id. 141 184 180 173 ISO 144 I>e punten op <1'1. Wij meenden dat wij aan den Veurnaar genoeg spek niet eijers opgediend hadden, om daarmede te gaan slapen, en dat hij zich zoude koes houden. Gij zijt er wel mede, lezers; hij zingt hel liedje van ’t kloptje van Sinl-Niklaas T een oog deed ik toe, ’t ander oog bleef open, Slapen kon ik niet, want mijn herte klopte zoo. En in zijn vliegende vaandel, met zijn sloffertjes aan, tol gemak van zijn bezeerde trippeiaarljes, neemt hij op nieuw de versleten pen in d’hand en a la rescousse, a la rescoijsse jongens. En, met de landkaart en nummers van de Patrie en van den Courrier de Bruxelles voor den neus begint hij op nieuw te bewijzen dat 1 maal 1 drie doet, en dat de liberalen verloren zijn in de gemeente kiezing. En och heere, dal allemaal uil razernij, uil woede, omdat de klerikale lijste hier mislukt is; omdat zij belet geweest hebben van hunne pauselijke dra- peaux uil te steken bij Sander en in hunne huizen. Maar Kom, Feurnaar, in plaats van rond de Bel gique te reizen, blijven wij liever in onze stad; pak dien stoel daar, zet u neer, en laat ons een woordje spreken over uwe suikerniannetjes, wier neèrlui- ineling u zoo verschrikkelijk hard valt. Ik zal niet beginnen met dien of dien naam uwer elf kandi daten; kies gij zelf, en zeg mij ééns, daar, open- hcrlig, met de hand op de borst en 1c regard franc, is er wel eenen die zich onderscheidt door zijne grondige kennissen in administrative zaken en wettenschappen met toepassing derzelve in dit of dat vak???? Hoe zegt gij Wie? Leopold Biesvyal. ’t Is om ér mee te lachen zekereen manneken zon der herssens in 't hoofd, waggelend in de gedachten gelijk in zijnen gang; gedomineerd van zijne vrouw en van de priesters?; die zich in het hoofd laten steken heelt van den leider te worden van onze burgerijAllez done. Wie nog? Napoleon Herwyn. 'l Is om er meè te lachen zeker! Baron, door ik weet niet welks genade. Een man die niemand anders bemind dan zijn eigen zelve; waarvan het getal vrienden ontelbaar is; maar die op niemand invloed heeft dan op zijn boeren. Die fransch en vlaamsch van den llige life kan spreken en schrijven, w iens beleefde manieren gekend zijn van Jan en alleman. Allez done. Wie nog? Trcmerie. Een hoogmoedige, een opgeblazenc, die noch min noch meer in zijne boule steekt zoo veel geleerdheid te bezitten als een professor de la Sorbonne, en waaruit er niets anders komt, gelijk Lafontaine zegtqu’en sort-il souvent? Du vent. Allez done. Wie nog? Vandcr- licyde, de Langrandist. Nog beter. Wacht, dézen zou kunnen les geven hebben op 't stadhuis om stadspenningen te cristianiseren. Maar hij mag ge rust zijn, het zal wel gaan zonder hem. Wie nog? Steylaers. Een hevige partijman, hoogmoedig,'vol ijdelheid. Die werk genoeg in zijne apotheek moet hebben sedert den 1 Juli om calmants van ether sulfurique voor te schrijven om al die kloppende zenuwen te stillen van u en al uw tjeefs. Wie nog? Vanhee. Be neerstigheid, do vlijt, de spoed van 'j hulder gezelschap! Die pas bij ons komen wonen is, die pas recht van burger verkregen heelt, en 1 gemeend heelt dat hij mol zijne stentorstem hier iedereen ging konnen doen opkijken naar zijne verwaande persoonlijkheid. Allez done. Me zijn 'l einde. Eh wel, waar is nu al die gaz van uwen ballon? Moest je daarvoor zoo veel pennen ver slijten, zoo veel Veurnaartjes bekladdefenom uwen ballon te gaan zien ncêrvallen aan Mutsen’s, langs den Adinkerksche vaart? Zoo dus; hoe wilt gij dal gij van zulke slolle een broek kondt maken! hoe wilt gij dat diergelijke candidalen bij meerder heid gekozen wierdenWaarachlig Veurnaar, het doel u geen eerc van dé Veurnaars voor zulke suk kelaars t’aanzien; dat is u gezeid in vollen ernst. Wal! wat! gij trekt weer een vieze lippe; T en staal u niet aan hetgeen wij u zeggen; ja maar, mijn mannetje, gij zijl met goeden raad uiet te vreden; gij verplicht ons de punten op d’i te stellen. Allo, kom, zijt nu redelijker nen naasten keer; ga nu naar huis; zet uw licht slaapmutseken op, kruip in uwen do do en slaap wel. Wij gaan onzen besten frak uit de kas halen, een halve dozijn cigaren in den zak steken, een beetje pommade aan hair strijken, en een wandelingje doen op de markt en in de straten om te zien wat poezelachtige meisjes naar onze kermis komen, weije. loos ol' renegaat te verklaren,c n de bekend making door den ahi Michaud gedaan, dewelke slechts de voorrede is eener vol lediger en reeds in Vrankrijk aangekon- digde uitgave^ zal hel verschrikkelijkste wapen zijn, dat ooit in de handen van hel liheralisinus is gesteld geweest, om de kle rikale eischen le bevechten. Ingezonden Artikel. Alveringhem, 24 juli 1872. .1/ ijn h eer Hijckeboer In uw blad van 20 juli lest, zijn er twee artikelen ingelijfd over onze gemeentekiezing. Dit schrijven heelt bij ons nog al eene groole opschudding ge maakt. Er komen waarheden in voor, maar ook onwaarheden. Schrijver dezer verzoekt ue. deze antwoord in uw eerstvolgend nummer te willen opnemen, opdat het publiek kunne oordeele. Wie maar de klok hoort, van den Veurnaar, hoort slechts éénen klank, en dat mag niet zijn. Ziet hier wat ik begeer te wederleggen. Men heelt u gezegd en geschreven, dat hier geheel het oud kraam in‘duigen is gevallen; dal de liberale lijst met 150 stemmen is gekozen. Een oogenblik, bid ik u; wij zullen daarvan gaan spreken; maar eerst de namen der gekoze nen Er waren 273 kiezers tegenwoordig; de meer derheid was dus 137. Werden gekozen bij den l***'1 scrutin: Engel Van de Velde, uitlredend lid, 196 slemm." Pieter Delva, id. 193 Charles Demoider, id. 147 ging der ullramontaansche drukpers, aan gaande dit geschrift, verstaan, wanneer men overdenkt dal de oorlogsverklaring doordejesuieten uitgesproken, de plechtige goedkeuring van den onfaalbaren Paus ontvangen heeft en dat de veroordeeling der jesuielen te gelijkertijde eene krachtige en ongeveinsde tegenspraak is, legen de Encijcliek en het (Concilie. Wij verstaan zeer goed dal dergelijke loochening, voortkomende van zulken schrijver, meer woede bij de nltramonlanen doet ontstaan, dan de hevigste aanvallen der libera led ruk pers en de gouvernementen die zich van hel geestelijk juk zoeken te ontmaken. Veroordeeld door Montalém- bert, zoo als zij hel over honderd jaren waren door den Paus Clément XIV, de jesuielen en hunne werktuigen, hebben geen ander hulpmiddel ten zij hem zinne- id. id. id. Waar is nu dien triumf der liberale lijst? Wij, schrijver dezer, zouden persoonlijk wel willen dal ons Alveringhem eenen triumf van libe ralen koude oplcveren; maar wij zijn zoo ver niet gekomen; en dewijl de daadzaken anders zijn, moeten wij ze nemen, zoo als ze zijn. Want wij zijn verzekerd dal van de 9 leden, er wel 5 of zes zijn, die zich niet geerne langs de liberale zijde zouden laten stellen. Arthur De Buysscher is liberaal; Henri Bruynooghe geloovcn wij insgelijks liberaal le mogen noemen; maar Charles Demoider en Henri Morlion, die mede op de lijst stonden van Arthur de Buysscher en mei hem gekozen zijn, zijn toch parbleu geen liberalen! want beiden zijn in Sint-Vincenlius a Paulo, en den eerslgenaamde hunner is zelfs de voorzitter dier vereeningmen oordeele. De Molder is een overtuigde klerikaal, en daar zal men gewis nimmer een liberaal van maken. Henri Morlion is thans een heiligen kle- rikaal; doch eertijds, slechts eenigc jaren geleden, gelijk andere zijner familie, was hij een heiligen liberaal, een ieder weet dat hier. Maar hij heelt zijn kazak gekeerd; en of hij later niet zijn kazak weder zal keeren, dal weel ik niet; maar ik zou er geen borg voor spreken. Er zijn alzoo menschen die willen gelijken aan de molenaars, en die daar geen krom in zien, om het zeil van hunnen molen in eiken wind te steken, van waar hij ook moge waaijen. Alzoo staan de zaken ten onzent; gij ziel wel dat er geen reden bestaal om zoo luid viktorie te kraaijen van welke zijde hel moge wezen. Alve ringhem was en blijft een rare prochie, zegt Sissen Lommée, en hij heeft tien keeren gelijk. Er worden in die artikels ook andere namen gemeld, ik ben van zin niet op dezen grond te vol gen. Niets heb ik te zeggen van den heer Groen steen en zoon, van jufvrouw van den Abeele en anderen; en wal aangaat van den sekretaris Allaert, hel dunkt mij dal hij in 't geheel niet ongemak- kelijk is, noch moet zijn; die zijnen plicht volbrengt heelt niets te vreezen. Hoe hel zit met Martin Van der Ileyde, daar kan ik niets op zeggen; anderen willen daar.ineer van weten; doch ik heb mij er niets van aantelrekken. Van de priesters, heb ik niets anders le zeggen, dan, dal zij 's namiddags zijner stemming, den liberalen Arthur de Buys scher zijn gaan proficiat wenseben. Wal wonder- I bare wereld! (Esssl Veurnaar, Arthur heelt hel zelve gezeid aan Sissen Lacauwe dat hij liberaal is Ik mag nochtans dezen artikel niet sluiten, zonder te zeggen dal Feliciaau Houtman 125 stemmen heeft bekomen, en dal hel lot spijl is van zeer veel parochianen dal hij niet herkozen is; want Hout man is oen bedaard man, met het hart op de ware plaats, en die de belangen van Alveringhem altijd onpartijdig doen gelden heelt in de raadkamer, alwaar hij 30 jaren gezeten heeft. Er was geen enkel reden om hem van kant te schuiven; maar er zijn alzoo van dip dingen die men niet kan zeggen, zonder spreken, zegt bel spreekwoord Een liberale kiezer. Henri Morlioh, id. Charles Verfaillie, nieuwe kandid. Francis Leuridan, En bij de ballotering: llenri Bruynooghe, Arthur De Buysscher, Charles Grimmelprez, Wij, schrijver dezer, zouden persoonlijk wel Algemeene Tijdingen.. Onze stadsgenoot M.r D. De llaene, adiokaal, komt door de koning van Saxen met hel «erekruis begunstigd te worden, over eene verhandeling op hel gebied van Staalhuishoudskuude. Wij vernemen mei genoegen dat de heer Eugeen Billiaerl van Nicuport, professor onzer muzijkschool komt benoemd le worden. Dinsdag namiddag woede boven onze stad en omstreken een he\ig ouweder dal nog al erge rampen heeft veroorzaakt. Te Ramseappelle is de donder gevallen op eene schuur welke de prooi der vlammen is geworden met ongeveer 1200 bundels sucrioen, pas sedert cenige oogenblikken er in gebracht. De schade wordt gerekend op 1509 fr. De schuur is den eigen dom van P. L. Vandewoude. Te Westende is de donder gevallen op hel huis van Jan Dewaclc, hovenier aldaar, en heeft in liet stal een ezel, een zwijn en twee geiten gedood; te Keiem is eene vette koei, aldaar in eene weide grazende, door den donder doodgeslagen; te Nieu- cappcllc zou insgelijks eene koebeest door den bliksem getroffen en gedood zijn. Volgens de nieuwe wel op de milicic (3 juli 1870) is de duur van den dienst voor hel wapen der infanterie bepaald op 26 maanden, doch de mannen dier categorie hebben jaarlijks recht op eene maand verlof. Zoo worden er nu gunstverlo- ven van eene maand toegestaan aan de milicianen der lichting van 1870 en 1871, die een goed gedrag hebben, ten einde hen toe te laten aan de oogsl- werken mede te helpen. in 1872, de kerk in België, eene mindere vrijheid geniet dan in 1865? Geenszins; l’is omdat in 1864, de Encycliek en de Syllabus; de houding derkatholijken tegen over de hedendaagsche instellingen, ge heel heeft doen veranderen, en dal M. de Monlaleinberl, getrouw blijvende aan zijne overtuigingen, met de volgende woorden den aki van politiek geloof heeft kunnen voordragen, die de kerk door de jesuielen gedwongen, heden van bare dienaren ver- eisclit Als algemeen voorstelmoet men luidop verklaren, dat er geene heden- daagsche vrijheid bestaat die niet in haar zclven eene ongeregelde, verderfelijke en in hare uitwerksels eene doodelijke zaak is dal de vrijheid, niet alleen de onbepaalde en volstrekte vrijheid, maar l’is gelijk welke vrijheid in haar zelven eene pest is, eene geestelijke pest en veel gevaarlijker dan de lichamelijke pest: dit alles overgooten met aanhalingen, beslissingen en theologische redeneerin- gen, die men zeer wel in goed vlaamsch zoo als volgt zoude kunnen uitdrukken: Er bestaal geene gezonde vrijheid, alle vrijheid is eene ziekte, er bestaat geene vrijheid, alle vrijheid is eene zinneloos- heid. En tegen helgene wij hierboven van den spaanschen aartsbisschop en zijne hulpbisschoppen aanhalen Er is geene goede cii slechte vrijheid der drukpers, daar dezelve in haar eigen slecht is; er is geene goede en slechte vrijheid der geweten, l’is de vrijheid van geweten die mei zich, hare eigene veroordeeling draagt; er is geene goede en slechte vrij- heid van godsdiensten, l’is de vrijheid der godsdiensten die in haar zelven vol- strekt moei afgekeurd worden. En alzoo voorts voor alle de vrijheden, alle de ontvoogdingen waarover de hedendaag- sche samenleving zich beroemd. Men kan gemakkelijk de veronlwecrdi-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2