G. DESMEDT-BERNIER. men sciikijË'fTiïf'Clveki.nghEM. EEN KORT ANTWOORD AAN DE VlIRNAAIi. De burgemeester Behaeghel zal blijven schrij ven aan zijne pachters wat hom plezier doet en wanneer het hem plezier doet. Zijn er onder zijne pachters die niet welen wat het woord BUIS betec- kent, zij zullen hel later leeren. De Veurnaar beweert dal het zoo gemakkelijk zou geweest zijn aan Mr. Visart eenige staatsbe dienden, zijne politieke vijanden, naar eene andere streek te zenden. Dat is een beetje te sterkDe menschen weten hier toch allemaal, zoo wel de katholijken als de liberalen, dat Mr. Visartwan weinig gezag is te Brussel en er hoegenaamd geenen invloed IteeB. Hij is er zelfs niet in gelukt Mr. Van Hee en Mr. Ghevvy te doen benoemen, zij nogthaus die de schoenen van hunne voelen geloopen hebben om een plaatsken te bekomen, en alhoewel het ministerie nog al mild is met kruiskens, heelt hij er tol nu toe nog geen kunnen bekomen, 1." voor een zekeren burgemeester, een man die vele jaren dienst heeft, 2.“ voor cenen zekeren doktor die vijf en veertig pokkeniers kan genezen in twee dagen. Hel zijn de werklieden niet, zoo als de Veurnaar te kennen geeft, die zich in groepen verziynelen om de kiezers te bedreigen, maar wel de ’tjeefkens van bij de Nieuportbrugge met hunne comman danten aan hel hoofd. Nu, de politie zal zeer wel doen die beroerde kerels in hel oog te houden. De Veurnaar zegt dal M.r Visart buitengewoon dienstwillig is. Maar welke zijn de diensten die M.r Visart bewezen heeft? Daar zwijgt de Veurnaar over, en niet zonder reden, want M.Visart heeft voor hel arrondissement nog niets bekomen, hij heelt zelfs nog geenen huissier kunnen doen be noemen. Strijd to "Veurne voor de Kamer. Wij vernemen met genoegen dat de liberale partij te Veurne in het strijdperk gaat treden voor de kiezing van 11 juni naast. Die mannelijke hou ding zien wij gaarnde nederlaag van maandag wekt den moed op, in plaats van de liberalen met krachteloosheid te slaan! Zoo moet het ook zijn. Een verstandig man, mislukt hij in zijne onderne mingen, zal daarom niet werk- en moedeloos de armen l aten hangen; zelfs dubbel doen om de slechte kansen zegepralend te overwinnen. Ecu vas ten wil kcea t bergen om. Wat waar is voor een persoon, voor ben individu, is ook waar voor eene partij. Daarom juichen wij geestdriftig den moedi gen heer Gustaaf De Smedl toe, die zich op rang stélt voor de Kamer; maandag hebben de gefana- tiseerde kiezers hem uil den provincialen raad ge dreven, eiwel! dinsdag 11 juni zal hij gekozen worden tot representant door een kieskorps sa mengesteld uit mannen, die beter oordeeleu kun nen,°en beter welen wal recht en waar is. Moedig op, liberalen van Veurne, Nieuport en omliggende gemeenten. Geeft les aan Vlaanderen! Toont u sterk aan wil en karakter. En 't zal wel gaan M.’ Visart, zegt de Veurnaar, is de goede vriend van hel ministerie en in staat van alle slach van voordeelen en hulpgelden te bekomen voor ons arrondissement. Een bewijs dat hij daartoe niet in staal is, is dal hij nog hoegenaamd niets verkre gen heelt. Indien M.r Visart zoo machtig is, waar om stemt men geene nieuwe en voldoende credieten voorde haven werken van Nieuport? Waarom gaan de werken van den IJzcr niet rasser vooruit? Waarom komt den ijzerenweg van Poperinglie op Veurne niet tot stand? NVa'arom wordt er geenen steenweg gelegd van Alveringhem naar l.oo en Pollinchove. Zoo het schijnt hebben de klerikalen ten hun nen dienste alhier thans een gansch leger jonge spioenen, die in de herbergen waar liberalen zijn, worden uitgezonden, om aftcluisteren wat er ge zegd wordt. Opgepast, dus, liberalen Twee jaar geleden had eenen liberalen kandidaat eenen souper gegeven, in eene herberg, aan de kiezers die daar in ’t ronde woonen. Eenige weken daarna komen drie van onze zwarte mannen consus- consoi eene visiet doen aan de bazin. Na eene korte onbeduidende woordenwisseling vragen zij haar waarvoor zij cenen souper had willen geven aan liberale kiezers. Wel, mijnheer de kapellaan, ant woord de bazin, waarom wilde gilder eenen groo tje dienst doen als er eenen rijken liberalen moet begraven worden?.... en de drie zwarte gingen er van door. Worden de pastorijen wat te slecht voor die hoe ren, men maakt er hun nieuwe naar hunnen zin; zij mogc-.i prediken zoo als zij willen, bedevaarten inrichten zoo als zij hel verstaan; en zij worden van den Staal wel betaald. Elk verstandig inensch moet reeds lang dezen kiesmiddel, voor de eenvoudige menschen geschikt bemerkt hebben, builen en binnen siad zal deze hel niet vol houden en door een ander moeten ver vangen worden, want hij is valseh, en zal met ver- ontweerdiging door de kiezers verslooten worden, die hun niet zullen laten bedriegen en stemmen zullen voor den heer Ingezonden A.rtik.el. lieer Uitgever Ik heb vernomen, dat ei" woensdag laatst in uwe stad, nog al veel is gepraat geweest, betrek kei ijk mijne denwijze in de aanstaande kiezing. Ik ver haast mij, u, te verklaren dat de persoenen die veropenbaren dal ik, zal Stemmen voor mijnen vriend M.r Léon Visart, gansch nevens de waar heid zijn. Wel is waar dal ik in zaken van jagt met dezen heer mij zeer wel versta, en somwijlen wel eenige oneenigheden ben aangedaan geweest dooi" eenige laecren liberalen: daarvoor ben ik toch niet veranderd van denkwijze, maai' durf verhopen dat deze voormelde heereu in bet toekomende, mij zoo haast niet meer zullen vergelen. Nooit zal ik naar verdeeling trachten, het welk de ondergang is geweest van ons liberaal bestier, en ik vraag met reden aan alle stemmer, of men nog ware Veurnambachtnaar zou zijn, als wan neer men zou stemmen voor een toch brave en dienstbereide vreemdeling, als wanneer er ter zelver tijde eene oprechte inboorling van ons ar rondissement, een der achlbaarsle en bekwaamste der heereu van ons omliggende, uwe stem vrien delijk komt vragen"’ Zijn de belangen onzer streek hem sedert jaren niet reeds wel bekend, en zal hij dezelve niet met kracht en moed voorën staan? Om deze en andere menigvuldige reden zal ik den 11." dezer komen stemmen voor <S. aSSMEDT-BERNIER. Een weldenkende Kiezer. Het ontfutselen der liberale bladeren in de hei bergen wordt wederom aan het dagorde gebragt. Dezer dagen heeft men alhier een kleine ex-ka'n- didaat-aspirant trappist betrapt- bezig met dit treffelijk werk te verrichten. vier pinten bier aldaar, en veel meer lieve dingen te lange om te zeggen in dit 1’. S. 25 puttevolk kiezers van Alveringhem. 2.” De verlorene sleppete Ascappel is gevonden. Men zal die sleppe present doen aan den heldbaf- tigen koster van S.1 NValburge om er mede zijnen gescheurden frak te repareéren. De Veurnaar zegt dat de kiezers voor M.r Desmedt niet mogen stemmen om dat hij naar kerk noch naar kluize gaat. Wel drommels! zijn er in de kle rikale partij ook geene mannen dan die naar kerk noch naar kluize gaan, en nogthaus veel aantrek bij de chefs vinden? T Is waar, ik vergeet dat: il est avec le del des 'accommodenients. Wat moer is, kan men geen deftig en eerlijk man zijn, geene be kwaamheid bezitten, niet vol van genegenheid zijn voor zijne medeburgers zonder naar de kerk te gaan Is het in de kerk dal men de deugden leert oeffenen, terwijl er men dikwijls niet anders hoort dan verwijlen en scheldwoorden tegen treffelijke burgers Gaat bij onpartijdige, bejaarde, rechtzinnige- menschen en vraagt hun van wie zij binst hun leven bedrogen en benadeeligt geweest hebben; zij zullen antwoorden: van menschen die men meestin de kerk vindt. De schijnheiligheid is immers eene ondeugd die men maar bij de klerikalen aantreft. M.r Visart, zegt men, is gematigd in zijne denk- wijze, bij kent geene tegenstrevers. Neen’t is ’t katje! maar hij noemt zijne tegen strevers, in zijnen omzendbrief, ongodsdienstige menschen die God uit de scholen willen drijven. Is dat nu wel gematigd zijn? En lel wel op, lezers, dat M.r Visart daar maar van spreekt dan om de kiezers le bedriegen en te misleiden. Ei- is hier geene kwestie van religie, maai- alleenelijk van diensten. Als er kiezing is, de klerikalen spreken altijd van religie en liegen dat het eene schande is. Waar zijn er hier geestelijken uit de school ge jaagd? Hebben, de liberalen hier wel ooit gevrocht tegen het beslaan dei geestelijken? Hebben deze hier niet in alle gemeenten het schoonste en beste huis? Worden zij hier wel ooit gestoord in bel uitoefenen van den Godsdienst? Neen, niet waar? eh wel! dat de klerikalen die vrij zijn, de liberalen ook vrij laten. Waarom moeten zij de liberalen aanvallen en' slechte menschen noemen wanneer deze zich alleenelijk bezig houden met de belangen en de noodwendigheden onzer streek. NVij herbalen het, er is hier geen kwestie van religie, maar van diensten, en hel is omdat .Mr. Visart een klerikale partij man is die zich met onze belangen niet be kommert dat wij hem bestrijden. Een laatste woord. Vrienden, gij die met het Advertentie-Blad moe dig en vol ijver de kandidatuur van M.r G. De Smedt ondersteunt; gij die strijdt met ons voor eene goede, eene heilige zaak: het algemeen welzijn, met hoop en vertrouwen mocht gij den grooten dag van dinsdag te geinoet zien. Maar nog niet gerust, neen, onverpoosd gewerkt tot op den laatsten oogenblik want de tegenstrevers waken en reeds hebben wij vernomen dat zij hunnen toe vlucht nemen tot listen en bedrog. Gij vrienden, volherdl in uwe handelwijze. Richt tot de kiezers niets dan goede en bedaarde reden overtuigt maar dwingt met, verzoekt maar gebiedt niet. Eerelijke middels en geene andere. En gij kiezers, gedraagt u als vrije, verstandige en weerdige mannen. Verstoot alle drukkingen welke zij ook moge wezen; stemt volgens de in- gave van uw hert en volgpns uwe gezond oordeel; en verfoeit alle omkooperij of voorstellen van bedrog. Gij hebt te kiezen tusschen eenen inboorling van onze streek en eenen vreemdeling; tusschen eenen man die bewijzen heeft gegeven dat hij onze alge- nicenc belangen bemint, en eenen man die, onbe twistbaar, dezelve verwaarloost; tusschen eenen man die leeft onder u, van wien gij ten allen tijde liefde en dienst zult ontvangen, en eenen man die gij niet kent en buiten kiezing tijd bijna nooit ziet. Kiezers, laat u niet gebruiken als werktuig of inachien, maar dal uw stembillet de uitdrukking zij van uw eigen oordeel van uw eigenen wil. Hel zij zoo. Gemeente Kiezingen. NVij vernemen uil goeder hand dat het zal spo ken in vele buiten gemeenten met de kiezing van de gemeente raden. Men spreekt van niet meer of min van burgemeesters, schepenen en leden weg te kuischen, van 't kot te zuiveren van geheel den ouden bataclan, en te kiezen voor jonge mannen die zullen durven bandelen en spreken. NVij juichen tpe aan deze vooruitzichten, want het is waarlijk eene schande op de wijze dat som mige gemeenten bestuurd worden sedert vele jaren; in vele van de zelve zijn de pastors en de kapelaans, burgmeesters en politie. Zij doen er de boeren en burgers dansen gelijk of zij schuifelen. Ontwaakt buitenlieden verbreekt de slaven- banden die u sedert zoo vele jaren omknellen, en toont eens voor uw eigen goed en intrest, wal vrije mannen konnen doen als gij eendrachtig zijt. t Het Weekblad van Dixmude.) Mijnheer Ihjckeboer, Zoo als gij kunnen lezen hebt, scheldt de Veur- naar in zijn leste nummer de Alveringhemsche liberale kiezers uit: voor 't volkje van Sint-Omaart- putje. Zotidl gij niet willen vragen door uw blad of den dertigen schrijver van dat artikel van den Veurnaar, niet zoude willen de goedheid hebben, om dinsdag op de markt, achter de kiezing, te komen nader kennis maken met dal puttevolkje van Alveringhem? De kerel schrijft nog al luberlu over ons; en het zou kunnen gebeuren dat na eene nadere kennismaking, dat den man, hij mag eenen langen zwarten zijn of’nen mageren dunnen,'t is ons gelijk, misschien geheel andere gedachten zal opvatten van dal puttevolkje, T is waar ook! men- schen spreken menschen en een woord of vier, vijf, met ’ne fcrinen handdruk, kan somtijds meer doen, dan eene geheele bladzijde leugenslolferingen van den Veurnaar. A propos, het begint hier le gisten voor de gemeente kiezing. Hel loonccl: vuur onder de assche, begint veel bijval le krijgen. Wacht maar j beschikking hebben, zal er dinsdag voor hunne een beetje; achter dat,'komt geheel den sleep van vrienden niets te kort zijn: - belooften, dreigementen, een pond koffij alhier, j drank, alles zal in order wezen. De Veurnaar schrijft dal de liberalen de buiten kiezers met een fransch brood en een sluksken kaas willen paaien. De leugenaar is leelijk mis. De buiten kiezers zullen doorM.r Desmedt onthaald worden op eenen lekkeren diner met eene fijne ilesch wijn; en alhoewel de liberalen gelijk de katholijken geenen S.1 Pieters penning ter hunner hncnhiL-kincr hohhnn vnl nr dinQ/liiP’ vnnr' huniwj vrienden niets te kort zijn: rijtuigen, eten en h

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 3