I- VAN VEURNE, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT. ZATERDAG 27 JULI 1872. N.' 2534. JAAR. 11-47 den vriendschappelijkcn voet 7-50 6- 35 7- 47 7- 54. 8- 58. R thans op staan. i Uil Spanje verneemt men dat honing Amedcüs op zijne reis in het noorden des lands alom het beste onthaal geniet. Uit Valencia wordt getelegrafeerd dat op gansch den doortocht hij door de bevol kingen werd toegêjuibht; in gemelde stad was het onthaal geestdriftig en waren schit terende feesten ter zijner eer ingericht. Dinsdagavond is koning Amedeus te San tander aangekomen. Hij heeft aldaar te midden eenergroote lotgestroomde volks menigte, verscheidene straten te voel door kruist. 4-35 6-00. 9-13 1-50 10-19 2-55 7-00 10-55 3-45 5-10. IJZEREN WEG VAN LICHTERVELDE-VEDRNE NAAR DDINKERKE. Van Veurne naar Lichtcrvelde Liclitervelde naar Veurne Veurne naar puinkerke Dninkèrke naar Veurne liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiAclit-IJviiig betaalbani- vaórop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. f'oor Belgii: 6 maanden, fr. 3-75 Hélt jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’Sjafirs. Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centittmen den drukregel. Men schrijlt in bij I’. IhckRiioV.n, Oostötraat 6 te Veurne, en op al de postkantooren van het Rijk. Brieven en geld vrachtvrij. Politiek Ovi-ntz.icirr. Verscheidene invloed hebbende ledën van hel rcchlermidden der nationale verga dering van Klankrijk, onder anderen de heeren Broglie en Saint-Marc Girardin, hebbende hel verlangen utigedrukt dat de verklaringen, door den heer Thiers over de binnenlandsche staatkunde beloofd, maar enkel aan de commissie zouden ge geven worden, gelast om hel voorstel van den heer Martel te onderzoeken. De nationale vergadering zet vastbera den en met spoed hel debat voort over de belasting op de gt ondstoffen. Zij verwerpt stelselmatig al de amendementen, diestrek- ken om de belastingen te verminderen, door hare commissie voorgesleld. Zoo heelt zij eergisteren een voordeel verwor pen, dal voor de wol en de zijde gevraagd werd. Van eenen anderen kant wil zij zich ook niet verder op de baan van hel be schermend stelsel wagen, als noodig is oin het budjel in evenwicht te brengen. Een telegram uil Parijs meldt dat men aldaar van alle kanten de beste lijding over de leening ontvangt. In den namiddag van dinsdag beeft ue heer Thiers eene lang durige conletencie gehad met de verschil lende bestuurders der financiën en ver scheidene groote bankiers, ohi het over zekere punten, rakende de leening, cens te worden. Een telegram uil Parijs meldt, dat er nog niets voor de groote wapenschouwing is beslist geworden. Hel schijnt dal men die uit hoofde der groote hitte zal verdagen. Maandag heeft de commissie van hel leger een artikel gestemd, waarbij drie mobiele legerkorpsen worden ingerichl; twee dier korpsen zullen te Parijs bezetting houden en het derde te Lyon. Een vierde leger korps zal in Algerie gevormd worden. De commissie heelt insgelijks artikel 15 aan vaard, rakendede aanwervingen opeisching van paarden en rijtuigen, mits eene ver goeding aan hunne eigenaars te betalen. Uil Geneve wordt gemeld, daldescheids- rechlbauk, die de zaak van den «Alabama» onderzoekt, gisteren geene zitting heeft gehouden en ook heden niet vergaderen zal, uil hoofde eener onverwachte, doch onbekende moeilijkheid. Hel geheim wordt nog altijd streng bewaard. Uit Bonte wordt getelegrafeerd, dat de kiezingen van Messina, Ancona, Orvieto en andere sleden ten vollen gunstig aan de liberalen zijn, niettegenstaande de pogin gen hunner tegenstrevers. Een Oostenrijkse!) eskader is te Messina aangekomen; dit strekt ten bewijze dat de betrekkingen lusschen Oostenrijk en Italic IJZEREN WEG VAN DIXMDDE NAAR NIEUPORT. Van Nieuport naar Dixmude Dixmude naar Nieuport Veurne, tiTt' Juli. Heden dat de echtheid der bladzijden ge schreven door graaf Montalembert, aan gaande de jesuieten eindelijk is vastgesteld; dat men de aanslaande uitgave afkondigt! van hel volledig werk, hetwelk de schrijver aan zijn vriend, den abt Michaud toever trouwd had, verrigt de ultramontaansche drukpers, eene wonderbare omkeering en begint zij dit beklagelijk schriftelijk ver toog te misachten en haar vroegëren afgod verachtelijk te maken. l)e Uien Public wilt niets anders zien in hel work van M. de Montalembert dan de ziekachlige uitstorting cens geest die na tuurlijk prikkelbaar en opgewonden is door liet inblazen van vrienden die eerder liberaal dan kristen zijn. Het vindt er het spoor der droevige driften, die het liberalismus in de verhëvcnslc geesten heeft aangestoken. Hij betigt in den zoon des Kruisvaarders de medehulp der vij anden van hel kruis en dit bcklagens- wcerdig voorval is een voorbeeld en eene les voor dezen die nog door de liberale bedrieglijke schijn zouden bekoord worden. Deze handelwijze is niet nieuw, en al degenen die deel namen in de pennesirijd der voorgaande lijden, hebben nog het ge heugen der onverzoenbare oorlog, die de Univers tegen de liberale kalholijken van Vrankrijk en de,gansche wereld, voerde. Overigens, de school waarvan M. de Montalembert, hel welsprekendste opper hoofd was, zocht den middel om de* ge loofsleer met de hedendaagSche vrijheden te doen overeenstemmen en meende die gevonden te hebben. Belgie was voor den doorluchtigen spreker de loffelijke en le vendige verlooning zijner leering. Hij ver klaarde zulks plechliglijk in de zitting van hel kongres van Mechelen, op 20 augustus 1805. Van mijne eerste jongheid af, zeide hij, zelfs voor dal ik aan dit edel land, door 7-45 11-35 4-25 (>-50. 10-00 10-35 2-35 8-37. een heilige band gehecht was, had het mijne gelijkaardige bewondering ver- worven. T’is op de roep van de vrijheid zoo als in Helgie dal de kalholijke partij zich in Vrankrijk gevormd heeft en (lal zij van 1850 lol 1850 zegepralend heeft gestreden.T’is aan Belgie dal wij de yoor- beelden, de gedachten, de oplossingen geleend hebben, in dit reeds vermaard voorschrift begrepen: de vrije kerk in het vrije land, en die, alhoewel zij door een grooten plichligen ontvreemd en in om- loop zijn gebracht geworden, niettemin hel zinnebeeld zijn onzer overtuiging en onzer hoop. (Toejuichingen). Met ons openllijk voor deze zinspreuk ie verklaren, wij wenschen de vrijheid der kerk gesteund op de algemeene vrij- heden te eischen. Welnu,- hetgene wij «vóórhielden, heeft Belgie volbracht. Sedert 1850, heeft hel liberale en kalho- lijke Belgie de oplossing gevonden der moeijelijksle vraagstukken van de gansche wereld, met een wonderbaar voorgevoel en een edelmoedig vertrouwen,dal geene teleurstelling kon omverwerpen, noch geene ondankbaarheid kon vèrllauwen. Hel beeft de nieuwe voorwaarden van het openbaar leven en der wederzijdsche onafhankelijkheid van de geestelijke en wereldlijke macht overwonnen. Door middel van mildadige kalholijken, waar- onder ik het recht heb, met eene meer dan kinderlijke godsvrucht, dedoorluch- tige graaf Kclix de Méiode, te noemen, heeft hel alle de grondregels der heden- daagschc vrijheid in hare grondwet geprent, de.beste of zekerlijk de min onvolmaakste van al degene die op hel Europeaansche vastland beslaan en waarvan de eerste onderleekcnaar, die eerbiedweerdigc en vroome kalbolijk was, die naar in 1851 het nationaal kongres te hebben voorgc- zelen, ons eergisteren de eer gedaan heeft dil kalbolijk kongres te openen. Sedert 50 jaren dal ik oplettend ben aan de gevaren, de stormen, de wissel- vuiligheden van hel nationaal en gods- dienstig leven der Belgen, breng ik hen heden, met de ongeveinsde bewondering van een aanschouwer en de hevige aan- gek'eefdheid ecus vriend, een lof die niet zal afgekeurd zijn dooi' gene van dezen die zooals ik, denken in Vrankrijk, Enge- land, Duilschland en Italië. De leden van het nationaal kongres, juichten hevig deze woorden toe. Zij zou den het heden niet meer doen. Zij mogen dezelve niet meer goedkeuren. Waarom? Is het omdat de Belgische Grondwet ver anderingen ondergaan heeft? Is hel omdat ADI 4? ITEATIE-B t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 1