in werk om de zelve te doen verdwijnen! Is deze handelwijs niet geheel tegen strijdig met hetgeen zij voorboudenï Ook hebben wij de volle overtuiging dal al de weldenkende kiezers zich in dien bedriegelijken strik niét zullen laten winden, en dal zij eenpariglijk zullen stem men voor den volks- en kindervriend M.'GUSTA Al’ DE SMEDT, een der standvastige voorstaanders onzer middelbare Slaalschool die zoo veel voor deel aan de leerzuchtige jeugd van stad en van den buiten verschaft. IVnarom üï.r Deamedt xal gekozen worilen. Over twee jaren Veurnambacbt was vertegen woordigd in de kamer door eenen Veurnaar. Al weldenkend persoon schepte eer en voldoe ning in deherneming van eenen inboorling mede- gcvrochl te hebben. De vertegenwoordiger was een ware volks vriend, zijne genegenheid voor een ieder, klein of .groot, was al" n bekend, iiij was bemind om zijne persoonlijke deugden. In de oeffemng '.an zijn mandaat was hij een ijverige irdedigcr onzer belangen. Weldra de lieer; ehzucht en de hoogmoed, onder het masker van godsdienst en vaderland, lasten hem aan: hemel en bel zijn te koop gesteld om hem le verpletteren. Ihj versmacht onder den laster en de fogenlaal, slachtoffer van een heiligschendend verbond tusscheu liberale ongezindheden en het klerikaal bedrog. De kleriliaien bekreunen zich weinig met den keus der middelen; de persoonen zijn hun even onverschillig. In ons arrondissement vindt men grondeigenaren, beambten, vijveraars, ge' ?crde persoonen van allen stand; de klerikalen hebben er zelfs ’t geen zij noemen bij schersing het bewarend verbond: Te vergeefs! Het arrondissement Veurne is door het bisdom als onbekwaam verklaart zich zelven le bestieren; men stelt hetender booge voogdij. Brugge zorgt vooral voor zich zelven. het nochtans in dezelve te onderzoeken of hetgeen de klerikale bladeren voorhouden zoo altijd op he' evangelie trekt. En zie, meestendeels vinden zij ei het bewijs in, dal‘de heilige bladeren liegen gelijk tandentrekkers en lasteren dat hel eene schande is Dc Veurnaar van woensdag lest, bevat op nieuv een van die schandelijke lasteringen. Daarin wordt gezegd dat M.r Guslaaf Desineih zich destijds tegen zijnen vader, en eens tegen zijnen broeder op rang heefl gezel. Dit is een kieslogen dal onze tegenstrevers reeds meermalen voor den dag hebben gebragt. Zie hier de waarheid. Wanneer M.r Desmedt vader, provinciale raadsheer voor Veurne was ter ïeTfder tijde als M.' de burggraaf de Niebport, deed men hem, alhoewel er geen tegenkanting was, een manifest onderteekeneu dat beleedigend was voor zijn kollega. Eenige kiezers, om tegen die handel wijze te protesteeren, stemden in plaats van voor M.r Desmedt vader, voor dezens zoon Gustaaf. Dit geschiedde builen wele van dezen leste, maar noch tans zeggen de klerikale lasterbladeren dal M.r G. Desmedt zich legen zijnen vader op rang stelde. Wat later, wanneer M.' Jules Desmedt, volks vertegenwoordiger voor liet arrondissement Veuriic was, gebeurde het dat, bij gemis aan oenen kandi daat, de liberale kiezers van het arrondissement, die de achteruitkruipende princiepen van M.’Jules Desmedt niet kounen noch wilden aannemen, hunne stem aan zijnen broeder Guslaaf gaven. Dan op nieuw schreeuwden de klerikale bladeren dat dezen tegen zijnen broeder op rang stond. En zie daar hoe de klerikalen de historie schrij ven. Overigens zulke feiten leggen zij den lieer G. De Smedl als schelmstukken op, terwijl zij aan de mannen van hunne partij als verdienstvolle daden zouden aangerekend worden. Tot bewijs diene de handelwijs van M.r Loop. Bieswal ten opzichte van zijn broeder Eduard. In 1870, ten dage dat den lieer Eduard Bieswal. als volksvertegenwoordiger aan herkiezing was onderworpen, wanneer dezen op de Groote Merkt te Veurnedoor de Nieuporlnaars werd toegejuicht, sprong M.r Leop. Bieswal, vóór de Café Francais op eenen tafel, en riep: IJ eg met Bieswal! Van die verachtelijke daad van den heer schepen Bieswal jegens zijnen broeder, aan wie hij noch tans wel iets anders was verschuldigd, zeilen de klerikalen niet spreken, maar lasteringen uitkramen tegen de mannen die aan hunnen winkel niet ver slaafd zijn, dat kunnen zij goed. Indien zij nochtans meenen daardoor den heer De Smedl le hinderen, dan zijn zij mis. Hoe meer hij belasterd wordt, boe meer bfj in aanzieu bij de treffelijke lieden zal winnen die hem op dinsdag aanstaande in massa hunne slem zullen schenken. Geheel hel jaar door, en bijzonderlijk als er kiezingen aanslaande zijn, hoort men de klerikalen op alle lootten zeggen dal het voorde religie is dat zij strijden en de kiesmakelaars maken dit aan hunne onnoozele schapen wijs. Dit heelt nu reeds verscheide jaren geduurd, al is T dat men dagelijks nieuwe kerken ziet bouwen en de reeds bestaande overheerlijk herstellen, St. Walburga is er een bewijs van te Veurne, al is’l dal men tot hiertoe geen enkelen dienaar Gods heefl zien hinderen of vervolgen, integendeel, hel schoonste huis van he', dorp is voor Mde past or In zijne muren wandelen onder de waakzame oog der geestelijkheid een ontzaggelijk getal jonge edellieden die verstooten in hunne geboortestad, op den vreemde trachten hunnen hoogmoed te verzaden. Veurne was reeds met eenen edelen Visart al.v lid der bestendige deputatie vereert. Een tweede stond aan de deur zijne beurt afle- wachten. Men stuurde hem naar het katholiek verbond te Veurne onder de begeleiding van eenen vicaris en krak hij is kandidaat. Dc vicaris had gesproken! de Veurnambacblers mogten zwijgen en de knien buigen. Men herinnert zich hel overige. Geweld, predik stoel, biechtstoel, eten en drinken, enz. in andere woorden: onteering der goddelijke zaken en be derving der politieke zeden, zie daar de uitslag. Niemand kende M.’ Visart! Bij bevel der geestelijkheid M.r Visart werd representant De liberalen in ’t algemeen waren verontwaar digd De rechtzinnige katholieken sloegen eenen sinar- telijken blik op hel verleden en schenen met tegen zin het jok aan te trekken dat hun met schande overlaadde. Dit is het verleden. Gaan wij voort Op heden na verloop van twee jaren die zelfde heer Visart verzoekt de vernieuwing van zijn mandaat. Bemerkt het wel het is hij die zich vorendraagt uit zijn eigen persoon De hulp der Veurnsclie katholieken, der klerikale bond kan hij missen; hij weel immers waarop hij mag steunen. Brugge is boven Veurne in het katho liek kamp. Zal die lieer herkozen worden? Ongetwijfeld neen! De kiezers zijn van hunne dwaling weêrgekeerl: men laat zich geen twee keeren bedriegen. Mijnheer Visart kan noch mag niet herkozen worden omdat hij vreemd is aan onze streek en dat hij zich niet toelegt om onze belangen te onderzoeken en te verdedigen. Omdat het niet is met te Alveringhem twee a drie maanden in twee jaren te jagen en te Wandelen dat men onze noodwendigheden zal beseffen en doorgronden en dat M.r Visart reeds blijkens heelt gegeven van onkunde nopens onze belangen. Omdat M.r Visart, die volgens zijne verklaring vijandig is aan uilsluitingsgeest en partijzucht, nochtans alhier ter streek geene andere betrek kingen onderhoud dan met de geestelijkheid en haren aanhang en aan het grootste gedeelte der bevolking ten vollen onbekend is. Omdat M.' Visart in zijne verklaringen niet regt- zinnig is toen hij beweert dat bij de voorstander is van het onderwijs, dewijl een ieder weel hoe de klerikalen hel onderwijs tegenkanten. Omdat M.r Visart nog min reglzinnig is wegens zijne tegenstrevers in ons arrondissement toen hij beweert: dal deze willen God uil de scholen drij ven. Dat is om dc jesuilieke taal le spreken: een leugen om belerswilic. De God van M.r Visart hel zijn de broederkens van ondeugende memorie. Hij mag die voor zich houden, de kiezers zullen er niet jaloersch van zijn. Omdat M.' Visart in het politiek orde, onze duur baarste vrijheden, onze vrijzinnige instellingen zou slachtofferen aan den willekeur der geestelijkheid en dal wij Veurnambachters lol slaven niet willen nederdalen. Eindelijk hij zal niet herkozen worden wiudat hij door den vrijen geest des volks bestreden is die niet kan gedulden dat hij zich opdringe of dat men hem oplegge; omdat wij onder ons een man bezitten die onafhangkelijk van karakter onze burgerrechten zal doen gelden tegen wie ook die zou aanranden: een man die onder ons woont: waarmede wij allen, liberalen en katholieken, dagelijks in betrekking leven; een man die onze belangen kent en dezelve in vroegere tijden kundig heelt weten te verdedigen; een man in een woord die de achting en de ge negenheid van een ieder heelt verworven. In dezens persoon zullen alle onafhangkelijke stemmers zich vreken over de schande die zij ledenl twee jaren geleden hebben en zij zullen eenparig met ons en onze vrienden stemmen voor den achtbaren heer G. DESM EDT-BERN I ER. Een kiezer. gemeenten die nieuwe steenwegen hebben geleid, zoo als Ramscappelle Ooslduin- kerke, Pervijse, Avecappelle, enz. enz? Heefl hij wel ooit de minste pogingen ge daan om de betaling der hulpgelden aan die gemeenten verschuldigd te doen be spoedigen? Wal heeft M.r Visart gedaan voor Alve- ringhem? Is de steenweg van de Nieuwe Herberg naai' Isenberghe ten koste van den Slaat vooi tgelrokken? Heefl M.' Visarl wel getracht ten voor- deele van Vinchem, Wulveringhem, Isen berghe en Leysele door den Staal den steenweg te doen overnemen leidende van de IJpersche kalsijde naar de Clachoire! en noglhans is zulks onlangs gebeurd voor den steenweg van de Korlekeer langs Wesl- vleleren naar Poperinghe? M.r Visart heefl niets getracht le ver beteren, hij heefl weinig gevraagd en heefl niels bekomen. Neen, drie maal neen. Op alle de boven gemelde vragen moet men ontkennend antwoorden. M.' Visart heeft noch per soonelijke, noch algemeene diensten be wezen, hij heefl integendeel onze belangen verwaarloosd en in plaats van in zijnen omzendbrief van 51 mei 11. over de eenc of andere kwestie te handelen die strekken moet lol ons stoffelijk voordeel, komt hij ons zeggen dat bij strijd voor de princiepen. Dal vragen dc kiezers niol. Zij vragen in tegendeel dal onze volksvertegenwoordiger zou behulpzaam zijn aan de persoonen en aan de gemeenten, immers dal hij kracht dadig de stoffelijke belangen onzer streek zou verdedigen. Dit heefl M.r Gustaaf Desmedl gedaan gedurende de tien jaren dal hij lid is ge weest van den provincialen Raad. Veel diensten van allen aard, tijdens de provin ciale kiezing aangebaald, zijn onze ge meenten hem verschuldigd, en dat hij be hulpzaam is, bekwaam, vol werkzaamheid en moed, kan door niemand rechtzinnig geloochend worden. Vctirnaars, Nieuporlenaars en gij allen kiezers van den builen, stemt voor geen vreemdeling die uwe belangen verwaar loosd en die hel niet noodig acht er zich mede le bekommeren. Maar stemt voor een inboorling uwer streek die uwe belangen ten allen tijde mei ijver zal voren staan. Ja stemt, in hel belang van hel algemeen welzijn voor

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2