VAX VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. JAAR. 7-45 10-00 11-47 4-35 6-00. 9- 13 1-50 7-54. 10- 19 2-55 8-58. 10-55 3-45 5-10. 7-50 6- 35 7- 47 7-00 Veurne, «Tull. 0 N 0 E R W IJ S. Te Brussel heeft ledent eenige dagen eene bijeenkomst plaats gehad lot inrich ten het inzamelingswcrk van den school penning, bestemd om hel land door vrije wereldlijke scholen opterichlen, en reeds bedraagt de inzameling fr. 19,331-90 c.“ Maar ook reeds nu, wordt die inzameling van den schoolpenning door de klerikale drukpers gehekeld; men zal afzien, zegt zij, of de liberalen, zoo als de kalholijken, ge heel en ganseb de kosten van hun onder wijs zullen afdragen en alzoo den Staat eene uitgaaf van zeven lot acht miljoenen Staal gegeven wordt. Konden wij onze wenschen verwezent- lijken zouden niet alleenelijk deslaatsscho- len, de vrije wereldlijke scholen en de vrije geestelijke scholen ongehinderd wed ijveren om hel best te onderwijzen, maar zoude het onderwijs in alle graden ge meenteschool, middelbare school en hooge- school, onvergeld gegeven worden, en aan zulke scholen of gestichten de bij de ver- eenigde prijskampen door hunneleerlingen de meeste punten zouden behalen, wierden door den Slaat geldpremien loegestaan om,als aanmoediging, tusschen de leeraars le worden verdeeld. Vrijheid in alles en voor allen, dat is de leus; de ouders moeten vrij en vrank het vermogen hebben hunne kinderen naar staatsschool, wereldlijke of geestelijke school le zenden als zij begëeren, en alzoo bekomt „onze belgische jeugd, alzoo be komt de toekomst een goeden uitslag. Neen, wij wenschen niet dal eene of andere soort van staatsscholen, wereld lijke of geestelijke scholen, alleen beslaan of overheerschen zoude; het onderwijs en de onderwezenen waren te eenloonig, te eenvormig. Integendeel er moet wedijvering bestaan en zoo veel mogelijk moet de persoonlijke eigenaardigheid behouden worden. Wij eerbiedigen en beminnen onze Grondwet, doch dien eerbied en die liefde, moet zich niet tol aanbidding verhellen; immers niet alleenelijk zijn geen mensche- lijke gewrochten volmaakt, maar daaren boven moeten deze gewrochten volgens de tijdsomstandigheden gewijzigd worden. Onze Grondwet zal welhaast eene halve eeuw tellen, en zekerlijk zijn sedert 1830 de tijdsomstandigheden zeer veranderd; daarenboven kan er door nieuwe wetten ook veel bijgebracht worden, wij bedoelen namontlijk de volksontvoogding naar male deszelfs vooruitgang, naar mate het daar voor rijp is, naar mate het onderwijs de 'volksklassen zal verlicht hebben, maar toch zoude de kiescijns niet alleenelijk op openbare lasten betaling moeten gevestigd wezen; de bekwaamheid zoude ook moeten aanveerd worden; immers voor het vormen van den jurij, waarover helleven van onzen evennaasten gevonnisd wordt, is de be kwaamheid toch wel aangenomen. Immers wij hangen nog in slaatslei- band; waar men zich ook heen wende of keere, overal ziet men, overal ontmoet men de staatsbeambte, door de staat benoemd, aangeslelt en betaalt, dat is het bewijs onzer slaatsvoogdij, onzer sociale onbe kwaamheid, maar ook het gevolg der inge- Verders, schrijft de klerikale drukpers, zal dat vrije wereldlijke onderwijs waar- schijnelijk zeer slichtend enzedelijk wezen? Die inrichting der inzameling van den schoolpenning achten wij voor goed,.en wij zijn daaraan toegenegen. Wij verhopen dat zeer waarschijn el ijk het onderwijs in die vrije wereldlijke scho len veel zedelijker en slichtender zal wezen dan in vele zoo gezegde geestelijke scholen. Doch voor wat het bedrag der inzame ling van den schoolpenning betreft daar ver gist zich de klerikale drukpers geheel en al. Vooreerst wij bekennen nogmaals dat wij over dezoo rijkelijk vloeijende bronnen der goede zielen en menigvuldige andere gebenedijde bronaders en schatgroeven niet beschikken; immers wij beschikken over de aflaten noch over den hemel niet. Vervolgens men berinnere zich dat, in gevolge de voorschriften onzer Grondwet, het openbaar onderwijs ten koste van den Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnalbadi* voorop: V/ 2535. Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor (/ansch Itelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij P. Ryckebobr, Ooststraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEÜRNE NAAR DDINKERKE. Van Veurne naar Lichtervelde Lichlervelde naar Veurne Veurne naar Duinkerke Dninkerke naar Veurne 40/ POLITIEK OVERZICHT* De zitting van eergisteren der nationale vergadering van Frankrijk is nog al on stuimig geweest, zooals blijkt uil het vol- gende telegram, gisteren avond uit Ver sailles verzonden De heer de la Bouillerie, verslagdöéner van hel budjet, houdt slaande dal 135 mil lioen frank nieuwe belastingen voldoende zijn, en niet 20) millioen, zooals de heer Thiers het vraagt. Hij beveelt aan om be sparingen in te voeren. De heer Ihiers houdt slaande dal er 200 millioen noodig zijn en loont de noodzaaklijkheid aan om het krediet van 65 millioen te verhoogen, aan hel ministerie van oorlog loegekend. De heer I hiers zou zelfs eene nieuwe ver meerdering voorstellen, indien de toe stand van Frankrijk beier ware; 87 millioen zijn reeds gestemd; er ontbreekt, zegde de heer Thiers, 115 millioen, wat alleen door de grondstoffen kan opgebrachl worden.» Burggraaf de Meaux dringt ook op be sparingen aan en vraagt de verdaging der beraadslaging op de nieuwe belasting. Hij laakt den heer Thiers, die de bondgenoot schappen van Frankrijk in gevaar brengt. De heer Thiers verwijl den heer dé Meaux het vragen van besparingen, die de leger- inrichling zou verzwakken en verklaart dat hei gouvernement de krijgsuilgaven ver meerdert, omdat hel Frankrijk sterk wil. De heer Thiers voegt er bij: dal een ernstig man op hel spreekgestoelte kome» (Hevige protestation rechts.) Eene stem vraagt de terugroeping lot de orde van den heer Thiers. De heer Thiers antwoordt hierop, met de rechterzijde uil te noodigen eene op bewijsgronden gestaafde dagorde y zullen vermijden voor le stellen. Hij voegt er bij, dat hij nooit de gemakkelijke volksgeliefdheid zal opzoeken, die beslaat in hei land te be driegen, door het zijne behoeften te ver duiken. Hij zal nooit terugdeinzen voor het A vraagstuk van vertrouwen en is bereid om te antwoorden op de grieven eenèr oppo sitie, die meer staatkundig dan financieel is. De heer Thiers stélt vast, dal hij in alle omstandigheden al de mogelijke toegevin gen beeft.gedaan, omdat hij de overtuiging bezit dat eene verandering van gouverne- menl noodlottig aan het land zou zijn. Hij voegde er bij zonder uw vertrouwen kan ik mij voor hel krediet van Europa niet aanbieden, en zoolang gij u niet zult ver klaard hebben, zal ik gelooven dal ik uw vertrouwen bezit. Hevige toejuichingen links.) Het vervolgder beraadslaging wordt verschoven. Bij die telegrafische depeebe heeft men -i nog uit Versailles de tijding bekomen, dat ZATERDAG 20 JULI 1872. de heer Thiers dinsdag de diensthoofden van het ministerie van financiën bij zich ontboden heeft en langdurig inethen heeft beraadslaagd. De bepaalde beslissing over den datum der leening zou donderdag, genomen worden, en indien die datum op den 27 wordt bepaald, dan zou de aanplak king onmiddellijk in al de gemeenten van Frankrijk plaats grijpen. Op eene kalholijke meeting, die dinsdag te Londen heeft plaats gehad, heeft de aartsbisschop Manning streng Italië en Duitschland gelaakt, alsmede den heervon Bismarck en de vrijmetselaars. Hij zegde dat die laatste de aanstokers der beweging tegen de jesuieten zijn. Men meldt uit Rome, dat verscheidene personen, aan het pauselijk hof gehecht, zich op de kiezerslijsten hebben laten in schrijven. De kalholijke partij zal dus bij de aanstaande gemeentekiezingen in het strijdperk treden. IJZEREN WEG VAN DIXMUDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude 7-45 11-35 4-25 6-50. Dixmude naar Nieuport 10-00 10-35 2-35 8-37. 1 BUOBX 1 IBIERTE1TIE-B

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1