Wordt voortgezet). X. Wij vernemen met genoegen dat er door de ste delijke besturen van Steenvoorde en Hondschoote Het schijnt dat men tracht eenige burgemeesters van buitengemeenten van kant te stellen, burge meesters die sedert lange jaren in bediening zijn en onder alle opzichten weerdig van het vertrouwen hunner medeburgers, maar die voor onze tegen strevers het schroomelijk misdrijf begaan hebben van gestemd te hebben, in de laatste kiezingen, voor de liberalen. Het ware belangrijk om te weten of nu de daden van sommige personen, die zich altijd op hunne onpartijdigheid beroemd hebben, wel zullen over eenkomen met hunne woorden? Recliterl ij ke kroni.j k De burgerlijke rechtbank van Brugge heelt uitspraak gedaan in de zaak voor laster, door den gemeente-raad dier stad ingespannen tegen den uitgever van het blad Franc de Bruges. De rechtbank heelt het artikel lasterend verklaard en den uitgever veroordeeld tol 4000 franks schade en intresten, en tot drij afkondigingen van hel vonnis op de eerste bladzijde van de Franc de Hruges, op boete van 50 fr.’ schadeloosstelling voor eiken dag uitstel. De processie van O. L. V. Hemelvaartsdag is hier door een allerschoonste weder begunstigd ge weest. Deze processie was recht prachtig en in drukwekkend: alles onberispelijk trisch, alles met den besten goeden smaak en overeenkomstig met de godsdienstige plechtigheid ingericht. Iets nog- thans hebben wij er in af te keuren gevonden. Waarom de kinderen cantiguex of lofzangen doen zingen' in het fran«eli? Waarom niet in de moedertaal? Is de vlaamsche taal, de taal van ons eigen volk, dan min waard en min aangenaam aan God als de taal onzer zuiderburen?.... In hel voorbijgaan gezegd, en tol onderrichl van wie hel aangaat, stellen wij vast, dat men in onze meisjesschool, eene school voor volks- en burger kinderen, veel te franse,h gezind is, en dat die handelwijze even onverstandig als nadeelig mag genoemd wordeu. Ingezonden Artikel. De cerate perel ann hunne kroon. De kiezingstrijd, en de woelige kermisdagen zijn de oorzaken geweest waarom wij tot heden niet een woord gezegd hebben van eene gebeur tenis waarvan alle weldenkende en onpartijdige lieden met de grootste afkeuring gesproken heb ben. Wij bedoelen de verraderlijke afstelling van Mijnheer Adolphe Dehoon, van zijne plaats van op ziener der buurtwegen, plaats, welke dezen heer met kunde, ijver en onpartijdigheid sedert 15 jaren vervulde. De raad onzer provincie, heeft in zijne leste zit ting dezen schandelijken akt durven uitvoeren; met 35 stemmen tegen 6, heeft die vergadering, Mijnheer Dehoon afgesteld, zonder eenige hoegc- naamde reden, om zijne plaats te geven aan zijnen leerling, Mijnheer Charles Poupeye, van onze stad. Wij hebben niets te zeggen ten laste van den nieu wen titularis; zelfs welen wij dal dezen jongeling, hoegenaamd niets gedaan heelt, om zijnen oud- meester het gras van onder de voeten te spijden, gelijk men zegt. Neen. Alleenlijk willen wij onze verontweerdigiug lucht geven, om dat mijnheer Dehoon, die een zeer eerlijk, een zeer bekwaam, een zeer deftige burger is, en in zijne ontnomen bediening een zeer onpartijdige ambtenaar was, niet verdiend heelt, van op alzoo eene onbeschofte, ongehoorde wijze van zijne plaats beroofd te wor den. Heeft men ooit iels dergelijks geweten! Heeft men ooit onverdiende!’ feil weten gebeurenWaar woonen wij dan? in hel vrije België? of, bij de Scraskicrs van Turkije, of bij de Sanfedisten van den kardinaal Rutl'o, te Napels? Waar willen onze fanatieke regeerders naar toe dan met zulk een stelsel? Ha! zij hebben mijnheer Dehoon willen straffen voor zijne denkwijze; om dat zijn geloof, zijn onwrikbare overtuiging, zijn edel hart, liberaal zijnom dat hij nooit geaarzeld heeft zijne denk wijze, in alle omstandigheden, vrij en vrank, bij hel licht der zon te uilen; om dal hij niet is, gelijk sommige andere politieke weèrdraaijersheden klerikaal, gisteren liberaal, en vice-versa, al naar gelange hunner hoogmoed-of beursbelangcn. Neen. Mijnheer Dehoon is van hart en geest een vrij man; hij is liberaal, en altijd en ten allen tijde dorst hij er mede voor den dag komen, zoo als het overigens een man van hart betaamt. Maar zoo willen het onze vermaarde klerikaters niet: licht en rede uit- dooven en versmachten; kruipen op de beide knien voor ile oppergoden der dompers; steeds een schijnheilige woord en blik in gereedheid hebben op dc lip en in het oog; afstand doen met een woord van zijne weerdigheid van mcnsch; perinde ac cadaver zoo als hunne Rodins schaamteloos zeggen; dat willen zij. Maar zouden zij niet te veel kunnen willen??? Eu zouden die en andere trekken niet kunnen dc oorzaak worden, dat dit spel den Belgen moede zal worden, en dal zij op oenen vroegen morgen den versleten standert van die o igcluksbcnde zal aan Harden scheuren, en ervan de brokken aan do vier winden ten prooi geven??? En moeten hooren zeggen, dat het meer dan waarschijnelijk is dat de gezanten van ons kanton, dal onzen Leopold Bieswal, dat onzen Edmond Vanhee, hunne stemmen begrepen zijn onder de 35! En zeggen dat, na zulk een schandalig feit, die twee mannen niet beschaamd zijn om hun gezicht in onze stad nog te komen vertoonen! Allo, na 'zulke perels aan hunne kroon bekeken tc hebben, valt dc pen ons uil de hand, en voelen wij ons onmachtig om onze commentariums daarover n'eér- teschrijven. daanis niets. Daar beslaat noch recht noch onrecht, noch goed noch kwaad, daar is maar eene zaak, liet goetlkoope bestuur iiiliuaakt. terwijl de staatsschuld, zoo niet geheel al'gelegd, dan toch reeds zeer merkelijk ingekorl is Gaijsche landstreken, zoo als destijds kalilornia en een deel van Mexiko, hebben zich vrijwillig aan de Vereenigde Staten gevoegd. De landsvlag verbeeld een blauwen stern- hemel en telkens dat een nieuwe staat zich aanvoegd, wordt ook op de vlag eene ster bijgevoegd. Later zullen wij meer bijzon derheden over dal wonderbaar land mede- deelen; heiinneren wij noglhans, hetgene aldaar algemeen aangenomen is, dal de afschaffing van de slavernij het meest door het toedoen eencr amerikaansche vrouw ontslaan is, namen tl ij kMevrouw Harriet Beecher Stowe; zij schreef een boek the case o/ uncle lom (de hut van oom Tom) dat de openbare denkwijze in de Noorder- slaten ten hoogste opwondt en de afschaf fing der slavernij deed besluiten en uit voeren. Wat verschil toch tusschen onze landen der oude wereld. Frankrijk voert een moorddadigen oorlog legen Pruisen onder voorwendsel dal de Pruis een duilscheti prins voor Spanjes troon bestemt! Doch wal voorbeeld voor ons land; zal men aan nemen dat de grootste en zwaarste opofferingen voor hel onderwijs móeten gedaan worden, als zijnde hel nuttigste be- steede geld, de meest opbrengende uit gaven, ja den eenigsten middel om voor spoed, rijkdom, vooruitgang en geestont wikkeling te doen ontstaan, in een woord om de natie te verheffen, te veredelen! de wil van den alleenheerscher; uw goed, uwe diensten, uw leven zelve behoort hem toe! Onder i zulk een bestuur zijn al de krachten der natie legen haar zelve gekeerd, het bestuur is in eeneu gedu- i rigen oorlog met de onderdanen, het bestrijdt ze in hunne wellen, in hunne goederen, in hunne eer en laat hun slechts het smartelijke gedacht over van hunne diepe ellende! Het volk, nedergebukl onder de verplichtende openbare werken, onder de belastingen, ingewik keld in moorddadige oorlogen, bedwongen lot het ]>unt van noch verhevenheid in de gedachten, noch edelheid in dc gevoelens te hebben, heelt allen moed verloren en alle middelen om het onderdruk kend en schandelijk juk af te schudden! Zulk een bestuur, door zijne overdrevenheid zelve zoude geen vier en twintig uren bij ons mogelijk zijn. Ook is hel slechts om er onze ge achte lezers een gedacht van te geven dat er hier van gehandeld wordt. (Frankrijk) pogingen worden aangewend om die plaatsen aan elkander en aan Veurne door eeneu ijzerenweg te verbinden. De nieuwe spoorbaan zou beginnen te Hazebroek en loopen overStecnvoorde, Wmnezeele, Herzeelc, Houlkerke, Rexpoede, Hondschoote, Leysele, llouthem, Wulveringhem, Bulscamp en eindigen to Veurne. Ongetwijfeld kan deze laatste stad aan dit ont werp niet onverschillig zijn en zal game hare po gingen met die van Steenvoorde en Hondschoote vereenigen. Nieuwe wegen, in welke, richting ook, zijn altijd voordeelig. Het ware te wenschee, dal welhaast eene maat schappij kon tot stand komen om hel nuttig boven gemeld ontwerp van spoorbaan uit te voeren. (Medegedeeld gen meestel lijk te besturen. En, o wonder, daar kan men zeggen dal hel gemeene best Algemeene Tij dingen. Deze week heeft men in onze omstreken ijverig gearbeid aan hel inbalen van den tarweoogst. De onrustbarende voorspellingen welke men ten op zichte der tarwe gedaan had zullen zich, gelukkig lijk, niet verwezenlijken. Deze vrucht heeft veel mm geleden op hel veld dan men hel had gevreesd enkel dc vroeg gevallene tarwe is schadelijk ge scholen. Daar het graan dit jaar overvloedig is zal de landbouwer zich, zelfs over de tarweoogst, niet tc beklagen hebben. Des tc beier:-de landbouw is dc voornaamste nijverheid onzer streek, en, in het algemeen, wanneer de landbouw in voorspoed ver keert, hebben dc ambachtslieden, de neringdocucrs en zelfs de werklieden zich niet te beklagen. De Moniteur meldt, betrekkelijk de veeziekte, dal de iu-cn doorvoer langs de zeegrenzen verbo den is, van hoornvee, schapen en andere herkau wende dieren, voortskomendo uit het noorden van Duitschland en Rusland. Hel vee dat uit andere landen wordt ingevoerd, zal noch voor in- noch doorvoer toegelaten wor den lanngs de zeegrenzen, dan voor zooveel het door regelmatige dokumenten bewezen is, en wel tol volle genoegdoening van liet bestuur der dou anen, dal dit vee uil geene der beide hierboven vermelde landen herkomstig is. Dc werken der sectie Uper-Tliouroul van den ijzerenweg Oostendc-Armentiers, zijn' zeer gevor derd; men verzekert dat de baan in staat zal zijn om eerlang een regclmatigen dienst in te richten. Op Donderdag 22 augusti, om 4 ure namid dag, zal er ter herberg dallelie Fm’, bewoond door Leop. Hendryckx, te Ooslvlcleren, gehuchte Elzcn- damme, worden overgegaan tot de openbare aan besteding bij soumissien en vervolgens bij opbod, der werken voor hel verbroeden en verdiepen van het deel dor Poperingvaarl gelegen tusschen den DE GRONDWET. Dc volkeren, zoo weinig als de personen, stellen gewoonlijk omtrent geen belang in hel gene zij reeds bezitten; ze begeeren hel geene ze met heb ben; dal alleen komt hun wenschelijk en benijdens- weerdig voor. Al wal verholen en mijsterieus schijnt bezit altijd iets zeer aanlokkelijks. De hoop op nieuws die zich in hel incnschelijk hert bevindt, begoochelt den geest en doel gelooven dal men in het geheim, in het mijsterieuse iels vinden zal dal er waarlijk niet in bestaat. 'I Is om dal al wat door den stempel der genie niet onderscheiden ■wordt, verliest met van bij gekend te worden: de onvolmaaktheid van het mcnschclijkc werk schijnt te gemakkelijk door en versmacht het verhevene gedacht dal men in den beginne opgeval had. Er zijn nogtans werken die bij het onderzoek winnen die men meer en meer acht en voortreffe lijker vindl bij ieder sludieóp hunnelioedanighedi n. Onder andere zulkdanige werken mag men met •volle betrouwen onze Grondwet stellen, die, van zoo wenigen gekend, nogtans van allen behoeil in hoogste waarde gehouden te worden. De Belg, van over ouds, aan vrijheid gewend, bekommert zich weinig over de wetten die deze waarborgenhel i is hem voldoende zich practised in vrijheid te ge voelen. Onze vrijheden nogtans zijn door de Grondwet zoo goed beschreven en gewaarborgd dat hel nie mand onnuttig zal achten onze grondwet in eene reeks artikelen, klaar en voor alle lezers verstaan baar te doen kennen en een weinig uit te leggen. Om zoo veel te klaarder te zijn zuilen wij vooraf de orde dier artikelen hier laten volgen. Er zal eerst gehandeld worden over de Belgen eu hunne rechten; dan over de verscheide machten: de wetgevende, de uitvoerende, en dc rechterlijke macht; eindelijk over's staatsgeldmiddelen; dc ge wapende macht en de herziening der grondwet. De grondwet, dut is de hoofdwet, de wel op welke alle d r W( itpil I' UU6n en in tcgcnslrij- (diglieid van welke geen eene wet mag gemaakt worden,. De grondwet bepaalt den vorm van het bestuur, van het gouvernement eu de verschilhge machten der natie. Er zijn verscheid' vormeu van gouvernement, die, de eene. zulk land, de andere zulk ander land besturen. .1Het despotiek of willekeurig gouvernement dat alle machten in zich zclven verzamelt; dal de wetten maakt en ontmaakt, dal ze - uitvoert of niet uitvoert, dat alles naar zijnen wil doet, dat geen ander regel kentnoch geen ander beletsel vindt dan zijn goeddunken! De vorst is alles. De onder- i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2