Inderdaad, grondbeginselen voor slecht uitroe- R. I. P. de nieuwe herberge. Nu, wij zullen later wel zien of de nieuwe gekozen meer hair op hunne tanden hebben als d’oude. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 18 JULI. Eduard Lyneel, herbergier, 2 maanden gcvan? en 50 fr.' boete, Desiré Boonefaes, werkman, -6 franks boete, over slagen, beide te Woumen. Leopold Vernieuwe, werkman te Zarren, 1 dag gevang, over bedreigingen en 3 fr. 30 boete, over afkapping van hout. August Steenland te 1.1 per, 8 dagen gevang, over valsche naain aan te geven. 2.n Dal ze geen betrouwen stellen op God daar ze steeds bevreesd zijn en roepen dat de liberalen den val der kerk zouden veroorzaken, indien hunne princiepen zich algemeen onder het volk versprei den; terwijl de Heer zelf heeft gezeid: Gij zijt Petrus, (dat is rots) en op deze rots zal ik mijne kerk bouwen; die zal blijven in alle eeuwigheid Tijdingen. Ter gelegenheid der processie van Veurne, op Zondag 28 Juli, zijn er bijzondere treinen ingericht op den ijzerenweg Lichlerveldc-Veurne. Vertrek uit Lichlerveldc ten 1 ure 5 minuten namiddag; uil Dixmude ten 1 ure 45 minuten. Aankomst te Veurne, om 2 ure 15 minuten. Terugkeer uit Veurne, om 6 ure 30 m. 's avonds. Men zal stilhouden in al de statiën en hallen. Wij vernemen uit zekere bron, dal de mili- liens en plaatsvervangers der lichting van 18G5 en 1867, aan de korpsen voetvolk loebehoorende, als ook de klassen van 1867 en 1868 der regimenten artillerij en ruiterij, die onder de wapens zijn ge roepen geweest voor het tijdvak der krijgsoefe ningen, in onbepaald verlof van 20 tot 25 dezer maand juli naar hunne haardsteden zullen gezonden worden. Daarenboven zullen er verloven van 1 maand toegestaan worden aan de milicianen der klassen van 1870 en 1871, die erkent zullen zijn deze gunst te verdienen. Het ministerieel besluit van 2 december 1871, waardoor hel houden van markten en jaarmarkten van vee verboden was in Weslvlaanderen, is inge trokken. Blijft nog verboden het houden van markten en jaarmarkten in de rechterlijke kantons Kortrijk, Meenen, Messines, Poperinghe, Haiinghe en Veurne. Van voorgaande schikking is uitgezonderd de veemarkt te Korlrijk, onder voorbehoud dat zij uitsluitend zal dienen tot den verkoop van vet vee, bestemd voor het verbruik, onder voorwaarde dat de verkoopers zullen voorzien zijn van een certi- fikaat van oorsprong en gezondheid, afgeleverd door den burgemeester der plaaats van herkomst. De gemeente Handzame is door den baron en de baronnes Gillis de Pelichy, bij akte voor den notaris de Meulenaere te Iseghem opgemaakt, be giftigd met eene kerk, genoemd de kerk van Edewalle Bosch. Deze kerk zal als kapel van de kerk van Handzaeme deel maken, bare bepaalde omschrijving hebben en door eenen geestelijke be- Door zelfde milde gevers, is er mede verleend aan r gezegde kerk, een stuk land, er dicht bij gelegen, Naar alle waarschijnlijkheid zullen de nieuwe gemeenteraden tegen den 15 augusli eerstkomende aangesteld worden. Volgens de wet zijn de besten dige deputatien gehouden om binnen de 20 dagen uitspraak te doen over hunne geldigheid, 't zij er al dan niet eene reklaam is. Indien ergeene beslis sing genomen wordt gedurende dit tijdverloop, dan worden de kiezingen voor regelmatig gehouden en zijn de gekozenen beschouwd als geldig benoemd, 'l Is dus te rekenen van augusli eerstkomende, dat het gouvernement de burgemeesters en schepenen zal kunnen benoemen. BCHGEBSTAXD DEK STAD VEI HNE. den 12. Felicia Vandenkerckhove, dochter van Ambrosius en van Marie Caudry, 's Heerwiliems. den 14. Homanie Demeulenaere, dochter van Josephus en van Adelaide Vandycke, Ooslstraat. den 16. Homanie Vanhove, dodder van Carolus en van Marie Fiorine, Panneslraat. den 13. Leonardos Debuck, schaper, 39 jaren en 1 maand, geboren te Walerland-Oudeman en woo ncode te Coxyde, jongman, met Sophie Hermant, werkvrouw, 45 jaren en 2 maanden, geboren te Wormhout (frankrijk), en wonende te Veurne, weduwe van Lodewijk Clabau. den 13. Emma Cleenwerck, 3 maanden en 2 d. den 15. Sophie Uiers, bijzondere, 75 jaren, 2 maanden en 23 dagen, geboren te Pervyse en woo- nende te Veurne, wed*' van Guillielmus Former. den 16. Marie Vandepijpegaele, fruitverkoopster, 41 jaren, 7 maanden en 9 dagen, geboren te Steen kerke en wonende te Veurne, echtgenoote van Joannes Monté. den 19. Marie Maes, 3 maanden en 21 dagen. De Veumaar wilt maar I hel afgeknaagde batnmebeeu dér gemeenle- kiezingen opdisschen; maar I den, ziel eens wat er omgegaan is te Alveringhem. rijzing van liberaiismus bij de Alveringhemnaren! De liberale liste is gekozen met 150 stemmen, ondanks den wil van de priesters, ondanks den in vloed van zekere Louise Abeele. De zwarten zijn lijkste van al is, dal Mijnheer Visart zelve al zijn pachters doen stemmen heelt voor de liberalen, en den dag van de kiezing in de meest vriendschap pelijke conversation verkeerd heeft met de chefs Eonlge opmerkingen narti* aanleiding van een sermoen. Zoo menigmaal is er gesproken van slechte dag bladen, vooral in de stoeien der waarheid, dat het besluit dat deze gifle goedkeurt en regelt. der libeFalen. En wat ook ctne merkweerdige bij- I I,"‘ zonderheid is, is de daadzaak, dat al de oude pachters van Clep, die eertijds van hunnen meester tegen stemden nu, voor de liberalen stemmen. Nu, ziet daar eene schoone parochie verlost uit de klauwen van de zwarten, en van eenige baat zuchtige!), die voor hun eigene zaken zorgden. Men schrijft ons uit Isenberghe. iilijnhecr Byckeboer. Gelijk wij, gij zult waarschijnlijk vernomen hebben dat de kiezing lot Alveringhem is gedaan, en dat de liberalen daar ook met de meerderheid gekozen zijn. Gij wordt verzocht dit goed nieuws aan uwe lezers te verkonden. Ja, den burgmeester Groensteen die veertig jaar de slave is geweest van de priesters, is weg. Zij hebben hem verloochend als ook al zijne vrienden en kennissen. Dat is den loon van alle zijne valsche manieren; zijnen schepen Felicianus Houlteman is ook weg. Hij is in die prochie betegen van nooit niet gedaan t’hebben voor 't gemeente. Het was al wel wat den burg meester voorhoud. Ik heb mij laten gezeggen dat er een groote verandering te weege is tot Alve ringhem. Benoit Allaert, Maerten Vanderheyde en Louis Groensteen zoon, zijn op hun gemak niet en beetje. T’is er om ook. Waarom moeten die rijke gasten al de vetste postjes bedienen. T’en is in gehcelè niet noodig, en ter zijn vele andere die moeten leven en die ook inboorlingen zijn. Men spreekt ook van de kalsijde door te trekken lot aan i - 1- u“" gal van den Veurnaar. Haalt maar j’hulder hert op; spuwt maar al de gal uit die er in zit; vermaledijd! maar die leelijke liberalen om dal zij zoo onmedoogend hard op uwe schouders geklopt hebben; doe maar ponah, pouah, pouah, t zal j’hulder deugd doen, jongens, geeft maar peper, gelijk de passagiers van Oostende naar Dovers, bij stormweder; later komt gij er spik splinternieuw van af; maar gij moet toch zien dal het gedaan is met onze kermis, of anders j’hulder taarle en plumpouding met nederer begoten, zal u wederom slecht bevallenen dan is 't op nieuw te herbeginnen; en dit gebeurende, zal den geklopte» Esculapus, uwen maat, niet weinig lachen met u in zijn tanden. Hemelsche deugdWat effekl toch eene davering kan te weeg brengen! Wal kaltecoleren ne mensch kan krijgen, om arm 70 stemmekens die niet wilden komen! maar 't is ongepermitteerd ook. Ziel eens: al die champagne weer in de kelder moeten dragen! al die bloemtuilen moeten laten verslokkeren in ’t waschhuisj’hulder beentjes te wecken leggen op ai die felicitaties, visitjes, bouche en cceur’s! al die toasten, al die loftuitingen en redevoeringen moeten vaarwel zeggen; en moe ten zwijgen dat zij zweeten, en hun wegsteken achter de gordijntjes; en voor den spiegel uw pose studeren eer dat gij de straat opgaat, en gelijk Pooltje, geenen mijnheel' den Burgemeester meer genoemd worden! ja dal allemaal dood zijn, kapot, weg, gelijk weg gevaagd, ’t Is om er grijs hair van te krijgen!... O die abominable liberalen!... Wat slecht volk, van alzoo schoone t'jeefkensfecsten te beletten! Brrr! ahourt! mij niet zonder belang schijnt ecus te onderzoeken wal men een goed dagblad noemen mag. Christenen en Musuimanen noemen elk volgens zijne leer de Bijbel en de Koran, een boek bij uit nemendheid, omdat volgens hen die boeken niets dan waarheden bevallen. Onbetwistbaar is het beste boek datgene, welk het grootste getal waar heden inhoudt. Zoo ook met een dagblad. Even on betwistbaar is ditwil men over iets oordcelen men moet de zaak kennen. Wil men zien of een gazet waarheden spreekt men moet ze lezen, en hoe zeer men ook zijnen kristelijken herder mochte genegen zijn, hem in dergelijke zaken niet als een onfeilbaar orakel aan zien. God gaf immers aan allen gezond versland en rede om het goed van het kwaad te onderscheiden. Nooit zullen wij zeggen als onze tegenstrevers in de stoelen der (waarheid?): Brandt die dag bladen, enz(Eertijds branden zij de vrij denkers, de ketters; nu de liberale dagbladen, daar ziet ge dat ze gezonken zijn). Wij willen strijden met open vizier en zeggenLeest liberaal en kalho- lijk, Veumaar en Advertentie-blad en oordeelt! Want, wij hebben betrouwen in het recht onzer zaak en aanschouwen alle menschen als redelijke schepselen Gods (zoo het eigenlijk staat in de Mechelschen Catechismus.) De priesters willen dat ge geen liberale gazetten leest Dit zegt mij 1." Dat ze de menschen beschouwen als dieren bij voortduring zonder oordeel of rede. Veurnaar•dal i l’e,lt*c b)dien zij u eenig verstand toekenden zouden zij u zelf laten lezen en oordeelen, zonder vrees, wordt vervelend zoo voor ons als voor onze i - - lezers en deze eischen betere spijs. Kom aan en om u le voldoen zullen wij nog een stuk van het liespevel ontleden. Eenige dagen voor de kiezing heelt liet Journal de Bruxelles de kandidatuur der heeren Dansaerl, Talie,Splingard en Gister met veel toegenegenheid bijgetreden en dringend aanbevolen, als mannen best ge schikt om in Brussel’s gemeenteraad te zetelen en bekwaam bij de gemeente de rechten en belangen der inwooners van de hoofdstad met onaf bangelijkheid, goeden uitslag en gezag le verdedigen. Bij de kiezing was de volstrekte meer derheid 2155. De liberale kandidaten be komen van 3000 tol 5991 stemmen, maai de vier kandidaten, zoo dringend door het Journal de Öru.re//esaanbevolen, bekomen: MM. Dansaert, 1755; Splingard, 1555; Palte, 1059 en Gisler 606 stemmen; de op volgende kandidaten der tegenlijsl bekwa men: MM. Ilaevcnnans, 1019; Cluysenacr, 857; Bochart 660 en Ghrisliaens, 286 stemmen. Amen. wortelde vooroordeelen en ongenoegzame verspreiding van onderwijs. Wij eischen meer intcllectueele spijs voor onze volksklassen opdat zij mochten de sociale meerderjarigheid bereiken, meer slaalsleiband verlaten en hun zelf be- beslieren; en om dat edele doel, de ver lichting der volksklassen le bereiken, om hunnen geest thans lijdende aan honger en dorst te spijzen en te laven, zullen wij niet afhouden de uitbreiding van het onder wijs te aanroepen om le geraken Vooruit! Vooruit! De schoonste leus schijnt ons die der vereenigde staten van Amerika: Go a head! Gaat aan ’t hoofd! In een volgend artikel zullen wij aan wijzen welke opolleringen voor hel onderwijs in dat land gedaan worden, en wanneer, uit onze Grondwet, hel openbaar onderwijs door den staat betaald, zal mogen verdwijnen, om alleen de plaats aan het vrije onderwijs le laten. Tot bewijs van al hetgeen wij zoo dikwijls zeg- Daar ligt geheel het oud kraam in duigen. Wal op- diend worden, met eene jaarwedde van bOO IranK- Door zelfde milde gevers, is er mede verleend aan Handzaeme, ten gebruike en tol onderhoud van gezegde kerk, een stuk land, er dicht bij gelegen, en een gebouw met land, dat voor pastorij moet aldaar al hunne macht kwijl; en hel ongeloov'e- i dienen. Voor alle verdere kosten van onderhoud en i-i- - herstelling aan gezegde kerk, is ook voorzien, en Handzame en zal er nooit iets in le stekken hebben- i De Moniteur van 7 dezer, behelst hel koninklijk Het 6' groot gymnastiek belgisch bondsfeesl dat den 20 en 21 juli te Brugge plaats hebt, zal allerluisterlijkst. zijn. Hel zal aanvang nemen op zaterdag namiddag, om vijf uur, met het openen in eene der zalen van het stadhuis des VIII belgischcn bondscongres van gymnastiek. Om 9 1/2 uur 'savonds, vergadering der deelnemende maatschap pijen, Slalieplaats; fakkeltocht tot in het lokaal, waar de ontvangst zal plaats hebben door de in ternationale maatschappij, inrichtster van het feest. GEIIOOI! I EN. HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN. (v lUUUllLUl Vuil l Uv&vi ULHUöl ui v iv Indprdfind rrrnnrthpcri i -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2