i schrikkelijk zijn. I gebeurd. Zekere Albinovauus en zijn zoon Frans en dan, o dan zal, wij vreezen het, zijne ontwaking K0RREKT10NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 1* JUNI. Henri Croigny, landbouwer te Rousbrugge, acht dagen gevang en 26 fr.’ boete, over lastering. David Vandaele, werkman te Clercken, 26 franks boete, over slagen. Aloisius Tanl, werkman te Clercken, 26 franks boete, over slagen. Marie Bril, huisvrouw van Tranciscus l.ehouck, werkvrouw te l.eysele, I fr. boete, over slagen. Karei Vernieesch, inctsers-diender te Veurne, 15 fr. boete, over geweldadigheid en belediging. Ingezonden A.rtikel. Mijnheer de Uitgever, Als oud-leerling der middelbare staatsschool, aanzie ik het als eene plicht de grove leugens van den Veurnaar tegen te spreken. Om dat hel onder wijs er aan wereldlijke leermeesters toevertrouwd is, zou hij aan zijne lezers willen doen geloven dat de religie er geheel uitgebannen is. Zulke eene taal durven houden, is eene ware lastering, want ge durende de zeven jaren dat ik de staatsschool bij gewoond heb, moet ik getuigen dal ik er nooit iels tegenstrijdig gehoord heb tegen God of zijne kerk; integendeel niets wordt er verwaarloosd om de kinderen in deugd en zedelijkheid op te brengen. Zeker is hel geen stichtend voorbeeld van recht zinnigheid dat de opstellers van den Veurnaar aan hunnen evenmensen geven, om zoo schaamteloos eene aaneenschakeling van leugens te durven op helderen ten laste van onze middelbare staatsschool. Zie hier wat hij zegt 1. " De kinderen mogen hunne gebeden in de school niet meer leeren.1."' grove leugen. De onderwijzers houden zich aldaar dagelijks bezig met aan de kinderen hunne morgend- en avond gebeden te leeren. 2. " Ih de school mag er van geen katechismus meer spraak zijn. 2d' grove leugen. De be stuurder en de onderwijzers verplichten de kinderen, van dagelijks hunnen katechismus aan te leeren en op te zeggen. 3. " Voor en na de school mag er niet meer ge beden worden, zelfs geen kruisteeken gemaakt. 3de grove leugen. Al de heeren professoren heb ben zorg van voor en na de school de kinderen hel kruisteeken te doen maken, gevolgd door een kort gebed. 4. ’ In de school mag er geen kruisbeeld meer hangen. 4,‘" grove leugen. In al de klassen, ja zelfs in de muziek- en teekenklas hangen er grootc kruisbeelden. 5. ° Het is verboden van in de school nog te spreken van de geschiedenis onzer religie, enz. B'11' grove leugen. De bijzonderste schetsen van het oud-en nieuw testament worden aan de kinde ren verhaald, en alle gemak wordt hun verleend om hunne christelijke plichten uit te oefenen. Wat het 6,u punt aangaat: De priesters mogen den voet in de school niet meer zetten, ik geloof dat hel sterk katholijk ministerie de Theux-Malou voor de priesters eene genoegzame waarborg moet zijn, mits hetzelve het oppergezag over de middel- bip-e school heelt. Des te meer de kinderen worden wekelijks tweemaal naar de christelijke leering gezonden om aldaar de vereischte onderwijzingen van de priesters te ontvangen; en het is gebleken dal er leerlingen zijn geweest die van de heeren deken en pasmoor allen lof verdiend hebben. Zie daar, nevens de lastertaal van den Vournaar, UeMluiten en Benoemingen. Bij koninklijk besluit van den 27 mei wordt de gemeente Avecappelle bemachtigd eene leening te doen van 60,000 fr. Bij koninklijk besluit is M.r E. Berghman, dochtor in de rechten en avoué te IJ per, substituut van den prokureur des konings, van gezegde stad benoemd. i>k kiezixge*. De uitslag der kiezingen van dinsdag lestleden, heelt den toestand der partijen in de kamer om zeggens niet gewijzigd. Te Philippeville is den al te vermaarden renegaat Brasseur van kant gezel en door den liberalen heer Mineur vervangen. Te NijVel heelt de liberale partij de heer Mascarl en te Virton den heer Bouvier verloren. Te IJper is M.r Van den Peereboom herkozen. Zoo dat de klerikale meerderheid in de kamer slechts met ééne stem versterkt is. Maar waar de klerikalen eene volkoinene neder laag hebben ondergaan, is te Brussel. Te Brussel waar zij in de hoop verkeerden van eenige hunner mannen te doen doorgaan, hebben zij de verplel- terendste nederlaag moeten onderslaan welke in de kiezingsannalen sedert 1830 ontmoet is gewor den. Op de 10,647 stemmers welke ter kiezing tegenwoordig waren, bekwamen de liberale kandi daten rond de 6500 stemmen, terwijl de klerikalen met moeite de 3000 stemmen bereikten. Er waren zelfs bureelen waar er klerikale kandidaten niet eene stem bekwamen. Hier te Veurne was‘de nederlaag der liberalen te voorzien. Met het stelsel van drukking, bedrei ging en omkooping door onze tegenstrevers op eene groote schaal in voege gebragt, is de worste ling voor de liberalen, hier even als in veel andere plaatsen, onmogelijk geworden. Zoo als wij het onlangs zeiden: dat zijn geen kiezingen meer, maai den wil der priesters aan de buitenkiezers opge drongen en welke d’eene uit dwaasheid, d’andere uit vrees zich wel zullen wachten te buiten te gaan. Waar zulk een stelsel ons Belgie onmisbaar moet heen leiden is gemakkelijk te voorzien. Het land kan en zal onmogelijk lang aan die slavenbanden waarin dweepzuchligen en heerschzuchtigen het meer en meer willen kwellen geketend blijven. Eens zal het land zich uit die ketenen losrukken, BURGERSTAND DER STAD VEURNE. den 8. Medardus Maesen, zoon van Ludovicus en van Philomena Bulthé, Bewesterpoort. den Tl. Herman Terlinck, zoon van Polijdoor en van Eugenie Boeiden, binnen palen. den 12. Florida Senesael, dochter van Petrus en van Coleta Debruyne, Beooslerpoort. den 14. Guslaaf Lucidarmo, zoon van Edmondus en van Marie Walraeve, Zwartcnonnenslraat. den 8. Franciscus Vandendriessche* kleermaker, 35 jaren en 1 maand, jongman, met Clementina Fosseprez, zonder beroep, 36 jaren en 10 maan den, jonge dochter, beide geboren en wonende te Vuurne. ---- V de echte waarheid dewelke, verhoop ik, zal klaar doen zien aan allen die zoo lichtzinnig geloofd geven aan de evangelische taal van dit zoo slich tend en zoo heilig bladjc. Een oud leerling der middelbare staatsschool. Algemeene 'Fij<lin£;en- Een allerdroevigst ongeluk is zondag avond aan den staats ijzeren weg nabij de statie van Lan- deghem voorgevallenEen peerd aan een rijtuig gespannen waarin een persoon zat, is op hol ge raakt op het oogenblik van den doortocht van een lokomotief dal naar Oostende ging. Het peerd is vooruit geloopen, heeft de barrier gebroken en is voor de machien gekomen die peerd, rijtuig en ruiter vermorzeld heeft. Wij kennen den naain van hel verongelukt slachtoffer niet. Een beweenlijk ongeluk is dezer dagen te Ze- delghem gebeurd. Een werkman bezig zijnde met boomen te vellen, is hij bij het vallen van eenen dezer verpletterd geworden; de dood was oogen- blikkelijk; de ongelukkige laat eene weduwe mei kinderen achter. Een nieuwe steenweg is voltrokken gewor- den, hij leidt van Brugge naar Westkappelle en ver- i mindert den afstand naar deze laatste gemeente van 2 1/2 kilometers, dus een uur gaan en keeren. Een ongeluk is maandag te La Plante (Namen) waren bezig met in den put van la p’lante eene ga lerij te graven, als een steen los ging die den vader doodde en den zoon erg kwetste. De vader was 57 jaar oud en laat eene weduwe en 6 kinderen achter. De minister van binnenlandsche zaken heeft van wege den Belgischen konsul te Guatemala twee zakken met Condurango bekomen, eene plant, waaraan men de eigenschap toeschrijft om den kanker en andere bloedziekten te genezen, en van wege den Belgischen konsul te Valparaiso een pak Boldobladeren, waaraan men de eigenschap toe schrijft om de leverziekten te genezen. Die genees middelen zijn naar de koninklijke academie van geneeskunde gezonden om er proefnemingen mede te doen en verslag uil te brengen over de ver- kregene uitslagen. Een smid te Braine-l’Alleud had sedert eeni- gen lijd eenen loop van een geweer in zijne smis slaan. Verscheidene malen had hij er van ringen gezaagd, om er mede voorwerpen te beslaan. Eindelijk om de eene of andere reden, stak de smid het stuk van den loop in het vuur. Hij was geladen. Hel schoot ging af en de ongelukkige smid werd aan de rechter hand gekwetst en de kogel trof hem in de bil. De geneesheer heeft den kogel uitgehaald. Men beweert dal de loop geladen was sedert 1815, jaartal der slag van Waterloo. 1“'" juli aanstaande, met eene treilende meerderheid, als raadsleden te doen uit roepen. En dat zult gij ook doen; uwe strevin gen bij de twee laatslgemelde kiezingen bewijzen zulks, en ook uwe dierbaarste instellingen, de gemeente-vrijheden, die, men mag het zeggen, hier ingeboren zijn, eischen dat gij voor hel gemeenle-besluur mannen kiest wiens eerlijkheid, bekwaam heid, onaf bangelijkheid en rechtschapen heid niet kunnen besproken worden. De bovengenaamde kandidaten durven wij u aanbevelen, verzekerd dat zij alle onpartijdige kiezers hoogst zullen voldoen en dat zij alleenelijk door partijdige tegen strevers zullen bestreden worden. Denkt eens ernstig aan de ellendige ge volgen dat de meerderheid der klerikalen in de ge ineen le-raad zou veroorzaken: Voor eerst d.e opslorping onzer middel bare Staatsschool, dat geslicht waar uwe kinderen een gezond onderwijs genieten in verband met de maatschappij waar zij eensdaags een stand moeten bekleeden, immers de toekomst uwer kinderen en de bron van groote voordeelen voor u allen. Kiezers, het is uw recht dit zoo nuttig onderwijsgesticht te bezi.lten, maar liet is ook uwe plicht het te behouden en te ver dedigen. Ten zei ven tijdeafschafling onzer schoone boekzaal, die op eene pater Lorriqucl’s klassieke boekerij zoude verminderd wor den. Tevens de vernietiging onzer aloude Rhelorika-maatschappij, zoo als de kleri kalen het reeds te Nieuport en elders ge- kuischl hebben. Dc'schouwburgzaal voor alle vreemde looneelvertooningen gesloten. De koninglijke maatschappij van S.“ Ce cilia om zeepe. De rijkste huisgezinnen die hier hel meeste uitgeven en de neeringdoeners be- voordeeligen, verlaten de stad, worden vervangen door eenige uitzuigende kloosters die meestendeels mager en noodwendig aankomen, en nochtans zich welen een be slaan te verschaffen en rijke gebouwen te stichten, ofschoon hel manna uit den hemel niet meer valt en de geldmiddelen noch minder. Geene openbare werken meer; alle ver pestende waterpoelen, ook de uitspringende keldervallen en deurlrappen, met holle- bollige voetpaden, zorgvuldig behouden. Maar menigvuldige geeslverdompende kongregatien ingericht en het welluidend muziek van St. Jozef voor harmonij. De herbergen moeten roeg sluiten, m tie kiekens moeten de. Veurnesche burge slapen gaan, en in de bleekerij wordt'een grooten geestelijken lap ingericht. De T’jeefs boven Jan; koekoek een zang, en alles zwartT ware geestigom dood Maar kiezers, dat zal niet zijn; dat zult gij niet gedogen; immers gij zijl geene af stammelingen van Leliaarts maar wel van Klauwaarts en gij zult het liberale vaandel niet overgeven, maar het hoog en vrij doen wapperen op uwe sterkte, op het stadhuis, waar gij u onder de bannier der vrijheid zult verschansen; beveiligd door het schild van den vlaamschen Leeuw, zult gij de Leliaarts verdrijven! Hel zij zoo, blijven wij ons verleden ge trouw; geene bastaards, geene lafaards; strijden wij met moed en kiezen wij een stemmig alle de bovengenoemde kandi daten. - I I Dili uii^LlUK likldllUdg IC JLU rldlllC (11311*611/ met !l S ZITTING VAN II JUNI. GEllOOUTEN. HUWELIJKEN. .Maar integendeel

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2