de vrijheid De Provincinlen Rund. Onlangs, wanneer, onder den dekmantel van Godsdienst en Vaderland, de klerikale partij zich met geweld toelegde om de kiezers te misleiden, voorspelde zij, bij de benoeming van hare kandi daten, ontelbare voordoden voor het kanton, eene volkomene voldoening aan onze billijke cischen. In haar blad, in hare vergaderingen, gingen onze liberale raadsleden door als onkundig en onmachtig om reden dalzijaande meerderheid van den provin cialen Raad niet behoorden en noch met Visart den eersten, noch met Visart den tweeden in politieke betrekking verkeerden. Men moest, om de drijvul- digheid te volmaken, aan de twee gezegde kopstuk ken twee geniën bijvoegen, de eeno om zijne I*F. GltOIVIFWET. 11. Het Monarchiek eenhoofdig bestuur, ’t Is dees waar een alleen heerschl, maar volgens de wet. In zulk gouvernement bestaal ook maar een •wil, inaar deze wil moet gel ijk vormig zijn aan de wet die altijd den grondregel blijven moet van alle bestuurlijke schikkingen. C- Het Monarchies of eenhoofdig grondwettig volksvertegenwoordigend bestuur. In zulk gouver nement vindt men een hoofd, de koning, die geen ander recht heeft dan het geen hem door de wet toegestaan wordt; waar eene grondwet bestaal in tegenstrijdigheid met de welke geene andere wetten mogen gemaakt worden; waar hel volk door ge kozene mannen vertegenwoordigd wordt, welke mannen de wetgevende kamer vormen en met den koning de wetten maken. Belgie heelt dezen vorm van gouvernement ver kozen en sedert meer als 40 jaren bevindt hel zich gelukkig. I). Het Republikaansch gouvernement of ge- ineenebest. Hier bestuurt hel volk zich zclven, zij recht streeks, in algemeene vergaderingen, T zij onrecht streeks. door vrijgekozene afgevaardigden. Over de voor- en nadoelen van ieder soort van gouvernement zullen wij niet uitweiden, zulks valt in den kader van ons onderwerp niet. Onze grondwet bepaalt de verschillige machten der natie, het zijn De wetgevende macht, of deze die de wel maakt en recht heelt ze te maken; De uitvoerende macht, of deze die de wetten doet uitvoeren; De rechterlijke macht, of deze die de wetten, in de bijzondere gevallen, toepasl en uitlegt, ’t zij om de geschillen, nopens hunne rechten, tusschen burgers te verdienen, zij om de straffen door de wet bepaald, aan de plichtigen op te leggen. Gelijkerwijs wij over deze bovengenoemde mach ten verder breedvoerig zullen handelen, bepalen wij ons, voor het oogenblik, met de bovenstaande gegevene beschrijving. De mensch is een tot de samenhang bestemd schepsel. Alleen kan hij niets, van zijne geboorte af zou de natuur hem overmeesteren en zijn leven ware zoo ras uitgedoofd als geschonken. Hel kind kan zich immers noch voeden, noch kleeden, noch eene schuilplaats vervoegen. In de samenleving integendeel is de menscht al machtig: met behulp zijner gelijken» wordt de gansche natuur overwonnen en tot zijn voordeel gebruikt: zijn geest baart wonderen en zijne handen brengen ze ten uitvoer. In de samenleving heeft de mensch vele rechten, maar, daardoor zelf ook vele plichten. Iedereen, het zelfde recht hebbende, is hel ook voor iedereen eene plicht een anders recht te eerbiedigen. Hel recht van eigendom b. v. aan allen toegekend zijnde, mag mijn gebeur mijn recht, en ik, zijn recht niet verkreuken. Dal recht legt ons dan den wederzijdschen plicht op, van malkander» eigen dom wederzfjds aan elkander ten volle beschik- kinge te laten. Zoo is het met al andere rechten. Er zijn verschillige soorten van rechten. Er zijn natuurlijke rechten, burgerlijke rechten en politieke rechten. 4. Natuurlijke Rechten. Het zijn deze die de mensch met zijne geboorte medebrengt, deze die uit zijne hoedanigheid van mensch voortspruiten. Hel zijn oorspronkelijke rechten die men den mensch betwisten noch afnemen kan. Zulkdanig is het recht tot helleven, het recht tol de vrijheid, tot de gelijkheid en alle dergelijke. Hel zijn aarls- en onschendbare rechten Iedereen nochtans redeneert zoo niet. De wet gever is verplicht geweest deze rechten wettelijk I te herkennen. Do belgische grondwet waarborgt de vrijheid en de gelijkheid, maar ze waarborgt de onschcndclijkheid van hel menschelijk leven niet! I Wij zijn nog te barbaarse!), hel zicht van bloed heerschl nog boven op geweten, van onderwijs, van de drukpers j van verkondiging van alle denkwijzen. zjj heelt nog te veel macht op ons, het dierlijk instinkt J I nw hnvAn niij De rede wordt door den gloed der wraak ver smacht Men moet hel dan niet wonderbaar vinden de menschen zoo uitermate van politiek sijsteem te zien verschillen als men bemerkt dal ze zelfs niet eenstemmig kunnen zijn om het menschelijk leven te eerbiedigen Wij zijn in de tweede helfd der eeuw van voor gestemd uitgang en het schandelijke schavot bestaal nog! Wordt voortgezet spoed van hel land. De waai heid is, dat de katholieke partij het gezag voor grondbeginsel heeft, en dat de algemeene kerk of priesterheerschappij hare strekking is. De geschiedenis bewijst dal dit stelsel (de Theocratie) het welzijn en de vrijheid des volks belet. Wij denken dal onder degenen die hel christelijk geloof verhinderen en groole oorzaken van afwijking bijbrengen, men de L’ltramontanen of hevige Koomsch ge zinde» moet begrijpen. De Paus zelf heeft hun lol bedaring en menschlievenheid moeten aanmanen. Een hunner hoofdaalt- leiders, Veuillol, randde opentlijk den bis- schop van Orleans en andere fransche bis schoppen aan, en die Ultramontanen heeft de beroemde Montalemberl meesterlijk afgeschilderd. Wal den voorspoed van hel land beli eft; in ons- artikel over de twee staalkundige partijen in Belgie (ziel n.r van 15 april II. hebben wij bewezen welken uitslag de Ul- tramonlaansche stelsels, voor de landen waar die in zwang waren, hebben op gebracht. 3.' Willen wij niel komen tot den ellen- digen toestand waarin Erankrijk, Spanje en Italië zijn gedompeld geworden door de valsche princiepen en de overheel** selling van T liberalismus, zoo moeten wij alle wettige middelen inspannen om het liberalismus te versmachten en uit- leroeijen- Wij houden slaan dal dien ellendige)) toestand spruit voor Erankrijk, uit de ver- derllijke stelsels en strekkingen van hel alleenhecrschend en willekeurig keizerl ijk; zelfde reden voor het alleenhecrschend en willekeurig koninkrijk Spanje, met bijvoe ging van overdrevene Ultramontaansche strekkingen, en evengelijke reden als die voor Spanje zijn toepasselijk aan alle de vorige llaliaanschestaten, die van het noor den alleen uitgezonderd, en daarom heb ben deze de andere veroverd. Nu schrijvelaai's, wij beklagen tevens uwe verwaande vermetelheid en uwe verblind heid. Welhoe, gij wilt het liberalismus, de vrijheidsgezindheid versmachten en uil- roeijen! Maar begint dan vooral alle licht, alle vrijheid, alle wijsbegeerte, alle kuns ten le versmachten, den menschengeest uilleroeijen I Beteren raad tracht de fabel te verslaan van het serpent dal le vergeefs zijne tan den op de vijl verbrijzelde, en vertroost u bij het gedacht dal vrijheidsgezindheid of liberalismus, zoo als de onmisbare zon, vruchtwekkende lichtstralen ook op haré lasteraars laat uilschijnen! Herleest ook wal onze Grondwet; waarborgt, onder andere, de vrijheid van L - en van verkondiging van alle denkwijzen. Herinnert n dal die Grondwet, hij over eenkomst tusschen liberalen en katholie ken, waaronder drie priesters, zoo wij ons niel vergissen, de hecren Andries, Defoere en De Haerne, ten jare 1850 is p geweest. Maai’ helaas, wij weten hel, thans zit gij tusschen de klem. Gij zit tusschen de En cycliek, het Syllabus en administratieve kennissen (leest wel) befaamd, de andere om zijne talentvolle wezentlijkheid gewaar-' dcerd. En dan was alles in orde! Welnu, de lijd is gekomen van rekening te hou den aan liet kiezerskorps der verbintenissen, door ot in naam der gekozenen, aangegaan. De zittijd is geëindigd: vragen wij wal hij heelt voortgebracht? Helaas! het stilzwijgen van den deurnaar nopens de gewrochten van zijne afgoden gaf ons voorop, en zonder onderzoek, de verzekering dat niets, maar volstrekt niets voor ons was aangewend. Hel bulletin der zittingen van den provincialen I Raad, waarvan wij lezing hebben genomen, heelt later bij ons dit gevoelen bekrachtigd, want het bewijst dat onze duurbaarste belangen door den raad zijn verwaarloosd en door onze klerikale l leden over hel hoofd gezien. De Bergenvaart, voor werp der ernstige bekommeringen onzer naburige gemeenten, vaart waarvan de verbetering door de oude liberale leden met zoo veel ijver wierd benacht en waarvoor, door hunnen invloed, een aanzienlijk krediet is gestemd geweest, is verge- I ten. Noch M.r Bieswal, noch M.r Van Hee achten het noodig zich er mede bezig te houden en op de uitvoering der gestemde bedelfwerken aan te1 dringen. Verder, een krediet wordt gestemd voor de ver- beteringswerken aan don User, en de raad met algemeene stemmen, deze inbegrepen van de hoeren Van Ree en Bieswal, bekrachtigt de verdeeling door de deputatie voorgedragen bij dewelke Kamer- lijnk-Ambacht van alle pointing is ontslagen, ten groolen nadeele van Veurnambacht, niettegen staande er bewezen is door verslagen van den Waterstaat dat heide ambachten in de bedoelde werken hetzelve belang hebben Welaan dan kiezers van I.eysele, Houlhem, Wul- veringhem, Vinchem, Bulscamp, enz. en gij schat- pligtige der noordwatering van Veurne, bedankt uwe klerikale raadsleden over hunne kunde, hun nen ijver en hunne zorgvuldigheid!! zij zijn wel is waar de meerderheid van den raad en de deputatie genegen, en zullen onophoudelijk stemmen volgens dezes begeerte: maar uwe belangen?.... Maar uwe centen?.... Dal is wal anders. Geelt hun dan eene opaofl noot voorde kiezing van 1874. Wij zullen i die met u helpen opsommen. Er is noglans iels verricht door onze gezanten dat de aandacht verdiend van al rechtschapen en rechtminnend persoon. Daar hebben de klerikale tolken niet gezondigd bij nalatigheid, ofverzui- menis, maar werkdadig hun politiek karakter be zoedeld. Wij bedoelen de verraderlijke en onrecht vaardige afzetting van M.r De Hoon als toeziener der buurtwegen. O schande!! O schande!! Wal zouden dan, Vcurnaars! die mannen gedaan hebben waren zij meester geweest, op het Stadhuis? Tot later. Eerbiedigen de Veurnesche klerikale kopstukken den uitslag der kiezingen, den wil des volks' Geenzins, en wij zullen bet bew ijzen. Wal is de beteekenis der gemeente-kiezing van 1" Juli leslieden? Die kiezing beteekend onbetwist-' baar, dal de meerderheid der Veurnesche burgerij wenschl M.’ Behaeghel als burgemeester le behou den. Maar met dien wcnsch der meerderheid be kreunen zich weinig de klerikale kopstukken, zij bekommeren zich alleen met hun eigen belang, lid is alzoo dat zij voor het oogenblik, tegen alle reel'1 en reden, pogingen aanwenden op dat een der raadsleden burgemeester zou genoemd worden i" plaats van M.r Behaeghel. Alhoewel het genoeg ge*1 kend is dat, sedert lang, onder de nieuw gekozene raadsleden, de plaatsen van burgemeester en sche penen met algemeene goedkeuring aangewezen zijn, hebben nogtansde klerikale kopstukken hunw pogingen tegen M.r Behaeghel tot in deze laatst®" dagen voortgezet. Wal moet men zeggen van zulk gedrag? Deze vraag zullen wij door liet publiek laten b»“ antwoorden. I PRIJSDEH.ING AAN DE LEERLINGEN ONZER MIDDELBAR^' STAATSSCHOOL. Heden zaterdag verleden acht dagen, heeft alhier plaatsgehad op stadsschouwburg, de plechtige uit' deeling de prijzen aan de leerlingen (Ier middelban’ school, onder hel voorzitterschap van den heef burgemeester en ten bijwezen van de hccreii lede® der besturende commissie, van den heer volksver tefgettwoordiger, versclieide overhedëni «h een overgroote vergadering van inwoners der stad. Na de gewoone koorzangen, ernstige en luimig* uilgalmingen, heeft de heer leeraar l’auinen eeu( schoone redevoering gedaan, waarin hij te verstap heeft gegeven dat men de talen moet loeren aan d* kinderen om hun daardoor het verstand te opened het hai te veredelen, en den geeste verheffen w het zedelijke en schoone. De maatschappij S.u Gecilia, welke den sto** onze Grondwet die gij nog lei' nauwernood met den mond maar hiel meer van harten aanroepl. VERVOLG

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 2