w. Jules Delanghe, Jëróme Beel van LichtqrveWe. zoo trokken onze wande- klappen, lachen en allerlei lot dat zij kwamen aan het ilURGERSTAND DER STAD VEURNE. den 15. Cesarius Notteau, zoon van Ludovicus en van Justina Focquenoy, Noordstraat. den 1G. Ludovicus Delpierre, zoon van Seraphin en van Coleta Guilleman, Bewesterpoort. den 17. Ludovicus Dedulle, zoon van Henricus en van Marie Persoonc, Vestenstraal. den 18. Marie Parel, dochter van Gustavus en van Rosalia Dehollander, Oostslraat. den 20. Theophilus Pattyn, zoon van Joannes en van Hortensia Rudolf, Bewesterpoort. den 23. Hieronimus Debcérst, zoon van David en van Joanna Devóghel, Bewesterpoort. STERFGEVALLEN. den 19. Romanic Vanhovc, 1 maand en 3 dagen. den 19. Hortensia Larue, werkvrouw, 32 jaren en 16 dagen, geboren en wonende te Veurne, weduwe van Aloisius Dehaeze. den 20. Pieter Legrand, 17 dagen. den 22. Carolus Covemacker, werkman, 40 jaren, i geboren en wonende te Pcrvijse, echtgenoot van Marie Loire, Dinsdag laatst is de heer G. Fléchet, kandidaat der liberale associatie, tot senateur te Luik gekozen geworden, in vervangingvan wijlen den heer Dehasse. Op 621 stemmers heelt de heer Fléchet 591 stemmen bekomen. Hij had geen mededinger. Maandag heelt te Verviers, de balloteering plaats gehad voor zes leden van den gemeente-raad. Vier klerikalen en twee liberalen zijn gekozen. De bestendige deputatie van Luxemburg had de gpineente-kiezingen van Warnach vernietigd, hopende dat de klerikalen die niet waren gekozen geweest, in den raad zoudeii gebracht wordim in/ cene tweede stemming. Die tweede stemming heelt plaats gehad, en tot den laatsten klerikaal heelt de schop gekregen.. Dit komt van kiezingen te vernietigen!. Te Namen heelt de nieuwe balloteering plaats gehad, die door hel gouvernement bevolen was ge worden. De drie liberale kandidaten zijn gekozen met eene meerderheid van gemiddeld 113stemmen. le roepen. Hij is ’s nachts in het gevang le Dixinu- de opgesloten geweest en ’s anderendaags als de dader dezer wreede moord naar Veurne overga- voerd. Men schrijlt uit Brugge, 19 Augusti De weduwe Pluy, Joanna Slrubbe, 66 jaar, van Lampernisse, die over een drietal jaren, door ons assisenhof gezamenlijk met haren zoon en dochter gevonnisd werd om haren man en hunnen vader vermoord te hebben, is zaterdag alhier in het ge vangenis overleden. De zoon was reeds sedert eeni- gen tijd in het tuchthuis te Gent gestorven, en de dochter zit thans ten gevolge eener woedende zin neloosheid, in het gesticht van den 11. Dominicus opgesloten. Een schrikkelijk ongeluk is zaterdag te Oost- nieuwkerke gebeurd Een molenwerker die boven op oenen mólen werkzaam was, wierp eenen hamer van 2 12 kilos naar beneden, terwijl hij zijnen knecht, die onder in den molen stond daarvan verwittigde; deze laatste, de val van den hamer willende ontwijken, werd niettemin er door van achter aan het hoofd getroffen en stootc terzelfder tijd in zijnen loop tegen eene staak, waar hij zich het hoofd verbrijzelde. Tien minuten daarna gaf hij den geest. Het name Sloss, 22 jaren oud. Het muzikaal feest hetwelk op het kasteel van Wijnendale den 2o augusti zal plaats hebben, be looft onder alle betrekkingen zeer luisterrijk te zijn, Drij-en-twintig muziekmaatschappijen zullen er deel aannemen, te weten: Wijnendale, Beveren-bij- Rouselare, Smederijen van Clabecq.Oostroosebeke, Oostcamp, Keiem, Langemarck, Aederlecht, Bcer- nem, Ledeghem, Brugge, Iseghem, Bcerst-bij-Dix- mude, Dilbeek, Eerneghem, Lembecq, Ghistel, Handzame, Lichtervelde, Eesscn, Berchem-Ste- Agathe, Nieuport en Thourout. Zooals wij aangekondigd hebben is donderdag 15 dezer, maand, de dijk van hel Zwin gesloten geweest ;maar ongelukkiglijk is hij ten 10 ure, dus eeneuur voorde hoogetij, opengebroken geweest op eene uitgestrektheid van ten minsten 60 meters, en hel zeewater is in het Z/rm gedrongen dal men geloofde voor altijd aan zijn gezag ontnomen te zijn. Het schijnt dat met leeg tij, er meer dan 12 voet water tusseben de schuren van den dijk blijft. De schade door dit toeval veroorzaakt is zeer groot en dees keer zal het veel moeilijker en koste lijker zijn om dien zeearm te sluiten dan den eersten keer. Nog is het noodig dat eene zeer kalme zee de aannemers in de voltrekking van dit zoo belang rijk werk begunstige. Het Zwin was eertijds eene golf, welke tusseben I Zeeland en Vlaanderen gelegen, hare wateren tot tegen Sluis en Damme vloeide en daar den handel en den bloei onderhield. De werken die men nu uitgevoerd beeft en welke door de beide gouverne menten Holland en België* zamenderhand onder nomen zijn, hebben tot doel het overige van den golf, ongeveer 700 hektaren, aan de wateren der zee en de overstroomingen te ontrukken. - l)e paaidenloopen te Waregem zullen dinsdag aanslaande, 27 dezer, plaats grijpen. In den nacht van zaterdag tot zondag is te Jesseren, kanton Looz, een schrikkelijke misdaad gepleegd. Men heelt in hun huis vermoord gevonden, vrouw Vanderzanden, baren zoon en hare zuster. Zondag inorgend is het gerecht van Tongeren, ver gezeld van twee wetsdoctors, ter plaats gekomen. Op het oogenblik verneemt men dat de man des slachtoffers aangehouden is. Een telegram uit Odessa meldt dat de engel- sche stoomer Bywellcaslle, kapitein Stulterley, naar Antwerpen vertrokken is, geladen met 14,000 tcbewels tarwe. Hel is een der grootste stoom schepen, die de Zwarte zee bevaren. hunne oogen een aardig schijnsel op: van verren afstand zag men eene groote zwarte plek op het gras uitsebijnen, en wanneer men het naderde er kende men in hel zelve twee menschelijke gedaan ten, schier aan den grond genageld!!!! Wat mag er daar gebeurd zijn? Buizende gissin gen werden er over gemaakt: zou men zelfsmoor- den te betreuren hebben vroeg de eene, of zou er een tweegevecht hebben plaats gehad, zoo sprak de andere.... Schier sprakeloos van angst, bij de gedachte ecus ongeluks, traden zij met groote Schreden de bedoelde plaats bij; groot was hunne verwondering; toen zij in gewaande zelfsinoorders, of tweevechters eenen gezworen vriend met zijnen discipel erkenden, bezig, onder het lommer der booinen, zich een weinig uitlerusten! Hun de noo- dige zorgen toedienen, was voor onze mededoo- gende reizigers hel werk van een oogenblik, en men verhaaste zich naar het gemeentehuis, om de hevige ontroering wat te herstellen. Een oogenblik later, trokken zij langzaam voort tot aan de suikerfabriek. Na al de schoonheden der fabriek bezichtigd te hebben, trokkken zij eene herberg in, genaamd: l’entrée de France, alwaar zij dachten, door een goed mullctje, hunne verhon gerde magen wat te stillen. Doch welke teleurstel ling, toen zij door de bazin vernamen, dat er noch vleesch, noch kaas, noch cijeren, noch zelfs geen brood in huis te vinden was. Zij waren als stom ge slagen zeg ik, wanneer zij hoorden uiteenbrieven, dat den fransch-duitschen oorlog dit huisgezin bij na tot den bedelzak gebracht had, met twee barer oudste zoonen in de veldslagen van Metz en Sarre- bruck te sneuvelen!!! Vol medelijden met dit arm wijf, en ziende dat zij gansch in hunne verwachting bedrogen waren; ke'erden onze'vfienden hunnen wagen, en verlieten die plaats van ramspoed en ellenden. De wind blies geweldig uit hel westen, en dreef onze mannen, met hunnen ijdelen buik, in korten tijd naar Veurne toe; men hoorde malkaar den vaarwel en tot wederziens toeroepen, doch be lovende per naaste, bij eiken uilstap, gelijk de ka ravanen in vreemde landen, kemelen met mondbe hoeften geladen mede te nemen, om alzoo niet meer zijn te leurgesteld. Ten gevolge der geheele vernieuwing van de ge meenteraden, heeft de koning, bij besluiten van den 20 augusti 1872; lot burgemeesters en schepenen in de volgende steden en geweenlen benoemd: Diainude. Burgemeester, de heer J.-B. Dautri- courl. Schepenen, de heeren E. Parot en F. Feys. Poperinghe. Burgemeester, de heer F. Berten. Schepenen, de heeren C. de Vos-van den Bossche en A. van Renynghe. lloeselare. Burgemeester, de heer J. Mahicu. Schepenen, de heeren J. de Meesler-lloriie en V. Coussement. TMelt. Burgemeester, de heer C. Stevens. Schepenen, de heer L. de Muelenaere en F. Boone. leperen. Burgemeester, de heer I’. Beke. Sche penen, de heeren L. van Henle en ridder A. Hyn- derick. Bravo, bravo, de dagen van vacantien zijn weer aangebroken. Vrolijke dagen, op welke men vaar wel zegt aan studiën en gewooulij ke lessen ofschool- oefeningen, om ze te vervangen dóór wandelen, het bezoeken van vrienden en kennissen; om vreem de streken ofbijzondere merk waardigheden le gaan bezichtigen. Mei die gedachten bezield, vertrokken maandag lest, een viertal goede vrienden. Blijgeestig, gingen zij de Duinkerkebrug uil en sloegen don weg in die leid naai- de Moëres.Zij hadden besloten de schoone Moerlanden, met hunne uitgestrekte dreven en Straten, alsook hel prachtig gebouw der .onlangs nieuw gestichte, suikerfabriek ie gadn bezien. Een helder weder begunstigde hunne reis, de weg was aangenaam, het schoone gezang der voge len deed de lucht weèrgalmen en overal zag men den landbouwer, vol zorg en kommernis, in den rijken oogst arbeiden, en even als de mieren, eenen sclioonen voorraad legen den winter, in de scheu ren vergaderen Dit alles gade slaande, laars rustig voort, al 1 historiën vertellende, tol Algeineene 'Fijclingeh. Op>2^ September, dat is maandag en acht dagen, wordt onze nieuwe gemeenteraad ingehuldigd of geïnstalleerdOngelwyfekl zal die groote en schoone dag plechtig en met geestdrift in Veurne worden gevierd. Op donderdag 22 dezer, heelt, te Elzendamme, de aanbesteding plaats gehad der verbreed- en yér- diepingswerken van een deel der Poperingbe vaart en van een deel der Heijde beek, gelegen op het grondgebied der gemeenten Oostvleteren, West- vleteren en Stavele. De begrooting dezer werken beloop tol de som van Ir. 17,285-48. Vier soumis- sionnarissen namen aan de aanbesteding deel, le weten: de heeren A. Jacqueloot, te Nieupoort Gh.’ Janssens, te Ingelmunster; F. Vermeesch, te Gaos kerke, en J. Wijlllnck te Veurne. Voormelde werken zijn toegewezen aan den heer Jacqueloot, mits de som van fr. 17,600.00. De oogst is bijna binncngehaald; het zal niet zonder moeite en onrust geweest zijn. Het scheen of de landbouwers hunne rijkdommen moesten kwijt geraaken, telkenmale zij ze in bezit wilden nemen. Gedurende een 12lal dagen hebben schier aanhoudende regens het graan en de haver in hel veld neergeslagen gehouden, en ’t wastevreezendat die gestadige aanraking met den warmen en voch tige» grond hel graan zou doe schieten. Dit ware eene groote ramp geweestde hoedanigheid van het graan zou erdoor geleden hebben, en T is juist door die hoedanigheid dat 1872 een uitzonderlijk jaar moet blijven. Gelukkig hebben de stralen der zon in twee dagen de natte schooven gedroogd, de vrees is gestild en overal rijzen monumentale mij ten als bij tooverslag op. - Men schijft uit Dixmude, 21 augusti: Woensdag avond heeft men te Vladsloo de vrouw van E. Goudyser in het veld dood gevonden. Hel parket van Vem ne is zaterdag ter plaats geweest en deed onmiddellijk tot oiitgraving van het lijk overgaan men bestaligde dat de ongelukkige om hals moest gebracht zijn. Aanstonds rezen er ver denkingen op legen eenen persoon dier gemeente; de genaamde G. Stroom, en nog denzellden avond begaf de gendarmerij onzer stad zich naar zijne woning. Van zoodra de verdachte de gendarmen gewaar werd, sloot hij zich op den zolder; dewijl men op herhaalde geroep geen antwoord ontving, wierpen de gendarmen de deur op den grond en vonden C. Stroom reeds opgehangen; hij had eene pek in de hand. Men sneed hem onmiddellijk los en gelukte erin na veel moeite hem lol het leven terug vergezeld had van bet lokaal der school naar het I Ringslot. Daar gekomen, deed zich op eons voor theater, verschelde muziekstukken spelende, heelt 1 deze prijsdeeling geëindigt als naar gewoonte met de brabanfonne. Zie hier hoe de prijzen van uitmuntendheid zijn verdeeld geworden Voorbereidende sektie, eerste jaargang. 1? prijs: Ivon Garon van Veürne. 2/ Jules Delanghe, ‘i.* jaarg. le prijs: Alfred Duforct van Veurne. 2' Henri Barbier, 3' EugëneVandevelde, Antwerpen. 3' jaarg. 1“ prijs: Emile Galloo van Veurne. 2' Henri Suber van Goxyde. V jaarg. le prijs: Emile Gambrom van Viuchem. 2* Emile Boninghe van Veurne. 3e Eduard Goosen. Middenbake sektie, derde klas. 1. ' prijs: Henri Cambier van Veurne. 2. ‘ Arthur Barbier, 3. * Pieter Fremaut, In de tweede klas, hebben bekomen op 1275 p. Charles Debaenst, van Bulscamp, 1130; Charles Wackenier van Wulpen, 1124; Gustave Questroy van Veurne, 1112; Stanislas Pil, id. 1099; I.ouis Cambron van Vinchem, 1089; Henri De Cao, van Isenberghe en Charles Vandaele van Adinkerkc, 1080; Charles Pinson en Theodoor Luyssen van Adinkerkc, 1065. Op 1560 punten, hebben bekomen in de eerste klas: Eduard Lapiere, van Steenkerke, 1125; Auguste Lambrecht, van Adinkerkc, 1100 punten. I GEBOOIlTEN. Kiewkronijk. mriH 11 irmnrraimi Mti-a-ntn-r nu th- "--■-■ntifr k«*Mluiten en Benoemingen. IVIouwm van <le week. 3.’

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1872 | | pagina 3