VAN V E U H 1V E. -l A A N II E T .s WOENSDAG 26 JUNI 1872. >Slit<l Veurne. van moet fel I -o o Veurne, Juni. GEiVÏEENTE-KIEZING. KANDIDATEN DER LIBERALE ASSOCIATIE. A. lielineghel, burgemeester, V I.. Ollevler, schepen, l. Bewitte, grondeigenaar, Ch. Bernier, id. I. . Houtaneger, id. Tl». Brycx, vrederechter, ii. DeHinei, rijksveearts, MI. De Cao, notaris. I». Dekeuwer, advokaat. II. iieprey, grondeigenaar. A. Vtincronibrugghe, doktor. De klerlknle. kaïulidnten. Eindelijk zijn zij voor den dag gekomen! Het bewarend komileitdal zich zelvcn alzoo noemt omdat hel alles wil omverwerpen, is na langdurige vruchtelooze pogingen, na links en rechts even als Jerome Paturot, rond gezocht te hebben naar hout om er kandidaten van te maken, er vrijdag .leslieden in gelukt eene lijst samen te Hanson, wélke hel tegenwoordig gemcenle-hestuur, volgens het zeggen onzer tegenstrevers, op eene zeer voordeelige wijze moet vervangen. Laat ons ecus die fameuze lijst onderzoeken. Het bewarend komiteitbuiten den heer Ch.‘ Bernier, den eerbiedwaardigen grijzaard welken de liberalen op hunne lijst hebben behouden, dragen insgelijks oenen liberalen kandidaat voor; de heer Dewitte. Welke de reden mag zijn dier builenge- woone genegenheid der Veurnsche klerikalen voor den heer Dewitte weten wij niet, doch zij het ge noeg te weten dat deze heer, nevens zijne liberale kollegas, het manifest door deze tot de kiezers ge zonden, onderteekend heelt, een voldoende bewijs dat M.r Dewitte geheel en gansch de grondbegin selen der liberale associatie aangekleefd is. Maar laat ons voortgaan. De overige kandidatenvoor Godsdienst en I Vaderland zijn: Zelden zou men zich in de gelegenheid bevinden eene zoo voldoende lijst van elf kandidaten voor den gemeenle-raad samen te stellen als degene (lie wij hel geluk heb ben aan de kiezers voor te dragen. Zij bevat inderdaad elf namen van per- soonen allen zeer eerbiedweerdig en alge meen geacht en bemind, allen volkomen onafhankelijk, allen geleerd en ervaren in bestuurlijke zaken, allen Veurnaren of sedert lang in Veurne gehuisvest, allen vol toegenegenheid voor de belangen van onze duurbare stad. Sedert twaalf jaren, bekleeden M.' Be- haegbel en M.r Óllevier, de eerste de be diening van Burgemeester, de tweede de bediening van Schepene. Beide kwijten zich van hunne plichten met iever en be kwaamheid, met krachtdadigheid en on partijdigheid. Beide door hunne fortuin belmoren tol de voornaamste ingezetenen der stad, onophoudelijk verblijven zij hier, I zijn gestadig ten dienste hunner medebur gers, en helpen er alle feesten en plech tigheden door hunne medewerking en tegenwoordigheid opluisleren. Van beide mag men zeggen zij zijn waarlijk op hunne plaats. Wij hebben hel vertrouwen dal alle rechtschapene Veurnaars met ons poogingen zullen aanwenden om die acht bare magistraten te behouden. M.'Dewitte enM/Bernier zijn de oudste, de nestors van den raad. Zij hebben we zenlijke diensten bewezen; onze onder wijsgestichten, waaronder de Staatsmid delbare school, hebben altijd bij hen on dersteuning gevonden. M.' Iloutsaeger is in den gemeenle-raad sedert i860. Groole grondeigenaar en land bouwkundige vindt de landbouwnijverheid bij hem warme ondersteuning. Aan het hoofd van eene groote familie op de voor naamste hofsteden in het omliggende ge- 1. ° de heer Leopold Bicswal, de partijdige dweeper, die onlangs zijnen bloedverwant, M.r De Keuwer zijne plaats van provinciaal raadsheer ont nam welken dezen sedert tien jaren bekleedde. 2. " De lieer Jakob Cornille, welken de Veurnescbe burgers reeds over eenige jaren onbekwaam von den om hun in den raad te. vertegenwoordigen. 3. ® M.r Edmond Cailliau1, sekretaris van het par ket, sekretaris der gemeenten Coxide, Eggewaarts- cappelle en Wulpen en wiens hoogmoed met alle die postjes nog niet te vreden is. 4. ® De hoog achtbare en zeer geleerde heer De- tremerie (slijle Veurnaar), een man die buiten gewoon populair, is. 5. ® De minzame en zeer vriéndelijke heer baron Herwyn. 6. ® Doktor Sleylacrs, eertijdsjoverdreven liberaal, thans overdreven klerikaal, omdat de verschilligc besturen alhier destijds zijne kollegas niet weg jaagden om hem in de plaats te stellen. 7. ® M.r Edmond Vanhee, sedert eenige jaren slechts in Veurne gevestigd, advokaat, tabak-fabrij- kant, en die alhoewel alhier nog geen stemmer zijnde, zich ook onlangs, tot zijne groole verwon dering, provinciaal raadsheer zag kiezen, en zijnen dorst naar postjes ook meer en meer voelt aan- groeijen. 8. ® De heer Norbert Vanderheyde, ex-agent van den fameuzen aflroggclaar Langrand-Dumonceau, welken de verkristelijking der kapitalen moet ver beelden en bij wie de 10,000 fr.’ van St. Nikolaus- kerk waren gestort, welke het schepen-kollegie I destijds heeft doen wedergeven. En eindelijk 9.® de heer Debandt, een landbouwer vande Moere, die slechts sedert zes maanden het grondgebied van Veurne bewoond en even als M.r Vanhee, nog geen kiezer is. Voorwaar, het bewarend komiteitmoet fel in nesten zijn geweest dat het zich genoodzaakt heeft gezien naarde Moëres te loopen om zijne lijst te kunnen volledigen. O die mannen van eendracht en verzoening! Alles overwerpen! aan iedereen zijne plaats ontnemen die onder hunnen wil niet slavelijk gebukt gaan Alle onze: schoonste instellingen, onze schoonste maatschappijen vernietigen, zie daar wat zij be trachten de deftigste en beste ingezetenen, deze die neiringdoener winkelier en herbergier doen loven, zouden zij uil de stad willen jagen, om al hier gemakkelijker den baas te kunnen spelen en alleen alles op hunnen duim te doen draaijen. Maar ditmaal, klerikale bedriegers, hebt gij ge- lukkelijk niet met eenvoudige buitenlieden te doen aan wie gij alles wat gij wilt kunt wijs maken. Ditmaal hebt gij te doen met menschen die beter hunne belangen verstaan, aan wie het moeijelijker is appelen voor citroenen te verkóopen, aan wie het u niet gelukken zal uwe mannen op te dringen en welke met eene groote meerderheid zullen stemmen voor de hecrcn August. BEHAEGHEL. OLLEVIER-VAN WOUMEN. Ciiaki.es BERNIER. Hubert DEWITTE. Louis IIOUTSAEGER. Theodoor BRYCX. II en ki DES MET. Mii.o DE CAE. Désiré DE KEUWER. Hector DEPREY. August. VAN CROMBRUGGE. 5 plaatst, verschaft hij aan onze neringdoe- ners aanzienlijke voordeelen. M.' Brycxen M.r Desmet zijn gemeente raadsleden sedert 1866. Beide, door hunne speciale kennissen, zijn zeer nuttige raads leden. Werkzaam en vernuftig, is op hun voorstel menige verbetering tot stand ge komen. Wij drukken den vurigen wensch uit, in hel belang van Veurne’s welvaren, dat de zeven bovengemelde uitlredende leden met eene groote meerderheid zouden mo gen herkozen worden. De vier volgende kandidaten verdienen insgelijks, onder alle opzichten, lot stads bestuurders verheven te worden. M.r M. De Cae, M.r De Keuwer en M.r II. Depiey zijn geborene Veurnaars, toe- behoorende aan onze achlbaarsle familien, waarvan de geheugenis hier altijd in zege ning zal worden behouden. Deze hoeren i zijn van alle hunne medeburgers rechl- zinniglijk bemind voor hunne goede in borst, en de diensten die zij bewezen hebben zijn eene waarborg dal indien zij gekozen worden de kiezers geene oiidank- i baren zullen hebben verplicht. M.r Van Crombrugghe is hier woonach tig sedert zeventien jaren en tot heden kent men hem, noch in Veurne noch iu het i omliggende, geenen enkelen vijand. Ge leerd, gematigd en voorzichtig zou hij veel bijbrengen tol het nemen van wijzeen voor deelige maatregelen. Wij herhalen het, onze lijst is voortref felijk. Ook wordt zij bijzonder wel ont haalt, en alles doet voorzien dal zij schit terend zal zegepralen. SUPPLEMENT BVERTEVT1E-BLI «5 OA'ZE KAMHTATEA. O O Z5 o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1